Czyszczenie klimatyzacji samochodowej. Jak odgrzybić klimatyzację?

Nieprzyjemny zapach wydobywający się z wentylacji samochodu to znak, że klimatyzacja wymaga odgrzybienia. Namnażające się drobnoustroje mogą również sprzyjać chorobom i alergiom, dlatego pozbądź się ich czym prędzej.

Jak odgrzybić klimatyzację, by cieszyć się we wnętrzu auta świeżym powietrzem? Przedstawiamy skuteczny sposób, który sprawdzi się lepiej niż zapachowe odświeżacze.

kokpit

Wstępne czyszczenie klimatyzacji samochodowej

Choć mowa o czyszczeniu klimatyzacji, źródłem nieprzyjemnych zapachów jest w głównej mierze parownik, czyli chłodnica klimatyzacji. To parownik schładza powietrze dostające się do wnętrza samochodu.

Przed nim znajduje się filtr kabinowy zapobiegający dostawaniu się do układu liści, kurzu i piasku, ale z czasem skuteczność filtrowania maleje.

Pierwszym etapem czyszczenia klimatyzacji jest usunięcie nieczystości znajdujących się w obudowie parownika. W zależności od rodzaju samochodu, dostęp do niego może być mniej lub bardziej skomplikowany.

W wielu przypadkach wymaga zdemontowania fragmentu kokpitu lub wymontowania schowka. O tym, jak zrobić to w przypadku twojego modelu auta, dowiesz się na dedykowanym forum miłośników marki.

Gdy dostaniesz się do parownika zlokalizowanego przy ścianie grodziowej silnika, pozbądź się drobinek liści, kurzu i piasku. Jeśli dostęp jest dobry, możesz użyć odkurzacza samochodowego z końcówkami szczelinowymi do czyszczenia samochodu.

W innym przypadku wystarczy niewielki pędzelek, którym wygarniesz zanieczyszczenia. Nie pomijaj tego etapu, bowiem zabrudzenia mogłyby utrudnić odpływ preparatu do czyszczenia klimatyzacji, którego użyjesz w kolejnym kroku.

Jak odgrzybić klimatyzację? Czyszczenie parownika klimatyzacji

Gdy pozbędziesz się grubszych zabrudzeń, czas zająć się bakteriami i grzybami zalegającymi na parowniku. Do dezynfekcji klimatyzacji użyj profesjonalnego środka, np. K2 Klima Doktor, Wurth, lub Bizol C30.

Produkty te wyposażone są w elastyczną sondę, za pomocą której nałożysz pianę bezpośrednio na parownik oraz jego obudowę.

Aby odgrzybić klimatyzację wsuń przewód do obudowy parownika lub kanału do niego prowadzącego. Czyszczenie klimatyzacji wymaga kilkukrotnego powtórzenia operacji, dlatego po odczekaniu 10 minut od pierwszej aplikacji, powtórz czynność.

Środek w postaci gęstej piany dokładnie oczyści żeberka radiatora i odgrzybi układ.

Po zakończeniu odgrzybiania pozostaw samochód na kilka chwil, by preparat do odgrzybiania klimatyzacji w całości spłynął kanałem odprowadzającym wodę. Po tym czasie zetrzyj nadmiar środka ręcznikiem papierowym i zamontuj nowy filtr kabinowy.

Możesz użyć zwykłego, papierowego filtra kabinowego lub wyposażonego w warstwę węgla aktywnego. Filtr kabinowy z węglem aktywnym przefiltruje nie tylko zanieczyszczenia, ale i pyłki roślin oraz przykre zapachy.

Udrażnianie odpływu spod parownika

W czasie pracy klimatyzacji możesz zauważyć cieknącą spod samochodu wodę. To prawidłowe działanie, świadczące o drożności odpływu spod parownika. Schładzając ciepłe powietrze, parownik kondensuje parę wodną, więc zapchany odpływ uniemożliwi prawidłową pracę klimatyzacji.

Przy okazji czyszczenia klimatyzacji sprawdź więc drożność odpływu. Zrobisz to wtryskując odrobinę wodę do obudowy parownika. Jeśli woda nie ścieka, usuń zabrudzenia z kanalika odpływowego. W większości przypadków zrobisz to od spodu samochodu.

Procedura odgrzybienia klimatyzacji nie jest najprostsza i wymaga specjalistycznych środków, ale efekt wart jest zachodu. To jedyny skuteczny sposób na pozbycie się źródła problemu, a nie jedynie zatuszowanie przykrego zapachu. Pamiętaj także o regularnej wymianie (raz w roku) filtra kabinowego.

Autor: Szymon Sonik