Data modyfikacji:

Warcraft 3: Reforged. Wymagania sprzętowe, nowości i poradnik

Pod koniec stycznia 2020 roku do sprzedaży trafiła zremasterowana wersja uwielbianego przez fanów strategii Warcrafta. Z tego tekstu dowiecie się, jakie zmiany wprowadzono w edycji Reforged, a także poznacie kilka wskazówek dla początkujących graczy oraz wymagania sprzętowe gry.

Warcraft 3

Co nowego wprowadzono w Warcraft 3: Reforged?

Trzecie odsłona Warcrafta zadebiutowała w 2002 roku na komputerach osobistych. Tytuł swego czasu cieszył się ogromną popularnością  - jego średnia ocen w serwisie Metacritic wynosi 92 na 100. Po osiemnastu latach od premiery oryginału Blizzard Entertainment postanowił wypuścić odświeżoną wersję, która wprowadziła kilka zmian względem pierwowzoru:
  • Poprawiono oprawę wizualną – grafika doczekała się lekkiego liftingu, który przejawia się przede wszystkim poprawionymi modelami jednostek oraz budynków. Twórcy wprowadzili także zmiany w wyglądzie map, a także usprawnili animacje oraz efekty specjalne.
  • Dodano nowy Edytor Świata – gracze uwielbiający dłubać przy modyfikacjach powinni być usatysfakcjonowani. Blizzard przygotował na potrzeby Warcraft 3 Reforged nowe narzędzia dla modderów, dające nowe możliwości.
  • Wsparcie dla Battle.net – produkcja będzie w pełni współpracować z serwisem Battle.net należącym do Blizzarda.
  • Współpraca pomiędzy grami – producent umożliwi rozgrywkę pomiędzy graczami posiadającymi Reforged a oryginalną wersję Warcrafta III z 2002 roku.

Specyfikacja Warcraft III: Reforged

Warcraft 3: Reforged na PC – minimalne wymagania sprzętowe

  • procesor: Intel Core i3-530 2.93 GHz / AMD Phenom II X4 910 2.6 GHz
  • pamięć RAM: 4 GB
  • karta graficzna: 1 GB GeForce GTS 450 / Radeon HD 5750 lub lepsza
  • wolne miejsce: 30 GB HDD
  • system operacyjny: Windows 7/8/10 (64-bit)

Warcraft 3: Reforged na PC – rekomendowane wymagania sprzętowe

  • procesor: Intel Core i5-6400 2.7 GHz / AMD Ryzen 7 1700X 3.4 GHz
  • pamięć RAM: 8 GB
  • karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 960 / 3 GB Radeon R9 280X lub lepsza
  • wolne miejsce: 30 GB HDD
  • system operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Warcraft III: Reforged – poradnik dla początkujących

Dla weteranów i świeżaków

Jeżeli graliście w oryginał, to bez problemu odnajdziecie się w remasterze. Twórcy nie wprowadzili zbyt wielu rażących zmian do gameplayu (poprawiono balans jednostek), dlatego dawne taktyki w większości przypadków nadal mają rację bytu. Jeśli natomiast dopiero zaczynacie swoją przygodę z marką Warcraft, koniecznie zacznijcie od przejścia kampanii fabularnej.

W ten sposób poznacie wszystkie tajniki produkcji, która krok po kroku będzie wyjaśniała wam najważniejsze mechaniki. Dopiero potem ruszajcie do boju z innymi graczami w trybie wieloosobowym. Bez odpowiedniego przygotowania, nawet nie zauważycie, kiedy wróg zacznie zajmować waszą bazę.

Sterowanie w Warcraft 3: Reforged

Choć nie jest to gra zręcznościowa, to jednak podczas rozgrywek sieciowych musicie wykazać się ogromną szybkością reakcji na wydarzenia. Żeby osiągnąć dobre wyniki, obowiązkowe jest perfekcyjne opanowanie sterowania. Standardowo jednostki zaznaczacie LPM (lewy przycisk myszy), a następnie wydajecie im komendy PPM. Większe grupy zaznaczacie kliknięciem LPM na otwartym polu, a następnie przeciągnięciu pola na pożądane jednostki.

W trakcie rozgrywki wielokrotnie będziecie przełączać się pomiędzy swoimi armiami. Żeby za każdym razem nie musieć zaznaczyć konkretnych jednostek, skorzystajcie z systemu „grupy kontroli”. W tym celu po oznaczeniu jednostek wciśnijcie klawisz CTRL, a następnie liczbę od 1 do 0. W ten sposób możecie sprytnie posegregować swoje wojsko, dzieląc je na konkretne jednostki, bohaterów, itp.

Kluczem do sukcesu jest także opanowanie skrótów klawiszowych. Ich spis poznacie w ustawieniach klawiszologii. Dzięki korzystaniu ze skrótów będzie wam łatwiej zapanować nad chaosem towarzyszącym wielkim bitwom. W tym celu warto zaopatrzyć się w myszkę lub klawiaturę gamingową. Profesjonalne sprzęty zapewnią dostęp do większej liczby programowalnych przycisków.

Jak dobrze rozwijać bazę?

Na początku każdej rozgrywki otrzymujecie dostęp do kilku robotników odpowiedzialnych za zbieranie surowców oraz budowę budynków (przypisanie kilku jednostek zwiększa tempo pracy). Bez względu na wydarzenia, cały czas dbajcie o to, żeby pojawiali się nowi robotnicy, którym dobrze przydzielajcie zadania. Jeżeli tego typu jednostki będą stały bezczynnie, to znaczy, że gdzieś popełniacie błąd.

Gra zdecydowanie nie wymaga od użytkowników wybudowania wszystkich budynków podczas jednego meczu. To wy decydujecie o tym, jakie budowle mogą wam się przydać do zwycięstwa. Szkoda marnować surowce na wieżyczki obronne, jeśli np. waszą taktyką jest szybki atak na przeciwnika. W tym przypadku lepiej jest przeznaczyć zasoby na rozwój prostej armii, która będzie w stanie zaszkodzić oponentowi, nawet pomimo niewielkiej siły rażenia.

Nie stawiajcie budynków na „chybił trafił”. Na wierzchu rozstawiajcie budynki, których utrata za bardzo wam nie zaszkodzi. Dzięki temu będziecie w stanie przetrwać pierwszą falę wroga, który zostanie zmuszony do przebicia się przez cześć budowli, żeby dostać się do najważniejszych elementów waszej bazy.

W Warcraft III: Reforged istotna jest również ekspansja. Jeżeli widzicie, że powoli kończą wam się surowce, to nie bójcie się rozszerzyć swojego królestwa o nowe terytoria. W tym celu wyślijcie najpierw zwiadowców, którzy odkryją ciekawe miejsca lub upewnią się, że w pobliżu nie ma bazy wroga.

Jak skutecznie walczyć w grze?

Odpowiedź na to pytanie jest zbyt skomplikowana, żeby zawrzeć ją w kilku zdaniach. Przede wszystkim grajcie zgodnie z waszymi upodobaniami. Wolicie obwarowywać się wieżyczkami obronnymi i czekać na atak wroga? Proszę bardzo! To od was zależy, jaki styl rozgrywki przyjmiecie.

Dlatego zalecam ukończenie kampanii fabularnej, żeby dokładnie poznać zdolności jednostek i role poszczególnych budynków oraz ulepszeń. Następnie rozegrajcie kilka meczów z założeniem, że nie musicie w nich wygrywać. Możecie też wziąć udział w potyczkach nierankingowych z przeciwnikiem sterowanym przez komputer. Bawcie się gameplayem, a po pewnym czasie wypracujecie mechaniki, dzięki którym będziecie osiągać sukcesy.

Grę do testów dostarczyła firma Blizzard Entertainment, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski