logo

Dzień wielkich wyprzedaży

Gdzie szukać okazji 27 listopada?

icon

Na Ceneo.pl znajdziesz
najlepsze okazje.

ikon

Wpisz w przeglądarkę Ceneo.pl i szukaj oznaczeń Black Friday.

ikon

Śledź media społecznościowe Facebook/Instagram.

Zgarnij swoje ulubione produkty w okazyjnych cenach!

Wskazówki do upolowania najlepszych promocji

historia cen

kliknij historię ceny

i sprawdź jak cena zmieniała się w czasie

screen

ustaw powiadomienie

a my damy Ci znać jeżeli cena osiągnie Twój limit

kategorie ceneo

dodaj produkty do ulubionych

a powiadomimy Cię o każdej znaczącej obniżce cen

logo black-friday przy kategoriach

użyj filtra Black Friday

i zobacz tylko prawdziwe okazje

Korzystaj z Kup Teraz
a Program Ochrony Kupujących zagwarantuje Ci udane zakupy

Kupuj bezpiecznie podczas Black Friday na Ceneo.pl

screen

wybieraj sklepy z oznaczeniem Zaufane Opinie

screen

sprawdzaj opinie klientów potwierdzone zakupem

screen

korzystaj z opcji Kup Teraz

a Program Ochrony Kupujących gwarantuje udane zakupy

Sprawdź aktualne promocje

TELEFONY I ELEKTRONIKA
KATEGORIE
Aparaty
Smartfony
Drukarki
Laptopy
Monitor
Smartwatche i Smartbandy
Dyski SSD
Tablety
SPRZĘT RTV
KATEGORIE
Telewizory
Sprzęt car audio
Kamery sportowe
Słuchawki
Głośniki przenośne
Kolumny i głośniki
Kamery samochodowe
Słuchawki bezprzewodowe

Dowiedz się więcej o Black Friday

Historia Black Friday ma ścisły związek ze Świętem Dziękczynienia, które zostało ustanowione w drugiej połowie XIX Wieku przez Abrahama Lincolna. Od tamtej pory Amerykanie corocznie zasiadają do stołów, świętując na pamiątkę uczty, którą pierwsi kolonizatorzy wydali na cześć Indian w 1621 roku. Tradycyjnie w amerykańskich domach wydaje się wtedy uroczystą kolację, której najważniejszym elementem jest spożywanie Indyka.

czytaj więcej
Jednak Czarny Piątek nie miał przecież swojego początku w XIX wieku, a o wiele później. Jak w takim razie rozpoczęła się ta tradycja przedświątecznych wyprzedaży? Tego niestety dokładnie nie wiemy. Nie znamy też konkretnej daty powstania Czarnego Piątku, bo po prostu jej nie ma. Jedna z powstałych na ten temat legend mówi, że podczas pewnej nocy w Filadelfii w latach 60 XX Wieku, Amerykanie tak licznie rzucili się do sklepów, że tamtejsza policja nazywając to, co się dzieje, użyła po raz pierwszy określenia "Black Firday". 

Inna teoria uwzględnia fakt, że w dawniejszych czasach sklepowi sprzedawcy codziennie zapisywali wartość swojej sprzedaży w zeszytach. Robiono to zazwyczaj czarnym drukiem, dlatego określenie "Czarny Piątek" mogło powstać w dniu kiedy właściciele sklepów zarobili o wiele więcej, niż zazwyczaj. Być może nigdy nie dowiemy się, jak tak na prawdę powstał Black Firday. Niezaprzeczalnym faktem jest jednak, że od czasu gdy święto zaczęło być w popularne w całych Stanach Zjednoczonych, tamtejsze sklepy i domy handlowe, które wyczuły rosnącą modę na robienie przedświątecznych zakupów na długo przed samymi Świętami, zaczęły organizować liczne promocje, z których mieszkańcy USA chętnie korzystają do dzisiaj.
Szacuje się, że w święcie wyprzedaży co roku udział bierze nawet 100 milionów Amerykanów, z których każdy przeciętnie wydaje na promocje około 400 dolarów. Do Europy Black Firday nieśmiało zaczął docierać kilkanaście lat temu. Początkowo głównym miejscem jego ekspansji była Wielka Brytania, która ze względu na swoje anglosaskie związki ze Stanami Zjednoczonymi podchwyciła modę na sklepowe okazje.
Później Czarny Piątek zaczął stopniowo rozchodzić się na inne europejskie państwa i dotarł też do Polski. Co prawda dzień ten był u nas znany już kilka lat temu, ale słyszało o nim jeszcze niewiele osób, a jeszcze mniej realnie korzystało z okazji. Tak na prawdę moda na Black Firday w Polsce na dobre rozkręciła się wraz ze wzrostem e-commerce, który jest u nas bardzo szybki, a branża notuje duże wzrosty rok do roku. To właśnie za pośrednictwem internetu Polacy uwielbiają robić obecnie zakupy. Idąc za tym trendem, sklepy internetowe przygotowują dla swoich klientów liczne okazje na Black Firday. To samo dotyczy także sklepów stacjonarnych i wielkopowierzchniowych, gdzie również możemy trafić na wyjątkowe oferty.

Najlepsze promocje z reguły dotyczą urządzeń RTV. W czarny piątek możemy zrobić zakupy w promocyjnych cenach urządzeń, które normalnie kosztują nawet kilkadziesiąt procent więcej. Są to między innymi okazje na telewizory, telefony komórkowe, sprzęty kuchenne, odkurzacze, oraz inne sprzęty codziennego użytku.
Czy warto więc korzystać z Czarnego Piątku? Odpowiedź jest jasna i klarowna - oczywiście że tak. Liczne wyprzedaże i promocje organizowane przez sklepy zarówno te internetowe, jak i stacjonarne, pozwolą nam oszczędzić mnóstwo pieniędzy. Niemal pewnym jest, że korzystając z oferty sklepów w Czarny Piątek uda nam się kupić wymarzone sprzęty elektroniczne o wiele taniej, niż na chwilę przed samymi Świętami.

Na szczęście wie o tym coraz więcej osób i zamiast robić zakupy na ostatnią chwilę, korzysta z Czarnego Piątku, wygodnie siedząc przed ekranem swojego komputera. Wybierając się za to do do galerii handlowej w Black Firday, oprócz pieniędzy zaoszczędzimy też dużo nerwów i stresu związanego z wyborem prezentu dla naszych bliskich na ostatnią chwilę, co zawsze jest dla nas kłopotliwe i stresujące.