Porównanie Telewizor LED Samsung UE65RU8002 65 cali 4K UHD vs Telewizor QLED Samsung QE65Q60RA 65 cali 4K UHD

Telewizor LED Samsung UE65RU8002 65 cali 4K UHD
Telewizor LED Samsung UE65RU8002 65 cali 4K UHD
Telewizor QLED Samsung QE65Q60RA 65 cali 4K UHD
Telewizor QLED Samsung QE65Q60RA 65 cali 4K UHD
Cena wyprzedane wyprzedane
Ocena
4,5
38 opinii
4,48 5 0 (4,5)
4,8
589 opinii
4,79 5 0 (4,8)

Dane podstawowe

Marka Samsung Samsung
Technologia 4K UHD 4K UHD
Rozdzielczość ekranu 3840x2160 3840x2160
Zastosowane technologie Edge LED, Time Shift, Dolby Digital Plus, PVR, UHD Dimming, WiFi Miracast, DLNA, HDR HLG, Dynamic Crystal Color, HDR 10+, Bluetooth Audio, MR100, Free Sync Game Motion Plus HDR 10+, Multiroom Link, Bixby, Q Color, Q Contrast, Bluetooth Audio, Quantum Dot, Supreme UHD Dimming, Quantum HDR, Quantum 4K, DLNA, Dolby Digital Plus, Wi-Fi Direct
Rodzaj ekranu Prosty Prosty
Przekątna ekranu 65 cali 65 cali
Tuner DVB-S2, DVB-T2, DVB-C DVB-S2, DVB-T2, DVB-C

Obraz

Tryb HDR Tak Tak
Wielkość ekranu 165,1 cm 165,1 cm
Częstotliwość odświeżania 100 Hz 100 Hz
Rodzaj matrycy LED QLED
Kontrast dynamiczny - Mega

Dźwięk

Moc głośników 20 W 20 W
Dolby digital Tak Tak
System dźwięku przestrzennego Tak -

Funkcje sieciowe

Smart TV Tizen Tizen
Funkcje Smart TV SmartThings, Smart Hub SmartThings, Smart Hub
Komunikacja DLNA, Wi-Fi, Bluetooth Bluetooth, Wi-Fi, DLNA
DLNA Tak Tak

Złącza

Ilość złącz HDMI 4 4
Ilość złącz USB 2 2
Ethernet (LAN) Tak Tak
DisplayPort Nie Nie
Cyfrowe wyjście optyczne Tak Tak
Czytnik kart pamięci Nie Nie

Etykieta energetyczna

Napięcie zasilania 220 - 240 V 220 - 240 V
Pobór mocy 118 W 118 W
Pobór mocy w trybie czuwania 0,5 W 0,8 W
Roczne zużycie energii 164 kWh 164 kWh
Czujnik oświetlenia - Tak
Klasa energetyczna - G
Klasa efektywności energetycznej w trybie HDR - G
Klasa efektywności energetycznej w trybie SDR - G

Parametry fizyczne

Standard VESA 400x400 -
Waga bez podstawy 25kg 26kg
Waga z podstawą 25,5kg 26,4kg
Głębokość bez podstawy 6cm 5,92cm
Głębokość z podstawą 31,3cm 32,28cm
Szerokość bez podstawy 145,8cm 145,61cm
Szerokość z podstawą 145,8cm 145,61cm
Wysokość bez podstawy 83,7cm 83,66cm
Wysokość z podstawą 91,7cm 91,7cm

Cechy Produktów

jakość dźwięku
jakość obrazu
łatwość obsługi
wygląd

Opinie

Opinie kupujących
  • m...h Ocena: 5/5
    Bardzo dobry sprzęt. Dobry obraz, ultra szybko działające smart TV, możliwość sterowania dekoderem orange pilotem od TV Jedyne co to po wyłączeniu słychać jak plastik się ochładza i trzeszczy trochę ale widocznie w tej cenie tak musi być. czytaj więcej
  • Grzegorz Ocena: 5/5
    Ładny obraz i dźwięk. Rewelacyjny pilot i szybki system operacyjny. czytaj więcej
  • b...4 Ocena: 5/5
    git wszytsko czytaj więcej
  • Slawek Ocena: 5/5
    Pięć gwiazdek nie tylko za stosunek jakości do ceny, ale za całokształt. Długo zastanawiałem nad zakupem nowego telewizora. Czytałem recenzje, oglądałem na żywo różne marki w salonach AV. Oczywiście dopadły mnie wątpliwości na temat wyższości matryc OLED nad resztą. Jednak po konfrontacji na żywo stwierdziłem, że QLED od Samsunga będzie lepszą opcją dla mnie. Przekonała mnie konfrontacja OLEDów z QLEDami w sklepie. Jakość szczegółów jasność matrycy jest lepsza w QLEDach Samsunga. Jeśli chodzi o szczegóły może to zaleta nowego procesora i sztucznej inteligencji. Podkreślam, że porównywałem obraz telewizorów wiszących obok siebie prezentujących ten sam materiał a nie dedykowane filmy promocyjne specjalnie przygotowane dla każdej marki. Nie ukrywam również, iż cenowe porównanie wypada lepiej. czytaj więcej
  • R...1 Ocena: 4,5/5
    TV jest naprawdę super. Jakość mnie powala ale porównanie mam do 45 calowego innego samsunga w full HD także to nie dziwne że powala teraz. Dźwięk jak dźwięk w TV, jest ok, nie ma co fajerwerków oczekiwać, obsługa Smart TV to wprost bajka, system działa szybko i sprawnie. Tryb Gry też daje radę, opóźnienie jest tak niskie że niezauważalne. Jedyne do czego mogę się przyczepić tak bardziej to sceny w mroku. Nie wiem czy to tak ma być czy nie bo w sumie w różnych TV to tak działa ale często kiedy jest scena nocna albo coś w ciemności to widoczność jest mega kiepska. Na tyle kiepska że widzę się w odbiciu TV jak przed nim siedzę. Ale biorąc pod uwagę sceny za dnia, w jasności, ta kolorystyka.. wtedy idzie zapomnieć o tym wszystkim w scenach "nocnych". czytaj więcej
  • Użytkownik Ceneo Ocena: 5/5
    TV Samsung QE65Q60RA to swietny produkt.Posiadam go dwa tygodnie i codziennie przysparza mi nowych radości.Powiesiłem go na ścianie gdzie prezentuje się bardzo okazale i efektownie.Po odpowiednim ustawieniu i regulacjach parametrów obrazu i dzwięku można się cieszyć, jakby było się w kinie ( prawie ). Skala regulacji jest odpowiednio duża tak ,że każdy znajdzie odpowiednie parametry, by zadowolić swoje potrzeby.Po obrazie SD nie należy spodziewać się zbyt wiele.Jest po prostu kiepski, ale to nie dziwi.Obraz HD lub Full HD to już zupełnie coś innego.Cieszy oko.Bank rozbija natomiast obraz 4K.Jest jak dla mnie rewelacyjny ! Dzwięk jak na płaski telewizor zaskakująco dobry.Korektorem można go zmodyfikować pod własne preferencje lub podłączyć do wzmacniacza i kolumn zewnętrznych ( np. złąc czytaj więcej

Podsumowanie

Ilość punktów 10/12 10/12

Opis pojęć użytych w porównaniu

Technologia

Technologie w telewizorach obejmują: 8K UHD (najwyższa rozdzielczość obrazu), 4K UHD (wysoka rozdzielczość), Full HD (standardowa rozdzielczość HD), HD Ready (podstawowa rozdzielczość HD). Im wyższa rozdzielczość, tym obraz jest bardziej szczegółowy i wyraźny, co pozwala na lepsze doznania podczas oglądania treści wideo.

Rozdzielczość ekranu

Rozdzielczość ekranu w telewizorze to liczba pikseli, które są wyświetlane na ekranie w poziomie i pionie. Im wyższa rozdzielczość, tym bardziej szczegółowy i ostry obraz. Najczęściej spotykanymi rozdzielczościami w telewizorach to: HD Ready rozdzielczość 1366x768 pikseli. Full HD - rozdzielczość 1920x1080 pikseli. 4K Ultra HD - rozdzielczość 3840x2160 pikseli. 8K Ultra HD - rozdzielczość 7680x4320 pikseli.

Zastosowane technologie

Technologie stosowane w telewizorach obejmują: 4K Ultra HD (o wysokiej rozdzielczości), HDR (zwiększająca zakres kolorów i kontrastu), OLED lub QLED (zaawansowane technologie paneli LED), Smart TV (umożliwiająca dostęp do internetu i aplikacji), Dolby Atmos lub DTS:X (dźwięk przestrzenny), oraz technologie redukcji migotania ekranu (Flicker-Free) i redukcji niebieskiego światła (Blue Light Filter) dla komfortowego oglądania.

Przekątna ekranu

Przekątna ekranu to odległość pomiędzy dwoma przeciwległymi narożnikami ekranu, mierzona po linii prostej. Jest to jedna z wielkości określających rozmiar ekranu urządzenia elektronicznego, takiego jak telewizor, komputer, tablet czy telefon komórkowy. Przekątna ekranu jest podawana w calach lub milimetrach.

Tuner

Obecnie w Polsce następuje zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Dotychczasowy system DVB-T zostaje zastąpiony na bardziej efektywny DVB-T2, z zastosowaniem kodowania obrazu zgodnego ze standardem HEVC. Wybierając nowy telewizor upewnij się, że posiada on zdolność do dekodowania sygnałów DVB-T2 z kodekiem HEVC.

Tryb HDR

Tryb HDR (z ang. High Dynamic Range) - sposób odczytu obrazu, który charakteryzuje się szerokim zakresem dynamiki. Wyświetlany obraz ma więc wysoką rozpiętość tonalną, która zbliżona jest do zakresu luminacji rejestrowanego przez człowieka. Rozwiązanie to sprawia, że tryb HDR zapewnia nieosiągalną wcześniej gradację wyświetlanych na ekranie telewizora odcieni, co w bezpośredni sposób przekłada się na zwiększenie jakości przetwarzanego obrazu.

Wielkość ekranu

Wielkość ekranu w monitorach to wymiar przekątnej wyświetlacza wyrażony w centymetrach. Im większa przekątna, tym większy obszar widoczny dla użytkownika. Ważna przy wyborze monitora, wpływa na komfort pracy i doznania wizualne.

Częstotliwość odświeżania

Parametr częstotliwości odświeżania obrazu w telewizorze wyrażany jest w hercach (Hz) i oznacza jak często odświeżany jest obraz na ekranie. Im ten parametr jest wyższy tym lepiej, ponieważ obraz jest bardziej płynny i nie ma efektu smużenia co jest widoczne szczególnie na dynamicznych nagraniach.

Rodzaj matrycy

Rodzaj matrycy w telewizorach wpływa na jakość obrazu, w tym kontrast, jasność, kąt widzenia, odwzorowanie kolorów i płynność ruchu. Dostępne są matryce LCD, LED, OLED oraz QLED. LCD jest popularne ze względu na cenę, ale ma ograniczoną głębię czerni i kąt widzenia. LED oferuje lepszy kontrast i kąt widzenia. OLED ma doskonałą głębię czerni, szeroki kąt widzenia i odwzorowanie kolorów. QLED używa kwantowych kropek do poprawy gamy kolorów.

Dolby digital

Dolby digital to jedna z funkcji telewizora, wykorzystująca technologię stratnej kompresji wielokanałowego dźwięku. Dzięki niej możliwe jest powstanie wielokanałowego dźwięku wysokiej jakości, co jest przydatne podczas oglądania filmów. Pierwotnie technologia ta była wykorzystywana na salach kinowych, ale obecnie jest ona dostępna praktycznie w każdym telewizorze. Dolby Digital pozwala na uzyskanie bardziej realistycznego dźwięki o lepszej jakości, niż technologia Dolby Surround.

System dźwięku przestrzennego

System dźwięki przestrzennego (Dolby Surround) to jedna z funkcji w telewizorze. Jest ona możliwa dzięki zastosowaniu procesora Dolby i ma na celu urealistycznienie dźwięku. Poprawia się również jego jakość i płynność. Znacząco poprawia to jakość filmów oglądanych na telewizorze i jest to jeden z elementów kina domowego. Wraz z rozwojem technologii powstały różne rodzaje i udoskonalenia systemu dźwięku przestrzennego.

Automatyczna regulacja głośności

Automatyczna regulacja głośności to jedna z funkcji niektórych telewizorów. Użytkownik może ją uruchomić w dowolnym momencie, wchodząc w ustawienia danego telewizora i również w dowolnym momencie może ją wyłączyć. Telewizor automatycznie dostosowuje głośność programu tak, by zawsze była ona na tym samym poziomie. Przydaje się to np. podczas bloku reklamowego, który jest zazwyczaj o wiele głośniejszy nie program lub film.

Smart TV

Smart TV oznacza, że telewizor jest wyposażony w funkcje internetowe, umożliwiające dostęp do różnych aplikacji i usług online, takich jak streaming filmów, muzyki, gier czy serwisów społecznościowych, bez konieczności korzystania z dodatkowych urządzeń takich jak komputer, konsola do gier czy odtwarzacz mediów.

Komunikacja

Komunikacja to proces przekazywania sygnałów dźwiękowych między różnymi urządzeniami lub głośnikami, obejmuje połączenia przewodowe, takie jak HDMI, optyczne lub analogowe, oraz bezprzewodowe, takie jak Bluetooth, Wi-Fi lub NFC, umożliwiając różne sposoby podłączenia i strumieniowania dźwięku.

DLNA

DLNA to dodatkowa funkcja w telewizorze, dzięki niej można bezprzewodowo dzielić pliki multimedialne między telewizorem a innym urządzeniem. Możemy więc wyświetlić film lub pokazać zdjęcie na telewizorze, np. bezpośrednio z naszego smartfona. Jest to duże ułatwienie, gdy nie wymaga podłączenia kolejnych kabli, których i tak zawsze jest za dużo. Funkcja niezbędna dla ludzi, którzy lubią oglądać pokazy zdjęć lub filmy z Internetu, na dużym ekranie.

Ilość złącz HDMI

Ilość złączy HDMI to parametr, który informuje nas o tym, ile złączy High Definition Media Interface posiada dany model telewizora. HDMI to złącze cyfrowe, które umożliwia przesyłanie sygnału cyfrowego. Dzięki niemu, możliwe jest wysyłanie obrazu i dźwięku wysokiej jakości na ekran telewizora z innego urządzenia, np. z komputera. Im więcej złączy HDMI w danym telewizorze, tym więcej dodatkowych urządzeń możemy do niego jednocześnie podłączyć.

Ilość złącz USB

Ilość złączy USB (Universal Serial Bus) to parametr w telewizorze, który informuje o tym, ile złącz USB znajduje się w danym modelu odbiornika telewizyjnego. Złącze USB umożliwia podłączenie do telewizora innych urządzeń takich jak: pendrive, odtwarzacz MP3, kamera, aparat, dysk twardy czy telefon komórkowy. Im więcej złączy USB w danym telewizorze, tym więcej dodatkowych urządzeń możemy do niego jednocześnie podłączyć.

Ethernet (LAN)

Ethernet (LAN - Local Area Network) to złącze, które umożliwia podłączenie telewizora do Internetu za pomocą przewodu. Dzięki zastosowaniu takiej funkcji, możemy korzystać z przeglądarki Internetowej na ekranie naszego telewizora, przeglądać portale społecznościowe, strony internetowe, wyświetlać filmy lub obrazy z Internetu. Złącze Ethernet jest stosowane dla telewizorów z grupy Smart TV, pozostałe telewizory nie będą go posiadały.

DisplayPort

DisplayPort to złącze cyfrowe, które stosuje się w telewizorach. Dzięki niemu możliwy jest przesył sygnału cyfrowego z komputera na telewizor. Umożliwia to odtwarzanie plików video na ekranie odbiornika telewizyjnego. W porównaniu z innymi tego typu złączami, DisplayPort posiada najwyższą przepustowość i przesył obrazu w wysokiej rozdzielczości. Wraz z obrazem może być również przesyłany dźwięk wielokanałowy. DisplayPort zapewnia obraz i dźwięk o wysokiej jakości.

Czytnik kart pamięci

Czytnik kart pamięci to dodatek w niektórych modelach telewizorów, który umożliwia podłączenie przenośnej karty pamięci. Możemy wtedy wyświetlić na ekranie telewizora, multimedia zapisane na karcie pamięci. Jest to wygodne rozwiązane, gdyż nie jest konieczne przenoszenie zapisanych plików na inne urządzenia, które można podłączyć do telewizora. Łatwo więc obejrzymy zdjęcia lub filmy, które zrobiliśmy aparatem cyfrowym lub kamerą, wystarczy przełożyć kartę.

Czujnik oświetlenia

Czujnik oświetlenia to jedna z dodatkowych funkcji dostępnych w telewizorze, której zadaniem jest dostosowywanie jasności ekranu do warunków zewnętrznych, czyli zmiany natężenia i barwy światła w pomieszczeniu. Zmiany te są dokonywane na bieżąco i automatycznie, wraz ze zmieniającym się światłem. Jeśli zmiany dokonywane przez telewizor nam nie odpowiadają, można wyłączyć czujnik oświetlenia i ustawić stałą jasność ekranu, która nam odpowiada.

Pobór mocy

Pobór mocy to jeden z parametrów telewizora, który informuje o tym, ile dane urządzenie pobiera energii elektrycznej. Na tej podstawie ustala się klasę energetyczną urządzenia, która jest siedmiostopniowa od A+++ do D. Urządzenia o klasie od A+++ do A mają najwyższą klasę energetyczną, a więc pobierają najmniej prądu. Przekłada się to niższe rachunki i jest też bardziej ekologiczne.

Pobór mocy w trybie czuwania

Pobór mocy w trybie czuwania to jeden z parametrów telewizora informujący o tym, ile prądu zużyje urządzenie w trybie stand by. Tryb czuwania to bardzo wygodna funkcja, która umożliwia ponowne uruchomienie telewizora i jego wyłączenie bez konieczności podchodzenia do urządzenia, wystarczy do tego pilot. Jednak telewizor mimo, że z niego nie korzystamy wciąż pobiera energię elektryczną, dlatego im niższa wartość parametru, tym lepiej.

Klasa energetyczna

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej od marca 2021 r. na nowych produktach AGD i RTV pojawiły się zmienione etykiety energetyczne oparte na prostszej skali (od A do G). Na etykietach znajdują się też kody QR, które kierują do internetowej karty produktu w bazie EPREL. Nowe etykiety mogą również zawierać ikony z użytecznymi informacjami o pojemności lub wymiarach produktu, o poziomie hałasu lub zużyciu wody.

Klasa efektywności energetycznej w trybie HDR

Klasa efektywności energetycznej w trybie HDR odnosi się do poziomu zużycia energii przez urządzenie. Im wyższa klasa energetyczna, tym mniejsze jest zużycie energii podczas pracy w trybie HDR (High Dynamic Range). Klasy energetyczne w trybie HDR są oznaczane literami od A do G, z A oznaczającą najwyższą wydajność energetyczną, a G – najniższą.

Klasa efektywności energetycznej w trybie SDR

Klasa efektywności energetycznej odnosi się do poziomu zużycia energii. Im wyższa klasa energetyczna, tym mniejsze jest zużycie energii przez urządzenie, podczas pracy w trybie SDR (Standard Dynamic Range). Klasy energetyczne są oznaczane literami od A do G, z A oznaczającą najwyższą wydajność energetyczną, a G - najniższą.

Standard VESA

Standard VESA w monitorach to norma dotycząca mocowania ekranu do uchwytu lub ramienia, umożliwiająca łatwe i bezpieczne zamocowanie monitora. Dzięki standardowi VESA można używać różnych rodzajów uchwytów i ramion, co pozwala dostosować pozycję monitora do indywidualnych potrzeb użytkownika.