Data modyfikacji:

Ile waży szklanka mąki, czyli jak skutecznie odmierzać składniki

Każda gospodyni domowa wie, jak trudno jest poradzić sobie z odmierzaniem produktów spożywczych podanych w przepisach. Poszczególne składniki są podawane w gramach, dekagramach, szklankach lub na łyżeczki. W bardzo precyzyjnym mierzeniu przydają się wagi, miarki i kalkulatory.

Zastępstwo dla wagi kuchennej

Szukając inspirujących przepisów kulinarnych w książkach lub w internecie, często spotykamy takie, których wypróbowanie utrudnia nam nieznajomość wag i miar produktów spożywczych. Niezbędna do sprawdzenia np., ile waży szklanka mąki, jest waga kuchenna. Jeśli nie mamy w domu takiego urządzenia, możemy skorzystać z przelicznika kuchennego. Można także użyć innych rozwiązań, jak np. bardzo przydatna, zwłaszcza dla początkujących gospodyń domowych, aplikacja — kalkulator kuchenny.

Ile waży szklanka mąki, czyli jak zmierzyć produkty spożywcze?

Większość osób pasjonujących się gotowaniem lubi eksperymentować i wynajdować nowe, nieznane przepisy. Jednak otwierając książkę kucharską, najczęściej znajdujemy sklepowe oznaczenia wag i miar potrzebnych do przepisu składników, np. 20 dag mąki, 150 ml mleka, i wtedy mamy kłopot. Jak sobie poradzić z precyzyjnym odmierzeniem wszystkich produktów?

Wśród najpopularniejszych sposobów określania składników sypkich, tj. mąki, soli, cukru, oprócz gramów i dekagramów często znajdziemy takie terminy, jak szklanka, łyżka lub łyżeczka. Jednak w takich przypadkach rodzi się pytanie, czy np. każda szklanka ma taką samą pojemność. Oczywiście szklanki dostępne w sklepach mogą być mniejsze lub większe, jednak standardowa, której powinniśmy używać do odmierzania składników, powinna mieć pojemność 250 ml, czyli ćwierć litra. Warto wiedzieć, że duża łyżka mieści 15 ml produktu, a mała — tylko 5 ml.

Kolejny sposób na odmierzanie spożywczych produktów sypkich lub płynnych to miarka z podziałką. W pojemniku mamy precyzyjnie określone, do jakiej podziałki zmieści się np. 250 ml płynu. Pozostaje tylko dowiedzieć się, ile gramów np. mąki mieści się w podziałce 250 ml. Warto wtedy skorzystać z pomocy, jaką jest przelicznik kuchenny. Najprostszym sposobem na precyzyjne odmierzenie i przeliczenie, jak dużo waży szklanka mąki, jest użycie wagi kuchennej.

Przelicznik kuchenny — skuteczny sposób na gramy i mililitry

Przepisy kuchenne dotyczące wypieków ciast, babek i tortów są bardzo precyzyjne i szczegółowe. Przy tego typu produktach musimy dokładnie stosować się do wytycznych podanych w przepisie, nie możemy dodać np. mąki lub cukru „na oko”, ponieważ wtedy ciasto nie uda się lub upieczemy zakalec. Precyzyjne odmierzenie i dodanie wszystkich składników w odpowiednich proporcjach gwarantuje udany wypiek.

Aby zapewnić sobie sukces w kuchni, warto skorzystać z przelicznika kuchennego. Tego typu wytyczne możemy znaleźć w wielu książkach kucharskich. Przelicznik kuchenny poinformuje nas dokładnie, ile mąki lub cukru zmieści się w jednej szklance, łyżce, a także na małej łyżeczce (np. 1 szklanka mąki to 170 g, 1 łyżka to 10 g, a mała łyżeczka — 3 g, natomiast 1 szklanka cukru to 240 g, 1 łyżka to 14 g, a łyżeczka — 4 g). Przelicznik kuchenny i kalkulator kuchenny to skuteczne narzędzia w określeniu wagi produktu, zwłaszcza gdy nie mamy pod ręką wagi, tym bardziej że w jednej szklance mieści się różna ilość mąki, cukru, ryżu itp.

Waga kuchenna — precyzyjne odmierzanie składników

Najlepszym i najbardziej precyzyjnym narzędziem służącym do odmierzania składników potrzebnych do przepisu kulinarnego jest waga kuchenna. Tego typu urządzenie pozwoli nam dokładnie określić, jak dużo waży szklanka mąki potrzebna do upieczenia ciasta, a dodatkowo umożliwi określenie wagi zawartości szklanego pojemnika po odliczeniu ciężaru samego opakowania.

Wśród dostępnych na rynku wag spożywczych stosuje się podział na mechaniczne i elektroniczne. Najprostsza w obsłudze, ale jednocześnie najmniej precyzyjna, jest waga ze wskazówkami, czyli mechaniczna. To jedno z najtańszych urządzeń dostępnych na rynku, jednak dokładność jego pomiaru waha się w granicach nawet 20 g.

Elektroniczna waga kuchenna to nowoczesne i bardziej zaawansowane urządzenie. Tego rodzaju sprzęty są wyposażone w wyświetlacze LCD, a ich dokładność waha się w granicach 1‒2 g. Takie wagi są z reguły dużo droższe od wersji mechanicznych, ale jednocześnie są bardziej funkcjonalne i dokładniejsze.

Wybierając wagę kuchenną, warto zwrócić uwagę na jej maksymalne obciążenie, a także na dostępne w zestawie wyposażenie, czyli tacki, misy lub talerze. Aby dokładnie odmierzyć, jak dużo waży szklanka mąki, przydatne są pojemniki, które ułatwiają precyzyjne zważenie produktów sypkich i płynnych. Na większości dostępnych na rynku wag spożywczych możemy umieścić od 1 do 5 kg produktów — jest to na ogół wystarczające obciążenie przy pracach kuchennych.

Waga spożywcza — dodatkowe funkcje

Nowoczesna waga spożywcza oprócz opcji ważenia ma także wiele praktycznych i użytecznych funkcji. Jedną z nich jest np. możliwość tarowania. Funkcja ta pozwala sprawdzić wagę produktu bez opakowania wierzchniego, czyli np. miski będącej na wyposażeniu wagi. Nowoczesna waga spożywcza powinna być także wyposażona w przelicznik różnych jednostek wagowych. Taka opcja umożliwia odczytanie wagi produktu nie tylko w gramach, lecz także np. w mililitrach.

Bardzo praktyczną funkcją urządzeń do ważenia w wersji elektronicznej jest też automatyczne włączanie i wyłączanie, dzięki tej opcji waga działa od razu po naciśnięciu na powierzchnię używaną do ważenia, a wyłącza się samoistnie po kilku minutach bezczynności.

Elektroniczna waga spożywcza powinna być też wyposażona w czujnik zużycia baterii, co pozwala wymienić akumulatorki przed ich całkowitym wyczerpaniem.

Funkcjonalne urządzenia do ważenia produktów spożywczych często mają także licznik, który umożliwia sprawdzenie, ile kalorii ma przygotowywane przez nas danie. Dzięki niemu dowiemy się, ile węglowodanów, białka i tłuszczów jest w naszej potrawie. Tego typu funkcja jest bardzo przydatna zwłaszcza dla osób będących na diecie.

Kalkulator kuchenny — przelicza wagę każdego produktu

Jeśli nie mamy w domu wagi kuchennej ani przelicznika wagowego, możemy skorzystać z kalkulatora kuchennego. Aby to zrobić, wystarczy dostęp do internetu.

Kalkulatory kuchenne znajdziemy na każdej stronie z przepisami kulinarnymi, możemy także ściągnąć na swój telefon specjalną aplikację — kalkulator kuchenny. Program tego typu umożliwia dokładne przeliczenie miar i wag kuchennych. W tego typu aplikacji możemy także zamienić jednostki zagraniczne, np. angielskie, na polskie, dzięki temu dowiemy się, ile gramów produktu mieście się w uncji itd. Korzystanie z kalkulatora kuchennego jest bardzo proste, wystarczy wybrać lub wpisać nazwę składnika, który nas interesuje, i uzupełnić rubrykę wagową.

Gotowanie powinno być przyjemnością, dlatego warto ułatwiać sobie tę czynność za pomocą różnych urządzeń, jak np. waga kuchenna. Precyzyjne odmierzanie składników to często klucz do przygotowania pysznego dania, które będzie smakowało wszystkim domownikom.

Przeczytaj również

mały odkurzacz

Jaki mały odkurzacz jest idealny do małego mieszkania?

2024-04-19
Dobry mały odkurzacz będzie idealnym wyborem do utrzymania idealnej czystości w kawalerce. Podpowiadamy, na co trzeba zwracać uwagę przy wyborze, a także jakie modele odkurzaczy cieszą się największym zainteresowaniem na rynku.
jaka lodówka gorenje

Jaka lodówka Gorenje? Przegląd oferty producenta

2024-04-19
Lodówki Gorenje na Ceneo.pl zbierają pozytywne recenzje głównie za świetną jakość wykonania, przystępną cenę oraz nowoczesne rozwiązania. Przeglądamy ofertę producenta i podpowiadamy, którą lodówkę warto wybrać!
robot kuchenny a planetarny

Robot kuchenny a planetarny. Czym się różnią?

2024-04-10
Kiedy tempo życia staje się coraz szybsze, roboty kuchenne zyskują na popularności, ułatwiając codzienne zadania kulinarne. Na rynku dostępne są różne typy robotów kuchennych, a jednym z kluczowych wyborów jest decyzja pomiędzy robotem kuchennym a planetarnym. Poznaj bliżej te dwa rodzaje urządzeń, ich różnice oraz wskazówki dotyczące wyboru, aby móc dokonać najlepszego wyboru dopasowanego do swoich potrzeb.
mała lodówka

Jaka lodówka do małej kuchni?

2024-04-09
Bez względu na metraż – znalezienie odrobiny wolnego miejsca na lodówkę jest absolutną podstawą w trakcie wyposażania kuchni. O ile w dużych wnętrzach nie jest to problemem, tak w tych mniejszych każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota. Na szczęście z pomocą przychodzi mała lodówka – ustawna i kompaktowa, która zmieści się pod blatem czy we wnęce. Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, jaka jest najlepsza lodówka do małej kuchni.