Wycieraczki samochodowe

4,5 z 36516 opinii
Wycieraczki samochodowe mają wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze. Jeśli w wyniku zużycia lub złego doboru, niedokładnie usuwają zabrudzenia na szybach, tworzą smugi zaburzające naszą ocenę sytuacji na drodze. Może to prowadzić nawet do wypadku, dlatego bardzo ważna jest regularna wymiana wycieraczek i ich staranny wybór.

Wycieraczki samochodowe i ich rodzaje

Do wyboru mamy wycieraczki tradycyjne przegubowe lub aerodynamiczne, czyli płaskie bezszkieletowe. Tradycyjna wycieraczka posiada metalowy stelaż, do którego przymocowana jest guma. Stelaż łączony jest z ramieniem wycieraczki i dociska on gumę do powierzchni szyby. Wycieraczki aerodynamiczne są wydajne, dobrze zbierają wodę i wszelkie zabrudzenia. Mają też dłuższą żywotność w porównaniu z tradycyjnymi wycieraczkami. Są dobrze dopasowane i mają mocny docisk do szyby. W ich konstrukcji stelaż jest zintegrowany z gumą, a sama wycieraczka jest zamontowana bezpośrednio do ramienia wycieraczki. Element dociskowy nie jest potrzebny, ponieważ materiał, z którego wykonano wycieraczkę jest sprężysty.

Jakie wycieraczki wybrać?

Kupując wycieraczki najprościej jest wybrać się do serwisu i podać model samochodu. Możemy też samodzielnie dokonać zakupu, np. w markecie. Musimy wtedy określić długość piór oraz materiał z jakich je wykonano. Wycieraczki powinny być wykonane z odpornych materiałów, dzięki czemu posłużą nam przynajmniej na kilka miesięcy. Dobrze jest wybrać np. wycieraczki wykonane z grafitu lub z naturalnego kauczuku. Materiał wpływa na wydajność i trwałość wycieraczki. Zapewnia również jej cichą pracę. Gorszym i tańszym wyborem będą wycieraczki wykonane z kauczuku syntetycznego. Wybierając rozmiar powinniśmy kierować się tym, jakie wycieraczki obecnie posiadamy oraz jaki jest rodzaj uchwytu mocującego. W przypadku klasycznych wycieraczek ważna będzie długość piór. Pamiętajmy, że lewe pióro jest zwykle dłuższe od prawego, co wynika z geometrii szyby. Każda wycieraczka posiada listę modeli, do których jest ona przeznaczona. Przed zakupem powinniśmy sprawdzić, czy nasz model samochodu się na tej liście znajduje. Tak samo powinniśmy postąpić w przypadku wycieraczek płaskich, których producenci również określają do jakich samochodów są one przeznaczone. Jeśli wybierzemy zbyt długie wycieraczki, nie będą one odpowiednio dociśnięte do powierzchni szyby, przez co będą mniej efektywnie zbierać wodę i zabrudzenia.

Montaż wycieraczek

Teoretycznie wycieraczki powinno wymieniać się raz na pół roku, przed sezonem letnim, a następnie zimowym. Jednak powinniśmy na bieżąco kontrolować stan wycieraczek. Jeśli w wyniku pracy wycieraczek na szybie powstają smugi, a same wycieraczki nie działają płynnie i zaczynają skrzypieć, jest to znak, że przyszedł czas na wymianę. Montaż wycieraczek nie jest trudny i szybko możemy dokonać go samodzielnie. Wpierw należy delikatnie usunąć zużyte wycieraczki, uważając na ich metalowe części. Całe ramię należy pociągnąć do góry i nacisnąć zakładkę na spodzie wycieraczki, w miejscu w którym styka się ona z ramieniem. Następnie przesuwamy środek w kierunku dołu ramienia i usuwamy wycieraczkę. Nową wycieraczkę opuszczamy poniżej metalowego ramienia i wsuwamy metalowy hak pomiędzy pióro a plastikową część. Na hak nakładamy uchwyt z tworzywa, a następnie pociągamy wycieraczkę do góry, aż usłyszymy charakterystyczny klik świadczący o tym, że wycieraczka jest zamontowana. Pamiętajmy, że tak jak dbamy o wymianę i wysoką jakość wycieraczek na przedniej szybie, tak powinniśmy również zadbać o prawidłowe działanie tylnych wycieraczek. Kontrolujmy ich stan i wymieniajmy zawsze wtedy, gdy jest to konieczne.

Wycieraczki Samochodowe

Tylko oferty

Cena

Długość pióra

Producent

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Kable rozruchowe, prostownik samochodowy i odmrażacz do szyb Poprzednie Następne

Kable rozruchowe, prostownik samochodowy i odmrażacz do szyb

Ujemne temperatury i zimowy klimat dają się we znaki twojemu samochodowi. Zobacz skuteczne metody na mróz, które pozwolą Ci szybko i sprawnie odpalić auto nawet w arktycznych warunkach.

Opony wielosezonowe Poprzednie Następne

Opony wielosezonowe

Opony mają niebagatelne znaczenie nie tylko dla jakości jazdy, lecz także dla bezpieczeństwa. Na rynku dostępne są obecnie opony sezonowe (letnie, zimowe), jak również wielosezonowe (uniwersalne). Czy te ostatnie rzeczywiście mogą być dobrą alternatywą?

Najważniejsze czynniki przy kupowaniu opon Poprzednie Następne

Najważniejsze czynniki przy kupowaniu opon

Bez dobrych opon trudno myśleć nie tylko o zapewnieniu bezpieczeństwa w czasie jazdy, lecz także o optymalnych osiągach. Dobór ogumienia odpowiedniego do danego samochodu to kwestia zasadnicza. Na co zwrócić uwagę, kupując opony?

Jakie radio samochodowe wybrać? Poprzednie Następne

Jakie radio samochodowe wybrać?

Radio w samochodzie nie tylko jest źródłem informacji, lecz także może umilić każdą podróż, szczególnie gdy do przejechania jest kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów. Najnowocześniejsze modele to prawdziwe centra multimedialne, które mogą stać się dumą niejednego właściciela auta.

Kiedy wymienić opony na zimowe? Poprzednie Następne

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Jesień przynosi za sobą coraz krótsze dni oraz zdecydowanie chłodniejszą aurę. Kierowcy stają więc przed dylematem kiedy wymienić opony na zimowe. W naszym artykule postaramy się ułatwić wam tą decyzję.

Ranking opon całorocznych – najlepsze propozycje Poprzednie Następne

Ranking opon całorocznych – najlepsze propozycje

Też nie lubisz co sezon jeździć do mechanika wymieniać opony? Jeżeli chciałbyś mieć spokój cały rok to zobacz nasz ranking najlepszych opon całorocznych

Najlepsze, tanie opony zimowe - Ranking opon zimowych 2018 - zobacz ceny i opinie na Ceneo.pl Poprzednie Następne

Najlepsze, tanie opony zimowe - Ranking opon zimowych 2018 - zobacz ceny i opinie na Ceneo.pl

Szukasz nowych opon zimowych, a nie chcesz przepłacać? Zobacz nasz ranking TOP 10 polecanych przez naszych klientów opon zimowych. Wejdź i sprawdź

Jakie opony zimowe wybrać | Wszystko co musisz wiedzieć o wymianie opon Poprzednie Następne

Jakie opony zimowe wybrać | Wszystko co musisz wiedzieć o wymianie opon

Gdzie, kiedy i jakie opony zimowe wybrać na zbliżający się sezon? Wejdź i sprawdź nasz poradnik! Przekonaj się na co zwrócić uwagę podczas wymiany ogumienia.

Sezonowe czy całoroczne, które opony bardziej opłaca się kupić? Poprzednie Następne

Sezonowe czy całoroczne, które opony bardziej opłaca się kupić?

Sezonowe czy całoroczne, które opony bardziej opłaca się kupić?

Jakie opony zimowe do jazdy po mieście? Poprzednie Następne

Jakie opony zimowe do jazdy po mieście?

Zbliżające się niekorzystne warunki pogodowe wymuszają na kierowcach zmianę ogumienia na zimowe. W tym artykule dowiesz się, jakie opony powinieneś wybrać do jazdy po miejskich uliczkach.

z 436