Data publikacji:

Ranking słuchawek audiofilskich. Słuchawki z najlepszą jakością dźwięku

W sprzedaży znajdziemy tysiące modeli słuchawek, ale tylko niewielką część z nich można śmiało określić mianem urządzeń audiofilskich. Sięgają po nie zazwyczaj najbardziej wymagający fani wysokiej jakości dźwięku, najczęściej są to zagorzali miłośnicy muzyki, którzy chcą, by odsłuchiwane utwory lub piosenki brzmiały w jak najbardziej zbliżony sposób do występu na żywo i oryginalnego pliku z nagraniem. Z tego powodu przygotowaliśmy zestawienie, w którym prezentujemy absolutnie najlepsze słuchawki audiofilskie. Przedstawiamy też najważniejsze cechy, którymi powinny się odznaczać. 
słuchawki audiofilskie

Słuchawki audiofilskie – czyli jakie?

Na początek warto wyjaśnić, czym tak naprawdę są słuchawki audiofilskie, które bardzo często określane są również mianem słuchawek Hi-Fi. Modele te zaprojektowane są z myślą o zapewnieniu jak najlepszej jakości jakości odtwarzanego dźwięku. Będę więc droższe od bardziej uniwersalnych słuchawek na siłownie czy do telefonu. Producenci wykorzystują do tego celu najdroższe komponenty, takie jak przetworniki, tego samego rodzaju uwagę przykuwają oni również do pozostałych układów elektronicznych, które teoretycznie mogą wpływać negatywnie na odtwarzany sygnał audio. 
W odróżnieniu od wielu słuchawek studyjnych, zapewniających „płaski” dźwięk, ułatwiający didżejom, muzykom lub inżynierom pracę nad nagraniem lub nową piosenką, modele audiofilskie mają swoją określoną barwę, często subtelnie podkreślając niskie, średnie lub wysokie tony. Z tego też powodu miłośnicy konkretnego brzmienia lub gatunków muzycznych, takich jak opera czy rock, preferują wybrane modele słuchawek, które w ich opinii będą brzmieć w najlepszy sposób.
W sieci znajdziemy zresztą wiele recenzji i opinii na temat konkretnych słuchawek Hi-Fi, pełnych bardzo kwiecistego języka, starającego się opisać „dźwiękowy krajobraz” oferowany przez urządzenie.

Konstrukcja słuchawek audiofilskich

Słuchawki audiofilskie to w 100 procentach modele nauszne. Fakt ten wynika z tego, że najskuteczniej odcinają one użytkownika od zewnętrznego hałasu i pozwalają znacznie skuteczniej otoczyć się dźwiękami. Popularne modele różnią się jednak między sobą konstrukcją nauszników. Rozróżniamy trzy podstawowe typy – zamknięte, otwarte i półotwarte.
Słuchawki z zamkniętymi nausznikami są zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem. W modelach tego typu muszla szczelnie osłania całe ucho użytkownika. Niesie to jednak pewne reperkusje, które przeszkadzają wielu wymagającym użytkownikom. Budowa słuchawki obniża komfort długiego słuchania muzyki, powodując szybkie pocenie się skóry głowy i ucha, co jest szczególnie dokuczliwe latem. Zjawisku nie zapobiegną nawet najlepsze oddychające materiały użyte do wykonania poduszek i ich pokryć. 
Zamknięta konstrukcja nausznika pozwala wzmocnić drobne detale dźwięku, co doceniają fani muzyki klasycznej, ale równocześnie podbija też basy, co nie jest już dużą zaletą dla wielu osób. W opinii niektórych melomanów, słuchawki zamknięte sprawiają, że czują się oni, jakby przebywali w jaskini. Narzekają też na to, że dźwięk wydaje się docierać z nienaturalnie bliskiej odległości w przeciwieństwie do klasycznych zestawów nagłośnieniowych Hi-Fi.
Alternatywą są tutaj słuchawki o konstrukcji otwartej, sprzęt tego typu to praktycznie wyłącznie modele studyjne lub audiofilskie. Możemy je bardzo łatwo rozpoznać dzięki zewnętrznej konstrukcji obudowy muszli. Jest ona zazwyczaj zwieńczona przepuszczającą powietrze drobną siatką lub kratką. Dzięki temu patentowi uszy są dość skutecznie wentylowane i nie przegrzewają się nawet podczas długiego słuchania muzyki w upalne dni. 
Poprawa komfortu to jednak nie wszystko, otwarte muszle wpływają też na odbiór dźwięku. Przede wszystkim znacznie wyraźniej docierają do nas odgłosy otoczenia, takie jak np. ruch drogowy za oknem lub rozmowy domowników, przez to korzystanie ze słuchawek polecane jest osobom mającym pokój lub kącik muzyczny, pozwalający cieszyć się w ciszy swoimi ulubionymi utworami. 
Otwarta budowa przekłada się też na odtwarzany sygnał audio, różnicę odczuje w tym przypadku nawet kompletny laik. Dźwięk w słuchawkach wydawać będzie się znacznie bardziej naturalny, sprawiając wrażenie, jakby docierał on do ucha z odległości wielu metrów i oferując wrażenia podobne do tych, jakie otrzymuje, korzystając z systemów nagłośnieniowych. Pozwala to poczuć się jak w sali koncertowej.
słuchawki dla audiofila
Słuchawki półotwarte to z kolei rozwiązanie stanowiące kompromis pomiędzy obiema konstrukcjami, przez co są dobrym wyborem dla osób, które nie mogą się zdecydować, jakiego typu model okaże się dla nich najlepszy. 
Słuchawki audiofilskie to w zdecydowanej większości urządzenia przewodowe. Poszukiwacze najlepszego brzmienia chcą bowiem mieć całkowitą kontrolę nad sygnałem audio i z reguły nie ufają komunikacji Bluetooth, narażonej na różnego rodzaju zakłócenia elektromagnetyczne. Ponadto zamiast cyfrowego preferują analogowy dźwięk, który w ich mniemaniu ma cieplejszą i bogatszą barwę, pozbawioną artefaktów i niedoskonałości będących wynikiem kompresji.
Aby w pełni skorzystać z potencjału sprzętu, nie możemy po prostu podłączyć go kablem do laptopa lub smartfona. Jest on bowiem zaprojektowany do pracy z dedykowanym sprzętem Hi-Fi, wymaga specjalnego wzmacniacza, dostarczającego podzespołom odpowiedniej ilości energii elektrycznej. Oznacza to, że poza słuchawkami musimy zakupić dodatkowy osprzęt i kable. Większość modeli ma odczepiane kable audio, co pozwala je dopasować do indywidualnych potrzeb użytkownika (długość, typ wtyczki 3,5/6,3 mm i marka kabla).
Słuchawki audiofilskie będą słabym wyborem w przypadku, gdy chcielibyśmy skorzystać z urządzenia na zewnątrz. Ze względu na ich cenę oraz wrażliwość podzespołów, ich przenoszenie i poruszanie się z nimi w miejscach publicznych jest zresztą stanowczo niewskazane. Nie trzeba też dodawać, że w słuchawkach Hi-Fi nie znajdziemy też mikrofonów. 

Tanie słuchawki audiofilskie – czy to możliwe?

Prawdziwe słuchawki audiofilskie to wydatek co najmniej ponad 1000 złotych. W tej kategorii sprzętu dominują urządzenia mniej popularnych niszowych marek, które nastawione są na wymagających klientów. Używają one najwyższej jakości materiałów i komponentów, nieraz częściowo składając urządzenia całkowicie ręcznie w niewielkich manufakturach lub zakładach. Nie oznacza to jednak, że mniej zamożni audiofile muszą obejść się smakiem. Dla najbardziej oszczędnych najlepszym wyborem będą solidne słuchawki studyjne, które znajdą już w cenie ok. 500 złotych.

Słuchawki audiofilskie – ranking polecanych modeli

HiFiMan Susvara

To jedne z najdroższych i jednocześnie najlepszych słuchawek audiofilskich na rynku. W tym modelu zastosowano przetworniki magnetostatyczne, a także ultracienkie membrany. Magnesy typu stealth wpływają na redukcję negatywnych odbić.
Ciekawym rozwiązaniem są maskownice zewnętrzne, które są odpowiedzialne za tłumienie odbić dźwięku ze słuchawek. Całą konstrukcję dopełniają asymetryczne nausznice wykonane ze skóry i poliestru.
Specyfikacja:
  • przetworniki magnetostatyczne
  • impedancja 60 omów
  • skuteczność 83 dB
  • pasmo przenoszenia 6–75 000 Hz
  • kabel OFC
  • waga 374 g (bez kabla)
  • Denon AH-D9200

    Stylowe słuchawki audiofilskie z rankingu zostały wykonane z japońskiego bambusa. Dodatki aluminiowe nadają charakter i to sprawia, że ten model wygląda po prostu świetnie. Czyste brzmienie pozbawione zakłóceń gwarantują przetworniki 50 mm FreeEdge.
    Neodymowe magnesy dodatkowo wzbogacono domieszkami żelaza i borem w celu redukcji zniekształceń. W zestawie znajdują się dwa odłączane kable z wtyczkami 6,3 mm oraz 3,5 mm. Jeśli zależy ci na świetnym dźwięku i niebanalnym wyglądzie, to ten model jest dla ciebie.
    Specyfikacja:
  • przetworniki 50 mm
  • magnesy wykonane ze stopu neodymu, żelaza, boru
  • bambus antyrezonansowy
  • dwa odłączane kable
  • pałąk wykonany z aluminium
  • AKG K872

    Legendarna firma AKG ma do zaproponowania jedne z najlepszych słuchawek audiofilskich w typie zamkniętym, które zostały wyposażone w przetworniki 53 mm. Układ magnetyczny 1.5 Tesla gwarantuje perfekcyjną jakość. Świetną odpowiedź impulsową gwarantują cewki wykonane z aluminiowego drutu i wzbogacone miedzianą powłoką.
    Pasmo przenoszenia wynosi 5 Hz–54 kHz, dlatego współczynnik zniekształceń jest niezwykle niski. Konstrukcja została zamknięta w nausznikach montowanych na zawiasach kadranowych. To gwarantuje komfort, ale jednocześnie pozwala odciąć się od dźwięków otoczenia. Wymagający użytkownicy nie będą rozczarowani!
    Specyfikacja:
  • układ magnetyczny 1.5 Tesla
  • przetworniki 53 mm
  • pasmo przenoszenia 5 Hz–54 Khz
  • impedancja 36 omów
  • skuteczność 110 dB
  • przewód 3 m , wtyczka micro-XLR
  • Audio Technica ATH-R70X

    Słuchawki Audio Technica w porównaniu do wcześniej prezentowanych modeli są dużo tańsze. To nie oznacza jednak, że generują słaby dźwięk! Producent zastosował wydajne magnesy, które redukują zniekształcenia dźwięku, co przekłada się na niemal perfekcyjne odwzorowanie dźwięku.
    Otwarta konstrukcja obudowy została wykonana z aluminium i ma strukturę plastra miodu. Kompozyt węglowy ma za zadanie zwiększyć wytrzymałość i obniżyć wagę. Słuchawki mają świetne parametry, dlatego warto w nie zainwestować.
    Specyfikacja:
  • przetwornik 45 mm
  • pasmo przenoszenia 5–40 000 kHz
  • czułość 99 dB
  • impedancja 470 omów
  • waga 270 g (bez kabla)
  • Sennheiser HD800S

    Jest to nowa wersja cenionego przez audiofilów modelu HD 800, który występował w niejednym rankingu słuchawek. Na futurystyczną konstrukcję tych wokółusznych słuchawek składają się wielowarstwowy pałąk oraz muszle wykończone ręcznie miękką mikrofibrą. Całość jest lekka, gdyż do jej budowy użyto materiałów opracowanych w przemyśle lotniczym.
    W słuchawkach zastosowano opatentowaną przez firmę Sennheiser technologię absorpcji, która powoduje, że wysokie częstotliwości są słyszalne bez efektu maskowania. Dźwięk płynący ze słuchawek audiofilskich jest naturalny, przestrzenny i z minimalnym rezonansem. Jest to możliwe dzięki bardzo dużemu przetwornikowi (o średnicy 56 mm) oraz specjalnie zaprojektowanym nausznikom, które kierują dźwięk prosto do ucha.
    Specyfikacja:
  • magnesy neodymowe
  • pasmo przenoszenia 6–51 000 Hz
  • impedancja 300 omów
  • przetwornik dynamiczny, otwarty 
  • HiFiMan HE-560

    W rankingu najlepszych słuchawek dla audiofilów koniecznie trzeba wspomnieć o modelu HE-560. Te luksusowe słuchawki nadają się do odsłuchu muzyki na najwyższym poziomie, także studyjnym. Lekka konstrukcja (poniżej 400 g) składa się z podwójnych pałąków oraz ruchomych muszli pokrytych z zewnątrz fornirem z oliwionego drewna tekowego, a od wewnątrz – skórą i welurem.
    Asymetryczny kształt muszli dostosowany jest do budowy ucha, a częściowa perforacja pozwala powietrzu pompowanemu przez przetworniki na swobodny przepływ. Zastosowano tu jednostronny przetwornik plenarny oraz przewodnik ze srebra i miedzi monokrystalicznej. HE-560 oferują najwyższej jakości naturalny dźwięk, który – choć jest łagodny – cechuje się dużą dynamiką i barwnością.
    Specyfikacja:
  • przetworniki magnetostatyczne
  • impedancja 50 omów
  • pasmo przenoszenia 15–50 000 Hz
  • skuteczność 90 dB