Porównanie iiyama 24,5" G-Master Black Hawk G2530HSU-B1 vs iiyama 27" G-Master Black Hawk G2730HSU-B1

iiyama 24,5" G-Master Black Hawk G2530HSU-B1
iiyama 24,5" G-Master Black Hawk G2530HSU-B1
iiyama 27" G-Master Black Hawk G2730HSU-B1
iiyama 27" G-Master Black Hawk G2730HSU-B1
Cena wyprzedane od1 040,64
Ocena
4,8
262 opinie
4,79 5 0 (4,8)
4,7
152 opinie
4,69 5 0 (4,7)
Wybrane oferty

Podstawowe

Marka iiyama iiyama
Przekątna ekranu 24,5 cala 27 cali
Proporcje ekranu 16:9 16:9
Kolor Czarne Czarne

Matryca

Technologia LED LED
Rozdzielczość 1920x1080 1920x1080
Wielkość plamki 0,283mm 0,311mm
Częstotliwość odświeżania 60Hz 75Hz
Rodzaj matrycy TN TN
Rodzaj podświetlenia LED LED
Jasność 250cd/m2 300cd/m2
Kontrast dynamiczny 12000000:1 12000000:1
Czas reakcji 1ms 1ms
Powłoka matrycy Matowa Matowa
Kąty widzenia w pionie 160° 160°
Kąty widzenia w poziomie 170° 170°
Funkcje dodatkowe AMD FreeSync AMD FreeSync
Ekran dotykowy Nie Nie
Tryb HDR - Nie

Dźwięk, TV

Głośniki Posiada wbudowane głośniki Posiada wbudowane głośniki
Moc głośników 2W 2W
Tuner TV Nie posiada Nie posiada

Fizyczne

Złącza D-Sub, DisplayPort, HDMI, 2x USB 2x USB, HDMI, DisplayPort, D-Sub
Funkcja pivot Nie Nie
Montaż ścienny Tak Tak
Standard VESA 100x100 100x100
Wysokość z podstawą 401mm 441mm
Szerokość z podstawą 558mm 614mm
Głębokość z podstawą 197mm 197mm
Waga z podstawą 4 kg 5,3 kg
Wielkość ekranu 62,2 cm 68,6 cm

Zasilanie

Pobór mocy 18W 19W
Pobór mocy w trybie czuwania 0,5W 0,5W
Przycisk całkowitego wyłączenia Tak Tak
Roczne zużycie energii 29 kWh 29 kWh

Klasa energetyczna A E
Model G-MASTER G2530HSU-B1 -
Klasa efektywności energetycznej w trybie HDR - E
Klasa efektywności energetycznej w trybie SDR - E

Cechy Produktów

Opinie

Opinie kupujących
  • w...e Ocena: 5/5
    No co mam powiedzieć... U mnie konfiguracja trzech takich monitorów. Kupiłem w tym przypadku ze względu na wąskie ramki i oczywiście cenę. A ogólnie są są tu tylko 2 mankamenty. Brak kabla DP (zamiast HDMI) oraz mały zakres ruchu podstawy. Teraźniejsze dobre karty graficzne posiadają najwięcej gniazd DP. Zakup już nawet dwóch takich monitorów zmusza nas do zakupu tych kabli. Ale ogólnie REWELACJA !!! czytaj więcej
  • K...s Ocena: 4/5
    Monitor spoko, ale wbudowane głośniki są moim zdaniem bezużyteczne, mój smartfon brzmi dużo lepiej. Duży plus za dodatkową gwarancję na 30 dni na martwe pixele. czytaj więcej
  • Paweł L. Ocena: 4,5/5
    Monitor zakupiony w promocyjnej cenie 498 zł (19-6-2019), używam od tygodnia, ale jestem mile zaskoczony. Spodziewałem się 'słabego' odwzorowania kolorów i małe kąty widzenia, ale (jak dla mnie) jest super. Dużo możliwości w ustawianiu obrazu, można zapisać swoje ustawienia do profilu, fajne też gotowe profile np. do gier FPS, RTS czy pracy biurowej. Szybki czas reakcji w grach, odświeżanie 75 Hz nawet na kartach nVidii i super bajer (w starym monitorze tego nie miałem ;) ) 3 tryby redukcji niebieskiego światła, co w nocy jest balsamem na moje oczy. Na minus to bym się doczepił do bardzo ograniczonej regulacji podstawki, bardziej zaawansowana z pivot'em jest w droższej o 100zł wersji GB2530HSU-B1, ale jest ok - jak za taką cenę. czytaj więcej
  • Użytkownik Ceneo Ocena: 4/5
    W tym segmencie cenowym produkt spełnia oczekiwania, a nawet - jeśli idzie o wykonanie - przewyższa je. Matryca TN, więc cudów spodziewać się nie można, jeśli idzie o jakość obrazu. Jeśli ktoś jednak lubi śnieżną biel, to na tym monitorze jej raczej nie uświadczy - biel jest raczej na poziomie marnego papieru ksero, co widać na załączonych zdjęciach. Monitor ma wąskie ramki za wyjątkiem dolnej z logo. dobre przyciski sterowania, choć samo menu jest raczej proste. Mocowanie proste, stabilne, ale regulowany jest tylko przechył przód/tył. Jak widać kupiłem dwa egzemplarze, a właściwie drugi, ale dlatego, żeby praca na dwóch monitorach była komfortowa, tj. do pary. Jeśli ktoś nie jest koneserem obrazu i potrzebuje tylko dobrego obrazu z takimi sobie kolorami, to OK, jeśli coś więcej, to musi p czytaj więcej
  • p...4 Ocena: 5/5
    Monitor w jak największym porządku. Dotarł szybko, bezpiecznie i za darmo. Całkowicie spełnia moje oczekiwania. Z poprzednim (mniejszym) nigdy nie miałem problemu, a mam go już koło 5 lat. Jak widać wróciłem by kupić kolejny. iiyama po prostu produkuje dobre monitory. Produkt godny polecenia czytaj więcej
  • Użytkownik Ceneo Ocena: 5/5
    Po przeczytaniu kilku komentarzy tych co bardziej wybrednych posiadaczy tego monitora, trochę się obawiałem, czy dokonałem dobrego wyboru. A to słabe kolory, a to nędne kąty, a to beznadziejne głośniki, a to znowu gigantyczne pixele. Po podłączeniu do kompa bardzo miła niespodzianka. Jestem w 100% zadowolony, monitor ma mi służyć do pracy, czasem może jakaś gierka. Obraz doskonały, obszar roboczy vs wielkość plamki vs rozdzielczość wszystko idealne do pracy biurkowej. Do tego mocowanie vesa, hub USB, a FreeSync świetnie działa i robi różnicę. Owszem głośniki nie zachwycają, ale to jest monitor za 700 złociszy, a nie sprzęt audiofilski za tysiące dolarów. czytaj więcej

Podsumowanie

Ilość punktów 11/14 12/14
Wybrane oferty

Opis pojęć użytych w porównaniu

Przekątna ekranu

Przekątna ekranu w monitorach to odległość między przeciwnymi rogami ekranu, mierzona w calach. Im większa przekątna, tym większy obszar wyświetlania. Przekątna ekranu wpływa na komfort użytkowania oraz doznania wizualne podczas pracy czy rozrywki.

Proporcje ekranu

Proporcje ekranu w monitorach określają stosunek szerokości do wysokości obszaru wyświetlania obrazu. Popularne proporcje to 16:9 (panoramiczne), 16:10 (szerokie) i 21:9 (ultraszerokie). Wybór proporcji ekranu zależy od preferencji użytkownika oraz zastosowania monitora, np. do pracy, rozrywki czy edycji multimediów.

Technologia

Technologia w monitorach odnosi się do zastosowanych rozwiązań technologicznych wpływających na jakość obrazu i wydajność urządzenia. Obejmuje to rodzaj podświetlenia, matrycy, technologię odświeżania, HDR czy też funkcje dodatkowe, jak FreeSync czy G-Sync, które poprawiają płynność obrazu podczas gier.

Rozdzielczość

Maks. rozdzielczość - liczba pikseli, jakie obraz zawiera w pionie i poziomie. Zaletą monitorów LCD jest wysoki poziom rozdzielczości, a im wyższy ten parametr, tym obraz jest ostrzejszy.

Wielkość plamki

Wielkość plamki to jeden z parametrów występujący w monitorze. Wielkość plamki mówi o rozmiarach najmniejszych detali. Im mniejsza plamka, tym ostrzejszy wyświetlony obraz na monitorze. Parametr ten zmienia się wraz z przekątną ekranu, im jest ona większa tym większa jest również plamka, np. monitory 15-calowe będą mieć plamkę o wielkości 0,25 mm, a monitory 21-calowe będą mieć plamkę o wielkości 0,28 mm.

Częstotliwość odświeżania

Częstotliwość odświeżania monitora to jeden z parametrów, który określa jak często w ciągu sekundy zostaje świeżony obraz. Parametr jest podawany w hercach i standardowa wartość dla monitorów wynosi około 70 Hz. Oznacza to, że obraz na monitorze odświeża się 70 razy na sekundę. Zbyt niska częstotliwość odświeżania może być niekomfortowa dla użytkownika, powodować ból głowy i zmęczenie oczu.

Rodzaj matrycy

Rodzaj matrycy w monitorach określa technologię używaną do wyświetlania obrazu. Popularne rodzaje to TN (Twisted Nematic), które oferują szybki czas reakcji, IPS (In-Plane Switching) zapewniające lepsze kąty widzenia i kolory oraz VA (Vertical Alignment) łączące cechy TN i IPS. Wybór rodzaju matrycy zależy od preferencji użytkownika i zastosowania monitora.

Rodzaj podświetlenia

Rodzaj podświetlenia w monitorach określa technologię używaną do oświetlenia matrycy ekranowej. Najczęściej spotykanymi rodzajami są podświetlenie LED i podświetlenie LCD. Podświetlenie LED jest bardziej energooszczędne i oferuje lepszą jakość obrazu, podczas gdy podświetlenie LCD jest starszą technologią, ale nadal stosowaną w niektórych modelach monitorów.

Jasność

Jasność to jeden z parametrów monitora, który podawany jest w jednostce cd/m2. Im większa wartość parametru, tym jaśniej będzie świecił monitor. Monitory dostępne na rynku posiadają jasność od 250 cd/m2, która zapewnia dobrą czytelność. ale już jasność 350 cd/m2 zwiększy jasność monitora o 50%. Wzrost jasności wiąże się również z większym kontrastem i nasyceniem barw, oraz komfortem użytkowania.

Kontrast dynamiczny

Kontrast dynamiczny w monitorach określa różnicę między najjaśniejszym a najciemniejszym obszarem obrazu w danej chwili. W przeciwieństwie do kontrastu statycznego, kontrast dynamiczny dostosowuje się do zmieniających się warunków wyświetlania, co może poprawić jakość obrazu poprzez lepsze oddanie szczegółów w ciemnych scenach oraz bogatsze kolory w jasnych obszarach.

Czas reakcji

Czas reakcji monitora to ważny parametr. Konkretnie chodzi o czas reakcji matrycy, czyli jak szybko piksel jest zdolny do zmiany swojego stanu. Czas ten jest podawany w milisekundach i im niższa wartość, tym lepszy czas reakcji. Ma to znaczenie przy szybko zmieniających się obrazach na ekranie, np. podczas gry. Istnieją dwa rodzaje parametru: BWP i GTG, ale producenci zazwyczaj podają ten drugi.

Powłoka matrycy

Powłoka matrycy w monitorach to warstwa ochronna lub antyrefleksyjna pokrywająca powierzchnię matrycy ekranowej. Powłoki mogą zmniejszać odblaski i refleksy świetlne, poprawiając czytelność obrazu w różnych warunkach oświetleniowych.

Kąty widzenia w pionie

Kąt widzenia w pionie to jeden z parametrów monitora, który informuje nas pod jak dużym kątem patrzenia obraz widziany na monitorze nie straci na jakości. Im większy kąt patrzenia, tym lepszy monitor. Kąt widzenia w pionie określa, czy obraz ulegnie pogorszeniu, gdy odchylimy monitor do tyłu lub do przodu. W przypadku monitorów o kącie widzenia poniżej 160 stopni, nawet niewielkie odchylenie może skutkować pogorszeniem jakości.

Kąty widzenia w poziomie

Kąt widzenia w poziomie to jeden z parametrów monitora, który informuje nas o tym, pod jakim kątem możemy patrzeć na monitor, by obraz wyświetlany na ekranie nie uległ pogorszeniu. Jeśli kąt widzenia w poziomie jest słaby, poniżej 160 stopni, to nawet niewielkie odchylenie na bok, może spowodować pogorszenie kontrastu, jasności i kolorów obrazu. Szeroki kąt widzenia w poziomie jest ważny, jeśli z monitora korzysta jednocześnie kilka osób.

Funkcje dodatkowe

Funkcje dodatkowe w monitorach to dodatkowe możliwości lub udogodnienia, które mogą poprawić użytkowanie i komfort pracy. Mogą to być funkcje jak tryb ochrony oczu (flicker-free), technologie redukcji niebieskiego światła, regulacja wysokości, wbudowane głośniki, czy też technologie obrazu HDR czy FreeSync/G-Sync, które poprawiają jakość wyświetlanego obrazu

Ekran dotykowy

Ekran dotykowy w monitorach to technologia umożliwiająca interakcję poprzez bezpośrednie dotykanie ekranu palcem lub specjalnymi urządzeniami. Pozwala na intuicyjne sterowanie i obsługę aplikacji, przeglądanie internetu oraz wykonywanie działań, takich jak przewijanie, powiększanie czy zmiana stron.

Tryb HDR

Tryb HDR (z ang. High Dynamic Range) - sposób odczytu obrazu, który charakteryzuje się szerokim zakresem dynamiki. Wyświetlany obraz ma więc wysoką rozpiętość tonalną, która zbliżona jest do zakresu luminacji rejestrowanego przez człowieka. Rozwiązanie to sprawia, że tryb HDR zapewnia nieosiągalną wcześniej gradację wyświetlanych na ekranie telewizora odcieni, co w bezpośredni sposób przekłada się na zwiększenie jakości przetwarzanego obrazu.

Głośniki

Głośniki to jedna z funkcji w monitorze, która oznacza, że dany model posiada wbudowane głośniki. Dzięki głośnikom zintegrowanym z monitorem nie jest konieczne podłączanie zewnętrznych głośników, choć jest to oczywiści możliwe. Wbudowane głośniki są wystarczające, jeśli nie zależy nam na dużej jakości dźwięku. Jeśli jednak monitor służy nam do oglądania filmów, słuchania muzyki lub grania w gry, to zewnętrzne głośniki zapewnią o wiele większą jakość i komfort użytkowania.

Moc głośników

Moc głośników to parametr używany w monitorach z wbudowanymi głośnikami. Głośniki zintegrowane z monitorem z reguły nie dostarczają dźwięków o dużej jakości, dlatego jeśli chcemy by jakość ich dźwięku była jak najlepsza, powinniśmy wybrać monitor o jak największej mocy głośników. Dzięki temu będziemy mogli oglądać filmy lub słuchać mużyki bez konieczności podłączenia głośników zewnętrznych.

Tuner TV

Tuner TV pozwala przekształcić monitor w telewizor. Może być on wbudowany w monitor lub być do niego podłączony jako osobne urządzenie. W obu przypadkach potrzebna będzie podłączenie anteny telewizji naziemnej lub satelitarnej. Dodatkowo, jeśli kupujemy osobny tuner TV, musimy go odpowiednio dopasować do naszego monitora. Najlepiej zaopatrzyć się zewnętrzny, komputerowy tuner TV, który jest najbardziej uniwersalnym urządzeniem.

Złącza

Złącza w monitorach to interfejsy umożliwiające podłączenie monitora do różnych urządzeń. Mogą to być złącza analogowe, takie jak VGA czy DVI, oraz cyfrowe, np. HDMI, DisplayPort czy USB-C. Liczba i rodzaj złącz wpływa na możliwość podłączenia monitora do komputerów, laptopów, konsol czy innych urządzeń.

Funkcja pivot

Pivot to funkcja stosowana w niektórych monitorach, która umożliwia fizyczny obrót o 90 stopni, z pozycji horyzontalnej do pozycji wertykalnej. Jest to funkcja pożądana przez wszystkich, którzy pracują z edytorami tekstu, arkuszami kalkulacyjnymi i dokumentami PDF. Na odwróconym ekranie widać cały dokument i nie ma potrzeby jego przewijania, więc jest to duże ułatwienie. Funkcja ta może być w pełni wykorzystana jeśli posiadamy kartę graficzną lub oprogramowanie, które na to pozwala.

Montaż ścienny

Możliwość zamontowania urządzenia na ścianie za pomocą odpowiednich uchwytów lub systemów montażowych.

Standard VESA

Standard VESA w monitorach to norma dotycząca mocowania ekranu do uchwytu lub ramienia, umożliwiająca łatwe i bezpieczne zamocowanie monitora. Dzięki standardowi VESA można używać różnych rodzajów uchwytów i ramion, co pozwala dostosować pozycję monitora do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Wielkość ekranu

Wielkość ekranu w monitorach to wymiar przekątnej wyświetlacza wyrażony w centymetrach. Im większa przekątna, tym większy obszar widoczny dla użytkownika. Ważna przy wyborze monitora, wpływa na komfort pracy i doznania wizualne.

Pobór mocy

Pobór mocy to parametr monitora podawany w Watach, który określa ile prądu zużywa urządzenie podczas pracy. Urządzenia nie tylko różnią się między sobą poborem mocy, ale również ten sam monitor będzie pobierał różną ilość energii, w zależności od tego jakie zastosowaliśmy ustawienia. Przykładowo, monitor z ustawioną dużą jasnością ekranu zużyje więcej prądu, niż monitor z ciemniejszym ekranem.

Pobór mocy w trybie czuwania

Pobór mocy w trybie czuwania to jeden z parametrów monitora podawany w Watach. Informuje nas o tym, ile prądu pobierze urządzenie w trybie stand by. Tryb czuwania pozwala na automatyczne uruchomienie monitora w momencie, gdy uruchomiony zostaje cały system. Wiąże się to jednak z poborem mocy, mimo że w danym momencie monitor nie jest używany. Im mniej pobiera mocy monitor w trybie stand by, tym mniejsze zużycie prądu.

Klasa energetyczna

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej od marca 2021 r. na nowych produktach AGD i RTV pojawiły się zmienione etykiety energetyczne oparte na prostszej skali (od A do G). Na etykietach znajdują się też kody QR, które kierują do internetowej karty produktu w bazie EPREL. Nowe etykiety mogą również zawierać ikony z użytecznymi informacjami o pojemności lub wymiarach produktu, o poziomie hałasu lub zużyciu wody.

Klasa efektywności energetycznej w trybie HDR

Klasa efektywności energetycznej w trybie HDR odnosi się do poziomu zużycia energii przez urządzenie. Im wyższa klasa energetyczna, tym mniejsze jest zużycie energii podczas pracy w trybie HDR (High Dynamic Range). Klasy energetyczne w trybie HDR są oznaczane literami od A do G, z A oznaczającą najwyższą wydajność energetyczną, a G – najniższą.

Klasa efektywności energetycznej w trybie SDR

Klasa efektywności energetycznej odnosi się do poziomu zużycia energii. Im wyższa klasa energetyczna, tym mniejsze jest zużycie energii przez urządzenie, podczas pracy w trybie SDR (Standard Dynamic Range). Klasy energetyczne są oznaczane literami od A do G, z A oznaczającą najwyższą wydajność energetyczną, a G - najniższą.