Data modyfikacji:

Czym i jak myć twarz?

Walka o zdrową i pełną blasku cerę rozpoczyna się już w trakcie porannego lub wieczornego oczyszczania. Z pomocą przychodzą kosmetyki stworzone specjalnie z myślą o różnych typach cery i ich potrzebach. Zobacz, jak i czym myć twarz oraz sprawdź polecane przez nas produkty do oczyszczania skóry.

czym myć twarz

Czym myć twarz?

Dziesiątki różnorodnych kosmetyków dostępnych na rynku sprawiają, że nie wiesz, czym myć twarz, aby uzyskać najlepsze efekty? Wszystko zależy od typu twojej cery i jej potrzeb. Przyjrzyjmy się krótko poszczególnym typom cery.

Czym myć twarz trądzikową?

Zacznijmy od skóry tłustej, trądzikowej i problematycznej. Czym najlepiej myć twarz z trądzikiem? W tym przypadku najlepszym wyborem będą produkty o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym, które dodatkowo pomagają w regulacji pracy gruczołów łojowych. Unikaj kosmetyków z alkoholem.

Czym myć twarz przy suchej skórze?

Z kolei właścicielki cery suchej i dojrzałej powinny zadbać o jak najlepsze nawilżenie, i to już podczas mycia twarzy. W tym celu warto sięgnąć po delikatne pianki i mleczka o łagodnym działaniu, które nie naruszają naturalnej warstwy lipidowej, nie powodują podrażnień i nie dają efektu ściągniętej skóry. Świetnym pomysłem są kosmetyki na bazie naturalnych składników.

Żele – najpopularniejsze kosmetyki do mycia twarzy

Jednymi z najpopularniejszych kosmetyków do mycia twarzy są, oczywiście, żele. Znajdziesz je w każdej drogerii i sklepie internetowym. Formuły zachęcają różnorodnym działaniem i atrakcyjnymi cenami. Czy jednak są skuteczne? Produkty z łatwością radzą sobie z oczyszczaniem skóry z nagromadzonych na niej zanieczyszczeń.

Żele do mycia twarzy zawierają często nie tylko składniki oczyszczające, ale także pielęgnujące. Przykładowo w niektórych kosmetykach znajdziesz glicerynę, mocznik, olejek z rumianku, kwas mirystynowy i wiele innych. Idealna formuła powinna przywracać cerze równowagę, usuwać z niej zanieczyszczenia i jej nie podrażniać.

Do wad żeli do mycia twarzy można zaliczyć przede wszystkim zbyt intensywne działanie u kobiet, które zmagają się z atopowym zapaleniem skóry czy mają cerę naczynkową, wrażliwą i alergiczną. Niektóre produkty zawierają także drobinki ścierające i ich unikaj jak ognia! Od złuszczania martwego naskórka jest peeling, który wykonuje się 1-2 razy w tygodniu, a nie codziennie rano i wieczorem.

Różnorodny wybór tego typu kosmetyków sprawia, że nie wiesz, który z nich będzie odpowiedni? Najlepiej postawić na delikatny żel do mycia twarzy, o lekkiej formule, przyjemnej aplikacji i z dobrym składem. Zwróć również uwagę na jego właściwości i przeznaczenie. Producenci często podpowiadają na opakowaniach, do jakich typów cery będzie odpowiedni konkretny żel.

Co powiesz na piankę do mycia twarzy?

Wśród kosmetyków do mycia twarzy znajdziesz również pianki. W przeciwieństwie do wielu żeli tego typu formuły są niezwykle delikatne, a jednocześnie doskonale radzą sobie z dogłębnym usuwaniem zabrudzeń. Niewątpliwą zaletą produktów jest połączenie oczyszczania z pielęgnacją oraz brak mogącego powodować przesuszenia mydła w składzie.

Do produkcji pianek wykorzystuje się przede wszystkim witaminy i wyciągi roślinne. W formułach nie brakuje również gliceryny. Brak podrażniających składników sprawia, że tego typu kosmetyki do mycia twarzy będą najlepszym rozwiązaniem dla osób z cerą naczynkową, atopową, wrażliwą czy alergiczną. W trakcie stosowania nie tylko usuniesz zabrudzenia, ale także nawilżysz skórę i wyciszysz wszelkie zmiany.

Jeśli chodzi o wady pianek do mycia twarzy, to nie ma ich zbyt wiele. U niektórych osób ich delikatne działanie może okazać się za słabe. Niektórzy mogą mieć także problem z jej formułą, która jest lżejsza niż w przypadku żelu.

Oczyść skórę naturalnymi kosmetykami, czyli olejki do mycia twarzy pod lupą

Należysz do kobiet, które postawiły na naturalną pielęgnację i to właśnie takich kosmetyków do mycia twarzy szukasz? W takim razie świetnym wyborem będą olejki do mycia twarzy, które od lat królują w azjatyckiej branży beauty. Do Polski trafiły dość niedawno, jednak zdążyły już zrobić ogromną furorę. W czym tkwi sekret ich popularności?

Olejki do mycia twarzy są nieodłącznym elementem metody OCM, czyli Oil Cleansing Method. Jak działa? Jej twórcy twierdzą, że tłuszcz w tego typu produktach bez problemu radzi sobie z tym, który powstaje na skórze przez cały dzień. I mają rację! Olejki z łatwością rozprawiają się z zanieczyszczeniami oraz są jednocześnie bardzo łagodne i delikatne dla cery. Ich stosowanie nie powoduje jej podrażniania i nie narusza naturalnej warstwy ochronnej.

Do zalet olejków do mycia twarzy można zaliczyć przede wszystkim skuteczne usuwanie makijażu, sebum i zanieczyszczeń. Ta metoda niesie ze sobą również korzyści pielęgnacyjne – w końcu formuły wykorzystywane podczas oczyszczania działają nawilżająco, regenerująco, wygładzająco i odżywczo, a do tego ujednolicają koloryt cery.

Czy olejki mają jakieś wady? Tego typu kosmetyki do mycia twarzy, w szczególności stosowane zgodnie z zasadami OCM, mogą prowadzić do zaostrzenia trądziku i rozszerzenia naczynek u właścicielek cery naczynkowej. Problematyczny może okazać się również dobór odpowiedniego olejku – tylko niektóre z nich są przeznaczone do konkretnych typów skóry.

Szukasz delikatnego kosmetyku do mycia twarzy? Postaw na emulsję!

Kolejnym kosmetykiem do mycia twarzy, który sprawdzi się w przypadku cery wrażliwej, trądzikowej czy normalnej, jest emulsja. Jej lekka formuła nie tylko pozwala na usunięcie ze skóry zabrudzeń, ale także ma właściwości nawilżające, regenerujące i łagodzące. Co ciekawe, produkty z tej kategorii najczęściej są hipoalergiczne, dzięki czemu są świetnym wyborem dla osób, u których reakcje alergiczne na składniki drogeryjnych kosmetyków są codziennością.

Mówiąc o emulsji, warto także wspomnieć o tym, że w trakcie jej stosowania ryzyko wystąpienia podrażnień jest praktycznie równe zeru. Kosmetyk do mycia twarzy nie powoduje obniżenia pH skóry i jej odwodnienia, dzięki czemu bez obaw może być stosowany codziennie. Emulsja jest również bardzo wydajna i przyjemna w aplikacji.

Czy w takim razie emulsja ma jakiekolwiek wady? Choć może być stosowana przez osoby zmagające się z alergiami, atopią czy trądzikiem, to jednak jej cena jest dość wysoka. Oczywiście formuła jest jej warta, jednak w przypadku ograniczonego budżetu warto sięgnąć po inne kosmetyki do mycia twarzy. Nie wszystkim przypada także do gustu konsystencja emulsji.

Jak prawidłowo myć twarz?

Zastanawiając się, jak prawidłowo myć twarz, wiele kobiet uważa, że wystarczy zmyć ze skóry kosmetyki do makijażu i gotowe. Niestety nie jest to takie proste – pozornie banalna czynność wymaga od pań odrobiny zaangażowania. Od czego warto zacząć? Od wyboru właściwych kosmetyków – produkty powinny być dopasowane do typu i potrzeb twojej cery.

Kolejna sprawa – nawet najlepsza jakościowo woda z kranu, a nawet i mineralna nie zastąpi ci kosmetyku oczyszczającego. Wbrew pozorom skóra potrzebuje odrobiny pomocy w pozbyciu się nie tylko makijażu, ale także zanieczyszczeń czy sebum, które gromadzą się na jej powierzchni w ciągu dnia.

Czym myć twarz rano czy wieczorem? Na pewno nie powinno być to mydło! Tego typu produkty myjące zaburzają naturalną warstwę ochronną skóry, czyli płaszcz lipidowy, a ich pH nie jest odpowiednie do stosowania na twarzy.

Jak w takim razie prawidłowo myć twarz? Zacznij od demakijażu – możesz zrobić go przy użyciu płynu micelarnego, mleczka, a nawet oleju. Po usunięciu większości kosmetyków kolorowych z twarzy pora na prawdziwie czyszczenie za pomocą pianki czy żelu.

Wykonuj delikatne, okrężne ruchy, uważając, aby produkt nie dostał się do oczu, a następnie zmyj wszystko letnią wodą. Po zakończeniu cera jest gotowa do kolejnych kroków pielęgnacyjnych.

Czy można myć twarz mydłem?

Czas odpowiedzieć na pytanie, które zadają sobie dziesiątki kobiet. Czy tak właściwie potrzeba tych wszystkich kosmetyków do mycia twarzy, skoro można to zrobić mydłem? Szybko wyprowadzamy z błędu – mydło jest odpowiednie wyłącznie do ciała. Stosowanie go na delikatnej i mającej zupełnie inne potrzeby skórze prowadzi między innymi do zmiany jej pH na zasadowe. A to już najkrótsza droga do pojawienia się na twarzy mnóstwa szkodliwych drobnoustrojów.

Rezygnacja z odpowiednich kosmetyków do mycia twarzy na rzecz mydła może także uszkadzać naturalną barierę ochronną skóry, powodować powstawanie wyprysków i przesuszanie cery, a do tego prowadzić do nieprzyjemnego i bolesnego podrażnienia oraz swędzenia.

Czym najlepiej myć twarz? Polecane produkty do mycia twarzy

Nie wiesz, który kosmetyk do mycia twarzy będzie odpowiedni? Mamy dla ciebie listę polecanych produktów, wśród których znajdziesz żele, pianki i olejki.

Holika Holika Aloe 99 Shooting Gel Żel Aloesowy

Kiedy się zastanawiamy, czym myć twarz, oczywistą odpowiedzią jest – dobrze dobranym żelem do mycia twarzy. Żel aloesowy ma działanie odświeżające, łagodzące, nawilżające, ochronne, regeneracyjne i wygładzające.

Formuła na bazie ekstraktu z aloesu, który pochodzi z Korei, ekstraktu z liści pędu bambusa czy ogórka, jest przeznaczona do każdego rodzaju skóry, a zawartość naturalnych składników sprawia, że kosmetyk może być stosowany również w przypadku cery wrażliwej.

IOSSI Ryżowa Pianka do Mycia Twarzy

Zawiera 100% naturalnych składników, wśród których znajdziesz między innymi ekstrakt z lukrecji, nagietka i zielonej herbaty, D-pantenol, fermenty z kokosa, szałwię hiszpańską czy kwas mlekowy.

Tak stworzona formuła nadaje się do mycia każdej twarzy – problematycznej, suchej, a nawet dojrzałej. Jeżeli więc zastanawiasz się, czym myć twarz alergiczną, warto wypróbować tę piankę. Wegański kosmetyk nie tylko skutecznie usuwa zanieczyszczenia, ale także nadaje skórze elastyczności, nawilża ją i wspomaga regenerację.

Bielenda Hydra Care Kokos & Aloes nawilżający olejek do mycia twarzy

Zawiera między innymi kwas hialuronowy, sok z liści aloesu czy olej kokosowy, które wspólnie tworzą mieszankę o działaniu nawilżającym, regenerującym, odżywczym i przeciwstarzeniowym. Kosmetyk jest testowany dermatologicznie oraz nie zawiera SLS i SLES.

Jak myć nim twarz? Wystarczy, że zaaplikujesz kilka kropel olejku na skórę i równomiernie rozprowadzisz, delikatnie wmasowując produkt. Po zakończeniu zmyj olejek letnią wodą.

Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.