Porównanie Olympus OM-D E-M10 Mark III srebrny body vs Panasonic Lumix DMC-GX80 Srebrny + 12-60mm vs Olympus PEN E-PL10 brązowy + 14-42mm

Olympus OM-D E-M10 Mark III srebrny body
Olympus OM-D E-M10 Mark III srebrny body
Panasonic Lumix DMC-GX80 Srebrny + 12-60mm
Panasonic Lumix DMC-GX80 Srebrny + 12-60mm
Olympus PEN E-PL10 brązowy + 14-42mm
Olympus PEN E-PL10 brązowy + 14-42mm
Cena od2 049,00 od3 199,00 od2 849,00
Ocena
4,8
13 opinii
4,77 5 0 (4,8)
4,0
1 opinia
4 5 0 (4,0)
Najlepsze oferty

Podstawowe informacje

Producent Olympus Panasonic Olympus
Rodzaj body z obiektywem 12-60 mm z obiektywem 14-42 mm

Przetwornik obrazu

Rozdzielczość efektywna 16,1 Mpix 16,8 Mpix 16,1 Mpix
Stabilizacja obrazu Ze stabilizacją obrazu Ze stabilizacją obrazu -
Rozdzielczość filmów 3840 x 2160 1920 x 1080 -
Rozmiar matrycy 17.3 x 13 mm 17.3 x 13 mm 4/3 cala
Maksymalna szybkość zdjęć w serii 8.6 kl./s 40 kl./s -
Zoom optyczny W zależności od obiektywu - -
Maksymalna rozdzielczość 4608 x 3456 4592 x 3448 -

Lampa błyskowa

Lampa błyskowa Możliwość podpięcia Wbudowana Możliwość podpięcia

Zapis danych

Karty pamięci microSDHC, microSDXC, microSD SD, SDHC, SDXC SD, SDHC, SDXC

Podgląd zdjęć

Wizjer Z wizjerem Z wizjerem Z wizjerem
Rozmiar wyświetlacza LCD 3" 3" 3"

Techniczne

Rodzaj matrycy Live MOS Live MOS -
Szybkość migawki 1/4000 1/16000 -
Zasilanie Akumulator Li-Ion Akumulator Li-Ion Baterie lub akumulatory
Maksymalna wartość czułości ISO 25600 25600 -
Rodzaj migawki Cyfrowa Szczelinowa -
Złącza i porty micro HDMI micro HDMI typ D, micro USB 2.0 Wi-Fi, Bluetooth
Model OM-D E-M10 Mark III - OLYMPUS
Komunikacja Wi-Fi - Wi-Fi
Cechy dodatkowe Obsługa formatu RAW, Niestandardowy balans bieli Hot Shoe, Obsługa formatu RAW, Niestandardowy balans bieli Hot Shoe
Funkcje - Focus peaking, Histogram, Tryb panoramy, Auto ISO Auto ISO

Fizyczne

Waga 410 g - -
Wysokość 83,6 mm - -
Szerokość 121,5 mm - -
Głębokość 49,5 mm - -
Kolor Srebrne Srebrne Brązowe

Cechy Produktów

funkcjonalność
jakość zdjęć
szybkość działania

Opinie

Opinie kupujących
  • Dariusz Ocena: 4,5/5 Miałem em 10 pierwszej generacji, niestety upadł i migawka padła. Jako, że go uwielbiałem i miałem kilka obiektywów w systemie to wybrałem najnowszą wersję . Ludzie mówią, że mark II jest lepszy (większa możliwość ingerencji w ustawienia). Jednak to co daje mark III w tej kwestii mi wystarcza (może prócz trybu cichego). W porównując do "jedynki" to na plus: szybszy dostęp do wielu trybów, lepszy wizjer i grip, tryb cichy, jakby dokładniej ostrzy, 4k. Słabe strony: brak mikrofonu, ciągły AF lepszy, ale nie perfekt, brak manuala w trybie PS (zwłaszcza w trybie cichym). Narazie bardzo fajnie mi służy. Polecam czytaj więcej
  • Joanna Kosyl Ocena: 4,5/5 Aparat ma fajny design, jest lekki, ma niewielki rozmiary, można go wszędzie zabrać ze sobą. Niestety jego funkcjonalności jeszcze do końca nie rozgryzłam.. czytaj więcej
  • MoniasteFoto Ocena: 5/5 W wielu recenzjach piszą, że zmiana z Mark II na Mark III to krok wstecz - ale z perspektywy amatora muszę zaprotestować. Nowy procesor i moduł AF robią dużą różnicę - już "dwójka" była bardzo szybka, ale tutaj jest jeszcze lepiej. Bardzo szybki odczyt z matrycy sprawia, że w wideo zupełnie nie widać efektu "rolling shutter", do tego przeprojektowany uchwyt i nowe menu sprawiają, że używa się go jeszcze wygodniej. Cicha migawka bardzo się przydaje, a specjalny tryb AP jest przeze mnie wykorzystywany do np. zdjęć gwiazd czy malowania światłem - bardzo przydatny bajer, którego nie ma żaden inny producent. czytaj więcej
  • Ten produkt nie ma jeszcze opinii
  • Użytkownik Ceneo Ocena: 4/5 4,0/5 czytaj więcej

Podsumowanie

Ilość punktów 7/10 6/10 1/10
Najlepsze oferty

Opis pojęć użytych w porównaniu

Rozdzielczość efektywna

Rozdzielczość efektywna aparatu cyfrowego jest określana za pomocą dwóch liczb określających liczbę pikseli w matrycy. Pierwsza to liczba wszystkich pikseli (np. 8,2MP), druga to liczba pikseli efektywnych (np.8,0MP). Liczba wszystkich pikseli określa nam, ile pikseli światłoczułych jest na matrycy aparatu. Liczba pikseli efektywnych określa z kolei, ile z tych pikseli stanowi punkty robionego zdjęcia (w praktyce jest równa iloczynowi wskazanej rozdzielczości aparatu).

Stabilizacja obrazu

Stabilizacja obrazu to jedna z funkcji w aparatach z wymienną optyką. Są dwa rodzaje stabilizacji: stabilizacja w korpusie lub stabilizacja w obiektywie. Stabilizacja umieszczona w korpusie aparatu jest bardzie powszechna, gdyż jest skuteczniejsza niż ta dostępna w obiektywie. Możemy również założyć na aparat dowolny obiektyw, również taki bez stabilizacji (jest on tańszy od obiektywu ze stabilizacją), a funkcja ta wciąż będzie działać.

Zoom cyfrowy

Zoom cyfrowy to jedna z funkcji dostępnych w aparacie cyfrowym, która pozwala na powiększenie przez urządzenie utrwalonego na matrycy obrazu cyfrowego. Po wykonaniu zdjęcia możemy powiększyć jego konkretny obszar, niestety odbywa się to ze stratą dla jakości obrazu. Jest to sztuczne powiększenie tworzone przez procesor w aparacie, które daje nam pozorne przybliżenia. Wybierając aparat cyfrowy lepiej kierować się możliwościami zoomu optycznego.

Rozdzielczość filmów

Rozdzielczość filmów to parametr mówiący o tym, w jakiej rozdzielczości będą nagrywane filmy przez dany apart cyfrowy. Główną rolą aparatu jest robienie zdjęć, dlatego nagrywane filmy będą zazwyczaj gorszej jakości, niż te nagrane sprzętem do tego przeznaczonym. Jest to dodatkowa funkcja. Standardowa rozdzielczość nagrań aparatem cyfrowym wynosi 160x120, 320x240, lub 640x480 pikseli. Nawet najwyższa rozdzielczość nie zapewni dobrej jakość filmów.

Maksymalna szybkość zdjęć w serii

Maksymalna szybkość zdjęć w serii to parametr aparatów cyfrowych podawany w klatkach na sekundę. Informuje nas o tym, ile maksymalnie klatek zapisze aparat w ciągu jednej sekundy, jeśli uruchomimy funkcję zdjęć seryjnych. W profesjonalnym sprzęcie może to być nawet 10 klatek na sekundę. Jest to uzależnione od szybkości działania całego aparatu, również od szybkości transferu danych do pamięci wewnętrznej.

Zoom optyczny

Zoom optyczny to jeden z parametrów aparatu cyfrowego. Informuje nas o tym, ile razy można zwiększyć ogniskową w obiektywnie zmiennoogniskowym, a więc jaki jest zakres przybliżenia. Przykładowo, pięciokrotny zoom (zoom x5 ]) mówi o tym, że najdłuższa ogniskowa w danym obiektywie będzie pięć razy dłuższa, niż jego najkrótsza ogniskowa. Zoom optyczny to ważny parametr, gdyż umożliwia wykonania przybliżenia na interesujący nas obiekt.

Maksymalna rozdzielczość

Maksymalna rozdzielczość to jeden z parametrów aparatów cyfrowych, który podawany jest megapikselach i określa on maksymalną liczbę foto-czułych komórek na elemencie światłoczułym aparatu. Każda komórka odpowiada jednemu pikselowi zdjęcia. Im większa maksymalna rozdzielczość, tym lepszej jakości zdjęcia otrzymamy po ich wywołaniu. w celu określenia potrzebnej rozdzielczości powinniśmy ustalić wielkość zdjęć do wywołania. Im jest ona większa, tym większej rozdzielczości potrzebujemy.

Wizjer

Wizjer - element aparatu fotograficznego, który umożliwia podgląd kadru przed wykonaniem zdjęcia. Istnieje podział wizjerów na elektroniczne, charakterystyczne dla bezlusterkowców, i optyczne, które znajdziemy w lustrzankach. Wizjery mogą różnić się budową i działaniem. Lustrzanki w wizjerze przedstawiają obraz naturalny, podczs gdy aparaty cyfrowe ukazują obraz cyfrowo przetworzony. Wybierając zatem bezlusterkowec wysokiej jakości, należy zawsze szukać modelu z wysoką rozdzielczością wizjera.

Szybkość migawki

Szybkość migawki to jeden z parametrów występujący w aparatach cyfrowych. Jest to czas otwarcia migawki liczony w ułamkach sekundy lub w całych sekundach. Podczas tego momentu, naświetlany jest element światłoczuły w aparacie. Czas naświetlania jest uzależniony od jakości oświetlenia w jakim wykonujemy dane zdjęcie. Przy słaby oświetleniu potrzebny jest dłuższy czas naświetlenia, czyli czas otwarcia migawki powinien być dłuższy.

Maksymalna wartość czułości ISO

Maksymalna wartość czułości ISO to parametr w aparacie, który określa wrażliwość sensora na światło. Im wyższy ten parametr, tym matryca mocniej reaguje na światło. Im wyższa czułość, tym mniejsza jakość zdjęć. Pojawiają się szumy, zmniejsza się szczegółowość, kontrast i nasycenie. Wyższą wartość czułości ISO zazwyczaj wykorzystuje się podczas robienia zdjęć w nocy, podczas zdjęć dziennych możemy ją wykorzystać dla uzyskania specjalnego efektu na zdjęciu.