Data modyfikacji:

Z plecakiem do samolotu – o czym warto pamiętać?

Bagaż podręczny to podstawowy bagaż zabierany na pokład samolotu. Jak się spakować, aby spokojnie przejść kontrolę na lotnisku? Sprawdź, jaki plecak do samolotu będzie najlepszy.

O czym pamiętać przy wyborze bagażu podręcznego?

Wielu z nas przed podróżą samolotem obawia się problemów związanych z bagażami. Nic dziwnego – reguły bezpieczeństwa w liniach lotniczych są bardzo restrykcyjnie przestrzegane. Obawiamy się również, że plecak będzie musiał zostać nadany jako bagaż rejestrowany, a to przecież dodatkowe koszty. Jak temu zaradzić? Jest na to jeden niezawodny sposób: przestrzeganie regulaminów linii lotniczych. Zyskujesz wtedy pewność, że nie będziesz musiał sięgać do portfela lub wypakowywać rzeczy przy reszcie pasażerów.

Zazwyczaj zastanawiasz się, czy wybrać plecak, torbę podróżną czy walizkę. Przede wszystkim musisz pamiętać o jednej ważnej kwestii – wymiary bagażu podręcznego muszą być zgodne z regulaminem linii lotniczych, a sam bagaż nie może przekraczać ograniczonej liczby kilogramów. Poniżej znajdziesz nasz zbiór wytycznych dla konkretnych linii. Żeby jednak mieć 100% pewności, informacje sprawdź dodatkowo na stronie internetowej danego przewoźnika.

Często z powodu przekroczenia wagi odrzucane są walizki, które są po prostu zbyt ciężkie. O wiele lepsza jest torba czy też plecak. Jeżeli wybierasz się na wycieczkę pieszą i będziesz dużo zwiedzać, to najlepszym rozwiązaniem jest plecak. Także podczas kontroli, kiedy wkładamy bagaż podręczny do specjalnego kosza, łatwiej umieścić plecak ze względu na jego miękkość i elastyczność.

Walizka, torba podróżna czy plecak – jaki bagaż podręczny wybrać?

Przy umiejętnym pakowaniu (czyli pilnowaniu, aby plecak nie przekraczał założonych wymiarów) plecak do samolotu może mieć nawet 40-50 litrów pojemności. My zalecamy jednak te 30-litrowe – większość z nich ma wymiary odpowiadające standardom najbardziej popularnych linii lotniczych. Plecak jest dobrym wyborem ze względu na swoją funkcjonalność – ma wiele komór i kieszeni, co pozwala na łatwe i szybkie wyszukiwanie potrzebnych przedmiotów. Większość plecaków ma także paski kompresyjne, które mogą znacznie zmniejszyć wymiary bagażu.

Plecak ma także swoje wady – ubrania po wyjęciu są mniej estetyczne, niż gdybyśmy przechowywali je w walizce. Sposobem na ominięcie tej niedogodności jest zwinięcie ubrań w rulon.

Mitem jest, że plecak do samolotu nie może mieć stalowego stelaża. Bramka może zapiszczeć podczas kontroli, jednak nie musimy się obawiać, że nasz plecak jej nie przejdzie – specjalne urządzenia prześwietlające bagaż wykażą, że jest to część plecaka.

Jakie są dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego?

Poniżej znajdziesz obostrzenia najpopularniejszych przewoźników kursujących z naszego kraju. Na każdym lotnisku znajdują się specjalne kosze, w których możemy sprawdzić nasz bagaż. Zazwyczaj są postawione przez przewoźników, abyśmy jeszcze przed wylotem mieli czas na przepakowanie.

Bagaż podręczny zabieramy do samolotu i chowamy nad siedzeniem. Może się jednak okazać, że nie będzie już miejsca lub bagaż – mimo że w dozwolonych wymiarach – będzie za duży. Wtedy obsługa samolotu zabierze plecak do luku bagażowego.

Ryanair

Ryanair pozwala na nieodpłatne zabranie jednego bagażu podręcznego o wymiarach 40 × 20 × 25 centymetrów. Za darmo możesz więc ze sobą zabrać na przykład torbę na laptop, torebkę czy niewielki plecak. Za dodatkową opłatą można na pokład samolotu można wziąć bagaż o wymiarach 55 × 40 × 20 centymetrów i wadze nieprzekraczającej 10 kilogramów.

Jeżeli lecimy z niemowlakiem (w wieku od 8 dni do 23 miesięcy), którego będziemy trzymać na kolanach w trakcie lotu, to możemy dodatkowo zabrać 5 kilogramów bagażu. Muszą to być jednak rzeczy dla dziecka.

Polskie Linie Lotnicze

Polskie Linie Lotnicze LOT bardzo restrykcyjnie podchodzą do wymiarów bagażu. U tego przewoźnika nie ma jednego obostrzenia dla pasażerów – wszystko zależy od klasy, którą lecimy. Pasażerowie klasy biznesowej mogą zabrać aż dwie sztuki bagażu do 9 kilogramów. Premium Economy (lot międzykontynentalny) również zezwala na dwie sztuki bagażu, które łącznie będą ważyć do 12 kilogramów. Należy jednak pamiętać, że jeden bagaż nie może przekroczyć 8 kilogramów. Ta sama klasa, ale w lotach międzynarodowych może zabrać tylko jedną sztukę bagażu do 8 kilogramów. Takie same regulacje dotyczą klas Economy Class oraz Economy Simple. Bez problemów możemy więc wziąć plecak 40-litrowy, który umieścimy w luku nad głową lub pod siedzeniem.

Ponadto pasażerowie mogą mieć ze sobą małą torebkę lub torbę na laptopa, o ile nie przekracza wymiarów 40 × 35 × 12 centymetrów.

Oprócz pilnowania wagi naszego bagażu podręcznego musimy też pamiętać, żeby nie przekroczył dozwolonych wymiarów 55 × 23 × 40 centymetrów. Za przekroczenie limitu czeka nas oczywiście dopłata.,/p> Podróżujący z dziećmi w ramach biletu mogą zabrać pokarm oraz wózek. Dla osób niepełnosprawnych przewidziano darmowy przewóz wózków inwalidzkich lub kuli.

easyJet

W liniach easyJet na pokład samolotu możemy zabrać tylko jeden bagaż o maksymalnych wymiarach 56 × 45 × 25 centymetrów. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy walizka lub plecak o minimalnie za dużych gabarytach jest wkładany do luku bagażowego i nie trzeba dopłacać za nadbagaż.

WizzAir

Linie WizzAir zezwalają na jeden bezpłatny bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach 40 × 30 × 20 centymetrów i wadze 10 kilogramów. Torbę, plecak lub walizkę należy umieścić pod fotelem przed sobą.

Dodatkowo w cenie biletu można wziąć jedzenie, składany wózek lub kołyskę dla dzieci do 2. roku życia oraz parę kul dla pasażerów z niepełnosprawnością ruchową.

Gdy bagaż podręczny jest za duży?

Jeżeli okaże się, że nasz bagaż podręczny jest za duży, mamy kilka możliwości. Przede wszystkim możemy zapłacić za nadbagaż. Koszty są różne w zależności od linii lotniczych. Najczęściej jest to kwota wahająca się od 80 do nawet 500 złotych w przypadku bardzo dużych przekroczeń.

Zawsze też jest możliwość przepakowania czy też rezygnacji z czegoś i pozostawienia w koszu. Pierwsza opcja jest o wiele lepsza i być może okaże się, że leżący na dnie plecaka sweter jednak będziemy musieli założyć. Możemy także spróbować czegoś nieszablonowego i powkładać różne rzeczy do kurtki, na przykład batoniki czy inne drobiazgi.

Plecak do samolotu to według nas najlepszy rodzaj bagażu podręcznego. Warto więc sprawdzić najczęstsze wymiary, jakie dopuszczane są przez przewoźników, i poszukać plecaka, który będzie im odpowiadał.

Plecak przy sprawdzaniu podczas zakupów musi być pełny. Poinformujcie o tym sprzedawcę, żeby przypadkiem nie narobić sobie kłopotu. Tylko w ten sposób możemy skutecznie przewidzieć ewentualne wymiary bagażu podręcznego.

Czego nie przewieziesz w bagażu podręcznym?

Obostrzenia związane z bagażem podręcznym dotyczą także przewożonych przedmiotów. Na pokład samolotu nie zabierzemy między innymi:

  • sprzętu sportowego/turystycznego z metalowymi lub ostrymi elementami (na przykład kijów spinaczkowych czy deskorolki)
  • narzędzi o ostrych końcach (takich jak śrubokręty, noże czy klucze francuskie)
  • przedmiotów o ostrych lub metalowych elementach (między innymi scyzoryk, nożyczki, pilniczek, korkociąg, igły)
  • golarek jednorazowych bez osłony
  • alkoholi powyżej 70% i pojemności 100 ml (poza napojami zakupionymi w strefie wolnocłowej)

Oprócz tego należy pamiętać, że kosmetyki przewieziesz tylko w plastikowych i przezroczystych butelkach o maksymalnej pojemności 100 mililitrów.

Tekst: Redakcja Magazynu Ceneo