Porównanie BenQ 27" EW277HDR (9H.LGNLB.QSE) vs Samsung 27" CF390 (LC27F390FHUXEN)

BenQ 27" EW277HDR (9H.LGNLB.QSE)
BenQ 27" EW277HDR (9H.LGNLB.QSE)
Samsung 27" CF390 (LC27F390FHUXEN)
Samsung 27" CF390 (LC27F390FHUXEN)
Cena wyprzedane od629,99
Ocena
4,3
4 opinie
4,25 5 0 (4,3)
4,4
52 opinie
4,37 5 0 (4,4)
Wybrane oferty

Podstawowe

Marka BenQ Samsung
Przekątna ekranu 27 cali 27 cali
Proporcje ekranu 16:9 16:9
Kolor Czarne Czarne

Matryca

Technologia LED Curved, LED
Rozdzielczość 1920x1080 1920x1080
Częstotliwość odświeżania 60Hz 60Hz
Rodzaj matrycy VA VA
Rodzaj podświetlenia LED LED
Jasność 300cd/m2 250cd/m2
Czas reakcji 4ms 4ms
Kąty widzenia w pionie 178° 178°
Kąty widzenia w poziomie 178° 178°
Funkcje dodatkowe HDR AMD FreeSync
Ekran dotykowy Nie Nie
Tryb HDR Tak Tak
Kontrast dynamiczny - Mega
Powłoka matrycy - Matowa

Dźwięk, TV

Głośniki Posiada wbudowane głośniki Nie posiada
Tuner TV Nie posiada Nie posiada

Fizyczne

Złącza D-Sub HDMI, D-Sub
Funkcja pivot Tak Nie
Standard VESA 100x100 75x75
Wysokość z podstawą 461mm 463mm
Szerokość z podstawą 614mm 623mm
Głębokość z podstawą 181mm 249mm
Waga z podstawą 3,6kg 3,6kg
Montaż ścienny - Tak
Wielkość ekranu - 68,6 cm

Zasilanie

Pobór mocy 40W 24W
Pobór mocy w trybie czuwania 0,4W 0,3W
Roczne zużycie energii - 35 kWh

Klasa efektywności energetycznej w trybie HDR - E
Klasa efektywności energetycznej w trybie SDR - E
Klasa energetyczna - E

Cechy Produktów

Opinie

Opinie kupujących
  • Użytkownik Ceneo Ocena: 5/5
    Wielu z Was na wstępie pomyśli że 27 cali FullHD to już pixeluloza ale jest to jeden z najostrzejszych obrazów jakie widziałem w 1080p na monitorach tej wielkości w dodatku były to sprzęty dwa lub nawet trzy razy droższe. Ten niepozorny monitorek bardzo miło mnie zaskoczył parametrami znacznie lepszymi od tego co deklaruje producent - matryca AMVA+ która równo świeci i jest w stanie wycisnąć kontrast 3200:1 a w trybie HDR nawet 4200:1, zaskakująco dobre kolory wykraczające poza specyfikację producenta który deklaruje 93% DCI-P3 a fizycznie jest 96%, barwy są żywe i świetnie nasycone ale bez przejaskrawienia, pełne 10bit, dobra czerń bez przykrego efektu "chmurek" i innego rodzaju atrakcji które pogarszają jej odbiór, HDR który da się już zobaczyć i dobija do 390 cd/m2, możliwość uzyskania czytaj więcej
  • Użytkownik Ceneo Ocena: 5/5
    Super monitor. Jest jasniejszy niż IPSy a kolory ma super. Czerń jest czarna, głęboka z dużym kontrastem, wszystkie odcienie szarości dobrze widoczne. Zerowe srebrzenie w porównaniu do IPSów. 0 migotania, obraz jest kompletnie nieruchomy. Głośnik to brzęczki nie do przyjęcia. Trzeba dokładnie sprawdzić subpixele, bo mój pierwszy egzemplarz miał 1 słabo świecący na zielono, przy czym był on niewidoczny z odległości 1m ( w innych monitorach zielone subpixele mocno rzucały sie w oczy). Czujnik światła dobrze zmienia obraz zależnie od naświetlenia pomieszczenia. FHD na tych 27 calach jest super, pixele są niewidoczne przy pracy z 80cm (bardzo mała przestrzeń między pixelami), a na pewno nie rzucają się w oczy tak jak w innych monitorach 27calowych FHD. Duża możliwość regulacji ostrości pixeli, czytaj więcej
  • Użytkownik Ceneo Ocena: 5/5
    Rewelacyjny monitor z idealnie równym podświetleniem i znakomitą czernią. Zmieniłem z dwa razy droższego monitora IPS i to była znakomita decyzja - czerń jest czarna, nie ma srebrzenia, brak BLB i HDR, który naprawdę już widać - super sprzęt do PS4 i oglądania filmów na PC. czytaj więcej
  • kokss Ocena: 4/5
    Posiadam monitor 2 tygodnie , ekran mocno zakrzywiony sprawia poczucie lekkiej głębi ale moim zdaniem nie warto się tym kierować przy wyborze monitora. Bardzo dobra jakość wykonania nic nie skrzypi plastiki dobrze spasowane. Ekran nie odbija światła nawet w słoneczne dni ( okno mam po lewej stronie). Kąty widzenia dobre z każdej strony. Kolory ok ale trzeba je dobrze ustawić (głównie słaba biel) polecam w ustawieniach kolorów zmniejszyć kolor czerwony i zwiększyć niebieski. Fabryczne profile moim zdaniem wyglądają źle, a tryb Gry jest beznadziejny, ponieważ podbija mocno ostrość i widać pixelozę. Po zakupie monitora warto zmniejszyć ostrość w menu do ok 33-39 oraz. Monitor po włączeniu Freesync mimo że mam kartę od Nvidia ku mojemu zdziwieniuposiada 72hz i widać lepszą płynność w gra czytaj więcej
  • Użytkownik Ceneo Ocena: 4/5
    Dobry stosunek ceny do jakości, zauważalnym mankamentem jest podstawka która odsuwa monitor od ściany o 16 cm przybliżając go do oczu. Przy szerokim biurku to nie przeszkadza. Rozdzielczość FHD nie pozwala siedzieć za blisko gdyż widać pojedyncze piksele. Reasumując wart swoich pieniędzy. czytaj więcej
  • Marcin Ocena: 4/5
    Ciężko się przyczepić do produktu za tę cenę. Nieźle wygląda choć szybko łapie kurz.Ma sporo opcji i ustawień w których każdy znajdzie coś dla siebie.Ogólnie jestem zadowolony więc go polecam. czytaj więcej

Podsumowanie

Ilość punktów 9/13 10/13
Wybrane oferty

Opis pojęć użytych w porównaniu

Przekątna ekranu

Przekątna ekranu w monitorach to odległość między przeciwnymi rogami ekranu, mierzona w calach. Im większa przekątna, tym większy obszar wyświetlania. Przekątna ekranu wpływa na komfort użytkowania oraz doznania wizualne podczas pracy czy rozrywki.

Proporcje ekranu

Proporcje ekranu w monitorach określają stosunek szerokości do wysokości obszaru wyświetlania obrazu. Popularne proporcje to 16:9 (panoramiczne), 16:10 (szerokie) i 21:9 (ultraszerokie). Wybór proporcji ekranu zależy od preferencji użytkownika oraz zastosowania monitora, np. do pracy, rozrywki czy edycji multimediów.

Technologia

Technologia w monitorach odnosi się do zastosowanych rozwiązań technologicznych wpływających na jakość obrazu i wydajność urządzenia. Obejmuje to rodzaj podświetlenia, matrycy, technologię odświeżania, HDR czy też funkcje dodatkowe, jak FreeSync czy G-Sync, które poprawiają płynność obrazu podczas gier.

Rozdzielczość

Maks. rozdzielczość - liczba pikseli, jakie obraz zawiera w pionie i poziomie. Zaletą monitorów LCD jest wysoki poziom rozdzielczości, a im wyższy ten parametr, tym obraz jest ostrzejszy.

Wielkość plamki

Wielkość plamki to jeden z parametrów występujący w monitorze. Wielkość plamki mówi o rozmiarach najmniejszych detali. Im mniejsza plamka, tym ostrzejszy wyświetlony obraz na monitorze. Parametr ten zmienia się wraz z przekątną ekranu, im jest ona większa tym większa jest również plamka, np. monitory 15-calowe będą mieć plamkę o wielkości 0,25 mm, a monitory 21-calowe będą mieć plamkę o wielkości 0,28 mm.

Częstotliwość odświeżania

Częstotliwość odświeżania monitora to jeden z parametrów, który określa jak często w ciągu sekundy zostaje świeżony obraz. Parametr jest podawany w hercach i standardowa wartość dla monitorów wynosi około 70 Hz. Oznacza to, że obraz na monitorze odświeża się 70 razy na sekundę. Zbyt niska częstotliwość odświeżania może być niekomfortowa dla użytkownika, powodować ból głowy i zmęczenie oczu.

Rodzaj matrycy

Rodzaj matrycy w monitorach określa technologię używaną do wyświetlania obrazu. Popularne rodzaje to TN (Twisted Nematic), które oferują szybki czas reakcji, IPS (In-Plane Switching) zapewniające lepsze kąty widzenia i kolory oraz VA (Vertical Alignment) łączące cechy TN i IPS. Wybór rodzaju matrycy zależy od preferencji użytkownika i zastosowania monitora.

Rodzaj podświetlenia

Rodzaj podświetlenia w monitorach określa technologię używaną do oświetlenia matrycy ekranowej. Najczęściej spotykanymi rodzajami są podświetlenie LED i podświetlenie LCD. Podświetlenie LED jest bardziej energooszczędne i oferuje lepszą jakość obrazu, podczas gdy podświetlenie LCD jest starszą technologią, ale nadal stosowaną w niektórych modelach monitorów.

Jasność

Jasność to jeden z parametrów monitora, który podawany jest w jednostce cd/m2. Im większa wartość parametru, tym jaśniej będzie świecił monitor. Monitory dostępne na rynku posiadają jasność od 250 cd/m2, która zapewnia dobrą czytelność. ale już jasność 350 cd/m2 zwiększy jasność monitora o 50%. Wzrost jasności wiąże się również z większym kontrastem i nasyceniem barw, oraz komfortem użytkowania.

Kontrast dynamiczny

Kontrast dynamiczny w monitorach określa różnicę między najjaśniejszym a najciemniejszym obszarem obrazu w danej chwili. W przeciwieństwie do kontrastu statycznego, kontrast dynamiczny dostosowuje się do zmieniających się warunków wyświetlania, co może poprawić jakość obrazu poprzez lepsze oddanie szczegółów w ciemnych scenach oraz bogatsze kolory w jasnych obszarach.

Czas reakcji

Czas reakcji monitora to ważny parametr. Konkretnie chodzi o czas reakcji matrycy, czyli jak szybko piksel jest zdolny do zmiany swojego stanu. Czas ten jest podawany w milisekundach i im niższa wartość, tym lepszy czas reakcji. Ma to znaczenie przy szybko zmieniających się obrazach na ekranie, np. podczas gry. Istnieją dwa rodzaje parametru: BWP i GTG, ale producenci zazwyczaj podają ten drugi.

Powłoka matrycy

Powłoka matrycy w monitorach to warstwa ochronna lub antyrefleksyjna pokrywająca powierzchnię matrycy ekranowej. Powłoki mogą zmniejszać odblaski i refleksy świetlne, poprawiając czytelność obrazu w różnych warunkach oświetleniowych.

Kąty widzenia w pionie

Kąt widzenia w pionie to jeden z parametrów monitora, który informuje nas pod jak dużym kątem patrzenia obraz widziany na monitorze nie straci na jakości. Im większy kąt patrzenia, tym lepszy monitor. Kąt widzenia w pionie określa, czy obraz ulegnie pogorszeniu, gdy odchylimy monitor do tyłu lub do przodu. W przypadku monitorów o kącie widzenia poniżej 160 stopni, nawet niewielkie odchylenie może skutkować pogorszeniem jakości.

Kąty widzenia w poziomie

Kąt widzenia w poziomie to jeden z parametrów monitora, który informuje nas o tym, pod jakim kątem możemy patrzeć na monitor, by obraz wyświetlany na ekranie nie uległ pogorszeniu. Jeśli kąt widzenia w poziomie jest słaby, poniżej 160 stopni, to nawet niewielkie odchylenie na bok, może spowodować pogorszenie kontrastu, jasności i kolorów obrazu. Szeroki kąt widzenia w poziomie jest ważny, jeśli z monitora korzysta jednocześnie kilka osób.

Funkcje dodatkowe

Funkcje dodatkowe w monitorach to dodatkowe możliwości lub udogodnienia, które mogą poprawić użytkowanie i komfort pracy. Mogą to być funkcje jak tryb ochrony oczu (flicker-free), technologie redukcji niebieskiego światła, regulacja wysokości, wbudowane głośniki, czy też technologie obrazu HDR czy FreeSync/G-Sync, które poprawiają jakość wyświetlanego obrazu

Ekran dotykowy

Ekran dotykowy w monitorach to technologia umożliwiająca interakcję poprzez bezpośrednie dotykanie ekranu palcem lub specjalnymi urządzeniami. Pozwala na intuicyjne sterowanie i obsługę aplikacji, przeglądanie internetu oraz wykonywanie działań, takich jak przewijanie, powiększanie czy zmiana stron.

Tryb HDR

Tryb HDR (z ang. High Dynamic Range) - sposób odczytu obrazu, który charakteryzuje się szerokim zakresem dynamiki. Wyświetlany obraz ma więc wysoką rozpiętość tonalną, która zbliżona jest do zakresu luminacji rejestrowanego przez człowieka. Rozwiązanie to sprawia, że tryb HDR zapewnia nieosiągalną wcześniej gradację wyświetlanych na ekranie telewizora odcieni, co w bezpośredni sposób przekłada się na zwiększenie jakości przetwarzanego obrazu.

Głośniki

Głośniki to jedna z funkcji w monitorze, która oznacza, że dany model posiada wbudowane głośniki. Dzięki głośnikom zintegrowanym z monitorem nie jest konieczne podłączanie zewnętrznych głośników, choć jest to oczywiści możliwe. Wbudowane głośniki są wystarczające, jeśli nie zależy nam na dużej jakości dźwięku. Jeśli jednak monitor służy nam do oglądania filmów, słuchania muzyki lub grania w gry, to zewnętrzne głośniki zapewnią o wiele większą jakość i komfort użytkowania.

Moc głośników

Moc głośników to parametr używany w monitorach z wbudowanymi głośnikami. Głośniki zintegrowane z monitorem z reguły nie dostarczają dźwięków o dużej jakości, dlatego jeśli chcemy by jakość ich dźwięku była jak najlepsza, powinniśmy wybrać monitor o jak największej mocy głośników. Dzięki temu będziemy mogli oglądać filmy lub słuchać mużyki bez konieczności podłączenia głośników zewnętrznych.

Tuner TV

Tuner TV pozwala przekształcić monitor w telewizor. Może być on wbudowany w monitor lub być do niego podłączony jako osobne urządzenie. W obu przypadkach potrzebna będzie podłączenie anteny telewizji naziemnej lub satelitarnej. Dodatkowo, jeśli kupujemy osobny tuner TV, musimy go odpowiednio dopasować do naszego monitora. Najlepiej zaopatrzyć się zewnętrzny, komputerowy tuner TV, który jest najbardziej uniwersalnym urządzeniem.

Złącza

Złącza w monitorach to interfejsy umożliwiające podłączenie monitora do różnych urządzeń. Mogą to być złącza analogowe, takie jak VGA czy DVI, oraz cyfrowe, np. HDMI, DisplayPort czy USB-C. Liczba i rodzaj złącz wpływa na możliwość podłączenia monitora do komputerów, laptopów, konsol czy innych urządzeń.

Funkcja pivot

Pivot to funkcja stosowana w niektórych monitorach, która umożliwia fizyczny obrót o 90 stopni, z pozycji horyzontalnej do pozycji wertykalnej. Jest to funkcja pożądana przez wszystkich, którzy pracują z edytorami tekstu, arkuszami kalkulacyjnymi i dokumentami PDF. Na odwróconym ekranie widać cały dokument i nie ma potrzeby jego przewijania, więc jest to duże ułatwienie. Funkcja ta może być w pełni wykorzystana jeśli posiadamy kartę graficzną lub oprogramowanie, które na to pozwala.

Montaż ścienny

Możliwość zamontowania urządzenia na ścianie za pomocą odpowiednich uchwytów lub systemów montażowych.

Standard VESA

Standard VESA w monitorach to norma dotycząca mocowania ekranu do uchwytu lub ramienia, umożliwiająca łatwe i bezpieczne zamocowanie monitora. Dzięki standardowi VESA można używać różnych rodzajów uchwytów i ramion, co pozwala dostosować pozycję monitora do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Wielkość ekranu

Wielkość ekranu w monitorach to wymiar przekątnej wyświetlacza wyrażony w centymetrach. Im większa przekątna, tym większy obszar widoczny dla użytkownika. Ważna przy wyborze monitora, wpływa na komfort pracy i doznania wizualne.

Pobór mocy

Pobór mocy to parametr monitora podawany w Watach, który określa ile prądu zużywa urządzenie podczas pracy. Urządzenia nie tylko różnią się między sobą poborem mocy, ale również ten sam monitor będzie pobierał różną ilość energii, w zależności od tego jakie zastosowaliśmy ustawienia. Przykładowo, monitor z ustawioną dużą jasnością ekranu zużyje więcej prądu, niż monitor z ciemniejszym ekranem.

Pobór mocy w trybie czuwania

Pobór mocy w trybie czuwania to jeden z parametrów monitora podawany w Watach. Informuje nas o tym, ile prądu pobierze urządzenie w trybie stand by. Tryb czuwania pozwala na automatyczne uruchomienie monitora w momencie, gdy uruchomiony zostaje cały system. Wiąże się to jednak z poborem mocy, mimo że w danym momencie monitor nie jest używany. Im mniej pobiera mocy monitor w trybie stand by, tym mniejsze zużycie prądu.

Klasa efektywności energetycznej w trybie HDR

Klasa efektywności energetycznej w trybie HDR odnosi się do poziomu zużycia energii przez urządzenie. Im wyższa klasa energetyczna, tym mniejsze jest zużycie energii podczas pracy w trybie HDR (High Dynamic Range). Klasy energetyczne w trybie HDR są oznaczane literami od A do G, z A oznaczającą najwyższą wydajność energetyczną, a G – najniższą.

Klasa efektywności energetycznej w trybie SDR

Klasa efektywności energetycznej odnosi się do poziomu zużycia energii. Im wyższa klasa energetyczna, tym mniejsze jest zużycie energii przez urządzenie, podczas pracy w trybie SDR (Standard Dynamic Range). Klasy energetyczne są oznaczane literami od A do G, z A oznaczającą najwyższą wydajność energetyczną, a G - najniższą.

Klasa energetyczna

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej od marca 2021 r. na nowych produktach AGD i RTV pojawiły się zmienione etykiety energetyczne oparte na prostszej skali (od A do G). Na etykietach znajdują się też kody QR, które kierują do internetowej karty produktu w bazie EPREL. Nowe etykiety mogą również zawierać ikony z użytecznymi informacjami o pojemności lub wymiarach produktu, o poziomie hałasu lub zużyciu wody.