Porównanie Canon EOS 4000D czarny + 18-55mm + 75-300mm vs Canon EOS 2000D czarny + 18-55mm IS II

Canon EOS 4000D czarny + 18-55mm + 75-300mm
Canon EOS 4000D czarny + 18-55mm + 75-300mm
Canon EOS 2000D czarny + 18-55mm IS II
Canon EOS 2000D czarny + 18-55mm IS II
Cena od3 199,00 od2 146,00
Ocena
4,5
4 opinie
4,5 5 0 (4,5)
4,8
82 opinie
4,84 5 0 (4,8)
Wybrane oferty

Dane podstawowe

Marka Canon Canon
Kolor Czarny Czarny

Parametry techniczne

Ilość punktów autofocusa 9 9
Mnożnik ogniskowej 1.5 1.5
Maksymalna wartość czułości ISO 6400 6400
Minimalny czas naświetlania 1/4000 1/4000
Niestandardowy balans bieli Tak Tak
Rodzaj migawki Szczelinowa Szczelinowa, Mechaniczna
Rodzaj wizjera pentagonalny pentagonalny
Obsługa formatu RAW Tak Tak
Funkcje Auto ISO Auto ISO
Stabilizacja obrazu w obiektywie Tak Tak
Hot Shoe Tak Tak
W zestawie Korpus + obiektyw Korpus
Złącza i porty HDMI, Wi-Fi HDMI, Pictbridge, Wi-Fi, X-Sync, NFC, Bluetooth
Model EOS 4000D 2000D
Komunikacja Wi-Fi Bluetooth, NFC, Wi-Fi, HDMI 2.1
Lampa błyskowa Wbudowana Wbudowana
Rodzaj z obiektywami 18-55 mm + 75-300 mm z obiektywem 18-55 mm
Stablizacja obrazu w korpusie - Nie
Rodzaj autofocusa - Fazowy, Kontrastu
Liczba przewodnia wbudowanej lampy błyskowej - 1
Wkręt pod statyw - Tak

Zapis danych

Karty pamięci SDHC, SDXC microSDHC, microSDXC, microSD

Matryca

Technologia matrycy CMOS CMOS
Rozdzielczość efektywna 18 Mpix 24,1 Mpix
Maksymalna rozdzielczość 5184 x 3456 6000 x 4000
Rozdzielczość filmów 1920 x 1080 1920 x 1080
Ilość megapikseli 16,1 – 18 24,1 – 25,8
Rozmiar matrycy - 22.3 x 14.9 mm
Automatyczne czyszczenie matrycy - Tak

Obiektyw

Obiektyw w zestawie Dwa obiektywy Bez obiektywu
Rodzaj obiektywu Uniwersalny zoom Uniwersalny zoom
Punkty autofokusa 3 - 9 3 - 9

Funkcje

Technika redukcji czerwonych oczu Tak Tak
Synchronizacja z drugą kurtyną Tak Tak
Live View Tak Tak
Maksymalna ilość zdjęć w serii 10 do wyczerpania pamięci
Maksymalna szybkość zdjęć w serii 3 kl./s 3 kl./s
Dodatkowe funkcje Filtry artystyczne, Rozpoznawanie twarzy Rozpoznawanie twarzy
Auto-Bracketing - Tak

Ekran

Wyświetlacz LCD 2.7'' 3''
Ruchomy ekran Nie Nie
Ekran dotykowy Tak Tak

Fizyczne

Głębokość 77,1 mm 77,6 mm
Wysokość 101,6 mm 101,3 mm
Szerokość 129,0 mm 129,0 mm
Waga 436 g 475 g

Cechy Produktów

funkcjonalność
jakość zdjęć
szybkość działania

Opinie

Opinie kupujących
  • jozef dom Ocena: 4/5
    Bardzo łatwy w obsłudze, dobrze i łatwo wymienia się obiektywy, mam go za krótko aby wypowiedzieć się o jakości zdjęć. czytaj więcej
  • Piotrek Ocena: 5/5
    80 znaków. Amen czytaj więcej
  • A...l Ocena: 5/5
    Jest tak jak oczekiwałem czytaj więcej
  • Mateusz Ocena: 5/5
    Bardzo fajny aparat na rozpoczęcie przygody z fotografią. Jest dobrze wykonany i intuicyjny. Bateria wytrzymuje trochę ponad 500 zdjęć, jednak potrafi to czasem zaskoczyc i zostajemy na lodzie - dlatego proponuję dokupienie dodatkowej. Zdjęcia hmm to już kwestia indywidualna, ale dla każdego kto się "przesiada" z telefonu na zdjęcia z aparatu różnice są widoczne aż nadto. Za tą cenę naprawdę polecam. czytaj więcej
  • asia1977 Ocena: 5/5
    Aparat kupiłam mężowi .Na początku dużo czytałam aby cokolwiek wiedzieć o fotografowaniu..Polecano ten model i faktycznie nie żałuję mąż jest przeszczęśliwy .Aparat jest prosty w obsłudze robi prześliczne fotki i cena jest również zadowalająca . Polecamy wszystkim początkującym w świecie fotografii czytaj więcej
  • a...5 Ocena: 4/5
    Na dzień dzisiejszy jest wszystko ok, fajny model. Robi ładne zdjęcia, nakrywa w fajnej jakości, ale nic konkretnie nie powiem bo to moja pierwsza lustrzanka i nadal eksperymentuje z ustawieniami i opcjami jakie ma ten aparat. Jedyne czego mi brakuje na tą chwilę to menu w języku polskim. czytaj więcej

Podsumowanie

Ilość punktów 12/19 18/19
Wybrane oferty

Opis pojęć użytych w porównaniu

Stablizacja obrazu w korpusie

Stabilizacja obrazu w korpusie to jedna z funkcji, którą posiadają niektóre modele lustrzanek cyfrowych. Jest to stabilizacja wbudowana w matrycę, dzięki której nie jest konieczny obiektyw ze stabilizacją. Producent powinien podawać skuteczność stabilizacji obrazu w korpusie jaką posiada dany model. Wysoka skuteczność pozwoli na robienie ostrych, wyraźnych zdjęć przy korzystaniu z długich ogniskowych i gdy nie używamy statywu.

Ilość punktów autofocusa

Ilość punktów autofocusa to jeden z parametrów lustrzanki cyfrowej, który określa w ilu miejscach aparat może wyostrzyć obraz na jednym kadrze. Im więcej punktów autofocusa, tym bardziej ostre zdjęcie. Dzięki nim możliwe jest szybkie i precyzyjne nastawienie ostrości, również na obiekty, które znajdują się poza centrum kadru. w aparatach wysokiej jakości, takich punktów może być nawet kilkadziesiąt, a użytkownik może samodzielnie dostosować ich ilość.

Maksymalna wartość czułości ISO

Maksymalna wartość czułości ISO to parametr w aparacie, który określa wrażliwość sensora na światło. Im wyższy ten parametr, tym matryca mocniej reaguje na światło. Im wyższa czułość, tym mniejsza jakość zdjęć. Pojawiają się szumy, zmniejsza się szczegółowość, kontrast i nasycenie. Wyższą wartość czułości ISO zazwyczaj wykorzystuje się podczas robienia zdjęć w nocy, podczas zdjęć dziennych możemy ją wykorzystać dla uzyskania specjalnego efektu na zdjęciu.

Minimalny czas naświetlania

Minimalny czas naświetlania w lustrzankach cyfrowych - jest to, najprościej mówiąc, minimalny czas otwarcia migawki w aparacie. W tym czasie naświetlany jest światłoczuły przetwornik fotoelektryczny (czyli światłoczuła matryca). Jeżeli do tej matrycy dotarło za dużo światła, otrzymujemy prześwietlony materiał, a jeżeli za mało - niedoświetlony. Mając duży czas naświetlania możemy wykonać fotografie przy słabym oświetleniu, a ponadto uzyskać interesujące efekty artystyczne.

Niestandardowy balans bieli

Niestandardowy balans bieli to jedna z funkcji w aparacie cyfrowym, która pozwala samodzielnie dostosować balans bieli podczas wykonywania zdjęć. Funkcja ta jest zazwyczaj wykorzystywana w nietypowych warunkach oświetlenia. Aby jej użyć, należy najpierw ją uruchomić, a następnie wykadrować biały obiekt w taki sposób, by wypełnił cały kadr. Dzięki temu, aparat ustawi wartość niestandardowego balansu bieli, która zostanie ustawiona do zdjęć.

Rodzaj migawki

Rodzaj migawki w aparatach bezlusterkowych może być mechaniczny, elektroniczny, hybrydowa lub szczelinowa.

Hot Shoe

Hot Shoe to złącze umieszczone w górnej części korpusu aparatu cyfrowego, które służy do łączenia ze specjalnie ukształtowanym elementem zewnętrznej lampy błyskowej. Pozwala ono na bezpośrednie przekazywanie sygnałów między aparatem i lampą. Możliwe jest również zainstalowanie specjalnego adaptera "gorącej stopki" na aparacie, który umożliwia instalację wszelkich dodatkowych akcesoriów, a nawet drugiego aparatu. Jest to przydatne rozwiązanie zwłaszcza dla profesjonalistów.

Wkręt pod statyw

Wkręt pod statyw - element ze stali nierdzewnej służący do mocowania lustrzanki cyfrowej do statywu. Wkręty są gwintowane w dwóch standardach: UNC 1/4" ze skokiem gwintu w ilości 20 zwojów na cal oraz UNC 3/8" ze skokiem gwintu w ilości 16 zwojów na cal. Gwinty wkrętów pod statyw posiadają kąt boku zarysu o wartości 60⁰.

Złącza i porty

Złącza i porty w aparatach bezlusterkowych to interfejsy do podłączania dodatkowych akcesoriów i przesyłania danych. Mogą zawierać porty USB, HDMI, mikrofonowe, słuchawkowe i gniazdo dla karty pamięci. Umożliwiają ładowanie, przesyłanie zdjęć oraz podłączanie mikrofonów czy innych akcesoriów.

Komunikacja

Komunikacja to proces przekazywania sygnałów dźwiękowych między różnymi urządzeniami lub głośnikami, obejmuje połączenia przewodowe, takie jak HDMI, optyczne lub analogowe, oraz bezprzewodowe, takie jak Bluetooth, Wi-Fi lub NFC, umożliwiając różne sposoby podłączenia i strumieniowania dźwięku.

Karty pamięci

Karty pamięci w aparatach bezlusterkowych to nośniki danych, na których zapisywane są zdjęcia i filmy. Popularne rodzaje to karty SD oraz ich wersje rozszerzone, jak SDHC i SDXC. Wielkość karty zależy od potrzeb użytkownika i możliwości aparatu.

Rozmiar matrycy

Rozmiar matrycy w aparatach bezlusterkowych wpływa na jakość obrazu. Wyróżniamy APS-C, Micro Four Thirds oraz pełnoklatkowe. Im większa matryca, tym lepsza jakość zdjęć, szczególnie przy słabym oświetleniu.

Rozdzielczość efektywna

Rozdzielczość efektywna aparatu cyfrowego jest określana za pomocą dwóch liczb określających liczbę pikseli w matrycy. Pierwsza to liczba wszystkich pikseli (np. 8,2MP), druga to liczba pikseli efektywnych (np.8,0MP). Liczba wszystkich pikseli określa nam, ile pikseli światłoczułych jest na matrycy aparatu. Liczba pikseli efektywnych określa z kolei, ile z tych pikseli stanowi punkty robionego zdjęcia (w praktyce jest równa iloczynowi wskazanej rozdzielczości aparatu).

Maksymalna rozdzielczość

Maksymalna rozdzielczość to jeden z parametrów aparatów cyfrowych, który podawany jest megapikselach i określa on maksymalną liczbę foto-czułych komórek na elemencie światłoczułym aparatu. Każda komórka odpowiada jednemu pikselowi zdjęcia. Im większa maksymalna rozdzielczość, tym lepszej jakości zdjęcia otrzymamy po ich wywołaniu. w celu określenia potrzebnej rozdzielczości powinniśmy ustalić wielkość zdjęć do wywołania. Im jest ona większa, tym większej rozdzielczości potrzebujemy.

Rozdzielczość filmów

Rozdzielczość filmów to parametr mówiący o tym, w jakiej rozdzielczości będą nagrywane filmy przez dany apart cyfrowy. Główną rolą aparatu jest robienie zdjęć, dlatego nagrywane filmy będą zazwyczaj gorszej jakości, niż te nagrane sprzętem do tego przeznaczonym. Jest to dodatkowa funkcja. Standardowa rozdzielczość nagrań aparatem cyfrowym wynosi 160x120, 320x240, lub 640x480 pikseli. Nawet najwyższa rozdzielczość nie zapewni dobrej jakość filmów.

Automatyczne czyszczenie matrycy

Automatyczne czyszczenie matrycy to funkcja, którą posiadają lustrzanki cyfrowe. Czyszczenie jest wykonywana za pomocą ultradźwięków, niektóre urządzenie aktywują funkcję automatycznie przy wyłączaniu i włączaniu aparatu, a w niektórych trzeba ją uruchomić samodzielnie. Automatyczne czyszczenie radzi sobie z większością zabrudzeń, ale nie jest w stu procentach skuteczne, dlatego zdarza się, że pozostawi część zabrudzeń. Warto wykonywać czynności, które uchronią aparat przez zabrudzeniem.

Ilość megapikseli

Ilość megapikseli - oznacza liczbę pikseli w milionach. Piksele to z kolei części składowe obrazu wyświetlanego na matrycy lustrzanki cyfrowej. Każdy z tych niewielkich elementów ma przypisany kolor w systemie RGB.

Obiektyw w zestawie

Obiektyw w zestawie to parametr lustrzanek cyfrowych, który informuje nas ile i jakie obiektywy znajdują się w zestawie z danym modelem lustrzanki cyfrowej. Lustrzanka cyfrowa może mieć z reguły dołączony jeden lub dwa obiektywy. Istnieje również możliwość dokupienia obiektywu spoza zestawu, który również będzie kompatybilny z naszym aparatem. Rodzaj obiektywu w zestawie to jeden z ważniejszych czynników decydujący o jakości wykonywanych zdjęć.

Zoom optyczny

Zoom optyczny to jeden z parametrów aparatu cyfrowego. Informuje nas o tym, ile razy można zwiększyć ogniskową w obiektywnie zmiennoogniskowym, a więc jaki jest zakres przybliżenia. Przykładowo, pięciokrotny zoom (zoom x5 ]) mówi o tym, że najdłuższa ogniskowa w danym obiektywie będzie pięć razy dłuższa, niż jego najkrótsza ogniskowa. Zoom optyczny to ważny parametr, gdyż umożliwia wykonania przybliżenia na interesujący nas obiekt.

Auto-Bracketing

Auto - bracketing to jedna z funkcji dostępna w lustrzankach cyfrowych, dzięki niej możliwe jest prawidłowe naświetlenie zdjęcia. Aparat wykonuje dwa lub trzy zdjęcia tej samej sceny z różnymi parametrami naświetlania, dzięki czemu możliwy jest wybór tego najlepszego. Zazwyczaj auto-bracketing wykorzystuje się podczas trudnych warunków oświetleniowych, gdy jest ciemno lub gdy występują też duże kontrasty. To funkcja również przydatna dla początkujących fotografów.

Technika redukcji czerwonych oczu

Technika redukcji czerwonych oczu to jedna z funkcji lustrzanki cyfrowej. Umożliwia likwidację efektu czerwonych oczu na zdjęciach wykonywanych z użyciem lampy błyskowej. W aparacie z wbudowaną lampą błyskową, wykonywanych jest kilka krótkich błysków jeszcze przed otwarciem migawki. Powoduje to zmniejszenie się źrenicy , dzięki czemu oko przystosowuje się do jasnego światła. Następnie wykonywane jest zdjęcie, na którym przystosowane do światła oczy, nie wychodzą na czerwono.

Synchronizacja z drugą kurtyną

Synchronizacja z druga kurtyną to funkcja w lustrzance cyfrowej, która podczas robienia zdjęcia naświetla wpierw tło zdjęcia światłem zastanym, by następnie uruchomić lampę tuż przed zamknięciem migawki. Taki zabieg ma na celu doświetlenie fotografowanego obiektu, ale dzięki niemu na zdjęciu widoczne jest również tło. Jeśli nie użyjemy synchronizacji z drugą kurtyną, tło może wyjść całe czarne, co nie zawsze jest pożądanym efektem.

Live View

Live View to jedna z funkcji stosowana w niektórych modelach lustrzanek cyfrowych. Tryb Live View pozwala obejrzeć obraz na wyświetlaczu podczas kadrowania. Jest to możliwe dzięki podniesieniu lustra przez lustrzankę, obraz jest wtedy rejestrowany przez matrycę i wyświetlany na ekranie aparatu. Nie każda lustrzanka posiada taką funkcję, wtedy nie ma możliwości podglądu na wyświetlaczu, jedynie przez wizjer.

Maksymalna ilość zdjęć w serii

Maksymalna ilość zdjęć w serii to jeden z parametrów w aparacie cyfrowym. Określa on ile zdjęć jedno po drugim wykona aparat, przy uruchomionej funkcji zdjęcia seryjne. W zależności od modelu, aparat może wykonać od kilku do nawet kilkudziesięciu zdjęć w serii. Często możliwe jest również wybranie szybkości robienia zdjęć seryjnych między serią szybką i normalną.

Maksymalna szybkość zdjęć w serii

Maksymalna szybkość zdjęć w serii to parametr aparatów cyfrowych podawany w klatkach na sekundę. Informuje nas o tym, ile maksymalnie klatek zapisze aparat w ciągu jednej sekundy, jeśli uruchomimy funkcję zdjęć seryjnych. W profesjonalnym sprzęcie może to być nawet 10 klatek na sekundę. Jest to uzależnione od szybkości działania całego aparatu, również od szybkości transferu danych do pamięci wewnętrznej.

Wyświetlacz LCD

Wyświetlacz LCD to jeden z elementów lustrzanki cyfrowej. Umieszczony zazwyczaj jest z tyłu obudowy, dzięki niemu możliwe jest programowanie ustawień w aparacie. Im jest on większy, tym łatwiej jest dokonywać zmian w ustawieniach. W zależności od modelu, aparat może posiadać wyświetlacz LCD nieruchomy lub ruchomy, który można odchylać lub obracać, a często stosowany jest również dodatkowy monochromatyczny wyświetlacz LCD.

Ruchomy ekran

Ruchomy ekran to funkcja stosowana w niektórych modelach lustrzanek cyfrowych. Dzięki niej, możemy ustawić ekran aparatu, tak by było nam wygodnie zrobić zdjęcie. Jest to przydatne, gdy wykonując zdjęcie przyjmujemy niestandardową pozycję. Ruchomy ekran daje nam większe możliwości kadrowania. W zależności od modelu, może on być odchylany lub obrotowy. Odwracając ekran wyświetlaczem do obudowy, chronimy go przed uszkodzeniem.