Data modyfikacji:

Jak zrobić skalniak? Poradnik krok po kroku

Dobrze zaplanowany skalniak w ogrodzie wygląda rewelacyjnie. Założenie go wymaga trochę pracy, wiedzy i przygotowań, jednak efekt zazwyczaj jest naprawdę zaskakujący i przynosi satysfakcję, dlatego warto zainwestować czas oraz energię. Drobne rośliny w połączeniu z kamieniami i głazami tworzą bardzo zgrabną kompozycję, na której miło będzie zawiesić oko, zarówno domownikom, jak i gościom zwiedzającym ogród. Jak zrobić skalniak, żeby wyglądał pięknie i był łatwy w pielęgnacji? Nie jest to wcale takie trudne!

skalniak

Co to jest skalniak w ogrodzie?

Tak jak wskazuje nazwa, skalniak to wyjątkowe miejsce w ogrodzie, w którym znaleźć można różnego typu kamienie. Nie mniej ważnym jego elementem są rośliny. Całość ma imitować górski krajobraz, który jest wyjątkowo atrakcyjny wizualnie. Mniejsze i większe kamienie, głazy, byliny, krzewy, a czasami także niskie drzewa – wszystko to znajdzie dla siebie miejsce w ogrodzie skalnym.
Chcąc założyć skalniak przed domem, trzeba wybrać odpowiednie miejsce, dobrać rośliny, zgromadzić kamienie i dobrze zastanowić się, jak dokładnie chcielibyśmy by wyglądał. Może być bardzo prosty, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by stanowił bardzo finezyjną kompozycję. Każda z tych wersji będzie nietuzinkową ozdobą ogrodu.
Skalniaki w ogrodzie nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, są zatem doskonałym wyborem dla wszystkich osób zapracowanych. Sprawdzą się również u ludzi, którzy, kochają piękne ogrody, ale nie przepadają za nazbyt uciążliwymi pracami związanymi z pielęgnacją roślin. Żeby przystąpić do pracy, trzeba jedynie wiedzieć, jak zrobić skalniak i zakasać rękawy, a później pozostaje cieszyć się efektami.

Jak zrobić skalniak w ogrodzie?

Chcąc założyć skalniak, w pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednie miejsce. Dobry wybór będzie skutkował optymalnym wzrostem roślin i naturalnie pięknym rozłożeniem wszystkich elementów. Następnym krokiem powinna być decyzja co do kamieni, które będą stanowić bazę oraz roślin, które pięknie dopełnią całość. Dokonując wyboru, trzeba uwzględnić warunki na wybranym przez nas obszarze, niektóre rośliny lepiej będą się czuły w cieniu, a inne w pełnym słońcu.
Kiedy już mamy pomysł na skalniak w ogrodzie i wiemy, co dokładnie chcemy w nim umieścić, można przystąpić do dokładniejszego planowania układu wszystkich elementów i przystąpić do pracy.

Gdzie umieścić skalniak z kamieni?

Wybór odpowiedniego miejsca jest niezwykle istotny. Choć nasz skalniak powinien wyglądać bardzo naturalnie, paradoksalnie, żeby osiągnąć ten efekt, powinniśmy go szczegółowo zaplanować.
Najlepszym miejscem, w które skalniak wtopi się w sposób naturalny, będzie skarpa. Pozwoli ona na odwzorowanie górskiego krajobrazu, a nawet na zaaranżowanie małego wodospadu. Takie umieszczenie kompozycji umożliwi też zasadzenie tam roślin o różnej wysokości. Doskonale będą też wyglądać kamienne schody.

Dobór kamieni

Przeglądając pomysły na skalniaki w ogrodzie, aranżacje dostępne na stronach internetowych poświęconych ogrodnictwu mogą przyprawić o zawrót głowy. Jest tak wiele możliwości! Jedno jest pewne – wybór kamieni i głazów będzie w dużej mierze determinował wygląd całości.
Jakie zatem powinny być kamienie do skalniaka? Różnorodne, nieregularne i atrakcyjne wizualnie. Jeśli zdecydujemy się na zbyt regularnie wyglądające, zaokrąglone i wyszlifowane, nasza kompozycja będzie wyglądała bardzo sztucznie. Kamienie mają nawiązywać do naturalnie występujących w górach głazów. W tej roli sprawdzą się piaskowce, wapienie, granity, łupki i skały granitowe. Istotne jest również ich pH, ponieważ niektóre kamienie zakwaszają, inne zaś mają odczyn zasadowy. Chcąc podejść do tematu poważnie, warto przeprowadzić najpierw badanie gleby, by zdecydować, jakie skały będą najlepsze dla wybranych przez nas roślin.

Jak dobrać rośliny na skalniak? Inspiracje

Decyzja, jakie rośliny będą potrzebne do ogrodu skalnego, zależy od tego, gdzie ma się on znajdować. Żeby zachować spójność kompozycji, warto wybierać rośliny naturalnie występujące w górach, one też dobrze dostosują się do warunków, które powstaną w skalniaku ogrodowym. Pomysłów z pewnością nie zabraknie. Wiedząc, jak zrobić skalniak, można zastanowić się, co zrobić, by prezentował się atrakcyjnie przez cały rok, warto wybierać takie rośliny, które mają liście o ciekawych kolorach, a także kwitnące o różnych porach roku.
Jeśli skalniak jest pokaźnych rozmiarów, można pokusić się o zasadzenie niskich drzew. Mogą to być sosny, brzozy, klony czy modrzewie. Jeśli chodzi o wysokie rośliny, częściej wybór pada na krzewy.
Krzewy ozdobne idealne na skalniak to:
• jałowce,
• kosodrzewiny,
• berberysy,
• dzikie róże,
• tawuły,
• trzmieliny.
Niższe rośliny, które warto wziąć pod uwagę, jeśli skalniak przed domem znajduje się na stanowisku słonecznym, to między innymi:
• rojnik ogrodowy,
• rozchodnik,
• słonecznica,
• goździk ogrodowy,
• floks szydlasty,
• żagwin ogrodowy,
• astry bylinowe,
• czyściec wełniasty,
• ożota zwyczajna,
• gipsówka wiechowata,
• wilczomlecz błękitnawy,
• dziewanna.
Rośliny idealne na skalniak umieszczony w cieniu:
• funkia,
• ciemiernik,
• konwalia majowa,
• miłek amurski,
• dąbrówka rozłogowa,
• orlik.
Oprócz wymienionych roślin, częstym pomysłem na skalniak jest umieszczenie w kępkach cebulek kwiatowych. Skalniak z kwiatami wygląda fantastycznie, dlatego warto się na to zdecydować. Sprawdzą się w tej roli krokusy, przebiśniegi czy tulipany. Całość uzupełnią trawy ozdobne, które doskonale wypełnią wolną przestrzeń.

Jak zrobić skalniak krok po kroku?

1. Najpierw należy ustalić, gdzie dokładnie ma znajdować się ogród skalny. Podłoże trzeba przygotować - zdjąć murawę, pozbyć się wszelkich korzeni i roślin, a następnie całość przekopać. Na dno trzeba wysypać żwir i drobne kamienie.
2. Teraz można ustawić ściany zewnętrzne, układając wokół skalniaka kamienie, a wnętrze wypełnić glebą. Tak przygotowaną podstawę trzeba zostawić na około dwa tygodnie, regularnie podlewając. Dzięki temu zabiegowi ziemia osiądzie.
3. Następny krok to rozplanowanie miejsca na rośliny. Mogą one pozostać w doniczkach, dzięki temu można je będzie swobodnie przemieszczać aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu.
4. Kamienie umieszczamy dość głęboko i okopujemy ziemią, żeby dobrze się trzymały, a między nimi sadzimy rośliny na wcześniej wybranych miejscach. Po dosypaniu ziemi, rośliny trzeba podlać.

A może skalniaki z kamieni i roślin w doniczce?

Co zrobić w przypadku, gdy ktoś nie ma ogrodu, a chciałby dysponować piękną ozdobą, nawiązującą do górskiego klimatu? Rozwiązaniem może być umieszczenie kamieni i małych roślin w większej doniczce lub skrzynce. Jak zrobić skalniak w wersji mini? Nic prostszego! Wystarczy zebrać trochę nieregularnych kamieni i połączyć je z małymi roślinami. Ponieważ gatunki występujące w górach są wyjątkowo odporne, doskonale zniosą niedoskonałe warunki.
Każdy, kto zapozna się ze wskazówkami, jak zrobić skalniak w ogrodzie, może przenieść wiele z tych wskazówek na małą wersję skalnego ogródka. Różnicą jest konieczność wyboru donicy. Powinna ona być płaska i wyposażona w otwory, którymi będzie mogła wypłynąć woda. Rośliny trzeba sadzić blisko siebie, nie powinno też być ich zbyt wiele, żeby nie powstał chaos. Trzeba je regularnie podlewać, jednak niezbyt obficie. W czasie ulewnego deszczu taką kompozycję trzeba będzie chować, w przeciwnym razie rośliny i kamyki mogą zostać wymyte.
Autor: Nina Nadybska