Data publikacji:

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.

A jeśli Tatry są dla was trochę zbyt wysokie, to poczytajcie o innych szlakach turystycznych w Polsce.
szlaki w tatrach

Najpiękniejsze szlaki w Tatrach Zachodnich

Tatry Zachodnie to dobra opcja, jeśli szukasz przepisu na pierwszą przygodę z najwyższym górskim pasmem w Polsce. Większość szczytów w zachodniej części Tatr jest łagodniejsza, a wędrówka jest mniej wymagająca. Za to rozległe, porośnięte niską trawą hale, gwarantują piękne widoki. Jaki szlak w Tatrach Zachodnich wybrać?
  • Kuźnice – Nosal – wyprawa na liczący nieco ponad 1200 m n.p.m. szczyt nie jest zbyt forsowna, a jej przejście wynosi niecałe dwie godziny. Nosal swoją wdzięczną nazwę zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi skał, które przypominają właśnie nos. Po dotarciu na szczyt z Nosala można podziwiać piękną panoramę Tatr oraz widok na Zakopane. Szlak nie jest wymagający technicznie, a suma przewyższeń nie powinna być problemem nawet dla początkującego turysty.
  • Kuźnice – Giewont – Dolina Strążyska - góra, której kształt przypomina śpiącego rycerza to bez wątpienia jeden z najważniejszych symboli Tatr, dlatego nie może jej zabraknąć w zestawieniu. Łączny czas, jaki będzie potrzebny do przejścia tego imponującego szlaku górskiego, to około 6 godzin, podczas których pokonamy około 12 kilometrów. Warto pamiętać, że Giewont cieszy się ogromną popularnością wśród turystów i jeśli chcesz cieszyć się swobodą na szlaku, najlepiej wyruszyć na trasę wcześnie rano.
Czytaj również: Szlaki turystyczne w Polsce. Które warto pokonać?
  • Kasprowy Wierch – Ciemniak – przejście granią Tatr Zachodnich to świetny sposób, aby podziwiać efektowną panoramę najwyższego pasma górskiego w Polsce. Dla ułatwienia wycieczki, na szczyt można wjechać kolejką i spod budynku obserwatorium wybrać szlak górski w kierunku Czerwonych Wierchów. Trasa jest nieco bardziej wymagająca, a jej pokonanie zajmuje około 7 godzin. Podczas dobrej pogody świetnie widoczny jest Giewont, a wcześniej panorama Tatr Wysokich.
Przeczytaj także: Co zabrać na wycieczkę w góry?
  • Dolina Chochołowka – Grześ – malowniczo położona, najdłuższa dolina w Tatrach, jest świetnym punktem wypadowym wycieczek. Sama w sobie również jest atrakcyjnym miejscem chociażby na wiosnę, gdy jej polany pokrywają się intensywnie fioletowymi krokusami. Trasa łącząca Dolinę oraz szczyt to niecałe 12 kilometrów, podczas której nie napotkamy trudności technicznych, a suma przewyższeń nie jest duża. To jednocześnie łatwy i jeden z piękniejszych szlaków w Tatrach, bo można stąd zobaczyć nie tylko pasmo zachodnie, ale też niektóre szczyty Tatr Wysokich. Osoby chcące przedłużyć wycieczkę mogą ruszyć dalej, aż na Rakoń i Wołowiec, co oznacza jednak dość intensywną, całodniową wyprawę. Dobre buty trekkingowe to podstawa przed taką wycieczką.

Najpiękniejsze szlaki górskie w Tatrach Wysokich

  • Palenica Białczańska – Rysy – tatrzańscy piechurzy często za punkt honoru uznają zdobycie najwyższego wierzchołka polskich gór. Wyprawa na liczące 2499 m n.p.m Rysy to dość forsowne przedsięwzięcie, jednak szlak górski prowadzi m.in. przez Morskie Oko, czy Czarny Staw pod Rysami, gdzie można zakończyć wędrówkę i zawrócić. Jeśli jednak chcesz dotrzeć na dach Polski, na wyprawę zarezerwuj cały dzień – to ponad 12 kilometrów w jedną stronę. Ewentualnym ułatwieniem może być nocleg w schronisku Morskie Oko, skąd przejście szlaku turystycznego na Rysy zajmuje około 4 godzin. 
  • Palenica Białczańska – Dolina Pięciu Stawów Polskich - popularna „Piątka” to kolejne kultowe miejsce w Tatrach. Początkowo trasa biegnie asfaltową drogą w kierunku Morskiego Oka, jednak tuż za Wodogrzmotami Mickiewicza należy skręcić zgodnie z biegiem zielonego szlaku górskiego w kierunku Nowej Roztoki. Trasa do Doliny Pięciu Stawów Polskich nie jest bardzo wymagająca, ale może dać nieco w kość, zwłaszcza początkującym piechurom. Z Doliny można wędrować dalej np. w kierunku Szpiglasowej Przełęczy, Na Zawrat, Morskie Oko czy Kozią Przełęcz.
  • Orla Perć – to najtrudniejszy szlak turystyczny w Tatrach. Na szlaku występuje szereg sztucznych ułatwień, jak drabinki, klamry i łańcuchy, dlatego poruszanie się po Orlej Perci wymaga doświadczenia i obycia z trudnymi ścieżkami. Zdecydowanie odradza się wyprawę na szlak osobom początkującym oraz z lękiem wysokości. Orla Perć to miejsce jedynie dla osób, które doskonale sprawdziły się na innych szlakach, wiedzą jak dbać o swoje bezpieczeństwo w górach i mają świetną kondycję.

Najpiękniejsze szlaki w Tatrach Słowackich

Zdecydowana większość pasma Tatr leży po stronie słowackiej, dlatego jeśli chcesz naprawdę poznać najpiękniejsze szlaki górskie w Tatrach, nie sposób pominąć wizyty u naszych południowych sąsiadów. Jeśli zdecydujesz się na wyprawę na słowacką stronę Tatr, warto pamiętać o ubezpieczeniu, ponieważ w tamtym rejonie ewentualne akcje ratunkowe są płatne.
  • Krywań – to dla Słowaków góra-symbol, która jest wspominana w hymnie, a jej sylwetka widnieje na monetach. Na Krywań prowadzą aż 3 szlaki górskie, jednak niezależnie od tego, który się wybierze, na wycieczkę trzeba zarezerwować cały dzień. Góra licząca sobie 2494 m n.p.m. słynie przede wszystkim z rozległych panoram na Tatry Wysokie. Wędrówka jest dość męcząca, dlatego poleca się ją przede wszystkim turystom z dobrym przygotowaniem fizycznym.
  • Popradzki Staw – to malowniczo położony staw górski, osadzony w Dolinie Mieguszowieckiej. Prowadzi tu kilka łatwych dróg, dlatego spacer do Popradzkiego Stawu nie będzie forsujący. Wędrówkę można zakończyć w schronisku ulokowanym nad brzegiem stawu, lub ruszyć dalej np. w kierunku tatrzańskiego Cmentarza Symbolicznego pod Osterwą, gdzie znajdują się tablice i krzyże upamiętniające ludzi, którzy zginęli w górach. Może to być także punkt wypadowy dla wycieczki na Rysy od słowackiej strony.
Przeczytaj także:
  1. Najpiękniejsze plaże świata
  2. Pułapki wycieczek last minute
  3. Najpiękniejsze szlaki w Karkonoszach