Data modyfikacji:

Gry RTS: TOP 10 strategicznych gier czasu rzeczywistego

Niegdyś bardzo popularny gatunek RTS, obecnie stoi w cieniu widowiskowych strzelanek i rozbudowanych gier RPG akcji. Na szczęście, co jakiś czas powstają prawdziwe perełki, a także zawsze można nadrobić dawne hity. W tym zestawieniu przyjrzymy się dziesięciu najlepszym strategiom czasu rzeczywistego. Ostrzegam tylko, że lista jest bardzo subiektywna!
gry rts strategiczne gry czasu rzeczywistego

TOP 10 gier RTS:

  1. StarCraft 2: Wings of Liberty
  2. Age of Empires 2: The Age of the Kings
  3. Warcraft 3: Reign of Chaos
  4. Command & Conquer: Red Alert 3
  5. Company of Heroes 2
  6. Seria Anno
  7. Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie 2
  8. Warhammer 40,000: Dawn of War
  9. Sudden Strike 4
  10. Frostpunk

Najlepsze strategie czasu rzeczywistego

Blizzard jest jednym ze studiów, które jak się za coś weźmie, to zrobi to dobrze. Na tyle dobrze, że praktycznie każda ich gra do dzisiaj uznawana jest za najlepszą w danym gatunku. Dokładnie tak to wyglądało w przypadku drugiej odsłony StarCrafta. Producent podczas prac nad Wings of Liberty wykorzystał całe swoje doświadczenie, jakie zdobył wcześniej przy pracy nad innymi grami strategicznymi czasu rzeczywistego.
Tytuł był dopieszczony praktycznie pod każdym względem, z miejsca stając się jednym z bardziej atrakcyjnych RTS-ów na arenie e-sportowej. Od premiery minęło już kilka lat, a gra nadal jest atrakcyjna dla nowych użytkowników. Jeśli nie mieliście okazji wcześniej zagrać, to czym prędzej nadróbcie zaległości.

Premiera gry odbyła się 27 lipca 2010 roku. Tytuł dostępny jest na komputerach osobistych.

Pierwsza odsłona Age of Empires była dla studia Ensemble zaledwie przetarciem szlaków. Producent nie potrzebował jednak wiele czasu, żeby do perfekcji opanować sztukę tworzenia strategii. Już przy okazji drugiej części zaserwował graczom dzieło, które do dzisiaj potrafi przyciągnąć do ekranu na długie godziny.
W tym roku do sprzedaży trafiło Age of Empires II: Definitive Edition. Jest to w pełni odświeżona gra, którą dostosowano do współczesnych standardów. Jeżeli nie jesteście w stanie przetrawić brzydkiej grafiki oryginału, zawsze możecie spróbować z remasterem.

Premiera wersji na komputery osobiste gry odbyła się 28 września 2000 roku. Produkcja dwa lata później zadebiutowała również na PlayStation 2.
Trzecia odsłona Warcrafta to zdecydowanie najcieplej wspominany przeze mnie RTS, z jakim kiedykolwiek miałem do czynienia. Wynika to głównie z okresu, w jakim zadebiutował. W 2002 roku godzinami siedziało się w kawiarenkach internetowych, żeby wspólnie ze znajomymi grać na LAN-ie.
Nic dziwnego, że Reign of Chaos cieszył się wtedy taką popularnością. Blizzard przygotował rewelacyjną strategię, która była dopieszczona praktycznie w każdym calu. Całość została osadzona w interesującym uniwersum, a różnorodność ras dawała graczom ogromne pole do popisu.

Premiera gry odbyła się 3 lipca 2002 roku. Tytuł dostępny jest na komputerach osobistych.
Początkowo na listę chciałem wpisać całą serię Command & Conquer. Stwierdziłem jednak, że trzecia część Red Alert znacząco wyróżniała się na tle poprzednich odsłon. Autentycznie uwielbiam ten tytuł. Za to, jak kompetentnie twórcy podeszli do tematu strategii czasu rzeczywistego oraz za świetnie rozpisaną fabułę kipiącą od satyry i zgrywy. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś Electonic Arts odważy się na wyprodukowanie kolejnej części.
Premiera gry odbyła się 28 października 2008 roku na PC. W kolejnych latach tytuł trafił także na Xboksa 360 (2008) oraz PlayStation 3 (2009).
Druga część Company of Heroes ponownie postawiła na strategię czasu rzeczywistego, w której ważniejsze było sterowanie jednostkami, niż rozbudowa bazy. Dzięki temu twórcom udało się utrzymać przez cały czas odpowiednie tempo, bez konieczności odrywania graczy od akcji.

Przeczytaj także: Gry RTX - czy ray tracing się opłaca?
Company of Heroes 2 to świetna gra stawiająca nacisk na taktyczne podejście do rozgrywki, a nie bezmyślne wysyłanie oddziałów do walki. Jednocześnie była to produkcja w ciekawy sposób przedstawiająca brutalność II Wojny Światowej.

Premiera gry odbyła się 25 czerwca 2013 roku. Tytuł dostępny jest na komputerach osobistych.
Uwielbiam cykl Anno i nie mogłem zdecydować się, którą konkretnie część wrzucić do tego zestawienia. Postanowiłem więc, że postawię na całą markę, ponieważ ta w pełni zasługuje na wyróżnienie.
W przeciwieństwie do wcześniej opisywanych RTS-ów w tym zestawieniu, Anno od zawsze stroniło od przedstawiania konfliktów, skupiając się bardziej na kwestiach ekonomicznych. Niedawno do sprzedaży trafiło Anno 1800, którego akcja została osadzona w czasach rewolucji przemysłowej.

Premiera najnowszej części odbyła się 16 kwietnia 2019 roku. Tytuł dostępny jest na komputerach osobistych.
W 2019 roku marka Władcy Pierścieni nie jest już tak mocna, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Co prawda nadal powstają gry osadzone w tym uniwersum, a Amazon pracuje nad serialem, ale zdecydowanie brak tym produkcjom dawnego hype’u.
Bitwa o Śródziemie II zadebiutowała w czasach triumfu filmowej trylogii Petera Jacksona. Nie była to natomiast produkcja, która chciała zyskać popularność dzięki znanej marce. Electronic Arts nie potraktowało tematu po macoszemu, tylko przygotowało solidnego RTS-a, którego bardzo miło wspominam pomimo kilkunastu lat od premiery.

Premiera gry odbyła się w 2006 roku. Tytuł dostępny jest na komputerach osobistych oraz konsoli Xbox 360.
Kolejna gra strategiczna czasu rzeczywistego, która w momencie premiery rozkochała w sobie graczy na całym świecie. Warhammer 40,000 miał wszystko to, czego oczekiwaliśmy od dobrych gier RTS – ciekawą fabułę, różnorodność ras oraz świetny system walki i rozbudowy bazy. Ogromne wrażenie w Dawn of War robiła możliwość przybliżenia kamery, w celu dokładnego przyjrzenia się wszystkim jednostkom.
Premiera gry odbyła się 20 września 2004 roku. Tytuł dostępny jest na komputerach osobistych.
Popularna dawniej marka Sudden Strike przez lata tkwiła w growym limbo i nic nie wskazywało na to, że jeszcze kiedykolwiek o niej usłyszymy. Wtedy na scenę wkroczyło studio Kite Games, które zrealizowało na tyle solidnego RTS-a, że z przyjemnością umieściłem go w tym zestawieniu.
Sudden Strike 4 to pozycja obowiązkowa dla fanów strategii osadzonych w czasach II Wojny Światowej. Produkcja umożliwia rozegranie kilku prawdziwych bitew z tego okresu, co jest nie lada gratką dla miłośników historii i militariów.

Premiera gry odbyła się 11 sierpnia 2017 roku na komputerach osobistych oraz PlayStation 4. Tytuł zadebiutował również w 2018 roku na konsoli Xbox One.
Na koniec zostawiłem polską perełkę od warszawskiego studia 11 bit. Frostpunk to ciekawa strategia czasu rzeczywistego, której głównym trzonem rozgrywki jest zarządzanie małą społecznością ludzi. Na plus gry działa ciekawy setting (nowa epoka lodowcowa) oraz połączenie mechanik znanych z RTS-ów z city builderem i elementami survivalowymi.
Premiera gry odbyła się 24 kwietnia 2018 roku na komputerach osobistych. Tytuł udostępniony został również 11 października 2019 roku na platformach PlayStation 4 i Xbox One.
Autor: Łukasz Morawski