Data modyfikacji:

Las w słoiku. Jak zrobić?

Nazywaj to, jak chcesz - las w słoiku, minibiosfera lub florarium. Niezależnie od tego, która opcja jest ci bliższa, jedno jest pewne – kompozycja roślin w szklanym pojemniku to jedna z najmodniejszych dekoracji w wystroju wnętrz. I co ciekawe, tak efektowny dodatek możesz wykonać w pełni samodzielnie. Jeśli szukasz przepisu na las w słoiku, garść wskazówek, jak go zrobić, znajdziesz poniżej.

Czego potrzebujesz, aby zrobić las w słoiku?

  1. Szklany pojemnik,
  2. Ziemia ogrodowa,
  3. Drobne kamyki lub żwir, które będą pełnić rolę drenażu,
  4. Niewielkie sadzonki roślin (wybierz jak najmniejsze okazy, aby w słoiku wystarczyło miejsca na dłuższy czas, gdy rośliny będą rosnąć),
  5. Większe kamienie, otoczaki, gałązki, szyszki, kawałki kory – wszystko, co wpadnie ci w ręce podczas spaceru do lasu lub parku, a co będzie dodatkowo zdobić twój las w słoiku,
  6. Łopatka i rękawiczki

Jaki szklany pojemnik wybrać?

Zanim zaczniesz wybierać rośliny i efektowny słój, w którym zamkniesz swój minilas, musisz wrócić do korzeni całego tego zamieszania. O co chodzi? O rodzaje minibiosfer. Zasadniczo możemy podzielić je na dwie grupy, czyli florarium otwarte i zamknięte. To pierwsze odtworzy warunki panujące na pustyni, czyli otwarty słój zadziała jak szklarnia i podniesie temperaturę otoczenia roślin. Jednocześnie otwór wentylacyjny pozwoli na odprowadzanie wilgoci, powstałej w efekcie parowania roślin.

Przeczytaj również: Najmodniejsze rośliny doniczkowe
Odwrotnie sprawa się ma w przypadku florarium zamkniętego. W słoiku z przykryciem panować będą warunki przypominające las deszczowy – będzie w nim ciepło i wilgotno. Jak pisze Nik Southern, autorka książki „Jak nie zabić swoich roślin”, w zamkniętym lesie w słoiku powstaje samodzielny ekosystem. Para wodna powstała w efekcie oddychania roślin skrapla się na ściankach słoika i ponownie jest pobierana przez rośliny. Jest to zatem świetna opcja, jeśli zdarza ci się przegapić termin podlewania swoich zielonych podopiecznych – florarium tego typu będzie niemal dbać samo o siebie.
W praktyce najlepiej sprawdzają się naczynia czy słoiki z dużym otworem, ponieważ dzięki niemu łatwo zasadzić rośliny. Te z węższymi, chociaż wyglądają bardzo efektownie, mogą być uciążliwe zwłaszcza, jeśli przygotowujesz swój pierwszy las w słoiku.

Las w słoiku, czyli co? Wybór roślin

Teraz przejdźmy do kompletowania roślin, które trafią do twojego lasu w słoiku. Pojemnik otwarty, czyli ten, w którym panować będzie klimat przypominający warunki na pustyni, to idealne miejsce do uprawiania kaktusów i sukulentów. Rośliny te uwielbiają wysoką temperaturę i niewielką wilgotność powietrza, a taka właśnie aura będzie panować w twoim otwartym florarium. Tego typu las w słoiku wyeksponuj na słonecznym stanowisku, możesz nawet zaryzykować parapet okna wychodzącego na zachód lub południe – w takim przypadku regularnie kontroluj stan podłoża – sukulenty i kaktusy lubią suchą glebę, ale bez przesady.
Z kolei do słoja czy pojemnika z zamknięciem trafić powinny rośliny lubiące wilgoć. Będą to np. różne odmiany paproci, bluszcz pospolity, skrzydłokwiat oraz mech. Ekosystem tego typu będzie nawadniać się niemal samodzielnie, nie oznacza to jednak, że możesz zupełnie zapomnieć o konewce i wodzie. Solidne podlewanie należy przeprowadzić raz w miesiącu. Najlepszym stanowiskiem dla lasu w słoiku, gdzie panują wilgotne warunki, będzie miejsce zacienione lub częściowo zacienione.

Dobra ziemia to podstawa, czyli jakie podłoże wybrać?

Kolejny etap układanki, na którą składa się las w słoiku, to dobór podłoża. W przypadku florarium zamkniętego, które będzie odtwarzać klimat lasu deszczowego, dobrze sprawdzi się uniwersalna mieszanka ziemi do roślin domowych. Nieco większe wymagania ma otwarty las w słoiku – tu najlepszym rozwiązaniem będzie lekkie i przepuszczalne podłoże np. wzbogacone o domieszkę piasku. Najlepiej jest sięgnąć po gotową mieszankę ziemi dla kaktusów i sukulentów.

Las w słoiku. Jak zrobić krok po kroku?

Krok 1: Drenaż

Pierwsza warstwa to oczywiście drenaż. Wysyp drobny żwirek lub kamyki na dnie słoja i lekko je ubij, aby uzyskać zwartą, ale przepuszczalną warstwę. To właśnie drenaż będzie odpowiadać za odprowadzanie nadmiaru wilgoci, jeśli przesadzisz z podlewaniem. Dodatkowo warstwa kamyków sprawi, że całość kompozycji będzie się lepiej komponować, dlatego warto wybrać np. białe lub barwione kamyki.

Krok 2: Ziemia

Teraz przyszedł czas na ziemię do kwiatów. Kilkucentymetrową warstwę gleby rozprowadź na kamykach, ale staraj się ją ciekawie uformować, różnicując poziom gleby. Dzięki temu trikowi twój las w słoiku będzie wyglądał jeszcze ciekawiej.

Krok 3: Sadzenie

Najważniejszy etap całej tej zabawy, jak zrobić las w słoiku, to sadzenie roślin. Ręką lub za pomocą łopatki uformuj niewielkie dołki, do których trafią sadzonki roślin. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby solidnie ubić rękami ziemię wokół roślin. Dzięki temu zyskasz większą pewność, że kwiaty przyjmą się w nowym pojemniku i będą się zdrowo rozwijać.

Krok 4: Dekorowanie lasu w słoiku

Gdy rośliny trafią na swoje miejsce, zacznij dekorować całą kompozycję. Dodaj gałązki, szyszki, kawałki kory, mech lub inne leśne skarby. Te naturalne dodatki urozmaicą stylizację i będą pięknie kontrastować z zielenią roślin zgromadzonych w twoim lesie w słoiku.
Jak widzisz, przygotowanie florarium czy lasu w słoiku wcale nie jest trudne. I co więcej, cała ta zabawa wcale nie musi być kosztownym zajęciem – jeśli ozdoby i kamyki na drenaż zbierzesz np. we własnym ogrodzie, pozostaje ci jedynie koszt zakupu pojemnika oraz roślin, a to wydatek rzędu jedynie kilkudziesięciu złotych.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny