Data publikacji:

Właściwości witaminy PP

Witamina PP to jeden z najważniejszych składników odżywczych, które mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu. Jakie właściwości ma witamina PP, na co działa i czy istnieją jakieś skutki uboczne suplementacji niacyny? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule!

Sprawdź również, jak wzmocnić odporność.
witamina pp

Witamina PP, nazywana inaczej niacyną i witaminą B3, jak wspomnieliśmy już we wstępie, jest niezbędna do prawidłowej pracy układu nerwowego i mózgu. Na tym jednak właściwości niacyny się nie kończą! Witamina PP wykazuje również korzystne działanie na kondycję włosów, pomaga w redukcji poziomu złego cholesterolu oraz reguluje ciśnienie krwi.

Na co jeszcze pomaga witamina PP? Niacyna:

  • poprawia ukrwienie skóry,
  • pomaga zapobiegać chorobom serca,
  • ma pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mięśni,
  • bierze udział w syntezie hormonów płciowych, insuliny i kortyzolu,
  • pomaga w migrenowych bólach głowy i silnych bólach menstruacyjnych,
  • bierze udział w przemianie cukrów, aminokwasów i tłuszczów.

Witamina PP na włosy i trądzik

Jak witamina PP działa na włosy? Niacynę można znaleźć przede wszystkim w kosmetykach do pielęgnacji włosów z łupieżem i nadmiernie wypadających. Jeśli zmagasz się z którymś z tych problemów – zafunduj sobie szampon lub odżywkę z dodatkiem witaminy B3.

Witamina PP jest także polecana na trądzik. Niacyna wnika do głębszych warstw naskórka, ma właściwości przeciwzapalne i pomaga w regulacji pracy gruczołów łojowych. Dodatkowo witamina PP wykazuje działanie antyoksydacyjne, czyli chroni skórę przed wolnymi rodnikami, a do tego zmniejsza przebarwienia i przyspiesza regenerację naskórka. Szukaj jej pod nazwą niacynamid.

Jak rozpoznać niedobór witaminy PP?

Niedobór witaminy PP niesie ze sobą ryzyko wystąpienia pelagry, nazywanej inaczej rumieniem lombardzkim. To choroba, która dotyka najczęściej alkoholików, diabetyków oraz pacjentów, u których zdiagnozowano zespół złego wchłaniania, choroby wątroby i nowotwory. Do jej objawów zaliczamy: zaczerwienienie skóry, pęcherze, ciemnobrązowe przebarwienia, stan zapalny jamy ustnej i biegunki.

Na szczęście niedobór niacyny nie jest zbyt częsty. Powód jest prosty – ludzki organizm potrafi wytwarzać ją samodzielnie z flory bakteryjnej oraz jest w stanie syntezować niacynę z tryptofanu.

Naturalne źródła witaminy PP, czyli w czym jest niacyna?

Jednym z najlepszych sposobów na zadbanie o odpowiednią ilość niacyny w diecie jest włączenie do codziennego jadłospisu produktów spożywczych bogatych w witaminę PP. W czym się znajduje? Jej najlepszym źródłem jest mięso drobiowe i wieprzowe. Znajdziesz ją również w wątróbce oraz w ziemniakach i produktach zbożowych.

Gdzie jeszcze znajdziesz niacynę? Jej smacznym źródłem są ryby, w szczególności śledzie, mintaje i dorsze, wątroby wołowe i wieprzowe oraz orzechy arachidowe. Witamina PP jest również obecna w ryżu brązowym, kaszy gryczanej i jęczmiennej, białej fasoli, pomidorach, bananach, morelach, brokułach i brukselkach.

Dawkowanie witaminy PP

Dzienne dawkowanie witaminy PP jest uzależnione przede wszystkim od wieku i płci. Kobietom rekomenduje się przyjmowanie 14 mg niacyny na dobę, podczas gdy u mężczyzn wartość ta wynosi 16 mg. W przypadku pań w ciąży zalecana dawka to 18 mg, a u kobiet karmiących – 17 mg.

Jeśli zdecydujesz się na suplementację witaminy PP, to nigdy nie przekraczaj dziennej dawki rekomendowanej przez producenta. Warto również skonsultować się wcześniej z lekarzem rodzinnym.

Skutki uboczne i przeciwwskazania do brania witaminy PP

Czy nadmiar witaminy PP powoduje jakieś skutki uboczne? Jak się okazuje, tak, zbyt duża ilość niacyny, w szczególności w ramach suplementacji, może prowadzić do wystąpienia niepożądanych objawów. Nadmiar witaminy PP skutkuje:

  • zaburzeniami pracy wątroby,
  • wymiotami,
  • biegunkami,
  • nudnościami,
  • pieczeniem skóry,
  • atakami dny moczanowej.

Z kolei przeciwwskazaniem do suplementacji witaminy PP jest zdiagnozowana dna moczanowa. W przypadku alergii i astmy należy zachować szczególną ostrożność. W takich sytuacjach przed rozpoczęciem przyjmowania preparatów z niacyną konieczna jest konsultacja lekarska.

Autorka: Katarzyna Wendzonka