Data publikacji:

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem? Jak zabezpieczyć okna i drzwi?

W idealnym świecie wszyscy zostawilibyśmy szeroko otwarte drzwi do naszych mieszkań i domów i żyli w błogim spokoju, nie przejmując się wypadkami losowymi lub kradzieżami. Niestety do tego rodzaju utopii jest bardzo daleko, dlatego tak ważne jest zabezpieczenie cennej własności. W zadaniu tym pomagają nam systemy alarmowe. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tych urządzeń, podpowiadając również, na co zwracać uwagę podczas ich zakupu. 
home insurance, burglar alarm, security concept

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem. Dodatkowe zabezpieczenie terenu naszej posesji

Przed złodziejami powinniśmy zabezpieczyć nie tylko sam dom, ale również teren wokół. Na drobne kradzieże, np. sprzętu ogrodniczego, narażeni są w szczególności właściciele większych działek. Warto więc zacząć tutaj od postawienia lub wymiany już istniejącego ogrodzenia. Czym powinna się charakteryzować nowa konstrukcja? 
Według przepisów maksymalna wysokość płotu wokół posesji, który nie wymaga oficjalnego zgłoszenia i pozwolenia, wynosi 2,2 m. Powinno być trudne do sforsowania, unikamy więc łatwej do przecięcia siatki, stawiając na modele ze szczebli wykonanych z metalu. Ogrodzenie może być dodatkowo zabezpieczone kolcami i innymi przeszkodami utrudniającymi jego przeskoczenia. Wraz z płotem inwestujemy też w solidną furtkę i bramę wjazdową, które zabezpieczone są elektrycznym zamkami. 
Niektórzy, jako dodatkową gwarancję bezpieczeństwa, decydują się też na zakup psa. Łączą w ten sposób przyjemne z pożytecznym, zyskując wiernego druha, który nawet w środku nocy może odstraszyć intruza. Oczywiście do skutecznego czuwania nadają się tylko niektóre rasy, przygotowanie czworonoga do tego zadania wymaga też cierpliwości i treningu.

Zamontowanie oświetlenia

Dobrze oświetlona w nocy posesja będzie skutecznie odstraszała potencjalnych złodziei. Do tego celu możemy użyć prostych lamp LED, a także lampek ogrodowych. Pamiętajmy, by zwrócić szczególną uwagę na drzwi wejściowe, ogród, garaż oraz taras.
Najlepszym pomysłem jest tutaj zintegrowanie wszystkich świateł w obrębie systemu inteligentnego domu, połączonego np. z systemem alarmowym. Dzięki temu oświetlenie będzie się włączać wraz z zachodem słońca lub o ustalonych wcześniej godzinach. Przydaje się to zwłaszcza, gdy wyjeżdżamy na wakacje – system może wówczas włączyć także automatycznie lampy wewnątrz domu. Tańsza metoda to np. postawienie na czujniki ruchu, zwłaszcza przy drzwiach i oknach.

Jak zabezpieczyć drzwi przed wlamaniem? Instalacja modeli antywłamaniowych

Zwykłe drzwi wejściowe nie stanowią zbyt dużej przeszkody dla złodziei, nawet jeżeli zostały wyposażone w solidne zamki. Wiele osób decyduje się więc na instalację profesjonalnych modeli antywłamaniowych. Ich podstawową zaletą jest wzmacniana konstrukcja ościeżnicy, zawiasów, a także samego skrzydła. Najlepsze modele wyjdą bez szwanku po starciu z młotem budowlanym lub łomem. Drzwi najczęściej wyposażone są też w bardzo wytrzymałe zamki z wysokiej jakości zabezpieczeniami. 

Instalacja rolet antywłamaniowych na oknach

Jak pokazują statystyki, znacząca część włamań dokonywana jest przez okna, są one więc częścią domu, na jaką należy zwrócić szczególną uwagę. Jak zabezpieczyć okna przed włamaniem? Jeżeli w mieszkaniu korzystamy nadal ze starych drewnianych okiennic, warto wymienić je na nowe produkty PVC, wybierając takie o wzmocnionej konstrukcji (znajdziemy tu też modele antywłamaniowe). 
Jeżeli zastanawiamy się, jak dodatkowo zabezpieczyć okna w domu, zazwyczaj w pierwszej kolejności przychodzą nam myśl kraty. Rozwiązanie to sprawia jednak, że możemy poczuć się jak w więzieniu, nie sposób bowiem ich zdjąć. Utrudniają one również życie właścicielom, nie pozwalając na zamontowanie skrzynek z kwiatami lub wygodne wyglądanie na zewnątrz.
Eksperci polecają tutaj specjalistyczne rolety antywłamaniowe montowane na zewnątrz budynku. Wykonane z metalu rolety ukryte są w specjalnych kasetach umieszczanych nad oknami, a po aktywowaniu zsuwają się na dół po specjalnych prowadnicach. Cały mechanizm można względnie łatwo ukryć pod tynkiem lub zabudować, dzięki czemu nie zeszpeci one elewacji.
Rolety kontrolujemy za pomocą dedykowanego przycisku zainstalowanego w domu lub pilota zdalnego sterowania. Zazwyczaj zsuwane są na noc lub podczas nieobecności właścicieli, ale mogą one również posłużyć w dzień 

Instalacja domofonu

Domofon nie powstrzyma włamywaczy, ale ochroni nas przed nieproszonymi gośćmi, zwłaszcza przed przestępcami podszywającymi się np. pod pracowników służb mundurowych. Niezwykłe pomocne w tym przypadku są modele wyposażone w kamery wideo, pozwalające sprawdzić tożsamość gości (zobacz nasz ranking wideodomofonów). Daje to nam dodatkowe poczucie bezpieczeństwa, gdy zostawiamy w domu samo dziecko. Domofony są też połączone z elektrycznym zamkiem furtki lub drzwi wejściowych, powstrzymamy więc intruzów przed wejściem na teren posesji. 
Świetną funkcją jest skomunikowanie wideodomofonu z systemem inteligentnego domu, co pozwala odebrać dzwonek na telefonie, nawet z dala od domu. W ten sposób możemy np. poprosić kuriera o zostawienie paczki u sąsiada. 

Instalacja monitoringu i systemu alarmowego

Największą gwarancję bezpieczeństwa domu przed włamaniem daje nam instalacja monitoringu oraz systemu alarmowego. Nawet jeżeli nie odstraszą one złodziei, zwiększają szansę na ich późniejszą identyfikację i schwytanie przez policję, a nawet odzyskanie części skradzionych przedmiotów. 
Najtańszą i najszybszą w montażu opcją jest instalacja pojedynczych czujników alarmowych reagujących na ruch, a także detektorów w oknach. Włączają się one automatycznie alarm dźwiękowy, gdy zbliży się do nich nieproszony gość.
Kolejnym krokiem jest monitoring. Jaka kamera do monitoringu podwórka? Kamery mogą działać przewodowo lub bezprzewodowo, w obrębie domowej sieci Wi-Fi. Modele umieszczone na zewnątrz są czułe na promienie podczerwone i rejestrują obraz także w nocy, są odporne na warunki atmosferyczne i zmiany pogody. We wnętrzach rejestrujemy sprzęt pracujący w wysokiej rozdzielczości, pozwalający uchwycić z detalami sylwetki włamywaczy. Kamery zazwyczaj są zespojone z czujnikami ruchu, włączają się więc tylko wtedy, gdy wykryją zbliżające się potencjalne zagrożenie.
Ostatnim rozwiązaniem jest zakup zintegrowanego systemu alarmowego łączącego w sobie wszystkie wymienione już elementy i skomunikowanego nieraz z oprogramowaniem inteligentnego domu. Instalację tego typu najlepiej zostawić w rękach specjalistów.
Największą kontrolę zyskujemy, podpisując umowę z firma ochroniarską, która jest automatycznie informowana o zagrożeniu, gdy system alarmowy takie wykrywa. Wówczas pod domem dość szybko pojawia się patrol odpowiadający na zgłoszenie.