Data publikacji:

Jak wybrać nożyce krawieckie?

Szyjesz amatorsko, ale problem sprawia ci cięcie i krojenie materiałów? Zastanawiasz się, jakie nożyczki krawieckie kupić? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając nożyce krawieckie.

nożyce krawieckie

Na co zwrócić uwagę, wybierając nożyce krawieckie?

Nożyce krawieckie to nieodłączny atrybut każdego amatora szycia. Polot i dobra maszyna do szycia robią swoje. Jednak kłopoty, których przysparza używanie nieodpowiednich nożyc, mogą mocno frustrować i pozbawić weny nawet bardzo zmotywowanego krawca.

Kupując nożyczki krawieckie, pamiętaj, że warto zwróć uwagę na kilka ich cech. To one determinują wybór produktu, który będzie ci potem dobrze służył podczas pracy.

Jaki rozmiar nożyc do szycia?

Duże nożyce (o długości powyżej 24 cm) pozwalają precyzyjnie kroić dłuższe odcinki tkaniny. Sprawdzą się także podczas cięcia kilku jej warstw. Nożyce krótkie świetnie nadają się do wycinania detali. Szyjesz patchworki? Z pewnością ta opcja nożyc będzie idealna dla ciebie.

Waga nożyc krawieckich

Ciężkie, kute nożyce krawieckie to sprzęt, dzięki któremu świetnie poradzisz sobie w pracach mogących nastręczać pewnych trudności. Łatwiej będzie ci więc ciąć grube materiały. Także tkaniny lagowane przyjemniej kroi się kutymi nożycami – kilka warstw materiału położonych jedna na drugiej to zawsze nie lada wyzwanie dla krojczego amatora. Nożyce krawieckie o odpowiedniej wadze przychodzą wtedy z pomocą.

Jeśli jednak planujesz częste, trwające wiele godzin cięcie, zamiast na nożyce kute zdecyduj się na lekkie nożyce krawieckie. Z całą pewnością praca będzie przyjemniejsza – bo dłonie mniej obciążone.

Jakie nożyce krawieckie: uchwyty

Powinny być przede wszystkim wygodne. Jeśli jesteś praworęczny, wybór nożyc wydaje się ogromny. Jednak producenci pamiętają również o osobach leworęcznych. Na rynku jest spory wybór nożyc krawieckich dla leworęcznych.

Uchwyty zazwyczaj wykonane są z tworzywa sztucznego. Często rękojeści są lakierowane. Dla wygody użytkownika niektóre modele zaopatrzone są w miękkie wykończenia oczek chwytowych. Nożyce krawieckie z miękkim uchwytem to rewelacyjne narzędzie dla wszystkich, którzy przeznaczają na krojenie dużo czasu, oraz tych, którzy pracują na detalach.

Ostrza w nożycach krawieckich

Ze względu na rodzaj ostrzy nożyce krawieckie dzielimy na trzy grupy:

  • nożyce krawieckie o gładkim szlifie ostrzy
  • nożyce krawieckie z mikroząbkami
  • nożyce krawieckie o ostrzach typu zygzak

Mikroząbki zapobiegają pruciu się tkaniny. Dzięki nim pracuje się też dobrze na śliskich materiałach, gdyż mikroząbki przytrzymują go, dzięki czemu krojenie nie przysparza trudności. Nożyce krawieckie ząbkowane są idealne do cięcia delikatnych, cienkich, a także śliskich tkanin. Znacznie ułatwiają pracę. Co ważne, cięcie po mikroząbkach wygląda jak linia prosta. Ząbki praktycznie nie są widoczne.

Nożyc krawieckich z ostrzami typu zygzak użyj, gdy chcesz ozdobić materiał. Zygzak, podobnie jak mikroząbki, chroni materiał przed pruciem się (nici się nie snują).

Gładki szlif ostrza umożliwia klasyczne cięcie. Jeśli wycinasz detale, pamiętaj, że ostre czubki w zakończeniach nożyc pomagają w efektywnej pracy.

Jaka jest różnica między nożycami krawieckimi a nożycami uniwersalnymi?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli nożyc określanych jako uniwersalne. Czym różnią się od krawieckich? Nożyce uniwersalne to nożyce dla krawców… i nie tylko. Można nimi ciąć i kroić materiały różnego typu. Obecnie w krawiectwie najczęściej używa się jednak nożyc krawieckich profesjonalnych. Od ciebie zależy więc, na jaki typ się zdecydujesz.

Jak naostrzyć nożyczki?

Najwygodniej użyć ostrzałki do noży i nożyczek. Wolisz domowe sposoby? Przeszlifuj ostrza nożyc szlifierką. Następnie dogładź je, „próbując ciąć” grubą, metalową igłę. Domowym sposobem na ostrzenie nożyczek jest także wielokrotne przecinanie nimi złożonej folii aluminiowej.

Autorka: Barbara Szega