Data modyfikacji:

Wentylacja łazienki: przez ścianę czy w suficie? Jaka wentylacja do łazienki?

Zaparowane okna i lustro, nieprzyjemny zapach czy plamy pleśni – to tylko kilka skutków niepoprawnie działającej wentylacja łazienki. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaplanowanie wentylacji. Zobacz, jaka wentylacja do łazienki będzie najlepsza.

wentylacja łazienki

Wentylacja łazienki: sposób na świeże powietrze

Jakość powietrza w miastach to gorący temat zwłaszcza w sezonie grzewczym. Smog to jedno, ale za zamkniętymi drzwiami twojego mieszkania również należy zwrócić uwagę na to, czy powietrze jest świeże.

Jednym ze sposobów na stworzenie przyjemnej atmosfery w mieszkaniu jest zadbanie o odpowiedni przepływ powietrza, czyli wentylację. Jaka powinna być wentylacja łazienki w bloku? Czy wykonanie sprawnej wentylacji do łazienki to skomplikowane przedsięwzięcie? Przekonajmy się.

Dlaczego dobra wentylacja łazienki jest taka ważna?

Sprawnie działająca wentylacja łazienki wpływa na jakość powietrza w całym domu. Jak podaje Stowarzyszenie Polska Wentylacja, zrzeszające naukowców i ludzi z branży, we współczesnym budownictwie wnętrza są projektowane tak, aby przepływ powietrza kierował się z pokojów właśnie ku łazience. To z łazienki zużyte powietrze i zanieczyszczenia powinny uchodzić na zewnątrz.

Jakby tego było mało, dochodzi jeszcze specyficzny klimat samej łazienki. Najczęściej jest tu cieplej niż w innych pomieszczeniach w domu, a poziom wilgotności jest wyższy. To stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni. Dlatego właśnie właściwa wentylacja łazienki jest szalenie ważna.

Skutki niewłaściwej wentylacji łazienki

Nieodpowiednio dobrana wentylacja w łazience może stać się przyczyną wielu niedogodności:

  • Zaparowane okna i lustra.
  • Zaduch – nieprzyjemny zapach jest naturalną konsekwencją złej wentylacji wnętrza. W rezultacie niemiła woń unosi się również z ręczników i innych łazienkowych tekstyliów, które na dodatek bardzo wolno schną.
  • Grzyby i pleśń – z czasem duży poziom wilgotności powietrza w łazience może sprawiać, że na ścianach czy uszczelkach okien pojawi się pleśń w łazience. Wygląda nieestetycznie, ale przede wszystkim może być szkodliwa dla zdrowia. Pleśń i grzyby uprzykrzą życie alergikom i będą podrażniać drogi oddechowe wszystkich domowników.
  • Zawilgocenie ścian – jeśli poziom wilgotności w pomieszczeniu jest naprawdę wysoki, wilgoć może wnikać w głąb ścian i w efekcie prowadzić do uszkodzenia ich konstrukcji.

Jaka wentylacja do łazenki: rodzaje wentylacji

Dobra wentylacja łazienki powinna składać się z kanału wywiewnego zakończonego kratką. Najlepiej, aby punkt ten znajdował się na suficie lub na ścianie maksymalnie wysoko. Para wodna wraz z nagrzanym powietrzem unosi się ku górze, stąd kratka wentylacyjna zlokalizowana wysoko pozwoli na sprawne działanie całego systemu.

Możliwa jest zatem zarówno sprawna wentylacja łazienki przez ścianę, jak i przez sufit, należy jednak pamiętać, aby w pierwszym przypadku górna krawędź otworu wentylacyjnego nie była niżej niż 15 cm od sufitu.

Wentylacja grawitacyjna łazienki

Działa na zasadzie naturalnej wymiany powietrza, opierając się na różnicy temperatur. Nagrzane i zanieczyszczone powietrze z łazienki uchodzi na zewnątrz przez kanał wentylacyjny i jest zastępowane przez powietrze zassane przez nawiewniki lub otwarte okna w innych pomieszczeniach.

Niestety, wentylacja tego typu okazuje się mniej sprawna w czasie letnich upałów, kiedy to często temperatura na zewnątrz jest wyższa niż wewnątrz. W takim wypadku konieczne jest wspomaganie się za pomocą otwartych okien lub wentylacji mechanicznej.

Wentylacja mechaniczna w łazience

To w zasadzie system pomocniczy. Polega na usprawnieniu przepływu powietrza przez kanał wentylacyjny za pomocą zamontowanego na jej wlocie wentylatora.

Musisz jednak wiedzieć, że wentylatorów nie można zamontować w każdym przypadku. Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Wentylacyjne, wentylatorów nie można stosować w pomieszczeniach, w których są zamontowane urządzenia grzewcze spalające gaz w otwartym palenisku. W takim przypadku wentylator może sprawić, że spaliny będą zasysane z powrotem do pomieszczenia z kanału wentylacyjnego.

Wentylacja łazienki w bloku

Jeśli zdecydujesz się na usprawnienie działania wentylacji w swojej łazience w bloku przez montaż wentylatora, warto postawić na model wyposażony w czujnik wilgoci, czyli tzw. higrostat. Dzięki temu wentylacja będzie działała zawsze wtedy, gdy poziom wilgotności powietrza będzie większy niż zalecany, a nie jak w przypadku tradycyjnych wentylatorów np. jedynie wtedy, gdy światło w pomieszczeniu będzie włączone.

Gdy z jakiegoś powodu wentylacja grawitacyjna łazienki nie działa efektywnie lub zamontowany wentylator częściowo blokuje jej naturalne działanie, warto rozważyć zakup osuszacza powietrza. Sprzęt przyda się nie tylko w łazience, ale też w całym domu, co z uwagi na jego mobilną formę nie będzie uciążliwe.

Wentylacja łazienki: kilka wskazówek

O czym jeszcze warto pamiętać w wypadku wentylacji w łazience?

  • Drzwi do łazienki – skrzydło drzwiowe prowadzące do pomieszczenia nie może szczelnie przylegać do framugi. Drzwi w swojej dolnej części powinny być wyposażone w kratkę, nawiewniki lub podcięcie, co zapewni dopływ świeżego powietrza do łazienki z innych pomieszczeń w domu. Tej sprawy nie można lekceważyć.
  • Nawiewy – jeśli dobra wentylacja łazienki i całego domu leży ci na sercu, zadbać trzeba nie tylko o odprowadzanie zanieczyszczeń, ale również o dopływ świeżego powietrza do wnętrza. W oknach we wszystkich pomieszczeniach w domu powinny być zamontowane nawiewniki, dzięki którym wymiana powietrza w pomieszczeniu będzie działać prawidłowo.

Jak widzisz, dobra wentylacja łazienki nie jest skomplikowaną sprawą, jednak trzeba pamiętać o powyższych zasadach. Dzięki temu możliwa będzie skuteczna wymiana powietrza w całym mieszkaniu, a co za tym idzie, poprawa jakości powietrza.