Porównanie Panasonic Lumix DMC-LX100 Czarny vs Canon PowerShot G7X Mark II Czarny (1066C002)

Panasonic Lumix DMC-LX100 Czarny
Panasonic Lumix DMC-LX100 Czarny
Canon PowerShot G7X Mark II Czarny (1066C002)
Canon PowerShot G7X Mark II Czarny (1066C002)
Cena wyprzedane wyprzedane
Ocena
4,5
93 opinie
4,51 5 0 (4,5)
4,2
40 opinii
4,2 5 0 (4,2)

Podstawowe informacje

Marka Panasonic Canon
Kolor Czarne Czarne

Obiektyw

Rozmiar matrycy 4/3 cala 1 cal
Zoom cyfrowy 4x 4x
Ilość megapikseli 12,1 – 14,5 20,1 – 24,3
Stabilizacja obrazu Ze stabilizacją obrazu Ze stabilizacją obrazu
Zoom optyczny 1 - 3 3,1 - 4,9
Rozdzielczość efektywna 12,8 Mpix 20,1 Mpix
Maksymalna rozdzielczość 4112 x 3088 5472 x 3648
Rozdzielczość filmów 3840 x 2160 1920 x 1080
Technologia matrycy MOS CMOS
Zoom optyczny 3x 4,2x

Lampa błyskowa

Lampa błyskowa Wbudowana Wbudowana

Zapis danych

Karty pamięci SD, SDHC, SDXC SD, SDHC, SDXC

Podgląd zdjęć

Wielkość ekranu 2,9" – 3,3" 2,9" – 3,3"
Wizjer Z wizjerem Bez wizjera
Przekątna ekranu 3'' 3''

Techniczne

Obsługa formatu RAW Tak Tak
Szybkość migawki 1/4000 1/2000
Wyjście statywowe Tak Tak
Zakres ISO 100-25600 125-25600
Zasilanie akumulator akumulator
Złącza i porty HDMI, USB 2.0 USB 2.0, micro HDMI
Model DMC-LX100EP-K PowerShot G7 X Mark
Cechy dodatkowe Niestandardowy balans bieli Niestandardowy balans bieli
Rodzaj migawki - Cyfrowa

Fizyczne

Głębokość 55 mm -
Szerokość 114.8 mm -
Wysokość 66.2 mm -
Waga 0,393 kg 0,304 kg

Cechy Produktów

funkcjonalność
jakość zdjęć
szybkość działania

Opinie

Opinie kupujących
  • Staszek Ocena: 5/5
    Miałem spory dylemat wybierając aparat fotograficzny. Przez jakiś czas myślałem o używanej lustrzance z którejś z wyższych serii, ale zostałem przekonany (i nie żałuję) że w 90% przypadków nie będzie mi się chciało targać ze sobą body+ zestawu szkieł. Zatem padło na wyższej klasy kompakt. Moje wymagania w skrócie można opisać tak: - Uniwersalny zakres ogniskowych - Wystarczająco mały by chciało mi się go brać ze sobą - Z dużymi możliwościami i wygodą ustawień ręcznych (ostrość, czas, przesłona itd.) - Możliwie najlepsza jakość zdjęć z nastawieniem na zabawę głębią ostrości I tak oto spośród Canona G7X, Sony RX100Mk2/3 i Panasonica LX100 wybrałem tego ostatniego. Dlaczego nie Canon czy Sony? - więcej funkcji wyciągniętych na wierzch (dwa pierścienie na obiektywie + korekta ekspozyc czytaj więcej
  • ltvc Ocena: 5/5
    Aparat dla tych, ktorzy sie znaja. Mimo tego, ze aparat jest juz blisko 4 lata na rynku, ciezko mu znalezc godna konkrencje w kategorii jakosc/cena. Jasny obiektyw 1.8 oraz matryca 4/3" robia robote. Aparat ma duzo ustawien manualnych dzieki temu dla kogos kto ma pojecie o robieniu zdjec mozliwe jest robienie atrakcyjnych fotografii. Warto dla ochrony obiektywu dokupic filtr 43mm (np UV) oraz dodatkowe baterie, ktore mozna znalezc za 25zl/szt. czytaj więcej
  • Maciek Ocena: 5/5
    Aparat jest juz dosc stary (2014) ale jest to po prostu dobry produkt, wysokiej jakosci i wygodny w uzytkowaniu. Wszystko co potrzebne ma pod reka. Od aparatow z nowszych rocznikow odroznia go brak idiotycznych funkcji jak np dotykowy ekran, ktory w tak malych aparatach bardziej przeszkadza niz jest z niego pozytek (latwo o przypadkowe dotnkniecie i zmienienie czegos nieumyslnie itp). czytaj więcej
  • Użytkownik Ceneo Ocena: 4/5
    Dobry aparat, jakość idzie w parze z ceną. Negatywne cechy: 1. Nie można wstrzymać nagrywania filmu (pauza) 2. Nie można zrobić zdjęcia podczas nagrywania filmu 3. Pokrętło w obiektywie to elektroniczny gadżet, mało wygodny i mało przydatny (wbrew pozorom nie umożliwia na przykład płynnego przybliżania/oddalania). czytaj więcej
  • M...z Ocena: 5/5
    Bardzo fajny aparat używany przez wielu twórców na Youtube. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, że nie ma wejścia na zewnętrzny mikrofon i że nie ma manualnego focusa, trzeba polegać na automacie, który nie zawsze działa tak jak powinien. czytaj więcej
  • Użytkownik Ceneo Ocena: 4,5/5
    Nie podoba mi się, że ludzie tak zaniżają przez nagrywanie dźwięków obiektywu przez wbudowany mikrofon. Aparat jest znakomity. Ma bardzo jasny obiektyw i robi ostre zdjęcia bez lampy nawet po zmroku. Używam go od kilku miesięcy i ilość zrobionych nieostrych zdjęć mogę policzyć na palach jednej ręki. Faktem jest, że poza pięknym zdjęciami, nagrywa również genialnej jakości wideo. Natomiast żaden aparat kompaktowy nie nagrywa dobrego dźwięku, więc szanujący się youtuberzy i tak użyją mikrofonu zewnętrznego. Ok, nie ma tu gniazda na mikrofon (może i dobrze, bo aparat pewnie byłby większy), ale jaki problem podłączyć mikrofon do cyfrowego dyktafony albo nawet telefonu? Ja do moich nagrań i tak dokładam muzykę i wyciszam szumy wiatru itp Jeśli ktoś chce świetnej jakości aparat, a przy ok czytaj więcej

Podsumowanie

Ilość punktów 10/16 10/16

Opis pojęć użytych w porównaniu

Zoom cyfrowy

Zoom cyfrowy to jedna z funkcji dostępnych w aparacie cyfrowym, która pozwala na powiększenie przez urządzenie utrwalonego na matrycy obrazu cyfrowego. Po wykonaniu zdjęcia możemy powiększyć jego konkretny obszar, niestety odbywa się to ze stratą dla jakości obrazu. Jest to sztuczne powiększenie tworzone przez procesor w aparacie, które daje nam pozorne przybliżenia. Wybierając aparat cyfrowy lepiej kierować się możliwościami zoomu optycznego.

Ilość megapikseli

Ilość megapikseli - liczba całkowita elementarnych punktów odwzorowanych przez matrycę CCD, która wyrażana jest w milionach pikseli, o czym świadczy przedrostek "mega". W opisie parametrów poszczególnych aparatów fotograficznych megapiksele wykorzystywane są jako jednostka, która opisuje wielkość maksymalną tworzonego obrazu. Oprócz ilości megapikseli na jakość rejestrowanego obrazu przekłada się również wielkość danej matrycy aparatu.

Stabilizacja obrazu

Stabilizacja obrazu w aparacie cyfrowym jest funkcją bardzo ułatwiającą filmowanie, jak i robienie zdjęć. Pozwala ona na nagrywanie bez jakichkolwiek drgań na ekranie oraz minimalizuje efekt poruszenia i rozmazania fotografii. Opcja ta jest szczególnie przydatna w pomieszczeniach z małą ilością światła.

Zoom optyczny

Zoom optyczny to jeden z parametrów aparatu cyfrowego. Informuje nas o tym, ile razy można zwiększyć ogniskową w obiektywnie zmiennoogniskowym, a więc jaki jest zakres przybliżenia. Przykładowo, pięciokrotny zoom (zoom x5 ]) mówi o tym, że najdłuższa ogniskowa w danym obiektywie będzie pięć razy dłuższa, niż jego najkrótsza ogniskowa. Zoom optyczny to ważny parametr, gdyż umożliwia wykonania przybliżenia na interesujący nas obiekt.

Rozdzielczość efektywna

Rozdzielczość efektywna aparatu cyfrowego jest określana za pomocą dwóch liczb określających liczbę pikseli w matrycy. Pierwsza to liczba wszystkich pikseli (np. 8,2MP), druga to liczba pikseli efektywnych (np.8,0MP). Liczba wszystkich pikseli określa nam, ile pikseli światłoczułych jest na matrycy aparatu. Liczba pikseli efektywnych określa z kolei, ile z tych pikseli stanowi punkty robionego zdjęcia (w praktyce jest równa iloczynowi wskazanej rozdzielczości aparatu).

Maksymalna rozdzielczość

Maksymalna rozdzielczość to jeden z parametrów aparatów cyfrowych, który podawany jest megapikselach i określa on maksymalną liczbę foto-czułych komórek na elemencie światłoczułym aparatu. Każda komórka odpowiada jednemu pikselowi zdjęcia. Im większa maksymalna rozdzielczość, tym lepszej jakości zdjęcia otrzymamy po ich wywołaniu. w celu określenia potrzebnej rozdzielczości powinniśmy ustalić wielkość zdjęć do wywołania. Im jest ona większa, tym większej rozdzielczości potrzebujemy.

Rozdzielczość filmów

Rozdzielczość filmów to parametr mówiący o tym, w jakiej rozdzielczości będą nagrywane filmy przez dany apart cyfrowy. Główną rolą aparatu jest robienie zdjęć, dlatego nagrywane filmy będą zazwyczaj gorszej jakości, niż te nagrane sprzętem do tego przeznaczonym. Jest to dodatkowa funkcja. Standardowa rozdzielczość nagrań aparatem cyfrowym wynosi 160x120, 320x240, lub 640x480 pikseli. Nawet najwyższa rozdzielczość nie zapewni dobrej jakość filmów.

Zoom optyczny

Zoom optyczny to jeden z parametrów aparatu cyfrowego. Informuje nas o tym, ile razy można zwiększyć ogniskową w obiektywnie zmiennoogniskowym, a więc jaki jest zakres przybliżenia. Przykładowo, pięciokrotny zoom (zoom x5 ]) mówi o tym, że najdłuższa ogniskowa w danym obiektywie będzie pięć razy dłuższa, niż jego najkrótsza ogniskowa. Zoom optyczny to ważny parametr, gdyż umożliwia wykonania przybliżenia na interesujący nas obiekt.

Lampa błyskowa

Lampa błyskowa to wbudowane źródło światła w aparatach bezlusterkowych, pomagające oświetlić scenę podczas robienia zdjęć w warunkach słabego oświetlenia. Zapewnia dodatkowe światło, poprawiając jakość zdjęć i redukując efekty cieni oraz czerwonych oczu.

Karty pamięci

Karty pamięci w aparatach bezlusterkowych to nośniki danych, na których zapisywane są zdjęcia i filmy. Popularne rodzaje to karty SD oraz ich wersje rozszerzone, jak SDHC i SDXC. Wielkość karty zależy od potrzeb użytkownika i możliwości aparatu.

Wielkość ekranu

Wielkość ekranu to parametr, który informuje o przekątnej ekranu w aparacie cyfrowym. Ekran służy nam do podglądu fotografowanego obrazu, przeglądu już wykonanych zdjęć i ich edycji, a także sterowania urządzeniem. W związku z licznymi funkcjami ekranu w aparacie cyfrowym, jego wielkość ma znaczenie. Im większa przekątna, tym większy komfort korzystania z aparatu. Łatwiej jest również o dobre zdjęcie, gdy dokładnie widzimy fotografowany obraz na podglądzie.

Wizjer

Wizjer to dodatkowy element występujący w niektórych aparatach cyfrowych. Może ułatwić kadrowanie, jeśli wykonujemy zdjęcie w pełnym słońcu, które sprawia, że nic nie widać na ekranie LCD z powodu odblasków. Ważną cechą wizjera jest pokrycie kadru, najlepiej stuprocentowe, jego rozmiar, rozdzielczość i powiększenie. Warto zdecydować się na model aparatu, który obok ekranu posiada również wizjer, gdy daje to możliwość wykonania zdjęć w każdych warunkach.

Obsługa formatu RAW

Obsługa formatu RAW to funkcja aparatu cyfrowego, dzięki której zrobione zdjęcie jest zapisane w pliku RAW, a nie JPG. Zapisanie zdjęcia w takim formacie daje więcej możliwości edycji, a zdjęcia są lepszej jakości, bardzo zbliżonej do zdjęć analogowych. Taki format zdjęcia zajmuje również o wiele więcej miejsca na karcie pamięci. Warto o tym pamiętać podczas wakacji lub robiąc zdjęcia na ważnym wydarzeniu.

Szybkość migawki

Szybkość migawki to jeden z parametrów występujący w aparatach cyfrowych. Jest to czas otwarcia migawki liczony w ułamkach sekundy lub w całych sekundach. Podczas tego momentu, naświetlany jest element światłoczuły w aparacie. Czas naświetlania jest uzależniony od jakości oświetlenia w jakim wykonujemy dane zdjęcie. Przy słaby oświetleniu potrzebny jest dłuższy czas naświetlenia, czyli czas otwarcia migawki powinien być dłuższy.

Wyjście statywowe

Wyjście statywowe to element aparatu cyfrowego, który umożliwia umocowanie aparatu na statywie. Dzięki niemu, urządzenie jest stabilne i ma wycelowany obiektyw cały czas w jedno miejsce. Statyw jest konieczny, gdy chcemy korzystać z niektórych funkcji aparatu, takich jak: time-laps, malowanie światłem lub oświetlenie ruchomych obiektów za pomocą błysku seryjnego. Zastosowanie tych funkcji nie byłoby możliwe bez statywu, gdyż wymagają całkowitego unieruchomienia aparatu przez długi czas.

Zakres ISO

Zakres ISO to podstawowy parametr w aparacie cyfrowym. Jest to skala czułości matrycy aparatu na światło. Określa ilość światła, która jest potrzebna do prawidłowego naświetlenia elementu światłoczułego. Aparaty cyfrowe mają zazwyczaj zakres ISO od 100 do 1600, a w bardziej profesjonalnym sprzęcie ten zakres może być jeszcze większy. Im niższe ISO ustawimy na naszym aparacie, tym bardziej ostre i bardziej kolorystyczne zdjęcie uzyskamy.

Maksymalna ilość zdjęć w serii

Maksymalna ilość zdjęć w serii to jeden z parametrów w aparacie cyfrowym. Określa on ile zdjęć jedno po drugim wykona aparat, przy uruchomionej funkcji zdjęcia seryjne. W zależności od modelu, aparat może wykonać od kilku do nawet kilkudziesięciu zdjęć w serii. Często możliwe jest również wybranie szybkości robienia zdjęć seryjnych między serią szybką i normalną.

Rodzaj migawki

Rodzaj migawki w aparatach bezlusterkowych może być mechaniczny, elektroniczny, hybrydowa lub szczelinowa.

Złącza i porty

Złącza i porty w aparatach bezlusterkowych to interfejsy do podłączania dodatkowych akcesoriów i przesyłania danych. Mogą zawierać porty USB, HDMI, mikrofonowe, słuchawkowe i gniazdo dla karty pamięci. Umożliwiają ładowanie, przesyłanie zdjęć oraz podłączanie mikrofonów czy innych akcesoriów.