Data publikacji:

Jak parzyć kawę? Jak parzyć kawę w kawiarce? Jak parzyć kawę w zaparzaczu?

Do zaparzenia dobrej kawy wcale nie potrzebujesz drogiego ekspresu. Klarowny, aromatyczny i smaczny napar uzyskasz już w podstawowym dripperze, który kosztuje ok. 20 zł. Jak parzyć kawę, aby wydobyć z niej naturalną słodycz i pełnię aromatu? Wyjaśniamy, jak parzyć kawę najpopularniejszymi alternatywnymi metodami.
alternatywne metody parzenia kawy

Jak prawidłowo parzyć kawę? Klucz to poprawne zmielenie kawy

Dlaczego niektóre kawy są pyszne, gęste i aromatyczne, a inne smakują jak gorzka, zabarwiona woda? Wbrew pozorom zależy to nie tylko od jakości ziaren. Nawet dobrej jakości kawę premium można popsuć nieprawidłowym parzeniem. Znaczenie ma jednak nie tyle urządzenie do parzenia, co… młynek! Świeżo zmielone ziarna są najbardziej aromatyczne, a stopień i równomierność zmielenia decydują o tym, jak dobra będzie kawa.

Dlaczego jednak tak ważne jest to, jak rozdrobnione zostaną ziarna? Wynika to oczywiście z faktu, że drobinki o różnej wielkości zaparzą się w nierównomierny sposób. Te małe szybko sparzą się w gorącej wodzie i dodadzą goryczy, a duże – nie zostaną zaparzone i nie oddadzą smaku. Jeszcze większym problemem jest tzw. pył kawowy, czyli efekt mielenia tępymi ostrzami. To przypadłość tanich młynków udarowych oraz żarnowych, w których zastosowano niestabilne żarna.

Wybierając młynek do kawy, zarówno automatyczny, jak i ręczny, upewnij się, że ma on regulację mielenia. Tylko w ten sposób uzyskasz odpowiedni stopień zmielenia do danej metody parzenia kawy oraz powtórzysz efekty. W innym przypadku szlifowanie techniki parzenia kawy będzie wręcz niemożliwe.

Jak parzyć kawę w kawiarce?

Wynaleziona w 1933 roku kawiarka nie zmieniła się dziś prawie wcale. Wciąż jest to nieskomplikowany dzbanuszek, w którym zaparzysz całkiem dobre espresso. Choć w kawiarce, zwanej też kafeterką, nie uzyskasz tak obfitej cremy jak w ekspresie ciśnieniowym, smak naparu jest bardzo podobny. Jednorazowo zaparzysz kilka filiżanek kawy, ale uwaga – mowa tu o filiżankach espresso, czyli tych mierzących 30 ml. Jeśli więc wypijasz za jednym razem pół litra kawy, lepszym wyborem będą inne metody parzenia.

Zasada działania kawiarki jest bardzo prosta. Do dolnego naczynia należy nalać wody (maksymalnie do linii zaworu), a do aluminiowego sitka wsypać kawę. Nie trzeba jej ubijać, bo i tak zostanie wypchnięta do góry pod wpływem ciśnienia. Gotowy napar pojawi się w górnym naczyniu – powinien wypłynąć równomiernym strumieniem z lejka. Gdy w lejku pojawi się słomkowa piana, ekstrakcja jest zakończona.

Jak parzyć kawę w kawiarce, aby uniknąć nieprzyjemnego, palonego smaku? Przede wszystkim musisz zadbać o to, by kawa była równomiernie zmielona. Zbyt duża ilość pyłu kawowego sprawi, że napar stanie się mętny i gorzki. Jeśli natomiast ziarna będą zmielone zbyt grubo, kawa nabierze pustego, kwaśnego posmaku. Druga ważna rzecz to czas ekstrakcji. Aby nie dopuścić do przypalenia kawy, zatrzymaj ekstrakcję tuż po tym, jak kawa przestanie wypływać. W tym celu zanurz dolną część w zimnej wodzie lub opłucz ją pod bieżącą wodą. Od razu przelej kawę do filiżanki, by nie była w dalszym ciągu podgrzewana przez gorące ścianki kawiarki.

Jak parzyć kawę w aeropressie?

Aeropress to urządzenie, które nieodłącznie kojarzy się z rewolucją kawową. Składa się z tłoka zakończonego uszczelką oraz cylindra, w którym montuje się sitko wraz z okrągłym, papierowym filtrem. W odróżnieniu od innych metod przelewowego parzenia kawy, aeropress zapewnia większą kontrolę nad czasem ekstrakcji, a zatem pozwala uzyskiwać rozmaite efekty. Konkursy kawowe z udziałem aeropressu potwierdzają tę tezę – uczestnicy uzyskują z tego samego ziarna napary o zupełnie innych aromatach.

Parzenie kawy w aeropressie możliwe jest na dwa sposoby. W klasycznym najpierw zakłada się sitko z filtrem, następnie wkłada aeropress do filiżanki sitkiem do dołu, nasypuje kawy i zalewa wodą, po czym wkłada i dociska tłok. Dużo popularniejsza jest jednak metoda odwrócona. Włóż tłok do cylindra na ok. 2 cm i ustaw na tłoku. Przez górny otwór nasyp kawy i zalej wodą. Sitko wraz filtrem nałóż na sam koniec, a następnie obróć aeropress o 180 stopni i wyciśnij kawę do kubka.

Aby uzyskać pyszny, klarowny napar, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Zmiel kawę nieco grubiej niż do ekspresu ciśnieniowego lub kawiarki. Przed zalaniem wody do pełna, nasącz też kawę w aeropressie odrobiną wody. Preinfuzja sprawi, że pozbędziesz się z ziaren nadmiaru dwutlenku węgla. Na każde 100 ml wody użyj około 7-9 gramów kawy. Woda powinna mieć temperaturę około 85-95 stopni Celsjusza.

Tłok aeropressu dociskaj powoli, około 20-30 sekund. Ekstrakcję zacznij po około minucie od zalania kawy wodą. Dzięki temu napar będzie aromatyczny i pełny w smaku. Jeśli dociśniesz tłok zbyt mocno, kawa zacznie wyciekać bocznymi otworami i nie będzie tak klarowna. Przeciskanie zakończ w momencie, gdy usłyszysz wyraźny syk.

Jak parzyć kawę w dripperze?

Parzenie kawy w dripperze należy do najprostszych, dlatego ta alternatywna metoda często polecana jest początkującym. Zaletą jest też to, że plastikowy dripper kupisz już za ok. 20-30 zł. Wbrew pozorom droższa wersja metalowa wcale nie jest lepsza. Metal szybko się nagrzewa i przeparza kawę. Lepszym wyborem jest natomiast dripper ceramiczny.

Przygotowywanie kawy z dripa przypomina w zupełności to, które odbywa się z ekspresie przelewowym. Dripper to bowiem nic innego, jak niewielki lejek, w którym instaluje się papierowy, stożkowy filtr. Kawa wsypywana jest bezpośrednio do niego, a następnie zalewana wodą. Aby uniknąć posmaku papieru, zwilż filtr przed użyciem gorącą wodą. O równomierny przepływ wody dbają specjalne rowki znajdujące się na ściankach drippera.

Stopień zmielenia kawy w dripie powinien być taki, by cała ekstrakcja trwała około 2-3 minut. Zależne jest to także od ilości zaparzanej kawy. Na każde 100 ml wody powinno przypaść 6-8 gramów świeżo zmielonej kawy. Jeśli kawa będzie zmielona zbyt drobno, drip może się zapchać. Wodę nalewaj kilkoma porcjami i mieszaj ją łyżeczką, by ziarna nie osiadały na ściankach. Po pełnej ekstrakcji powinieneś ujrzeć płaską powierzchnię fusów osiadłych na dnie. Podobnie jak w przypadku aeropressu, warto wykonać przed właściwym parzeniem preinfuzję. Aby precyzyjnie dobrać ilość wody, zalewaj kawę w dripie na wadze kuchennej. W identyczny sposób zaparzysz kawę w Chemexie.

Jak parzyć kawę we french pressie?

Nieco mniej popularną metodą parzenia kawy jest w ostatnim czasie french press. Wcale jednak nie gorszą. Zaletą french pressu jest chociażby to, że przygotujesz w nim duże ilości kawy, a dodatkowo możesz zaparzyć herbatę liściastą lub nawet yerba mate.

Jak prawidłowo parzyć kawę we french pressie? Zacznijmy od stopnia zmielenia ziaren, które nie powinny być zbyt drobne. Sitko zaparzacza jest dość grube, dlatego mogłoby przepuszczać drobny pył kawowy. Efektem byłby cierpki, gorzki smak kawy, jak w przypadku zwykłej kawy zalewanej prosto z czajnika.

Parzenie kawy we french pressie zacznij od wyciągnięcia tłoka i wsypania porcji kawy. 6 g na każde 100 ml wody w zupełności wystarczy. Najpierw jednak delikatnie zmocz kawę i wykonaj preinfuzję. Po 30 sekundach uzupełnij wodę do pożądanej ilości. Ułatwi ci to skala znajdująca się na wielu french pressach. Parz kawę w ten sposób przez około 3 minuty. Następnie włóż tłok do dzbanka i dociśnij powoli na sam dół. Kawa jest gotowa do podania.

Autor:Szymon Sonik