Data modyfikacji:

Najwyższe góry – szczyty, o których nikt nie śnił

Większość ludzi potrafi wymienić najwyższe góry na poszczególnym kontynencie. Każde dziecko wie, że Mount Everest to najwyższa góra świata. A co z pozostałymi górami? Czy potrafisz wymienić wszystkie ośmiotysięczniki i kilka najwyższych szczytów dla poszczególnych kontynentów i krajów? Oto najwyższe góry świata!

Himalaje i ośmiotysięczniki

Himalaje to najwyższe pasmo górskie na świecie. To właśnie tu stoi Mount Everest, znany również w języku miejscowych jako Czomolungma lub Sagarmatha, najwyższa góra na całym świecie. Góruje na imponujące 8848 m n.p.m., czyli wysokość przelotową niektórych samolotów pasażerskich [sic!]. 

Po raz pierwszy Everest został zdobyty 1953 roku przez Edmunda Hillary’ego i Tenzinga Norgaya. Pierwsze zimowe wejście należy do Polaków – Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego (w roku 1980).

Obecnie na Mount Everest wchodzi kilkaset osób w ciągu roku w licznych wyprawach komercyjnych. Koszt jednorazowego wejścia na szczyt jest ogromny, za samo pozwolenie trzeba zapłacić 11 tysięcy dolarów amerykańskich.

Przeczytaj, jakie buty w góry na lato wybrać

himalaje
Druga z najwyższych gór świata to K2, szczyt znajdujący się niedaleko Everestu. Jego wysokość to 8611 m n.p.m. i jest uważany za jedną z najtrudniejszych gór świata do zdobycia. Na szczycie K2 do tej pory stanęło 300 śmiałków i jak na razie nikomu nie udało się zdobyć drugiej najwyższej góry na świecie w zimie.

Najwyższe góry, miejsce trzecie – Kanczendzonga. Szczyt wznosi się na wysokość 8586 m n.p.m. i położony jest na granicy Nepalu i Indii. Kanczendzonga to tak naprawdę masyw złożony z kilku wierzchołków, z których pozostałe mają 8505, 8482, 8482 i 7903 m n.p.m.

Pozostałe ośmiotysięczniki, czyli najwyższe góry świata to: 
4. Lhotse (8516 m n.p.m., Nepal/Chiny)
5. Makalu (8485 m n.p.m., Nepal/Chiny)
6. Czo Oju (8188 m n.p.m., Nepal/Chiny)
7. Dhaulagiri (8167 m n.p.m., Nepal)
8. Manaslu (8156 m n.p.m., Nepal)
9. Nanga Parbat (8126 m n.p.m., Pakistan)
10. Annapurna (8091 m n.p.m., Nepal)
11. Gaszerbrum I (8068 m n.p.m., Pakistan/Chiny)
12. Broad Peak (8047 m n.p.m., Pakistan/Chiny)
13. Gaszerbrum II (8035 m n.p.m., Pakistan/Chiny)
14. Sziszapangma (8013 m n.p.m., Chiny).

Najwyższe góry Europy

Najwyższym szczytem znajdującym się w Europie jest Mont Blanc (4808 m n.p.m.), góra, która wznosi się na granicy Francji i Włoch. Mont Blanc po raz pierwszy zdobyte zostało w sierpniu 1786 roku przez  Jacques’a Balmata i Michela Paccarda. Pod Mont Blanc został zbudowany w 1965 tunel łączący Francję i Włochy o długości 11600 m.

Pozostałe najwyższe góry Europy to Mont Blanc de Courmayeur (4748 m n.p.m.) na granicy Włosko-Francuskiej, Dufourspitze w Szwajcarii (4634 m n.p.m.) i Großglockner (3798 m n.p.m.) znajdujący się w Austrii.

Najwyższe góry w Polsce

Polacy niestety nie mogą pochwalić się najwyższymi górami w Europie. Nasza chluba pod względem wysokości to Rysy – 2499 m n.p.m. Rysy mają trzy wierzchołki, z czego najwyższy (2503 m n.p.m.) znajduje się po stronie Słowacji. 

Pierwsze odnotowane wejścia na Rysy przypisuje się Eduardowi Blasy i jego przewodnikowi, Janowi Rumanowi Driecnemu. Nastąpiło to latem 1840 roku. Pierwsze odnotowane podejście zimowe to rok 1884 i należy do Theodora Wundta i jego przewodnika Jakoba Horvay.
Kolejne najwyższe góry w Polsce to Mięguszowiecki Szczyt (2438 m n.p.m.) i Niżnie Rysy (2430 m n.p.m.). Wszystkie trzy szczyty znajdują się w Tatrach.

Do Korony Gór Polski zalicza się 28 szczytów – lista obejmuje najwyższe góry w poszczególnym paśmie górskim. Zdobycie wszystkich szczytów Korony Gór Polski to prestiżowe wyróżnienie wśród polskich wspinaczy.
 

Inne najwyższe góry świata

Wiadomo już, że Himalaje (Azja) są najwyższymi górami świata, oraz jakie szczyty są najwyższe w Polsce i Europie. Co z pozostałą resztą kontynentów?

Ameryka Północna

Najwyższy szczyt Ameryki Północnej to położona na Alasce góra Denali (wcześniej znana jako Mount McKinley), która wznosi się na wysokość 6190 m n.p.m. 

Ameryka Południowa

Aconcagua (6960 m n.p.m.) to najwyższa góra znajdująca się poza Azją. Mieści się w paśmie Andów, w Argentynie. 
góra

Afryka

Afrykański szczyt wchodzący w skład Korony Ziemi (czyli najwyższe góry na każdym kontynencie) to Kilimandżaro. Góra w Tanzanii, której wysokość nad poziomem morza wynosi 5895 m.

Australia i Oceania

Najwyższym szczytem w Australii jest Góra Kościuszki (2230 m n.p.m.), jednak jeżeli liczyć całą Oceanię to wygrywa Puncak Jaya (4884 m n.p.m.), góra znajdująca się w Papui Nowej Gwinei.

Antarktyda

Na tym mroźnym kontynencie najwyżej położonym punktem jest Masyw Vinsona. Ma on 4892 m n.p.m. 

Wśród wspinaczy wysokogórskim najbardziej prestiżowymi osiągnięciami jest zdobycie wszystkich 14 ośmiotysięczników oraz wszystkich szczytów zaliczanych do Korony Ziemi. Wielu z nich, aby utrudnić sobie zadanie nakłada odpowiednie ramy czasowe.

Zanim jednak wybierzesz się w wysokie góry z zamiarem zdobywania najwyższych szczytów świata upewnij się, że masz odpowiednie umiejętności i sprzęt! Najwyższe góry Europy nie są aż tak wymagające jak szczyty w Himalajach, ale i tak potrafią pokonać niejednego śmiałka, któremu brakuje podstawowych umiejętności.
Tekst: Jakub Spiryn