Data modyfikacji:

Paletki do tenisa stołowego: jakie wybrać?

Ping-pong – dla jednych zmora lekcji wychowania fizycznego, dla innych świetny sposób na rozrywkę. Elementem, który pozwoli ci rozegrać emocjonujący mecz jest oczywiście rakietka. Jaką rakietkę do tenisa stołowego kupić? Porównujemy modele dla amatorów i dla profesjonalistów.
paletki do tenisa stołowego
Choć wydaje się to dziś nieprawdopodobne, ping-pong był niegdyś sportem zarezerwowanym dla elit. Swe korzenie ma w Anglii, gdzie powstał w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Dziś jest sportem na wskroś egalitarnym, a stoły do tenisa stołowego można spotkać w szkołach, świetlicach, klubach a nawet osiedlowych parkach (gdzie wiatr może interesująco wzbogacić rozgrywkę).

Paletki do tenisa stołowego mają spory wpływ na grę. Zastosowane w produkcji materiały decydują o tym, jak zachowa się uderzona piłka. Doświadczeni tenisiści stołowi dobierają jej elementy w taki sposób, aby dostosować charakterystykę rakietki tenisowej do własnego stylu gry. Jak zbudowana jest rakietka do tenisa stołowego oraz jaką wybrać na początek przygody z ping-pongiem?

Deska i rękojeść rakietki do tenisa stołowego

O wygodzie posługiwania się rakietką do tenisa stołowego decyduje w dużej mierze rękojeść rakietki. Powinna być wyprofilowana w taki sposób, aby zapewniać pełny i nienadwyrężający nadgarstka chwyt. Wiele niedrogich rakietek ma prostą, nieprofilowaną rączkę, która może okazać się niewygodna podczas dłuższej rozgrywki.



Przeczytaj także: Buty do tenisa. Jakie wybrać?


Rękojeść z wypełnieniem środkowej części dłoni (anatomiczna) lub rozszerzającą się końcówką (konkav lub wklęsła) zapewnia natomiast lepszy chwyt i zapobiega wyślizgnięciu się rakietki z dłoni. Niektóre paletki do tenisa stołowego mają w rękojeści otwory wentylacyjne, zapobiegające poceniu się dłoni. Choć patent ten ma swoje zalety, wiele osób może odczuwać przez to dyskomfort. Rączka rakietki nie powinna być pokryta bezbarwnym lakierem – może to powodować odparzenia.
Sama deska, do której przyklejone są okładziny, to kilkuwarstwowa sklejka. Zazwyczaj składa się z od 3 do 5 warstw. Im grubsza i cięższa deska, tym mocniejsze odbicie piłki. Odbija się to jednak negatywnie na szybkości reakcji gracza. Wraz z kolejnymi warstwami zmienia się przy okazji wyważenie paletki. Paletka ze środkiem ciężkości przesuniętym na przód ma większą dynamikę, a środek ciężkości zlokalizowany bliżej trzonka pomaga w blokowaniu uderzeń. Miękkie gatunki drewna (balsa, kiri, limba) poprawiają kontrolę rakietki, a twarde (koto, hinoki) zwiększają dynamikę.

Okładziny rakietki do tenisa stołowego

Dwukolorowe, kauczukowe okładziny to element, który najmocniej wpływa na grę. Składa się z gumy zewnętrznej oraz podkładu. Choć dominują okładziny gładkie, można spotkać też okładziny z czopami, adresowane do profesjonalnych graczy preferujących defensywny styl gry.
O charakterystyce rakietki poinformuje cię w dużej mierze podkład okładziny. Gruby podkład charakteryzuje się mniejszą kontrolą piłeczki tenisowej, jednak gwarantuje szybsze i bardziej agresywne zagrania. Znaczenie ma również jego twardość. Twardy podkład przekłada się na krótszy kontakt rakietki z piłką i jest pożądany w ofensywnej grze opartej o mocne zagrania. Dla odmiany miękki podkład ułatwia prowadzenie piłki, przez co polecany jest początkującym graczom.

Jaka rakietka dla początkującego, a jaka dla profesjonalisty?

Jeśli zaczynasz przygodę z tenisem stołowym, postaw na gotową rakietkę. Jest gotowa do gry, a jej parametry (kontrola, szybkość, rotacja) znajdziesz na opakowaniu. Producenci stosują skalę od 1 do 10 lub od 10 do 100. Początkujący powinni skupić się na parametrze kontroli, który pozwoli szlifować technikę gry.
Profesjonaliści sami składają rakiety do ping-ponga, dokupując osobno deskę oraz okładziny. Często wykorzystują różne okładziny o odmiennej charakterystyce, dostosowując je do własnych potrzeb. Okładziny dostępne są w formie prostokątnych arkuszy, które należy samodzielnie przykleić i dociąć. Niektórzy regularnie odklejają okładziny i przyklejają na nowo, co ma poprawiać parametry rakietki.

Dodatkowe akcesoria

Aby zabezpieczyć paletkę do tenisa stołowego przed uszkodzeniem, od razu dokup pokrowiec. W internecie znajdziesz pełne pokrowce na paletki do ping-ponga, jak i ich okrojoną wersję, chroniącą jedynie gumowe okładziny. Niektóre pokrowce wyposażone są w dodatkową kieszeń na kilka piłeczek – to wygodne rozwiązanie.