Data modyfikacji:

Hulajnoga dla dziecka. Elektryczna czy zwykła? Jaką wybrać?

W zasadzie trzeba by zacząć od tego, że hulajnoga elektryczna i hulajnoga tradycyjna to dwa jednak różne pojazdy. Warto jednak zastanowić się co jest lepszym pomysłem dla konkretnego dziecka.

Rok temu kupiłam elektryczną deskorolkę siostrzenicy i na wszystkie refleksje z nią związane poświęciłam osobny wpis. Warto się z nim zapoznać, ponieważ elektryczna hulajnoga działa nieco podobnie, jak elektryczna deskorolka. W obu przypadkach ważne są podobne elementy. Przeczytajcie.

Hulajnoga elektryczna jako środek transportu miejskiego

Coraz więcej miast stawia na elektromobilność. W wielu są już wypożyczalnie rowerów elektrycznych, czy właśnie hulajnóg z silnikiem, które zostawia się w miejscu dojazdu, a lokalizuje i uruchamia przy pomocy specjalnej aplikacji. Co ciekawe, statystyki pokazują, że zainteresowanie takim sposobem poruszania się po mieście ma coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego, hulajnogi elektryczne dla dzieci mają całkiem sporo plusów.

Zalety elektrycznej hulajnogi dla dzieci

  1. Mogą z niej korzystać już dzieci szkolne. Dziecięce hulajnogi, prędkość mają ograniczoną do maksymalnie 12 km/h, co oznacza, że nawet w czasie szybkiej jazdy, dziecko nie powinno sobie wyrządzić krzywdy.
  2. Są przydatne, jeśli dziecko ma codziennie do pokonania spore odległości.
  3. Są składane i z regulowaną kierownicą, co pozwala je dostosować do wzrostu dziecka i zabierać bez problemu wszędzie: zmieszczą się w bagażniku samochodu rodziców, szkolnej szatni. Po złożeniu można je zabrać ze sobą do środków komunikacji publicznej (w wielu miastach bez dodatkowych opłat).
  4. Pozwalają unikać stania i tracenia czasu w miejskich korkach (dziecko nie będzie się spóźniać na lekcje!).
  5. Hulajnogi posiadają różne opcje - ta z wersją do siedzenia nadaje się do jazdy na dłuższych dystansach, ponieważ pozwala odpocząć. 

Minusy hulajnóg elektrycznych. Na co trzeba uważać wybierając model dla dziecka?

  1. Prędkość - ta cecha może być zarówno plusem, jak i minusem, w zależności od tego, czego oczekuje dziecko oraz czego oczekują rodzice. Elektryka w hulajnodze zwalnia kierowcę z ruchu nogą, który jest konieczny, by wprawić pojazd w ruch. Są opinie, że ów ruch pozwala lepiej panować nad koordynacją ciała i lepiej ochronić się, gdy dojdzie do jakiegoś upadku. 
  2. Niektórzy twierdzą, że na elektrycznej hulajnodze, gorzej się skręca, również ze względu na statyczną sylwetkę. 
  3. Trzeba pamiętać, że trasom w Polsce daleko do skandynawskich ścieżek rowerowych, w większości asfaltowych, gładkich i bezkolizyjnych. W Polsce zazwyczaj jeździ się po różnych nawierzchniach: raz po ziemi, raz po kostce, innym razem po asfalcie. Wszystko to powoduje, że jazda elektryczną hulajnogą bywa „trzęsąca”. 
  4. Jak pokazują opinie internautów, za ceną często idzie jakość. Choć można rzeczywiście kupić hulajnogi za kilkaset złotych, to bywa, że tanie wersje wykazują większość usterkowość i po prostu  wystarczają na znacznie krócej.
  5. Największym minusem hulajnogi dla wielu ludzi jest właśnie brak ruchu. Nie raz słyszałam argument:” skoro mam jechać na stojąco, wdychając smog, to wolę na siedząco wdychając powietrze z samochodowej klimatyzacji”.  Tu jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że wiele hulajnóg ma dwie opcje: elektryczną i manualną. Wybierając tę drugą, odpieramy ostatni argument przeciwników. 

Gadżety do hulajnogi

Podobnie jak w deskorolce elektrycznej, także hulajnogi są bogate w różnego rodzaju gadżety, które przy pomocy aplikacji, pozwalają słuchać muzyki, albo rejestrować własną trasę i prędkość poruszania się po niej. Trzeba pamiętać, że jak w każdym urządzeniu gadżety mocną podnoszą jego cenę. W praktyce, to właśnie z nich w czasie jazdy (zwłaszcza początkowej) korzystamy najrzadziej. Ważniejsze od takich gadżetów, są akcesoria bezpieczeńśtwa: kask, nakolanniki i nałokietniki. To w końcu jazda z pewną prędkością i warto zadbać o jak największe bezpieczeństwo dziecka.

Hulajnoga tradycyjna. Czy jest odpowiednia dla dziecka?

Ten pojazd sprawdza się zdecydowanie lepiej, jeśli dziecko nie traktuje jazdy na nim wyłącznie  jako narzędzia do pokonywania odcinków trasy, lecz jest dla niego zabawą. Złośliwi twierdzą, że hulajnogi manualne są dla wirtuozów, a elektryczne dla leniwych. Rzeczywiście jest tak, że to na tych bez silnika wprawieni skaterzy potrafią robić istne, niemal akrobatyczne cuda. Dlatego też producenci dedukują hulajnogi różnym preferencjom. Jeśli Twoje dziecko jeździ od czasu do czasu, wybierz dla niego hulajnogę rekreacyjną, lub trójkołową. Jeśli lubi poszaleć na górce w parku i ma już całkiem sporo wprawy, możesz zdecydować się na wyczynową. Porównajmy je.

  1. Rekreacyjne hulajnogi nadają się dla małych dzieci, które dopiero rozpoczynają przygodę. Łatwo je rozpoznać na oko: są ładniejsze i bardziej kolorowe od tych mocniejszych, co dla rodziców i dzieci estetów może mieć jakieś znaczenie.
  2. Niestety, rekreacyjne i ładne hulajnogi wykonane są zazwyczaj z mało trwałego plastiku, dlatego sprzęt może pękać i odkształcać się, co w dłuższej perspektywie nie jest również do końca bezpieczne. 
  3. Wyczynowe hulajnogi muszą być bezpieczne. Są narażone, na upadki, silne uderzenia, skoki z obciążeniem, dlatego ich wykonanie to gwarant bezpieczeństwa dla jeżdżącego dziecka. Zwróćmy uwagę by wszystkie elementy były jednoczęściowe, zwłaszcza kierownica. Im mniej spawań i łączeń, tym bezpieczniej. Dotyczy to także kół - plastikowymi w ogóle nie warto zawracać sobie głowy, bezpieczne są te z rdzeniem metalowym.
  4. Niewątpliwą wadą wyczynowych pojazdów jest ich cena, która jest zawsze wyższa, nawet  o kilkaset złotych od rekreacyjnych odpowiedników. Ale na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.
Autor: Katarzyna Berg