Data modyfikacji:

Domowa stacja uzdatniania wody – jaką wybrać?

Twarda woda to zmora wielu z nas. Jest niesmaczna, wysusza skórę, zaś kamień osadzający się na toalecie i umywalce wygląda nieestetycznie. Nowoczesne urządzenia filtrujące pomagają na szczęście uporać się z tym problemem. Jak działa domowa stacja uzdatniania wody? Jaką wybrać? Sprawdź!

Domowa stacja uzdatniania wody – co to jest?

Domowa stacja uzdatniania wody to urządzenie, które znacząco poprawia jej jakość, a także niweluje zanieczyszczenia. Z pewnością spotkałeś się z problemem twardej wody.

Określenie to oznacza, że w cieczy występuje wysokie stężenie magnezu oraz wapnia. Związki te odpowiadają za nieestetyczne osady na wannie czy toalecie, brunatne smugi na kubkach czy w czajniku.

Potocznie zwany „kamień” jest właśnie skutkiem twardej wody.


Rozwiązaniem powyższego problemu jest uzdatnianie wody w domu. Specjalne urządzenia usuwają z cieczy nie tylko magnez i wapń, ale również żelazo, mangan i inne związku mineralne.

Domowa stacja uzdatniania wody nie tylko poprawia jej smak i niweluje problem kamienia. Przedłuża również żywotność pralki czy zmywarki. Kamień osadzający się na grzałkach powoduje bowiem psucie się sprzętów AGD.

Uzdatnianie wody w domu – czy warto?

Domowa stacja uzdatniania wody jest świetnym urządzeniem dla osób, którym zależy na jej wysokiej jakości. Warto zainwestować w ten sprzęt z kilku powodów:
  • znacząco poprawia smak wody,
  • niweluje problem osadów na umywalce, wannie i toalecie,
  • przedłuża żywotność pralki i zmywarki,
  • zmniejsza zużycie środków do prania,
  • prowadzi do zauważalnej poprawy stanu skóry i włosów,
  • usuwa problem kamienia w czajniku, a także brzydkich osadów na kubkach, szklankach i wazonach.

Jak wybrać domową stację uzdatniania wody?

Zanim wybierzesz stację uzdatniania wody, zwróć uwagę na kilka kwestii. Pierwszą z nich jest fakt, jakie problemy wody ma rozwiązać urządzenie. Jeśli mieszkasz w bloku lub budynku wielorodzinnym, zapewne borykasz się tylko z jej twardością. W takim przypadku wystarczy urządzenie zmiękczające, które usuwa z wody magnez i wapń.

Sprawa komplikuje się, gdy mieszkasz w domku jednorodzinnym. Wtedy najlepiej wykonać najpierw badanie fizykochemiczne wody. Może się okazać, że uzdatnianie wody w twoim domu powinno objąć również usuwanie żelaza i manganu, filtrację mechaniczną oraz dezynfekcję.

Drugą kwestią jest ocena stopnia twardości wody. Wystarczy, że zaopatrzysz się w specjalne paski lub tester do mierzenia tego parametru. Zwróć uwagę również na to, ile osób obsłużyć może dana stacja uzdatniania.

Sprawdź także maksymalne natężenie przepływu, ciśnienie robocze oraz maksymalną wydajność wody między regeneracjami.

Poniżej znajdziesz polecane przez nas domowe stacje uzdatniania wody.

Global Water Blue Soft RX21/C100 GW-Z0877 – kompaktowy zmiękczacz wody

Urzązenie marki Global Water to domowy zmiękczacz kompaktowy. Doskonale radzi sobie w mieszkaniu, gdzie z wody korzysta 3-6 osób, jest prosty w budowie i skuteczny.

Jest wyposażony w zabezpieczenie przed zalaniem, zapowietrzeniem oraz zanieczyszczeniem wodą nieuzdatnioną. Głowica sterująca RX umożliwia kontrolę parametrów i procesów uzdatniania.
  • ciśnienie robocze: 1,8 - 6,0 bar
  • średnie zużycie soli na regenerację:  4,0 kg
  • ilość wody zużywanej na regenerację:  ok. 140 l
  • maksymalny przepływ z gwarancją całkowitego uzdatnienia wody: 1,8 m3/h
  • maksymalna wydajność między regeneracjami przy twardości 18°dH: 3,5 m3.

Viessmann Aquahome 20-N – funkcjonalna stacja uzdatniania dla małego gospodarstwa

Domowa stacja uzdatniania wody Viessmann to idealne rozwiązanie dla domów, gdzie mieszkają 2-4 osoby. Odznacza się niskimi kosztami eksploatacji oraz wysoką funkcjonalnością. Urządzenie jest nowoczesne i bezpieczne w użytkowaniu, a także umożliwia manualne ustawienie wielu parametrów.
  • ciśnienie robocze: 1,4 – 8,0 bar
  • średnie zużycie soli na regenerację:  3,2 kg
  • ilość wody zużywanej na regenerację:  ok. 105 l
  • maksymalny przepływ z gwarancją całkowitego uzdatnienia wody: 2,0 m3/h
  • maksymalna wydajność między regeneracjami przy twardości 18°dH: 4,2 m3.