Data modyfikacji:

Dedykowana karta graficzna czy zintegrowana karta graficzna - którą wybrać?

Kupienie laptopa nie jest problemem. Kupienie laptopa dostosowanego do konkretnych potrzeb potrafi już jednak nastręczyć kłopotów. Przeglądając różne modele z pewnością natknęliście się na informacje o zintegrowanej lub dedykowanej karcie graficznej. Z tekstu dowiecie się, jakie są pomiędzy nimi różnice i którą wersję chipsetu powinniście wybrać.

Dedykowana karta graficzna – co to?

Jeżeli zależy wam na graniu w najnowsze gry bądź pracujecie na programach do obróbki filmów lub zdjęć, to koniecznie powinniście zainteresować się dedykowanymi kartami graficznymi. Instaluje się je wewnątrz laptopa za pomocą złącza PCI-Express lub wlutowuje bezpośrednio na płycie głównej.

Przykładowe modele dedykowanych kart graficznych: GeForce MX150, GeForce GTX 1050, Radeon RX 560X i Radeon 530.

Dedykowane karty graficzne to praktycznie te same podzespoły, które montuje się w komputerach stacjonarnych. Z racji gorszego chłodzenia, zazwyczaj oferują jednak odrobinę słabsze osiągi. W ostatnich latach ta granica bardzo się jednak wyrównała.

Dedykowane karty graficzne są o wiele bardziej wydajne od zintegrowanych, ponieważ działają niezależnie od procesora umieszczonego w laptopie. Ich największą zaletą jest to, że potrafią doskonale radzić sobie ze współczesnymi grami oraz innym wymagającym oprogramowaniem.

Czytaj również: Najlepsze laptopy do gier

Oczywiście zależy też, jaki konkretnie model karty będzie znajdował się pod obudową. Decydując się na taniego laptopa, raczej nie nastawiajcie się na to, że sprzęt będzie w stanie generować dużą liczbę klatek na sekundę w bardziej wymagających produkcjach.

Jeśli natomiast zainwestujecie w laptopa z wyżej półki cenowej lub laptopa gamingowego, wtedy urządzenie może pełnić rolę doskonałej alternatywy dla tradycyjnego komputera stacjonarnego. Plusem takiego rozwiązania jest mobilność oraz możliwość podłączenia sprzętu do dużego telewizora.

Oczywiście posiadanie dedykowanej karty graficznej niesie ze sobą pewne konsekwencje. Podczas długiego grania karta potrafi generować dużo ciepła, które nie jest dobre dla pozostałych podzespołów. Poza tym, częściej będziecie zmuszeni do podłączania ładowarki, gdyż takie urządzenie pobiera znacznie więcej energii.

Zintegrowana karta graficzna – co to?

W tym przypadku mówimy o kartach, które fabrycznie zostały na stałe połączone (czyli zintegrowane) z procesorem. Nie ma możliwości ich wypięcia, a tym samym wymiany.

Przykładowe modele zintegrowanych kart graficznych: Intel UHD Graphics 620, Intel HD Graphics 615, Radeon Vega 8 i Radeon Vega 10.
Mylnie można byłoby przypuszczać, że laptopy ze zintegrowaną kartą graficzną są do niczego. Jeżeli zależy wam przede wszystkim na graniu oraz montowaniu filmów lub obrabianiu zdjęć, to faktycznie nie jest to sprzęt dla was. Aczkolwiek nowoczesne zintegrowane karty radzą sobie z tymi tematami coraz lepiej.

Tego typu modele przenośnych komputerów poleca się przede wszystkim ludziom, którzy wykorzystują laptopa do prostych prac biurowych, oglądania filmów i seriali w podróży lub osobom często korzystającym z komputera w miejscach publicznych.

Jest to też świetne rozwiązanie dla studentów. Elektroniczne notatki zdecydowanie są bardziej praktyczne od zapisków w notesie.

Ogromną zaletą zintegrowanych kart graficznych jest to, że nie obciążają zbytnio komputera. W obudowie nie znajduje się żaden dodatkowy komponent, dzięki czemu generowane ciepło jest znacznie niższe niż w przypadku dedykowanych kart. Plusem jest także to, że urządzenia ze zintegrowaną grafiką pobierają mniej energii, co przekłada się na dłuższy czas pracy baterii.

Kolejną zaletą umieszczenia w laptopie zintegrowanej karty graficznej jest cena. Urządzenia wykorzystujące ten rodzaj technologii zazwyczaj kosztują znacznie mniej. Jeśli więc nie macie zbyt dużego budżetu i nie jesteście fanami gier, to znacie już odpowiedź, którą wersję karty graficznej wybrać.

Dedykowana karta graficzna czy zintegrowana – którą wybrać?

Jak już pisałem wcześniej, zależy to przede wszystkim od tego, do jakich celów zamierzacie wykorzystywać laptopa. Jeżeli jesteście zapalonymi graczami lub osobami korzystającymi ze specjalistycznego oprogramowania, to oczywistym wyborem powinna być dedykowana karta graficzna.

Jeśli natomiast laptop ma służyć wam za uzupełnienie komputera stacjonarnego bądź będziecie wykorzystywać go wyłącznie do celów biurowych, to w takiej sytuacji nie ma sensu przepłacać. Powinniście wybrać więc laptopa ze zintegrowaną kartą graficzną.

Co, jeśli nie możesz się zdecydować, który chipset karty graficznej wybrać?

Istnieje jeszcze trzecie rozwiązanie, o którym nie wspominałem wcześniej. W sprzedaży dostępne są przenośne komputery, które posiadają zarówno dedykowane chipsety, jak i zintegrowane. Jest to zdecydowanie najlepszy wariant, ponieważ w dowolnym momencie sami decydujecie z jakiej karty chcecie korzystać.

Wystarczy pogrzebać w opcjach, żeby ustalić do jakich celów ma być wykorzystywany konkretny rodzaj grafiki, żeby ograniczyć pobór energii lub zwiększyć moc laptopa w trakcie uruchamiania współczesnych gier wideo.

O czym trzeba jeszcze pamiętać podczas kupowania laptopa?

Podczas wyboru laptopa nie sugerujcie się wyłącznie rodzajem chipsetu. Wybór dobrej karty graficznej jest istotny, ale musicie też pamiętać o pozostałych podzespołach. Jeśli planujecie kupić wersję dedykowaną, to upewnijcie się, że pozostałe podzespoły będą w stanie odpowiednio wspierać ją podczas gier.

Nawet najmocniejszy chipset graficzny nie zdziała za wiele, kiedy w komputerze będzie mało pamięci RAM lub słaby procesor o niskim taktowaniu.
Autor: Łukasz Morawski