Data modyfikacji:

DDR 3 vs DDR4. Jaka jest różnica między DDR3 a DDR4?

Chociaż pamięci RAM typu DDR3 odchodzą do lamusa na rzecz DDR4, właściciele wielu starszych komputerów wciąż mają dylemat, czy zdecydować się na kosztowną wymianę podzespołów i przesiadkę na nowy standard. Przedstawiamy więc najważniejsze różnice pomiędzy pamięcią DDR3 a DDR4, a także podpowiadamy, którą opłaca się wybrać.
komputer
Pierwsze pamięci RAM typu DDR3 pojawiły się w sprzedaży w 2007 roku. W ostatnich latach zostały one wyparte już praktycznie w całości przez standard DDR4.

Cały czas istnieje jednak szeroka rzesza osób posiadających starsze komputery, które mogą potrzebować nieco więcej RAM-u (np. z powodu zmiany systemu operacyjnego lub wzrostu wymagań sprzętowych niektórych programów).

Przedstawiamy więc różnice pomiędzy standardami DDR3 a DDR4 oraz podpowiadamy, czy warto zdecydować się na kosztowny upgrade.

Różnice pomiędzy DDR3 a DDR4

Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą pomiędzy DDR3 a DDR4 są wykorzystywane przez te kości gniazda łączeniowe. Są one ze sobą kompletnie niekompatybilne.

Jeżeli nasz procesor oraz płyta główna współpracują z kośćmi DDR3, to możemy zapomnieć o korzystaniu z DDR4. Warto podkreślić, że wsparcie dla DDR3 w swoich produktach Intel porzucił jeszcze w 2015 roku, wraz z wprowadzeniem na rynek szóstej generacji procesorów wykonanych w architekturze Skylake.

Podobnie postąpiło również AMD. Kupując nowe podzespoły peceta, musimy więc zaopatrzyć się automatycznie w pamięci DDR4.

Pod względem osiągów i wydajności pracy, standardy DDR3 i DDR4 dzieli technologiczna przepaść. Fabryczne taktowanie pamięci DDR3 (a więc jej relatywna szybkość) wynosi minimalnie 800 MHz, a maksymalnie 2133 Mhz.

W sprzedaży przeważnie znajdziemy jednak kości 1600 Mhz oraz 1800 Mhz. W porównaniu do DDR3, minimalne taktowanie układów DDR4 to 1600 Mhz, ale w sklepach kupimy kości pracujące zazwyczaj z szybkością od 2666 Mhz do 3200 Mhz lub więcej.

Do zastosowań domowych (surfowanie w sieci itd.) na Windows 10 zaleca się obecnie posiadanie pamięci 2133 Mhz. Jeżeli marzymy o wydajnym, gamingowym komputerze powinniśmy celować w szczytowe wartości taktowania oferowane przez producentów.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku innych zastosowań, takich jak edycja wideo czy obróbka grafiki 2D i 3D.

Wyższe szybkości DDR4 łączą się jednak z minimalnym wzrostem parametru czasu dostępu, tradycyjnie opisywanego w specyfikacji technicznej skrótem CL. Określa on, jak długo komputer musi czekać na odpowiedź pamięci na wysłane przez niego żądanie.

Obecnie czasy dostępu nie mają już jednak takiego znaczenia, zwłaszcza z punktu widzenia przeciętnego użytkownika, jak miało to miejsce w czasach dominacji standardów DDR2 i DDR3.

Zaznaczmy także, że kości DDR4 są bardziej energooszczędne niż DDR3, pracując pod napięciem 1,2 wolta, w przeciwieństwie do 1,5 wolta, których potrzebuje ich poprzednik.

Co istotne, oferują one też ponad dwukrotnie wyższą przepustowość przesyłanych danych. W przypadku najdroższych modeli może ona wynosić nawet 25,6GB/s.

Dodajmy, że pecety korzystające ze standardu DDR3 są w stanie obsłużyć kości o maksymalnej wielkości 16 GB. DDR4 nie ma takich ograniczeń.

Dzięki temu w komputerze możemy mieć zainstalowane nawet 32 GB lub 64 GB pamięci, co jest coraz częstszym widokiem w systemach zbudowanych przez najbardziej zagorzałych graczy oraz profesjonalistów.