Data modyfikacji:

Certyfikat Vegan Society. Co znaczy? Czy jest wiarygodny?

Podczas zakupów wiele osób sugeruje się tym, czy dany produkt wygląda na ekologiczny. Tymczasem niektóre hasła bądź rysunki na opakowaniach żywności, środków czystości lub kosmetyków mogą nie mieć żadnego związku z tym, jak zostały wyprodukowane. Wyjątkiem są towary, które zostały oznaczone oficjalnym znakiem, takim jak certyfikat Vegan Society. Jakie warunki musi spełniać dany produkt, aby go uzyskać?
Kosmetyki naturalne, a kosmetyki wegańskie to dwie różne rzeczy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, jeśli chcesz mieć pewność, że trzymany w ręku produkt jest wegański.

Czym jest certyfikat Vegan Society?

Vegan Society to handlowy znak ekologiczny przyznawany przez Towarzystwo Wegańskie, które działa od 1944 roku. Etykietka certyfikatu została zarejestrowana w USA, Europie, Kanadzie, Australii i Indiach. Do tej pory tym znakiem ekologicznym oznaczono 18000 produktów na całym świecie.

Certyfikatem można oznaczyć produkty spożywcze, kosmetyki, odzież, środki czystości, a nawet usługi, które spełniają następujące warunki:
  • produkt nie może zawierać żadnych składników pochodzenia zwierzęcego lub odzwierzęcego. Dotyczy to zarówno surowców, jak i samego procesu produkcji,
  • produkt nie może być stosowany na zwierzętach,
  • produkt nie może mieć w składzie komponentów roślinnych, pochodzących z upraw genetycznie modyfikowanych,
  • dania oznaczone certyfikatem Vegan Society muszą być przygotowywane oddzielnie od pozostałych – tak, aby nie miały styczności z produktami, które nie są wegańskie. Przed przygotowywaniem wegańskich potraw, powierzchnie i naczynia muszą zostać dokładnie oczyszczone.
Jak uzyskać certyfikat Vegan Society? W tym celu należy skontaktować się z Towarzystwem Wegańskim, które zweryfikuje cechy produktu. Proces rejestracji trwa od 30 do 60 dni.

Jak wygląda certyfikat Vegan Society?

vegan society

Czy certyfikat Vegan Society jest wiarygodny?

Jak Towarzystwo Wegańskie sprawdza, czy firma chcąca wprowadzić produkt na rynek stuprocentowo spełnia ich wymogi? Okazuje się, że co 12 miesięcy organizacja kontroluje, czy skład produktu nie zmienił się na niewegański.

Firmy, które ubiegają się o oznaczenie tym znakiem ekologicznym swoich produktów, muszą także udowodnić, że ich wytwarzanie odbywa się bez szkody dla zwierząt. Można więc uznać, że certyfikowanie produktów to dobra i przydatna rzecz.

Jeśli dbasz o środowisko naturalne i nie jest ci obojętny los zwierząt, wybieraj produkty oznaczone oficjalnymi znakami ekologicznymi, które są potwierdzeniem uczciwości i etyki firm.

Uwaga na fałszywe znaki ekologiczne

W gąszczu ofert nietrudno dać się złapać na te, które jedynie udają ekologiczne. Producenci świadomi rosnącego trendu na towary produkowane etycznie, często zmieniają wygląd swoich produktów na nieco bardziej „eko”.

Zielone etykietki, określenia takie jak „naturalny” czy "ekologiczny" to jednak zbyt mało, aby produkt mógł być nazwany przyjaznym naturze. Podczas zakupu zawsze analizuj skład produktu. Dobrze, jeśli sprawdzisz również informacje o firmie -  w szczególności takie jak ta, czy testuje swoje produkty na zwierzętach.


Certyfikat Vegan Society – nie zawsze konieczny?

Warto pamiętać, że sam brak certyfikatu "Vegan Society" nie oznacza, dany produkt jest zły jakościowo lub wyprodukowany w nieetycznych warunkach. Każda firma decyduje się na starania o uzyskanie takiego znaku ekologicznego.W razie wątpliwości przeanalizuj dokładnie skład danego towaru i dowiedz się, w jakich warunkach został wyprodukowany.

Certyfikat Vegan Society pozwala wyszczególnić etyczne firmy na tle innych – w tym również tych, które jedynie kreują się na ekologiczne i naturalne. Pamiętaj jednak, że wyznacznikiem jakości i etyki produktu zawsze jest jego skład oraz sposób produkcji a niekoniecznie sam znak ekologiczny.
Autorka: Joanna Stanuch