Data modyfikacji:

Doom 64. Recenzja, poradnik i wymagania sprzętowe

Doom Eternal nie jest jedyną odsłoną serii, jaka w 2020 roku trafiła do sprzedaży. Tego samego dnia zadebiutował jeden z hitów id Software, który dostępny był wcześniej wyłącznie na konsoli Nintendo 64. Z tekstu dowiecie się, czy warto dać szansę odświeżonej wersji Doom 64, a także poznacie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki.

domm 64

Czy warto zagrać w Doom 64?

Konsola Nintendo 64 nie cieszyła się w Polsce zbyt dużą popularnością, dlatego wielu graczom mogła umknąć premiera Doom 64. Sam nie miałem wcześniej okazji zagrać w ten tytuł, dlatego ucieszył mnie fakt, że Bethesda postanowiła przywrócić tę zapomnianą grę do świata żywych.

Rozgrywka w dużej mierze przypomina dwie pierwsze odsłony kultowego cyklu, tyle że z trochę lepszą oprawą wizualną i bardziej rozbudowaną rozgrywką. W tytule nadal nie możemy rozglądać się w osi wertykalnej, a postać sama celuje w przeciwników stojących na podwyższeniach.

Doom 64 to miły powrót do przeszłości, pokazujący, że najlepsze strzelanki mogły przyciągać graczy do ekranów, nawet jeśli nie oferowały widowiskowych scen akcji i fotorealistycznej oprawy wizualnej. Zdecydowanie warto zagrać w ten tytuł, zwłaszcza że można go kupić w cenie jednej pizzy. Jeśli natomiast zamówiliście Doom Eternal w pre-orderze, to pamiętajcie, że Doom 64 otrzymaliście w prezencie.

Doom 64 – poradnik dla początkujących

Poziom trudności w Doom 64

Starsze gry mają to do siebie, że nie cackają się z graczami. Doom 64 potrafi być bardzo wymagającym tytułem, dlatego nowym użytkownikom zalecam wybór najniższego poziomu trudności. Dzięki temu nadal będziecie stać przed w miarę wymagającym wyzwaniem, ale nie będziecie sfrustrowani ciągłymi zgonami.

Pamiętajcie o sejwach

W grze dostępna jest opcja ręcznego zapisu stanu rozgrywki. Korzystajcie z tego udogodnienia jak najczęściej, ponieważ możecie zaoszczędzić w ten sposób mnóstwo czasu. W Domm 64 po każdym zgonie jesteście cofani do początku poziomu, a cały wasz postęp zostaje zrestartowany.

Jak korzystać z mapy?

Twórcy Doom 64 przygotowali dwa rodzaje mapy – klasyczną oraz alternatywną. Z tej drugiej możecie korzystać po ponownym wciśnięciu klawisza odpowiadającego za włączenie mapy. Co ciekawe, gra umożliwia poruszanie się po ekranie mapy. Niestety nie wyświetlają się na niej ikony przeciwników, przez co jesteście bardziej narażeni na obrażenia.

Ważna jest eksploracja

Rozgrywka w Doom 64 ogranicza się do walki z przeciwnikami i szukania kluczy otwierających kolejne drzwi. Studio id Software przygotowało również sporo sekretów oraz przydatnych przedmiotów, dlatego sprawdzajcie dokładnie każdą ścianę, obok której przechodzicie. Możliwe, że w ten sposób odkryjecie ukrytą lokację lub aktywujecie jakiś bonusowy przycisk.

Strzeżcie się pułapek

Przeciwnicy nie są jedynym zagrożeniem czyhającym na gracza. Co jakiś czas natraficie na pułapki środowiskowe, które często bywają groźniejsze od pocisków przeciwników. Przed wejściem do nowej lokacji przyjrzyjcie się dobrze, czy nie zgniecie was sufit albo nie wejdziecie na linię strzału morderczych strzałek.

Kody na poziomy

W Doom 64 oprócz zapisywania stanu rozgrywki istnieją również kody na poziomy, które gracze otrzymują po zaliczeniu poziomu. W Siecie znajdziecie pełną listę misji (DOOM 64 – Cheats) z podziałem na poziomy trudności, dzięki czemu możecie z nich skorzystać, gdy utkniecie na którejś z planszy.

Doom 64 na PC – minimalne wymagania sprzętowe

  • procesor: Intel Core i5-750 2.66 GHz
  • pamięć RAM: 8 GB
  • karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon R7 240 lub lepsza
  • system operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Doom 64 na PC – rekomendowane wymagania sprzętowe

  • procesor: Intel Core i5-2400 3.1 GHz / AMD Phenom II X6 1075T 3.0 GHz
  • pamięć RAM: 8 GB
  • karta graficzna: 3 GB GeForce GTX 780 / 4 GB Radeon R9 290X lub lepsza
  • system operacyjny: Windows 10 (64-bit)