Data modyfikacji:

Niebezpieczne związki - rośliny doniczkowe trudne w uprawie

Z uprawą roślin jest trochę jak z miłością – jeśli trafisz na nieodpowiedniego partnera, to nawet pomimo usilnych starań związek nie przetrwa lub stanie się dla obojga udręką. Rośliny ozdobne też powinny do ciebie pasować, dlatego jeśli nie masz czasu na pielęgnacyjną gimnastykę i ciągłe skakanie wokół doniczek z roślinami, sprawdź które z nich nie powinny nigdy pojawiać się w twoim mieszkaniu.

Kojarzysz zapewne zdjęcia pełnych kwiatów wnętrz, które do złudzenia przypominają dżunglę? Ich autorzy zazwyczaj nie szczędzą przy okazji zachwytów na temat tego, jak uprawa roślin jest przyjemna, łatwa i satysfakcjonująca. Jeśli w takich chwilach chce ci się krzyczeć, ponieważ świetnie znasz smak porażki i kwiaty do domu twoich progach nie przetrwają nawet miesiąca, to wiedz, że nie jesteś sam. Winy nie ma co szukać w sobie – nawet jeśli przez kilka tygodni zapomniałeś o podlewaniu – wielka mi rzecz, każdemu może się zdarzyć. Jednak jeśli chcesz uniknąć takich pielęgnacyjnych wpadek i cieszyć się zielenią roślin ozdobnych w swoim domu, sprawdź których kwiatów się wystrzegać. Oto rośliny trudne w uprawie, z którymi związek może być burzliwy.

Figowiec lirolistny

Jeśli kwiaty do domu mogą być modne, to figowiec lirolistny jest wśród nich numerem jeden. Osiąga znaczne rozmiary, ponieważ dorasta do nawet kilku metrów wysokości. Jego nazwa wzięła się od dużych, intensywnie zielonych i pofałdowanych na końcach liści, które przypominają lirę.

Niestety, w parze z urodą figowca idzie dość paskudny charakter, a raczej wymagająca pielęgnacja. Roślina jest bowiem bardzo kapryśna. Nie dość, że przez cały rok należy zapewnić jej wysoką temperaturę powietrza zamykającą się w przedziale od 17 do 24 stopni, to jeszcze znalezienie właściwego stanowiska dla figowca lirolistnego może okazać się nie lada gimnastyką.

Jest to jeden z tych kwiatów do domu, który wymaga jasnego stanowiska uprawy, jednak jest bardzo wrażliwy na zbyt intensywne promienie słoneczne. Jak by tych kaprysów było mało, ta odmiana figowca nie lubi zmian, zatem dobrze wybierz miejsce, w którym będziesz uprawiać roślinę – przestawienie go do innej części mieszkania może skutkować opadaniem liści.

Kalatea dla pamiętliwych

A raczej dla domowych ogrodników o świetnej pamięci. Inaczej bowiem łatwo można przeoczyć jeden z zabiegów pielęgnacyjnych, niezbędnych dla wzrostu kalatei. Uprawa roślin tego typu to w pewnym sensie ciągła walka o przetrwanie – kwiat musi mieć stale wilgotne podłoże, ale niech cię fantazja nie poniesie i nie podlewaj na raz za dużo – zbyt mokra ziemia doprowadzi do gnicia korzeni. Dlatego najlepiej jest lać ciecz do podstawki, a nie do ziemi. Niestety to też nie jest taka prosta sprawa – wcześniej wykonaj warstwę drenażową i nasyp do podstawki keramzytowe kulki lub drobne kamyki, żeby woda powoli parowała.

Jeśli jeszcze się nie zniechęciłeś do uprawy roślin tak wymagających jak kalatea, mam w zanadrzu jeszcze kilka ciekawostek na jej temat. Jest to roślina ozdobna, która najlepiej czuje się w warunkach zbliżonych do szklarniowych. Innymi słowy w twoim mieszkaniu powinno być stale wilgotno i ciepło.

Przepychanki z alokazją

Alokazje to rośliny ozdobne, które początkującego domowego ogrodnika mogą przyprawić o szybsze bicie serca. I nie chodzi tu bynajmniej o zachwyt nad ich strzałkowatymi liśćmi o pięknych barwach. Alokazja jest tak kapryśna, że trzeba się przy niej nieźle napracować, a i to może okazać się niewystarczające.

Ale do rzeczy - uprawa roślin tego typu wymaga słonecznego stanowiska, jednak światło powinno być rozproszone. Z kolei temperatura otoczenia, w którym znajduje się alokazja nie może być zbyt wysoka, ani zbyt niska – najlepiej aby to było około 21 stopni. Do tego jeszcze roślinę podlewamy w umiarkowany sposób, regularnie zraszamy liście wodą (koniecznie miękką i wcześniej przegotowaną) i oczyszczamy je z kurzu za pomocą miękkiej ściereczki.

Drzewko nieszczęścia

Uprawa roślin bonsai nie zawsze musi być źródłem szczęścia. Często niestety bywa frustrująca, ponieważ drzewka bonsai są szczególnie kłopotliwe. Na początek należy wspomnieć, że pod tą nazwą kryją się różne rośliny ozdobne. Bonsai to bowiem sztuka uprawiania roślin, a dokładniej zminiaturyzowanych drzew. Dlatego pielęgnacja bonsai powinna być dostosowana do wymagań poszczególnych gatunków.

Jedno jest jednak pewne – każda odmiana bonsai wymaga regularnego, choć umiarkowanego podlewania oraz znacznego dostępu do światła dziennego. Do tego trzeba także pamiętać o nawożeniu oraz umiarkowanie wysokiej temperaturze. Niektóre z drzewek bywają też wrażliwe na wilgotność powietrza, dlatego jeśli wybierzesz akurat taki gatunek, od razu zaopatrz się w nawilżacz powietrza.

Begonia doniczkowa

Begonie to kwiaty do domu, które dostępne są w wielu różnych i efektownych odmianach. Chciałoby się jednak powiedzieć – co jedna, to gorsza – w uprawie oczywiście. Begonie zaserwują ci bowiem już nie tylko pielęgnacyjną gimnastykę, ale prawdziwy bieg z przeszkodami.

Rośliny ozdobne z tej rodziny lubią bowiem ciepłe otoczenie, w którym powietrze będzie dostatecznie wilgotne. Ponadto, aby ich liście się nie marszczyły i nie wysychały, należy faktycznie utrzymywać stałą wysoką wilgotność podłoża. Co więcej ich stanowisko należy zmieniać w zależności od pory roku, aby miały odpowiedni dopływ światła, ale niezbyt intensywny.

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie kwiaty do domu są takie złe. Istnieje wiele gatunków, które przetrwają związek z zapominalskimi. Jeśli ty też nie chcesz zbyt wiele czasu poświęcać pielęgnacji roślin, postaw na zamiokulkasa, zielistkę, trzykrotkę, bluszcz pospolity czy epipremnum.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny