Wysprzęgliki centralne

4,5 z 36516 opinii
Wysprzęgliki centralne (ang. CSC - Concentric Slave Cylinder) to mechanizm niezbędny do poprawnego działania sprzęgła.
W zależności od budowy jest to łożysko hydrauliczne sprzęgła albo siłownik sprzęgła. W samochodach osobowych stosuje się głównie tzw. pchający typ wysprzęglika centralnego. Tradycyjna obsługa sprzęgła związana jest z użyciem linki lub pracą hydrauliczną przy pomocy siłownika sprzęgła połączonego z łożyskiem wyciskowym. Wysprzęgliki centralne charakteryzują się lekką i ergonomiczną konstrukcją, dzięki czemu łączą funkcje wszystkich elementów tradycyjnych urządzeń, integrując łożysko z siłownikiem sprzęgła. Na rynku pojawiają się nowe rodzaje tego urządzenia, które różnią się od tych fabrycznych drobnymi szczegółami budowy lub stosowanym materiałem.

Specjaliści zalecają zakup i używanie wysprzęglików centralnych o wysokiej jakości.
Zapewniają ją urządzenia najlepszych producentów, do których należą LuK, Valeo, Sachs, TRW. Powinny też być związane z odpowiednią gwarancją (12 lub 24 miesięcy). W innym wypadku może bardzo szybko dojść do uszkodzeń takich jak rozszczelnienie i wyciek płynu hydraulicznego. Przedostanie się tego płynu na tarczę sprzęgła, może ją uszkodzić w sposób uniemożliwiający naprawę, co doprowadza do konieczności wymiany całego mechanizmu sprzęgła.

Miejsce montowania CSC to dzwon skrzyni biegów.
Wysprzęgliki centralne łączą się bezpośrednio z dociskiem sprzęgła. Ma on większą efektywność niż tradycyjny mechanizm. CSC wykonany jest z tworzywa sztucznego, aluminium lub stali oraz elementów gumowych, działających jako uszczelki. Również przewody mogą być wykonane z różnych materiałów (tworzywa sztucznego, aluminium lub stali). W niektórych CSC nie stosuje się przewodów. W takim przypadku trzeba wykorzystać funkcjonujące już w pojeździe elementy układu hydraulicznego.

Zalety korzystania z CSC.
Zalety to przede wszystkim znaczące zmniejszenie wagi całego sprzęgła, zmniejszenie zużycia materiałowego, a co za tym idzie dłuższy czas użytkowania, a także większa odporność na zabrudzenia i pojawianie się rdzy. Efektem jest większe bezpieczeństwo użytkowania i rzadsza konieczność korzystania z serwisu.
Przy pracach związanych z naprawą sprzęgła, warto również wymienić cały układ CSC. Brak wymiany tego układu może doprowadzić do jego zużycia w niedługim czasie oraz konieczność kolejnej ingerencji i niepotrzebnego generowanie dodatkowych kosztów.

Filtry

Tylko oferty

Cena

Marka

Model

Typ

Producent

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Kable rozruchowe, prostownik samochodowy i odmrażacz do szyb Poprzednie Następne

Kable rozruchowe, prostownik samochodowy i odmrażacz do szyb

Ujemne temperatury i zimowy klimat dają się we znaki twojemu samochodowi. Zobacz skuteczne metody na mróz, które pozwolą Ci szybko i sprawnie odpalić auto nawet w arktycznych warunkach.

Nowy kurs na prawo jazdy - pomoce naukowe Poprzednie Następne

Nowy kurs na prawo jazdy - pomoce naukowe

Niedawno zmieniły się przepisy dotyczące egzaminów i zasad wydawania dokumentów, a już niebawem czeka nas kolejna modyfikacja prawa. Dlatego osoby, które chcą zdobyć uprawnienia kierowcy, powinny się spieszyć. Sprawdźmy, jakie pomoce naukowe mogą ułatwić edukację.

5 gadżetów pomagających w pielęgnacji samochodu Poprzednie Następne

5 gadżetów pomagających w pielęgnacji samochodu

Posiadacze samochodów zazwyczaj starają się dbać o swój pojazd. Istnieje wiele preparatów, które pozwalają naszemu autu zachować wspaniały wygląd przez długi czas. W niniejszym poradniku prezentujemy 5 gadżetów pomagających w pielęgnacji samochodu.

Jakie radio samochodowe wybrać? Poprzednie Następne

Jakie radio samochodowe wybrać?

Radio w samochodzie nie tylko jest źródłem informacji, lecz także może umilić każdą podróż, szczególnie gdy do przejechania jest kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów. Najnowocześniejsze modele to prawdziwe centra multimedialne, które mogą stać się dumą niejednego właściciela auta.

Oklejanie samochodu Poprzednie Następne

Oklejanie samochodu

Jeszcze do niedawna oklejanie samochodów folią było praktykowane głównie przez najbardziej zagorzałych fanów motoryzacji. Obecnie stało się to praktycznym rozwiązaniem, z którego chętnie korzystają zwykli właściciele aut, firmy.

Jak wybrać płyn chłodniczy? Poprzednie Następne

Jak wybrać płyn chłodniczy?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu z łatwością można było kupić nowy samochód chłodzony powietrzem. Obecnie jednak w układzie chłodzenia aut stosuje się bardziej efektywne rozwiązania, bazujące na płynie chłodniczym.

Black Friday: Akcesoria motoryzacyjne które warto kupić Poprzednie Następne

Black Friday: Akcesoria motoryzacyjne które warto kupić

Czarny Piątek w Polsce już 24 listopada. Dla fanów motoryzacji może być to świetna okazja do zakupu wielu akcesoriów samochodowych, w bardzo przystępnych cenach. Zobaczcie czym warto się zainteresować.