Data publikacji:

Jak zabudować wannę? Poradnik krok po kroku

Płytki ceramiczne, drewniane okładziny, a może gotowa obudowa? Jak zabudować wannę? Do dyspozycji masz kilka opcji, ale zanim wybierzesz konkretną, poznaj wady i zalety wszystkich rozwiązań.
Podpowiadaliśmy już jaką umywalkę kupić do łazienki, dlatego tym razem skupimy się na wannach. Zabudowane wanny to zdecydowanie popularniejsze rozwiązanie niż ich wolnostojące odpowiedniki.

Wanny tego typu są praktyczne, ponieważ wykonana wokół nich zabudowa tworzy równocześnie miejsce do przechowywania akcesoriów łazienkowych i kosmetyków. Dodatkowo, dzięki zabudowie, elementy przyłączeniowe i odpływowe pozostają niewidoczne, co przekłada się na efekt wykończeniowy całej aranżacji.

Jak prawidłowo obudować wannę?

Zanim zaczniesz wybierać materiał wykończeniowy, zastanów się najpierw, jak zabudować wannę? 
  • Przede wszystkim należy ją osadzić na nóżkach i stelażu lub specjalnym styropianowym nośniku, który powinien być idealnie dopasowany do konkretnego modelu wanny. Następnym etapem jest wykonanie zabudowy, do której, w późniejszych etapach, zostaną przytwierdzone płytki czy inne okładziny.
  • Zabudowę wanny można wykonać na dwa sposoby – za pomocą metalowych profili i płyt gipsowo-kartonowych przeznaczonych do montażu w wilgotnych pomieszczeniach lub przy użyciu betonowych bloczków. Dopiero na tak przygotowaną zabudowę, można w dalszej kolejności zamontować dekoracyjne okładziny. 
  • Trzeba jednak pamiętać, aby przygotować otwór rewizyjny. Dzięki niemu możliwa będzie naprawa elementów instalacji w razie ewentualnej awarii, bez konieczności skuwania całej zabudowy wanny. Otwór rewizyjny nie powinien być mniejszy niż 20x20 cm, aby możliwa była wygodna praca podczas naprawy. Otwór tego typu można zamaskować za pomocą specjalnych drzwiczek, które wykańcza się takim samym materiałem, jak pozostałą część wanny, dzięki czemu nie psuje on efektu wykończeniowego.

Obudowa wanny z płytek ceramicznych

Zabudowa wanny płytkami to jedna z najpopularniejszych metod aranżacji strefy kąpielowej w łazience. Glazura czy gres położone na obudowie wanny stanowią dobre zabezpieczenie podłoża przed wilgocią i są wytrzymałe, dlatego tak wykończona wanna z pewnością będzie funkcjonalna.

Co więcej, bogata oferta płytek ceramicznych daje ci duże pole do popisu, jeśli chodzi o efekt wykończeniowy. Możesz postawić na stonowaną stylizację, czyli dobrać taki sam rodzaj płytek, jak na podłodze czy ścianie. W takim układzie wanna wkomponuje się naturalnie w wystrój łazienki.

Innym sposobem jest dobór kontrastowych płytek np. dekorów lub mozaiki. Takie rozwiązanie aranżacyjne sprawi, że strefa kąpielowa zostanie dodatkowo zaakcentowana, a stylizacja pomieszczenia zyska dodatkową ozdobę.

Drewniane okładziny na wannę

Jeszcze do niedawna drewno w łazience uznawano za karkołomny pomysł z racji zwiększonej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Na szczęście, dobrze dobrane i zakonserwowane, może świetnie sprawdzić się w roli okładzin na zabudowę wanny. W tym celu należy jednak wybrać drewno, które jest odporne na działanie wilgoci i ma mały współczynnik skurczu. Będą to np. merbau czy teak. Te egzotyczne gatunki są szczególnie polecane do łazienek, ponieważ są trwałe i zachowają swój dobry wygląd przez długi czas.

Drewniana okładzina wanny będzie świetnie komponować się z płytkami w modnych kolorach, czyli białymi, szarymi czy czarnymi. Ponadto drewno to uniwersalny materiał wykończeniowy, który dobrze pasuje do stylu skandynawskiego, rustykalnego, minimalistycznego czy industrialnego.

Dzięki zastosowaniu tego materiału, wnętrze łazienki będzie wydawać się przytulniejsze, a strefa kąpielowa przypominać będzie spa. 

Jakie wady ma drewniana obudowa wanny? Obok ewentualnej wrażliwości na wilgoć, minusem może być wysoki koszt zakupu materiału oraz montażu. Jeśli nie chcesz ryzykować i stawiać na drewno, które może ucierpieć w starciu z wilgocią w łazience, możesz postawić na płytki drewnopodobne. Dadzą one efekt do złudzenia przypominający naturalny materiał. 

Gotowe obudowa wanny z tworzywa

Jeśli zastanawiasz się, czym zabudować wannę akrylową, ciekawą opcją może być gotowy panel wykonany z tworzywa. To estetyczne rozwiązanie, w dodatku odporne na wilgoć, więc idealnie sprawdzi się w trudnych warunkach panujących w łazience.

Dodatkowym atutem tego pomysłu jest łatwy montaż – zajmuje on znacznie mniej czasu, niż wykonanie wcześniej opisanych projektów z płytkami czy drewnem w roli głównej. Obudowy tego typu najczęściej są dostępne w kolorze białym, co może być pewną wadą, jeśli liczysz na bardziej zróżnicowany efekt dekoracyjny. Z drugiej strony biała obudowa będzie się dobrze komponować z kolorem wanny.

Panel meblowy wokół wanny

To z kolei świetna opcja, jeśli urządzasz naprawdę mała łazienkę, w której trudno wygospodarować miejsce do przechowywania. W takim przypadku wanna może pełnić funkcję szafki.

Wystarczy, że osadzisz ją na specjalnym stelażu, a front wykończysz za pomocą panelu meblowego. W takim przypadku zyskasz pod wanną miejsce do przechowywania przyborów łazienkowych i efektywnie wykorzystasz dostępną przestrzeń.

Panele tego typu oferowane są w ciekawym wzornictwie, więc zabudowa wanny może być kolejną ozdobą pomieszczenia.

Wanna zabudowana szklanymi panelami

Okładziny do zabudowy wanny wykonane ze szkła to dobry sposób na elegancką aranżację. Błyszcząca powierzchnia będzie nie tylko dobrze się prezentować, ale też odbije światło, co optycznie może powiększyć pomieszczenie. Nie jest to popularne rozwiązanie, ale może dać ciekawe efekty wizualne. Niestety, nie jest wolne od wad – na szklanej powierzchni wyraźnie widoczne będą zacieki z wody.

Jak widzisz, do dyspozycji masz kilka opcji. Która z nich będzie najlepsza? Czym zabudować wannę? Wszystko zależy od efektu dekoracyjnego, jaki chcesz osiągnąć.