Data modyfikacji:

Ciąża urojona - przyczyny, objawy i leczenie

Powiększony obrys brzucha, rzekome ruchy dziecka i bóle porodowe to część objawów, które mogą towarzyszyć ciąży urojonej. To jedno z najpoważniejszych zaburzeń psychicznych u kobiet, związanych z bezpłodnością lub u kobiet po stracie, ale nie tylko. Ciąża rzekoma może także wystąpić u kobiet, które boją się zajść w ciążę. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj.

Ciąża urojona - co to jest?

Ciąża urojona to ciąża, której tak naprawdę nie ma, chociaż kobieta jest przekonana o tym, że spodziewa się potomka. To poważne zaburzenie psychiczne, które jest na tyle silne, że kobieta może odczuwać typowe objawy ciąży. Dowiedz się jakie są pierwsze objawy ciąży, niektóre bywają bardzo dziwne.

Przyczyny ciąży urojonej

Są związane z ogromną i niezaspokojoną potrzebą posiadania dziecka lub wręcz przeciwnie, ze strachem przed zajściem w ciążę. W pierwszym przypadku kobieta zazwyczaj nie może się pogodzić z trudnościami z zajściem w ciążę lub z jej utrzymaniem.

Na ciążę rzekomą często zapadają kobiety po stracie, które poroniły lub urodziły martwe dziecko. Ciąża urojona powstaje na skutek silnego skupienia myśli, marzeń i planów odnośnie zajścia w ciążę i posiadania dziecka.

W drugim przypadku strach przed zajściem w ciążę jest tak duży, że kobieta doszukuje się objawów ciąży w swoim ciele. W obu przypadkach może dojść do pojawienia się objawów typowych dla ciąży.

To dowód na to, jak silny wpływ ma psychika na fizjologię człowieka. Dochodzi do zaburzeń hormonalnych i to właśnie hormony „oszukują” ludzkie ciało, które zachowuje się, jakby było w ciąży.

Kto jest na nią narażony?

Tak naprawdę każda kobieta jest narażona na to schorzenie. Dotyczy to zarówno kobiet aktywnych seksualnie, jak i tych tych, które nie uprawiają seksu.

To poważne zaburzenie, ale na szczęście nie jest powszechne i występuje rzadko. Kobiety szczególnie narażone na to schorzenie to kobiety:

  • samotne, bezdzietne;
  • w stałych związkach, bezdzietne;
  • z silną potrzebą posiadania dziecka;
  • po poronieniu, urodzeniu martwego dziecka;
  • przepełnione obawą przed zajściem w ciążę.

Objawy urojonej ciąży

Objawy ciąży rzekomej są takie same, jak prawdziwej ciąży. Brzmi to nieprawdopodobnie, ale brzuch może się zaokrąglać, macica powiększać a miesiączka zanikać (mimo braku zapłodnienia).

Objawy ciąży urojonej mogą mieć różne nasilenie. Zależy to od stężenia hormonów, długości ich trwania oraz od tego, czy kobieta rozpoczęła przyjmować leki. Są to przede wszystkim:

  • brak menstruacji;
  • poranne mdłości i nudności;
  • powiększenie macicy;
  • powiększenie, tkliwość lub bolesność piersi;
  • powiększenie obwodu brzucha;
  • przekonanie o odczuwaniu ruchów płodu;
  • odczuwanie bólów porodowych i rzekomy poród.

Ciąża urojona a test ciążowy

Nie każda kobieta, która nie wierzy w negatywny wynik testu ciążowego ma ciążę urojoną. Testy płytkowe z drogerii i aptek nie są skuteczne w 100%, dlatego kobieta może wątpić w prawdziwość wyniku.

W pierwszych tygodniach trwania ciąży negatywny wynik testu ciążowego jest normalny i nie świadczy o nieprawidłowościach.

Schorzenie można podejrzewać u kobiety, która mimo negatywnego wyniku testu ciążowego z krwi i po wizycie u specjalisty (który wykluczył ciążę), wciąż jest przekonana o tym, że spodziewa się potomka.

Ciążę urojoną diagnozuje psychiatra w porozumieniu z ginekologiem. To zaburzenie psychiczne, które wymaga potwierdzenia od ginekologa o braku ciąży.

Jak leczyć urojoną ciążę

To schorzenie wymaga leczenia w poradni psychiatrycznej. Psychiatra może zalecić przyjmowanie leków i ustalić wraz z pacjentką kalendarz wizyt, ale to nie zawsze wystarczy.

Ciąża rzekoma jest poważnym zaburzeniem i konieczne może się okazać leczenie w szpitalu psychiatrycznym.

Chora powinna czuć wsparcie i miłość bliskich, szczególnie partnera. Ważna jest także rozmowa z psychologiem - wspomaga leczenie, ale także zapobiega nawrotom ciąży rzekomej.

Ciąża urojona - jak jej zapobiegać?

Część kobiet, które poroniły i bezskutecznie starają się zajść w ciążę nie otrzymuje należytej pomocy. Wsparcie rodziny, przyjaciół i partnera jest niezbędne, by móc uporać się z tą tragedią i żyć dalej, ale czasem nie wystarczy.

Pomoc psychologa może być konieczna. Specjalista pomaga przejść kobiecie przez wszystkie fazy żałoby. Dzięki temu może pożegnać swoje dziecko w taki sposób, jaki potrzebuje. Przejście przez wszystkie fazy żałoby jest niezwykle ważne.

Dzięki temu kobieta będzie silniejsza, kiedy będzie w kolejnej ciąży. Specjaliści odradzają starania się o dziecko od razu po poronieniu lub urodzeniu martwego dziecka. Trudności z zajściem w ciążę mogą osłabiać psychicznie kobiety po stracie, co może być przyczyną poważnych zaburzeń, np. ciąży urojonej.

Ponadto kobiety, które zaszły w ciążę od razu po stracie dziecka często mierzą się ze stresem pourazowym. Nie przeżyły wszystkich faz żałoby, są osłabione psychicznie - żyją w ciągłym stresie nawet przez całą ciążę.

Ciąża urojona u mężczyzn, czyli syndrom kuwady

Określenie kuwada pochodzi od francuskiego słowa couver, które oznacza oczekiwać, wysiadywać. Zdarza się, że przyszli ojcowie tak bardzo przejmują się rolą ojca, że zaczynają mieć typowe objawy ciąży. Dotyczy to przede wszystkim mężczyzn, których partnerki oczekują potomstwa.

Przyszli tatusiowie mogą wraz z żoną odczuwać zgagę, mdłości i huśtawkę nastrojów. Przyczyny nie są do końca znane. Prawdopodobnie to hormony (podwyższenie stężenia estrogenów i prolaktyny, spadek testosteronu) są odpowiedzialne za syndrom kuwady.

Przeczytaj także: