Data modyfikacji:

Procesor do laptopa. Na co zwrócić uwagę, kupując komputer

Procesor to serce całego laptopa. Od niego zależy, czy twój sprzęt będzie działał płynnie i wydajnie. Jeśli czeka cię zakup nowego laptopa, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się w nim, co to jest jest procesor do laptopa, czym kierować się podczas zakupu oraz jak wybrać ten najlepszy. Lektura obowiązkowa!
procesor w laptopie

Jaki procesor do laptopa?

Zastanawiasz się, jaki procesor wybrać w wypadku laptopa? W artykule dowiesz się:

  1. Procesor do laptopa – dlaczego to ważne?
  2. Procesor do laptopa – co to jest?
  3. Procesor do laptopa – jaki wybrać?
  4. Wielordzeniowy procesor do laptopa – zalety
  5. Procesor do laptopa a pamięć – na co zwrócić uwagę?
  6. Procesor do laptopa a grafika – czy to ważne?
Czeka cię zakup nowego komputera i zastanawiasz się, który procesor najlepiej spełni twoje oczekiwania? Planujesz samodzielnie złożyć komputer, ale nie wiesz, jaki procesor wybrać? Nie szukaj dłużej. W naszym poradniku przeczytasz wszystko na temat najlepszych procesorów dostępnych na rynku.

Procesor to, obok karty graficznej i pamięci RAM, jeden z najważniejszych komponentów w każdym laptopie. To silnik laptopa, który dba o jego niezawodną pracę bez zacinania i wyłączenia. Zobacz najpopularniejsze modele i wybierz niezawodny procesor do laptopa do gier.
Procesor to nic innego jak serce każdego laptopa. Ten niewielki chip odpowiada za każdorazowe uruchomienie systemu operacyjnego i każdej używanej aplikacji. Tutaj zasada jest prosta: im szybszy procesor, tym szybsze działanie programów. Wiąże się to jednak z krótszą żywotnością baterii i droższym laptopem. Na świecie jest dwóch wiodących producentów procesorów do laptopów. Którego wybrać: AMD czy Intel.

Dokładniej rzecz ujmując, procesor lub mikroprocesor to niewielki układ scalony znajdujący się w komputerach, laptopach i innych urządzeniach elektronicznych. Podstawowym zadaniem tego podzespołu jest pobieranie danych wejściowych i zapewnianie odpowiednich wyników (np. włączenia aplikacji).

Mimo, że to zadanie wydaje się być bardzo proste, współczesne procesory obsługują biliony obliczeń na sekundę. Procesor do laptopa odpowiada także za wszystkie podstawowe funkcje systemowe, takie jak przetwarzanie dotyku po touchpadzie, odbieranie sygnału z klawiatury czy uruchamianie aplikacji.

Współczesne procesory zawierają wiele rdzeni przetwarzających, co w znacznym stopniu zwiększa wydajność całego sprzętu. Procesory zawierające dwa rdzenie, nazywane są procesorami dwurdzeniowymi, te z czterema – czterordzeniowymi. Procesory najwyższej klasy zawierają osiem, dwanaście a nawet więcej rdzeni przetwarzających, dzięki czemu sprzęt staje się jeszcze bardziej wydajny.
Laptopy oferują zazwyczaj dwu- lub czterordzeniowe procesory o różnych prędkościach. Procesory takiej jak Intel Core i3 i Intel Core i5 w zupełności wystarczą większości użytkownikom.

Tak naprawdę każdy procesor powyżej 2,0 GHz jest wystarczająco szybki, aby obsłużyć wszystkie podstawowe funkcje laptopa, takie jak odtwarzanie muzyki, korzystanie z przeglądarki internetowej, granie w proste gry czy odtwarzanie muzyki.

Osoby o większych potrzebach technicznych, na przykład programiści lub gamerzy, powinni zacząć od czterordzeniowego procesora Intel Core i7. Taki procesor dużo lepiej sprawdzi się podczas pisania kodu lub długich godzin grania. Pomocny w wyborze będzie ranking procesorów i7.
Większość użytkowników myśli, że duża ilość rdzeni procesora zwiększa szybkość pracy samego laptopa. Nie do końca tak jest. Większa ilość rdzeni nie odpowiada za szybkość laptopa, ale płynność jego pracy. Wykonując nawet podstawowe zadania, takie jak jednoczesne otwieranie aplikacji i obsługiwanie touchpada, procesor wielordzeniowy może dzielić te zadania między poszczególnymi rdzeniami, dzięki czemu praca laptopa zachodzi płynniej.

Warto pamiętać o tym, że większości użytkownikom w zupełności wystarczą procesory dwurdzeniowe. Programy dostępne na rynku najczęściej tworzone są z myślą o procesorach dwurdzeniowych, więc dodatkowe rdzenie będą się po prostu marnować.

Co więcej, większa liczba rdzeni oznacza zwiększony pobór mocy i tym samym ciepła. Z tego powodu w laptopach najczęściej spotkasz się z procesorami dwurdzeniowymi.
Pamięć podręczna i procesor do laptopa to dwie ściśle powiązane ze sobą kwestie. Na dobrą sprawę pamięć RAM jest wbudowana w sam procesor. Co ciekawe, ze względu na bliskość rdzeni i budowę procesora, większe znaczenie ma tutaj przepustowość niż pamięć.

Decydując się na wybór procesora musisz pamiętać, że w większości procesorów pamięć zajmuje około połowy matrycy. Specjaliści zalecają nie przywiązywanie zbyt dużej wagi do pamięci podręcznej samego procesora. Standardowo dwurdzeniowe procesory Intel mają co najmniej 2 MB, co w zupełności wystarczy do codziennego użytku.
Jak pewnie wiesz, karta graficzna odpowiada nie tylko za poprawne działanie gier. Ten niewielki podzespół decyduje o wszystkim, co dzieje się na ekranie – od podstawowego pulpitu i odtwarzanie filmów, po gry.

Większość laptopów dostępnych na rynku zapewnia ci wybór pomiędzy zintegrowaną grafiką lub osobną kartą graficzną. Zintegrowana karta graficzna z procesorem jest wbudowana w cały układ lub w sam procesor. Oznacza to, że oba podzespoły dzielą pamięć systemową z procesorem.

Osobne karty graficzne to układy, które są dedykowane wyłącznie grafice i posiadają własną pulę pamięci. Dzięki temu laptop zyskuje dużo lepszą wydajność.

Przeczytaj także:
  1. Jaki kupić laptop do gier do 3000 złotych?
  2. Duży laptop 17 cali. Jaki wybrać?
  3. Komputer stacjonarny czy laptop - co lepsze?
  4. Zewnętrzna karta graficzna do laptopa - czy warto?
  5. Laptop gamingowy do 4000 zł
Autorka: Patrycja Hendzel