Porównanie Intel Core 2 Duo E8400 3,0GHz S-775 BOX (BX80570E8400) vs Intel Core i5-8400 2,8GHz BOX (BX80684I58400)

Intel Core 2 Duo E8400 3,0GHz S-775 BOX (BX80570E8400)
Intel Core 2 Duo E8400 3,0GHz S-775 BOX (BX80570E8400)
Intel Core i5-8400 2,8GHz BOX (BX80684I58400)
Intel Core i5-8400 2,8GHz BOX (BX80684I58400)
Cena wyprzedane wyprzedane
Ocena
4,6
174 opinie
4,55 5 0 (4,6)
4,8
53 opinie
4,77 5 0 (4,8)

Podstawowe informacje

Marka Intel Intel
Rodzina Intel Core 2 Duo Intel Core i5

Charakterystyka

Architektura 64-bit 64-bit
Częstotliwość taktowania procesora 3000 MHz 2800 MHz
Socket Socket 775 (socket T) Socket 1151
Liczba rdzeni 2 rdzenie 6 rdzeni
Liczba wątków - 6
Odblokowany mnożnik - Nie
Pamięć podręczna - 9 MB
Układ graficzny - Intel HD Graphics 630
TDP - 65W

Budowa

Proces 45 nm 14 nm

Chłodzenie w zestawie Nie Nie
Rodzaj opakowania BOX BOX

Cechy Produktów

głośność pracy
stabilność
wydajność

Opinie

Opinie kupujących
  • 2...4 Ocena: 4/5
    W życiu nie miałem tak gładkiego pulpitu, jak miałem stary procek to pulpit był brzydki a teraz jest super i lśni. Musiałem na siłę w gniazdo wciskać i mu się trzy nóżki wygły, al śmiga aż miło! Gorąco wszystkim go polecam!!! czytaj więcej
  • Użytkownik Ceneo Ocena: 5/5
    Kolejny bardzo udany i wydajny procesor firmy Intel. Nie jest może najnowszy, ale rozsądna cena przy odpowiedniej wydajności powoduje, że jest na pewno lepszym produktem od procesora cztero rdzeniowego o niższej częstotliwości taktowania. Procesor ma stosunkowo niski pobór energii elektrycznej. Zastanawiający jest jedynie mały wentylator w wersji pudełkowej (box). Wbrew temu co inni użytkownicy piszą na jego temat uważam, że nie generuje dużej ilości energii cieplnej. Odpowiednia płyta główna oraz nie oryginalny wentylator rozwiązuje ten problem. Zdecydowanie polecam ten produkt. W skali od 1 do 10 oceniam go na 9. czytaj więcej
  • Użytkownik Ceneo Ocena: 5/5
    Witam, posiadam ten procesor od 1,5 roku. E8400 jest jedny z najwydajniejszych procesorów na rynku taktowany zegarem 3 GHz bardzo dobrze radzi sobie z grami, konwertowaniem filmy itp. Posiada znaczną przewagę nad procesorami wykonanymi w technologi 65 nm. Np. Q6600 znaczenie gorzej radzi sobie z rozpakowywanie archiwów .rar . Ten procesor na pewno nie będzie "wąskim gardłem" dla wydajnej karty graficznej. Nie zgodzę się z opiniami innych użytkowników że te CPU "grzeje się". Mój procesor osiąga temp. 27 stopni, kiedy w pokoju jest 21 C i mam uruchomioną przeglądarkę. Ogólnie jestem bardzo zadowolony z wyboru tego CPU. czytaj więcej
  • Rafał Ocena: 5/5
    W momencie kupna tego procesora był tylko dostępny w tej firmie! Cena bardzo dobra! Obsługa także bardzo miła, miałem przyjemność zadzwonić i dopytać się o nurtujące mnie pytania. Satysfakcjonujące odpowiedzi otrzymałem. POLECAM POLECAM POLECAM czytaj więcej
  • Dawid Ocena: 5/5
    Za tą cenę nie ma sobie równych dorównuje w grach i7 7700k a nawet czasami przewyższa w idle bardzo niski pobór mocy jak i niskie temperatury dzięki temu wentylator chodzi dużo ciszej wydajność jest bardzo dobra. czytaj więcej
  • AdymiR Ocena: 4,5/5
    Na początku grudnia umieszczę gameplay'e wraz z danymi z afterburner - jeśli ktoś z przyszłych nabywców potrzebuje jakiś informacji lub chciałby, abym wrzucił film z testów danej gry, to piszcie prywatną wiadomość na YouTube. czytaj więcej

Podsumowanie

Ilość punktów 2/5 2/5

Opis pojęć użytych w porównaniu

Rodzina

Rodzina w procesorach to grupa procesorów o podobnych cechach i wydajności. Jest to często określane przez producenta i może obejmować modele z różnymi parametrami, takimi jak częstotliwość taktowania i liczba rdzeni.

Architektura

Architektura w procesorach to układ i organizacja komponentów, które kontrolują działanie procesora. Decyduje o jego wydajności i zdolnościach. Różne architektury mogą wpływać na sposób przetwarzania danych i obsługiwane technologie.

Częstotliwość taktowania procesora

Częstotliwość taktowania procesora to miara szybkości działania. Określa, ile operacji może wykonać procesor w jednej sekundzie. Im wyższa częstotliwość, tym potencjalnie szybszy procesor, co wpływa na ogólną wydajność komputera.

Socket

Socket w procesorach to fizyczne złącze na płycie głównej, które umożliwia zamocowanie procesora. Każdy socket ma określoną konstrukcję i obsługiwane rodzaje procesorów. Przy zakupie procesora ważne jest dopasowanie go do odpowiedniego socketu na płycie głównej.

Liczba rdzeni

Liczba rdzeni w procesorach to ilość niezależnych jednostek obliczeniowych. Więcej rdzeni oznacza zdolność do wykonywania wielu zadań jednocześnie. Przydane przy pracy wielozadaniowej i obszarach wymagających dużej mocy obliczeniowej, np. gry, grafika, obróbka wideo.

Liczba wątków

Liczba wątków w procesorach to liczba równoczesnych operacji, jakie procesor może wykonywać. Więcej wątków oznacza lepszą zdolność do obsługi wielu zadań jednocześnie. Ważne przy wielozadaniowości i wydajności. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze procesora.

Odblokowany mnożnik

Odblokowany mnożnik w procesorach to funkcja, która umożliwia użytkownikowi zmianę częstotliwości taktowania procesora powyżej standardowych ustawień producenta. Przydatna dla overclockingu, ale wymaga odpowiedniego chłodzenia i wiedzy technicznej.

Pamięć podręczna

Pamięć podręczna w procesorach to szybka i mała pamięć, która przechowuje często używane dane. Pomaga przyspieszyć dostęp do informacji, zwiększając wydajność procesora. Im większa i szybsza pamięć podręczna, tym lepiej procesor radzi sobie z zadaniami.

Układ graficzny

Układ graficzny w procesorach to zintegrowana karta graficzna, która umożliwia wyświetlanie obrazu bez potrzeby osobnej karty graficznej. Przydatny do codziennego użytku i zadań, ale mniej wydajny w grach i grafice profesjonalnej.

TDP

TDP w procesorach to Thermal Design Power, czyli maksymalna moc cieplna, którą procesor może generować. Pomaga ocenić, jakie chłodzenie jest potrzebne i jakie obciążenie energetyczne ma procesor. Wyższe TDP może wymagać lepszego chłodzenia.

Proces

Proces w procesorach to jedno wykonanie instrukcji. Procesory mogą wykonywać wiele procesów równocześnie dzięki wielu rdzeniom. Im więcej procesów obsługiwanych jednocześnie, tym wydajniejszy procesor i lepsza wydajność komputera.

Chłodzenie w zestawie

Chłodzenie w zestawie procesora to wbudowany lub dostarczony radiator i wentylator, który odprowadza ciepło generowane przez procesor. Zapewnia odpowiednią temperaturę pracy, co jest kluczowe dla wydajności i trwałości procesora.

Rodzaj opakowania

Rodzaj opakowania w procesorach to sposób, w jaki procesor jest dostarczany i pakowany. Może to być tradycyjne opakowanie detaliczne lub OEM (Original Equipment Manufacturer) bez dodatkowych akcesoriów.