Black Friday - Dzień wielkich wyprzedaży

Odwiedź ponownie stronę, na której jesteś.
Znajdziesz tutaj najlepsze okazje.
Wpisz w przeglądarkę Ceneo.pl i szukaj oznaczeń Black Friday.
Śledź media społecznościowe Facebook/Instagram. Dołącz do wydarzenia.

Zgarnij swoje ulubione produkty w okazyjnych cenach!

Aktualne promocje Black Friday

DLANIEJ

Zegarki damskie


Torebki


Depilatory


Smartwatche


DLANIEGO

Wskazówki do upolowania najlepszych okazji

wybierz kategorię
spośród ponad 30!

zaznacz filtr Black Friday
zobacz promocyjne oferty

TELEFONY IELEKTRONIKA

Smartfony


Smartwatche


Laptopy 


Tablety

SPRZĘTRTV

Kamery sportowe

Słuchawki

Głośniki przenośne

Rejestratory jazdy

AGD wolnostojące

Ekspresy do kawy

Pielęgnacja ciała

Odkurzacze

DLAGRACZY

Gry planszowe


Gry PC


Karty graficzne


Klawiatury

DLADZIECI

Zabawki interaktywne

Lalki

Dla niemowląt

Puzzle

WYPRZEDAŻMODA

Zegarki damskie

Sukienki

Koszule

Zegarki męskie

PROMOCJEURODA

Makijaż

Dermokosmetyki

Urządzenia do manicure

Szczoteczki elektryczne

Dowiedz się więcej o Black Friday

Historia Black Friday ma ścisły związek ze Świętem Dziękczynienia, które zostało ustanowione w drugiej połowie XIX wieku przez Abrahama Lincolna. Od tamtej pory Amerykanie corocznie zasiadają do stołów, świętując na pamiątkę uczty, którą pierwsi kolonizatorzy wydali na cześć Indian w 1621 roku. Tradycyjnie w amerykańskich domach wydaje się wtedy uroczystą kolację, której najważniejszym elementem jest spożywanie indyka.

czytaj więcej
Jednak Czarny Piątek nie miał przecież swojego początku w XIX wieku, a o wiele później. Jak w takim razie rozpoczęła się ta tradycja przedświątecznych wyprzedaży? Tego niestety dokładnie nie wiemy. Nie znamy też konkretnej daty powstania Czarnego Piątku, bo po prostu jej nie ma. Jedna z powstałych na ten temat legend mówi, że podczas pewnej nocy w Filadelfii w latach 60 XX wieku, Amerykanie tak licznie rzucili się do sklepów, że tamtejsza policja nazywając to, co się dzieje, użyła po raz pierwszy określenia "Black Friday". 

Inna teoria uwzględnia fakt, że w dawniejszych czasach sklepowi sprzedawcy codziennie zapisywali wartość swojej sprzedaży w zeszytach. Robiono to zazwyczaj czarnym drukiem, dlatego określenie "Czarny Piątek" mogło powstać w dniu kiedy właściciele sklepów zarobili o wiele więcej niż zazwyczaj. Być może nigdy nie dowiemy się, jak tak naprawdę powstał Black Friday. Niezaprzeczalnym faktem jest jednak, że od czasu gdy święto zaczęło być w popularne w całych Stanach Zjednoczonych, tamtejsze sklepy i domy handlowe, które wyczuły rosnącą modę na robienie przedświątecznych zakupów na długo przed samymi świętami, zaczęły organizować liczne promocje, z których mieszkańcy USA chętnie korzystają do dzisiaj.

Szacuje się, że w święcie wyprzedaży co roku udział bierze nawet 100 milionów Amerykanów, z których każdy przeciętnie wydaje na promocje około 400 dolarów. Do Europy Black Friday nieśmiało zaczął docierać kilkanaście lat temu. Początkowo głównym miejscem jego ekspansji była Wielka Brytania, która ze względu na swoje anglosaskie związki ze Stanami Zjednoczonymi podchwyciła modę na sklepowe okazje.

Później Czarny Piątek zaczął stopniowo rozchodzić się na inne europejskie państwa i dotarł też do Polski. Co prawda dzień ten był u nas znany już kilka lat temu, ale słyszało o nim jeszcze niewiele osób, a jeszcze mniej realnie korzystało z okazji. Tak naprawdę moda na Black Friday w Polsce na dobre rozkręciła się wraz ze wzrostem e-commerce, który jest u nas bardzo szybki, a branża notuje duże wzrosty rok do roku. To właśnie za pośrednictwem internetu Polacy uwielbiają robić obecnie zakupy. Idąc za tym trendem, sklepy internetowe przygotowują dla swoich klientów liczne okazje na Black Friday. To samo dotyczy także sklepów stacjonarnych i wielkopowierzchniowych, gdzie również możemy trafić na wyjątkowe oferty.

Najlepsze promocje z reguły dotyczą urządzeń RTV i sprzętu komputerowego. W Czarny Piątek możemy zrobić zakupy w promocyjnych cenach urządzeń, które normalnie kosztują nawet kilkadziesiąt procent więcej. Są to między innymi okazje na telewizory, telefony komórkowe, sprzęty kuchenne, odkurzacze, oraz inne sprzęty codziennego użytku.

Czy warto więc korzystać z Czarnego Piątku? Odpowiedź jest jasna i klarowna - oczywiście, że tak. Liczne wyprzedaże i promocje organizowane przez sklepy zarówno te internetowe, jak i stacjonarne, pozwolą nam oszczędzić mnóstwo pieniędzy. Niemal pewnym jest, że korzystając z oferty sklepów w Czarny Piątek uda nam się kupić wymarzone sprzęty elektroniczne o wiele taniej, niż na chwilę przed samymi świętami.

Na szczęście wie o tym coraz więcej osób i zamiast robić zakupy na ostatnią chwilę, korzysta z Czarnego Piątku, wygodnie siedząc przed ekranem swojego komputera. Wybierając się za to do do galerii handlowej w Black Friday, oprócz pieniędzy zaoszczędzimy też dużo nerwów i stresu związanego z wyborem prezentu dla naszych bliskich na ostatnią chwilę, co zawsze jest dla nas kłopotliwe i stresujące. 
Szacuje się, że w święcie wyprzedaży co roku udział bierze nawet 100 milionów Amerykanów, z których każdy przeciętnie wydaje na promocje około 400 dolarów. Do Europy Black Firday nieśmiało zaczął docierać kilkanaście lat temu. Początkowo głównym miejscem jego ekspansji była Wielka Brytania, która ze względu na swoje anglosaskie związki ze Stanami Zjednoczonymi podchwyciła modę na sklepowe okazje.
Później Czarny Piątek zaczął stopniowo rozchodzić się na inne europejskie państwa i dotarł też do Polski. Co prawda dzień ten był u nas znany już kilka lat temu, ale słyszało o nim jeszcze niewiele osób, a jeszcze mniej realnie korzystało z okazji. Tak na prawdę moda na Black Friday w Polsce na dobre rozkręciła się wraz ze wzrostem e-commerce, który jest u nas bardzo szybki, a branża notuje duże wzrosty rok do roku. To właśnie za pośrednictwem internetu Polacy uwielbiają robić obecnie zakupy. Idąc za tym trendem, sklepy internetowe przygotowują dla swoich klientów liczne okazje na Black Firday. To samo dotyczy także sklepów stacjonarnych i wielkopowierzchniowych, gdzie również możemy trafić na wyjątkowe oferty.

Najlepsze promocje z reguły dotyczą urządzeń RTV. W czarny piątek możemy zrobić zakupy w promocyjnych cenach urządzeń, które normalnie kosztują nawet kilkadziesiąt procent więcej. Są to między innymi okazje na telewizory, telefony komórkowe, sprzęty kuchenne, odkurzacze, oraz inne sprzęty codziennego użytku.
Czy warto więc korzystać z Czarnego Piątku? Odpowiedź jest jasna i klarowna - oczywiście że tak. Liczne wyprzedaże i promocje organizowane przez sklepy zarówno te internetowe, jak i stacjonarne, pozwolą nam oszczędzić mnóstwo pieniędzy. Niemal pewnym jest, że korzystając z oferty sklepów w Czarny Piątek uda nam się kupić wymarzone sprzęty elektroniczne o wiele taniej, niż na chwilę przed samymi Świętami.

Na szczęście wie o tym coraz więcej osób i zamiast robić zakupy na ostatnią chwilę, korzysta z Czarnego Piątku, wygodnie siedząc przed ekranem swojego komputera. Wybierając się za to do do galerii handlowej w Black Friday, oprócz pieniędzy zaoszczędzimy też dużo nerwów i stresu związanego z wyborem prezentu dla naszych bliskich na ostatnią chwilę, co zawsze jest dla nas kłopotliwe i stresujące.