Data modyfikacji:

Dieta matki karmiącej – co warto, a czego nie wolno jeść?

Mleko matki to najlepszy możliwy pokarm dla niemowlaka. Aby było jak najlepszej jakości, w okresie karmienia szczególnie warto zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę. Jak powinna wyglądać idealna dieta matki karmiącej? I jakich produktów należy bezwzględnie unikać?
karmiąca matka

Jaka dieta matki karmiącej piersią jest najlepsza?

Na wstępie warto powiedzieć jasno, że nie istnieje jedna, idealna dieta matki karmiącej noworodka czy niemowlaka.

Jeśli na co dzień odżywiasz się zdrowo, to wysoce prawdopodobne, że w okresie karmienia nie będziesz musiała wcale zmieniać swojego sposobu jedzenia.

To, co w trakcie karmienia piersią jest najistotniejsze, to odpowiednie zbilansowanie posiłków pod względem odżywczym.

Dieta matki karmiącej – jadłospis

Aby twoje mleko było wysoce odżywcze dla maluszka, powinnaś stosować urozmaicony jadłospis. Najistotniejszą kwestią jest dostarczanie sobie wszystkich mikro- i makroelementów, które przysłużą się zdrowiu mamy, a jednocześnie pomogą wyprodukować jak najlepszej jakości mleko dla dziecka.

Świeże warzywa i owoce – witaminy i minerały

Owoce i warzywa to skarbnica witamin i minerałów, których nie powinno zabraknąć w diecie każdej karmiącej mamy.

Zgodnie z zaleceniami WHO, codziennie warto spożywać 5 porcji warzyw lub owoców (przy czym za porcję uznaje się np. jedno jabłko).

Produkty pełnoziarniste – złożone węglowodany

Warto spożywać je nie tylko wtedy, gdy karmisz piersią. To zdrowa alternatywa dla produktów z białej mąki, która jest pozbawiona wartości odżywczych i zwiększa ryzyko przybrania na wadze.

Pełne ziarno to doskonałe źródło energii – szukaj go w ciemnym pieczywie, makaronie, naturalnym ryżu.

Ryby, oleje, orzechy – zdrowe tłuszcze

Dobrej jakości tłuszcze mają dobry wpływ na twoje zdrowie i jakość mleka, jakie podajesz swojemu dziecku.

Sprzyjają przede wszystkim rozwojowi układu nerwowego. Poszukuj ich w tłustych rybach (np. łososiu czy makreli), orzechach, awokado, olejach tłoczonych na zimno.

Mięso, jaja, rośliny strączkowe – źródła białka

Nie należy zapominać o białku, które najlepiej przyswoisz spożywając chudą wołowinę, kurczaka, jajka czy strączkowe rośliny.

Nabiał bogaty w wapń

Dla zachowania jak najlepszej jakości mleka, warto codziennie spożywać nabiał z pewnego źródła. W tej roli sprawdzą się np. naturalny jogurt, tłuste mleko oraz sery.

Jeśli nie jesz nabiału, możesz zastąpić go alternatywnymi źródłami białka, takimi jak tofu czy sezam.

Duże ilości wody

Aby wspomóc laktację, spożywaj przynajmniej 2 l wody mineralnej każdego dnia. To prawdopodobne, że nie będziesz miała z tym większych problemów; w trakcie karmienia piersią znacząco wzrasta pragnienie.

Jak widać, nie trzeba obawiać się nudy w diecie matki karmiącej – przepisy, które dotychczas uwielbiałaś, najpewniej mogą być stosowane również w trakcie laktacji.

Kalorie w diecie matki karmiącej

Gdy karmisz piersią, powinnaś przyjmować średnio o 500 kalorii więcej w ciągu dnia niż przed laktacją. To dlatego, że w trakcie karmienia znacząco zwiększa się zapotrzebowanie na energię.

Ilość spożywanych kalorii zależy jednak również od twojego BMI i tego, ile dzieci karmisz w jednym momencie. Aby rozwiać wątpliwości, najlepiej skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Dieta matki karmiącej piersią - czego nie wolno?

Karmiąc piersią nie musisz rezygnować z produktów, które lubisz najbardziej – bez żadnych obaw od czasu do czasu możesz sięgnąć po pizzę lub czekoladę. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach.
  • Podczas karmienia piersią, w rozsądnych ilościach dozwolona jest kofeina. Bezpieczną dzienną dawką kawy dla mamy karmiącej będą 2 kubki niezbyt mocnej kawy.

    Pamiętaj, że kofeina znajduje się również w napojach typu cola. Teina (odpowiednik kofeiny) zawarta jest także w herbacie.

  • Co z alkoholem? On również nie jest stanowczo zabroniony, jednak warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, nie powinien znaleźć się w diecie matki karmiącej w pierwszym miesiącu życia dziecka, którego układ pokarmowy jest wówczas bardzo wrażliwy.

    W późniejszym okresie możesz sięgać po napoje wyskokowe okazjonalnie, jednak pamiętaj, żeby po jego spożyciu odczekać co najmniej kilka godzin przed kolejnym karmieniem, aż poziom alkoholu w organizmie spadnie.

    Przed spożyciem alkoholu po prostu odciągnij mleko z piersi, aby być przygotowaną na głód maluszka.

  • Lekarze często radzą zwrócić uwagę na ilość spożywanych ryb – te sklepowe mogą zawierać śladowe ilości zanieczyszczeń, dlatego nie należy spożywać ich zbyt dużo.

Skaza białkowa, a dieta matki karmiącej

Gdy lekarz stwierdza u malucha skazę białkową, wiele kobiet zadaje sobie pytanie: „czy mogę nadal karmić piersią?”. W takiej sytuacji nie należy rezygnować z przystawiania malucha do piersi.

Wbrew pozorom, twoje mleko może mu bardzo pomóc. Skaza białkowa to reakcja na białka mleka krowiego, jednak twoje mleko może zadziałać na dziecko leczniczo – zawiera liczne przeciwciała, które wzmacniają układ odpornościowy.

Konieczność zmiany diety może dotyczyć nie dziecka, a ciebie. Lekarze często zalecają karmiącym mamom alergików dietę eliminacyjną, wykluczającą głównie produkty mleczne i soję.

W diecie matki karmiącej najistotniejsza jest różnorodność i wysoka jakość spożywanych produktów. Stosując się do tych reguł, zadbasz nie tylko o produkcję dobrego mleka dla dziecka, ale i zdrowie swojego organizmu.

Autorka: Joanna Stanuch