Data publikacji:

Czym jest styling? Stylizacja włosów bez tajemnic 

Moda na kręcone włosy trwa w najlepsze. Loki dodają objętości włosom, a kobietom pewności siebie. Jeżeli nie chcemy codziennie kręcić włosów lokówką czy na wałki, z pomocą przychodzi technika fryzjerska nazywana styling. Nie wiesz, co to styling włosów? Na czym polega ten zabieg? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania!
styling

Co to ondulacja? 

To nic innego jak chemiczna zmiana struktury włosa przy użyciu wałków oraz specjalnego płynu. Zabieg ten owiany jest złą sławą za sprawą kiepskiej jakości produktów, które nieodwracalnie niszczyły włosy.
Dodatkowo trwałej można było pozbyć się dopiero po ścięciu włosów. Przy nieodpowiedniej pielęgnacji potrafiła także przeobrazić się w trudną do okiełznania „watę cukrową” na głowie.

W dzisiejszych czasach niektóre salony nadal oferują zabieg trwałej ondulacji. Mają jednak do dyspozycji kosmetyki wysokiej klasy, które rodzajem dostosowane są do gatunku włosa.
Ewolucja branży pozwala na wykonywanie usługi w sposób bezpieczniejszy. Jednak należy pamiętać, że nadal jest to bezpośrednia i trwała ingerencja w strukturę włosa. Efekty zabiegu utrzymują się od kilku do kilkunastu miesięcy.

Co to jest styling? Czym różni się od trwałej ondulacji?

Styling to nic innego jak po prostu delikatna trwała. To zabieg chemiczny, dzięki któremu włosy są podniesione, odbite od nasady i falowane (kręcone mają utrwalony i podkreślony skręt), a optycznie jest ich zdecydowanie więcej. Efekt utrzymuje się średnio od dwóch do czterech miesięcy, w zależności od gatunku włosa i mocy użytego preparatu.
Taki rodzaj trwałej ondulacji wykonuje się najczęściej za pomocą grubych wałków oraz specjalnego płynu lub pianki do stylingu. Preparaty do stylingu są delikatne i bezpieczne dla włosa.
Oczywiście pod warunkiem, że zabieg wykonany jest zgodnie z instrukcją, a czas pozostawania kosmetyków na głowie klientki nie przekracza tego zalecanego przez producenta.

Dla kogo styling włosów?

Taki zabieg polecany jest w szczególności paniom, które mają cienkie lub przetłuszczające się włosy. Ich długość nie powinna przekraczać ramion. Im dłuższe i cięższe włosy, tym mniej widoczny i bardziej krótkotrwały efekt.
Dzięki delikatnej trwałej fryzura zyskuje na objętości, jest łatwiejsza w utrzymaniu, gładsza w strukturze, nie wymaga codziennego modelowania.
Włosy wyglądają dobrze bez suszenia nawet po wyjściu z wody. Właśnie dlatego styliści polecają styling włosów na okres wakacyjny. Bez codziennych, żmudnych zabiegów nasze włosy staną się wypoczęte i odwdzięczą się pięknym i zdrowym wyglądem. 

Na czym polega styling włosów?

Styling włosów polega na uniesieniu i delikatnym skręceniu włosów za pomocą grubych wałków. Włosy nawija się na bardzo grube wałki. Następnie na kosmyki nakłada się preparat do stylingu. Po około 20 minutach preparat zostaje zmyty, a na włosy nakłada się kosmetyki pielęgnacyjne, które mają za zadanie odżywić pasma oraz pozwolić wniknąć w głąb struktury włosa wcześniejszym substancjom aktywnym.
Jak widać, podczas zabiegu szczególną uwagę zwraca się na odbudowę i regenerację struktury włosa. Na samym końcu aplikuje się na kosmyki płyn utrwalający oraz kosmetyki odbudowujące. Pasma po skończonym zabiegu mają optycznie większą objętość. Są skręcone na całej długości i nie trzeba ich dodatkowo układać.
Efekty zabiegu utrzymują się nawet do 4 miesięcy. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna. Wszystko zależy od rodzaju włosa, częstotliwości mycia oraz stosowanych preparatów. Styling włosów jest szczególnie polecany osobom, które posiadają cienkie i rzadkie włosy.
Dużo lepsze efekty zabiegowe będą u osób z krótszymi włosami. U długowłosych skręt będzie mniejszy i nie będzie to aż tak efektownie wyglądało. Według fryzjerów jest to odpowiedni zabieg również dla osób, które borykają się z nadmiernym przetłuszczaniem włosów, jednak jest to tylko doraźne rozwiązanie i zdecydowanie lepiej udać się do trychologa, by poznać przyczynę problemu.
Stosowane podczas stylingu preparaty są bezpieczne dla włosów pod warunkiem, że zabieg jest przeprowadzony zgodnie z zaleceniami producenta. Zabieg nie przesusza włosów. Warto pamiętać, aby nie farbować włosów przez minimum tydzień po zabiegu ze względu na wystąpienie możliwych niepożądanych reakcji chemicznych między włosem a farbą. 
Za kształt włosów odpowiada ułożenie mostków dwusiarczkowych (to najtrwalsze wiązania chemiczne w łańcuchach białkowych), łączących cząstki protein włosa. We włosach prostych cząsteczki i łańcuchy układają się równolegle, a w kręconych są ułożone pod kątem prostym do trzonu.
Clou zabiegu jest właśnie zmiana układu cząsteczek tak, aby włosy się kręciły. Zmiany zachodzą w wewnętrznej warstwie włosa – warstwie korowej, podczas gdy zewnętrzna jego warstwa – osłona i rdzeń, pozostają praktycznie niezmienione. Warstwa korowa składa się m.in. z keratyny, która jest białkiem i podlega typowym dla białek procesom chemicznym.

Styling włosów – jaka cena zabiegu?

Ceny zabiegu uzależnione są od miejsca, w którym są wykonywane, oraz miasta. Rozpoczynają się już od 100 zł. Jednak ostateczna cena jest zależna również od długości i gęstości włosów.

Jak pielęgnować włosy po zabiegu lekkiej trwałej?

Musimy pamiętać, że po wykonanym zabiegu stylingu włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Głowę myjemy dwa, trzy dni po zabiegu. Przede wszystkim stawiamy na mocne nawilżenie i odżywienie.
Używamy odżywek do włosów suchych i zniszczonych, a raz 
w tygodniu robimy regenerującą maskę. Unikamy szamponów zawierających SLS oraz utrwalających kosmetyków z alkoholem w składzie.
Warto także zaopatrzyć się w kosmetyki podkreślające skręt loków, dzięki czemu dłużej będziemy cieszyć się bujną fryzurą. W wakacje stosujemy dodatkowo na włosy filtr UV w sprayu. Jeżeli planujemy koloryzację, musimy odczekać min. tydzień od zabiegu. Zapominamy także o używaniu prostownicy. 
Pamiętajcie, że efekt zabiegu zależy od doświadczenia fryzjera oraz użytych przez niego kosmetyków. Dlatego przed wizytą koniecznie sprawdźcie opinie o miejscu, do którego się wybieracie. Zadzwońcie i zapytajcie, jakich preparatów używa się podczas wizyty.
Podczas takiej rozmowy specjalista powinien zadać wam kilka pytań – w jakiej kondycji są wasze włosy, czy nie były niedawno rozjaśniane o kilka odcieni, jakiego efektu oczekujecie, jaką wielkość loków chciałybyście mieć.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Justyna Lelito