Data publikacji:

Jaki projektor do domu wybrać? Ranking najlepszych projektorów

Projektor zamiast telewizora? Czemu nie! To oszczędność miejsca, wygoda i estetyka. Duży ekran telewizora na ścianie pozwala wygodnie oglądać ulubione filmy i programy, jednak znacząco wpływa na wygląd salonu, jednak ta wada nie dotyczy projektora. Współczesne modele zapewniają doskonałą jakość obrazu, są przy tym mobilne i wielozadaniowe, dzięki nim domowy seans nabierze zupełnie innego klimatu. Wybór najlepszego urządzenia nie jest łatwy. Jaki projektor do domu sprawdzi się u ciebie? 
jaki projektor do domu
Żeby wybrać urządzenie, którego użytkowanie będzie czystą przyjemnością, trzeba w pierwszej kolejności określić własne potrzeby, a także zastanowić się, do jakich celów i gdzie będzie najczęściej wykorzystywane. Jeżeli stoisz przed wyborem, jaki projektor do domu wybrać, przyda ci się podstawowa wiedza na temat wymarzonego sprzętu.

Na jakie parametry zwracać uwagę podczas zakupu projektora?

Decydując się na zakup projektora do domu powinieneś zwrócić uwagę na kilka podstawowych cechy tego urządzenia, które decydują o komforcie korzystania z urządzenia, jak również jego jakości i wytrzymałości.

Matryca projektora

Tzw. matryca to niewielki komponent odpowiedzialny za wyświetlanie obrazów, które następnie są rzucany na ekran za pomocą układu optycznego sprzętu. Element ten wykonywany jest w kilku podstawowych technologiach, decydujących w dużej mierze o maksymalnym kontraście, odwzorowaniu kolorów, rozdzielczości oraz innych mniej kluczowych cechach obrazu, które będą istotne zwłaszcza dla wymagających odbiorców poszukujących solidnego modelu do budowy zestawu kina domowego. 
Projektory z matrycami LCD – matryce tego typu montuje się zazwyczaj w najtańszych modelach sprzętu, przeznaczonych głównie do okazjonalnego użytku lub wykorzystania w biurze. Sprzęt oferuje najmniej klarowny obraz, z najsłabszym odwzorowaniem barw i mało zadowalającym kontrastem. Sprzęt pracuje też zazwyczaj w niskich rozdzielczościach i jest pozbawiony wielu funkcji multimedialnych. Nadaje się przez to przede wszystkim do wyświetlania prezentacji, statycznych grafik i zdjęć.
Projektory z matrycami 3LCD – matryce są rozszerzoną i poprawioną wersja klasycznych modeli LCD. W porównaniu do nich odznaczają się znacznie poprawionymi parametrami i wciąż dość atrakcyjną ceną. Są one montowane w projektorach przeznaczonych do użytku biurowego i domowego. Radzą sobie one bardzo dobrze z wyświetlaniem ruchomych obrazów, nadają się więc do budowy zestawów kinowych. Najdroższe rzutniki 3LCD pod względem jakości nie ustępują modelem korzystającym z droższych technologii.
Projektory z matrycami DLP – wysokiej klasy matryce oferujące świetne parametry obrazy, w tym bardzo dobrą reprodukcję kolorów, a także duży kontrast i rozdzielczość. Urządzenia DLP to modele z wyższej półki cenowej, poszukiwane przez fanów domowego kina. Cenione są również przez graczy, bowiem mogą pracować w wysokich częstotliwościach odświeżania (powyżej 60 Hz), co ma znaczenie dla gier akcji.
Projektory z matrycami SXRD/LCOS – technologia konstrukcji tych matryc łączy w sobie cechy wymienionych już modeli. Rzutniki SXRD/LCOS gwarantują świetne odwzorowanie barw, wysoki kontrast i częstotliwości odświeżania. Dodatkowo modele te są wyposażone w dodatkowe patenty poprawiające ogólną jakość obrazu. Warto jednak podkreślić, że choć sprzęt tej klasy jest dobrym rozwiązaniem dla domu, nie należy on jednak do tanich.
Jaką matrycę projektora powinieneś wybrać? Jeżeli chcesz używać projektora do oglądania ulubionych filmów i seriali, zastępując nim telewizor, najlepiej postawić na solidne konstrukcje wykonane w technologii DLP, albo 3LCD. W wypadku, gdy rzutniki będzie używany jedynie okazjonalnie np. do oglądania zdjęć z wakacji lub seansów filmowych w ogrodzie, wybierz tańsze urządzenia LCD. 
projektor domowy

Rozdzielczość

Rozdzielczość jest jednym z podstawowych parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę, decydując, jaki projektor do domu kupić. Zależy od niej jakość obrazu i komfort oglądania. Dostępne są urządzenia wyświetlające obrazy w rozdzielczościach: 1024 × 768, 1280 × 800, 1920 × 1080, 1920 × 1200 i 2840 × 2160. Zdecydowanie najpopularniejsze sprzęty to wciąż projektory Full HD.
Decydując się jednak na sprzęt stanowiący podstawę kina domowego, najbardziej rozsądne jest sięgnięcie po modele pracujące w 4K. Warto podkreślić, że podobnie jak telewizory mają one specjalne komponenty i zaawansowane oprogramowanie, które podbija rozdzielczość sygnału wideo do 4K. Wysoką rozdzielczością możemy więc cieszyć się przez cały czas. 

Źródło światła

Za światło w projektorze odpowiada najczęściej specjalna lampa, która ma jednak ograniczoną żywotność i po przepaleniu wymaga wymiany. Sprawdź więc w specyfikacji technicznej jej sugerowaną długość życia, podaną w tysiącach godzin, a także to, czy łatwo dostać w sklepach jej zamienniki. Alternatywą są tutaj rzutniki laserowe, które nie mają lampi i nie wymagają regularnej konserwacji, odznaczając się równocześnie lepszą jakością obrazu. Laserowy sprzęt jest jednak nieporównywalnie droższy od tradycyjnego.

Maksymalna jasność

Im wyższa jest maksymalna jasność obrazu z projektora, tym lepsze będą jego inne parametry, takie jak kontrast i nasycenie kolorów w mniej optymalnych warunkach świetlnych, a więc np. w dzień lub przy włączonym oświetleniu w salonie. Szukaj projektorów ze wskaźnikiem jasności na poziomie co najmniej 3000 ANSI Lumenów

Kontrast

Lepszy kontrast oznacza doskonały obraz w ciemności. Jego wysoka wartość pozwala znacznie łatwiej dostrzec drobne detale w filmach i serialach, poprawiając ich odbiór. Zastanawiasz się, jaki projektor do domu pozwoli ci uzyskać we własnych czterech kątach klimat podobny do kinowego? Poleca się, by rzutnik posiadał wartość kontrastu co najmniej na poziomie 3000:1.

Głośność pracy

Szum urządzenia w trakcie odtwarzania filmu może bardzo utrudniać odbiór i niszczyć całą przyjemność oglądania. Chociaż nie każdy zwraca na to dużą uwagę przy zakupie, może się okazać, że właśnie ten szczegół stanie się istotny w trakcie codziennego używania. Unikaj projektorów wyposażonych w małe wiatraczki, ponieważ to szybkość ich obracania przekłada się na głośność pracy.
Producenci podają hałas generowany przez system chłodzenia posługując się standardowymi w takim przypadku jednostkami, a więc decybelami, co pozwala nam porównać ze sobą różne modele. Na odczuwalną głośność sprzętu wpływa też miejsce w jakim został umieszczony oraz ogólne akustyka pomieszczenia.

Wbudowane głośniki

Głośniki wbudowane w projektory zazwyczaj nie są rewelacyjnej jakości, dlatego warto od razu zastanowić się nad głośnikami zewnętrznymi. Nic nie może równać się z zestawem kina domowego. Jeżeli jednak zamierzasz używać wbudowanych głośników, zwróć uwagę na to, by były to głośniki stereo.

Dodatkowe funkcje multimedialne

Standardem we współczesnych projektorach do domu jest komunikacja bezprzewodowa za pośrednictwem Bluetooth lub Wi-Fi, pozwala ona na szybkie przesyłanie obrazu lub klipów wideo do rzutnika z komputera lub smartfona. Sprzęt łączyć może się tez bezprzewodowo z głośnikami lub soundbarem.
Wiele modeli korzysta również z systemu operacyjnego Android i podobnie jak smart TV ma dostęp do aplikacji popularnych serwisów streamingowych, aby cieszyć się ulubionymi serialami i filmami nie musisz więc podłączać do rzutnika żadnego zewnętrznego urządzenia.

Najlepsze projektory do domu

Tani czy drogi projektor do domu? To pytanie, które spędza sen z powiek osobom stojącym przed wyborem optymalnego urządzenia. Jeżeli znasz już swoje potrzeby i możliwości finansowe, będzie ci znacznie łatwiej zorientować się, jaki projektor do domu okaże się najlepszy. 

Philips Mini Picopix Nano Ppx120 (P-Nano)

Stosunkowo tani miniprojektor do domu oferujący wysoką jakość obrazu o maksymalnej rozdzielczości 1920 x 1080 px. Korzysta z technologii DLP, co gwarantuje płynność projekcji. Można podłączyć do niego głośniki zewnętrzne, a także kabel USB. Niewielkie rozmiary pozwalają na łatwy transport. 

Overmax MultiPic 3.5 LED

Projektor ze średniej półki cenowej. Jego zalety to między innymi: rozdzielczość Full HD, dobry kontrast i możliwość wyświetlania dużych obrazów. Jego kompaktowe rozmiary i niska waga pozwalają z łatwością przenosić urządzenie. 

Epson EH-TW5705 

Dobry i względnie tani projektor 1080p do kina domowego z mocnym głośnikiem i dużym kontrastem. Urządzenie pracuje z systemem Android TV i a jego matryca wykonana została w technologii 3LCD.

Epson EH-TW750

Wielofunkcyjny, działający w technologii LCD projektor Full HD, pozwalający uzyskać dobrej jakości obraz pokaźnych rozmiarów. Kolory są niezwykle wyraziste, co zapewnia niezwykłe wrażenia. 

Optoma UHD38X

Solidny projektor 4K wykonany w technologii DLP z obrazem, który może być wyświetlany w częstotliwości 240 Hz, co czyni z niego rozwiązanie idealne dla komputerowych lub konsolowych graczy.

Optoma 4K550

Jaki projektor do domu z wyższej półki wybrać? Idealnie sprawdzi się Optoma 4K550. Rozdzielczość 4K Ultra HD, jasność 5000 ANSI lumenów, technologia DLP, wysoki kontrast i duża żywotność lampy – to tylko niektóre zalety tego sprzętu. 
Zdjęcie: Envato Elements