Data modyfikacji:

Micro ATX. Jaki format płyty głównej?

Popularny format płyty głównej, Micro ATX, oferuje spore możliwości, jednocześnie przy zachowaniu bardzo kompaktowych rozmiarów. Nowy standard pozwala na złożenie mocnego komputera zarówno do gier, jak i codziennego użytkowania.

Co to jest płyta główna?

Tak naprawdę płyta główna to jeden z najważniejszych elementów w każdym komputerze. Na drukowanym obwodzie urządzenia montuje się takie podzespoły jak pamięć RAM, karta graficzna, wentylatory czy procesor. Płyty główne są dostępne w rozmaitych formatach. Jaką płytę główną wybrać? Do najpopularniejszych można zaliczyć standard ATX, który został wprowadzony przez firmę Intel w 1995 roku.

Każdy, kto chce złożyć mocny komputer, powinien rozpocząć jego budowę właśnie od zakupu takiej płyty głównej. ATX pozwoli na podłączenie więcej niż jednego dysku, urządzeń peryferyjnych, kart dźwiękowych, a także kilku kości pamięci RAM. Płyty główne ATX mają zazwyczaj wymiary 305 x 244 mm.

Kiedy warto postawić na Micro ATX?

Standard Micro ATX w porównaniu do standardowych płyt głównych różni się przede wszystkim wymiarami. Płyty zazwyczaj mają wymiary 244 x 244 mm, dlatego w porównaniu do płyt ATX są one bardziej kompaktowe. Minusem takiego rozwiązania jest brak tak wielu opcji rozbudowy.

Oczywiście można zamontować tam porządną płytę główną czy wydajny procesor, ale ograniczeniem może być ilość kości pamięci RAM. Do codziennej pracy taki komputer będzie sprawdzał się znakomicie. Urządzenie w dobrej konfiguracji nie powinno mieć większych problemów z obsługą najnowszych gier. Płyty główne Micro ATX coraz częściej pojawiają się w ofertach sklepów. Ich wybór jest spory, dlatego każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Polecane płyty główne Micro ATX

Jeżeli zastanawiasz się, jaka płyta główna jest warta uwagi, sprawdź przygotowane przez nas zestawienie polecanych płyt Micro ATX.

  • Gigabyte GA-78LMT-S2
  • MSI B360M PRO-VD
  • Asus M5A78L-M LX3
  • ASROCK A320M-DGS
  • MSI B360M Gaming Plus
  • Asus Strix Z370-G Gaming
  • Gigabyte H370M

Gigabyte GA-78LMT-S2: znakomita płyta micro ATX

Świetny stosunek jakości do ceny wyróżnia płytę Gigabyte. Ten model obsługuje procesory AMD AM3 +FX, AM3 Phenom, a także Athlon II. Na pamięć RAM przygotowano dwa moduły DIMM. Zintegrowana grafika ATI Radeon HD 3000 oraz interfejs PCI-E 2.0 gwarantują znakomitą obsługę grafiki. Złącza wewnętrzne, jak i panel tylny obejmują najpopularniejsze porty. To dobra baza do złożenia solidnego komputera w rozsądnej cenie.

MSI B360M PRO-VD: płyta główna Micro ATX w przystępnej cenie

Jaka płyta główna sprawdzi się z procesorem Intel? MSI B360M Pro to uniwersalna płyta główna dedykowana do pracy z procesorami Intela. Według producenta płyta współpracuje z jednostkami Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7, a także Intel Core i9. Dwa gniazda pamięci pozwolą na zainstalowanie nawet 32 GB pamięci RAM.

Na dyski i napędy przeznaczono sześć slotów ATA III. W płycie Micro ATX znajduje się zintegrowana karta sieciowa oraz karta dźwiękowa. Obsługa najnowszych standardów i przyjazny dla użytkownika BIOS to kolejne zalety tego modelu. Zdecydowanie warto rozważyć jego zakup.

Asus M5A78L-M LX3: budżetowa płyta micro ATX

Ta płyta główna jest w zupełności wystarczająca do złożenia budżetowego komputera. Płyta Micro ATX od Asusa jest przystosowana do pracy z procesorami AMD Athlon II, AMD FX, AMD Phenom II czy AMD Sempron AM3. Gniazdo DIMM obsługuje pamięć RAM DDR3.

Dwa sloty są przeznaczone na maksymalnie 16 GB pamięci RAM. Zintegrowana karta graficzna dodatkowo obsługuje technologię CrossFire. Na tylnym panelu umieszczono popularne złącza. Za około 200 złotych to bardzo dobry wybór.

ASROCK A320M-DGS: zgodna z najnowszymi standardami

Na bazie płyty głównej ASRock można złożyć naprawdę solidny komputer. Płyta wspiera standard Socket AM4, który jest dedykowany dla procesorów firmy AMD. Pamięć DDR4 o maksymalnej wielkości 32 GB gwarantuje wydajność na najwyższym poziomie.

Wbudowana ochrona przed przepięciami dostarcza do procesora napięcie o niższej amplitudzie wahań. Tym samym stabilność systemu jest znacznie lepsza. Kondensatory audio ELNA wspierają dźwięk 7.1. To przekłada się na czysty dźwięk pozbawiony szumów. Wsparcie dla technologii VR i szybkich dysków SSD to kolejne zalety tej płyty.

MSI B360M Gaming Plus: idealna dla graczy

Jaka płyta główna sprawdzi się w komputerze gamingowym? Kompaktowa płyta główna microATX została stworzona z myślą o najbardziej wymagających graczach. Gniazdo socket 1151 współpracuje z najnowszymi procesorami firmy Intel. Dwa gniazda na pamięć DDR4 są w zupełności wystarczające.

Producent przewiduje zamontowanie 32 GB pamięci RAM, co wpłynie na komfort pracy, jak i gry. Zintegrowana karta graficzna ma dodatkowy slot PCI-E, dlatego umieszczenie solidnej grafiki nie stanowi problemu. Na pokładzie tej płyty znajdują się również najnowsze złącza USB typu C, a także USB 3.1.

Asus Strix Z370-G Gaming: doskonała jakość

Gamingowa płyta Asusa nie należy do najtańszych, jednak zapewniamy, że warto w nią zainwestować. Gniazdo LGA1151 jest przeznaczone dla procesorów Intela 8 generacji. Automatyczne dostrajanie systemu sprawdza się do zarządzania chłodzeniem. W płycie głównej Micro ATX znajdują się cztery sloty DIMM, co umożliwia zamontowanie kości DDR4 o łącznej pojemności 64 GB.

Płyta wspiera także najnowsze standardy przesyłu danych. Na tle konkurencji wyróżnia ją jeszcze podświetlenie RGB. Użytkownik może je zmieniać w dowolny sposób, zgodnie z własnymi preferencjami. Płyta główna Micro ATX pozwala na podłączenie monitora 4K. Najbardziej wymagający użytkownicy nie będą rozczarowani tym modelem.

Gigabyte H370M: idealny do dysków SSD

Ostatnia płyta główna w naszym zestawieniu oferuje spore możliwości, dzięki wykorzystaniu najnowszych rozwiązań. Wbudowany chipset H370 obsługuje procesory Intel Coffe Lake 8 i 9 generacji. Dwa złącza NVMe PCIe Gen 3 obsługują szybkie dyski SSD. Aby zapewnić najlepsze chłodzenie, producent zastosował aż cztery złącza wentylatorów i sześć czujników temperatury. Wymagający użytkownicy na pewno docenią to rozwiązanie.

Kodek Rwaltek ALC 887 generuje naturalny i czysty dźwięk. Bardzo solidna konstrukcja została dodatkowo wyposażona w podświetlenie RGB Fusion oraz wolne złącze RGB. Użytkownik może samodzielnie podłączyć podświetlane paski LED. Stosunek jakości do ceny w przypadku tej karty został zachowany znakomicie.