Wózki widłowe

4,5 z 36516 opinii
Wózek widłowy to potoczna nazwa wózka jezdniowego podnośnikowego, czyli kołowego pojazdu mechanicznego o napędzie silnikowym. Jest przeznaczony do przewożenia ładunków o dużej masie, nawet do kilkudziesięciu ton. Używany jest głównie w halach produkcyjnych, hurtowniach oraz w magazynach. Towar do przetransportowania przy pomocy wózka widłowego umieszcza się najczęściej na paletach.
Wózki widłowe zaczęto produkować i używać już w latach dwudziestych ubiegłego wieku.

Uprawnienia na wózki widłowe

Aby uzyskać uznawane uprawnienia na wózek widłowy, należy odbyć kurs w ośrodku szkolenia kierowców oraz zdać egzamin państwowy. Kursy na wózki cieszą się dużą popularnością - są niedrogie a szkolenie trwa krótko. Kursant, który zda obie części egzaminu - część teoretyczną i praktyczną - otrzymuje certyfikat, potwierdzający zdobycie uprawnień.
Do operowania wózkami jezdniowymi na terenie całego kraju i bez ograniczeń czasowych, upoważniają dwa rodzaje dokumentów:
a) Legitymacja UDT - wystawia ją Urząd Dozoru Technicznego po zdanym egzaminie państwowym,
b) Książka Operatora wystawiana przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.
Zaświadczenia od firm szkoleniowym potwierdzają tylko odbycie kursu według programu zatwierdzanego przez Urząd Dozoru Technicznego.

Sterowanie wózkiem

Urządzenia sterujące wózkiem widłowym są podobne jak w samochodzie - jest w nim kierownica oraz pedał gazu i hamulca, często występuje też sprzęgło. Większość wózków posiada dwa biegi (przełożenia). W prowadzeniu jednak zdecydowanie się różni - wózek jest zwrotniejszy od samochodu oraz ma mniejszy promień skrętu. Nietrudno o przewrócenie się pojazdu, wchodząc z dużą szybkością w zakręt przy podniesionym ładunku.
Wszystkie wózki mogą podnosić i opuszczać widły, większość ma przechylany w tył i w przód maszt. Załadunek umieszcza się na wyprostowanych widłach, następnie podnosi na ok. 30 cm od podłoża i przechyla maszt w stronę operatora.
Istnieją również ręczne wózki widłowe (wózki ręczne paletowe, paleciaki).Służą one do transportu na krótkich odcinkach ładunków umieszczonych na paletach. Wózki te mogą podnosić załadunek na wysokość ok. 20 cm. Są najczęściej wykorzystywane w większych sklepach, hipermarketach do rozwożenia towaru na terenie sklepu oraz w magazynach.

Filtry

Tylko oferty

Cena

Marka

Stan

Rok produkcji

-

Rodzaj paliwa

Udźwig (t)

  • 1 (3)
  • 2 (5)
  • 3 (1)
  • 4 (1)
  • 5 (2)

Wyposażenie

Informacje dodatkowe

Kraj pochodzenia

Pochodzenie

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Kable rozruchowe, prostownik samochodowy i odmrażacz do szyb Poprzednie Następne

Kable rozruchowe, prostownik samochodowy i odmrażacz do szyb

Ujemne temperatury i zimowy klimat dają się we znaki twojemu samochodowi. Zobacz skuteczne metody na mróz, które pozwolą Ci szybko i sprawnie odpalić auto nawet w arktycznych warunkach.

5 gadżetów pomagających w pielęgnacji samochodu Poprzednie Następne

5 gadżetów pomagających w pielęgnacji samochodu

Posiadacze samochodów zazwyczaj starają się dbać o swój pojazd. Istnieje wiele preparatów, które pozwalają naszemu autu zachować wspaniały wygląd przez długi czas. W niniejszym poradniku prezentujemy 5 gadżetów pomagających w pielęgnacji samochodu.

Jakie radio samochodowe wybrać? Poprzednie Następne

Jakie radio samochodowe wybrać?

Radio w samochodzie nie tylko jest źródłem informacji, lecz także może umilić każdą podróż, szczególnie gdy do przejechania jest kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów. Najnowocześniejsze modele to prawdziwe centra multimedialne, które mogą stać się dumą niejednego właściciela auta.

Czy warto zainwestować w pokrowiec na samochód? Poprzednie Następne

Czy warto zainwestować w pokrowiec na samochód?

Kierowcy parkujący pod tzw. chmurką dobrze wiedzą, jakie niekorzystne niespodzianki mogą czekać ich samochody. Spadające liście, ptasie odchody, deszcz, śnieg i zlodowacenia sprawiają, że karoseria pojazdu jest narażona na zniszczenie.

Jak wybrać płyn chłodniczy? Poprzednie Następne

Jak wybrać płyn chłodniczy?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu z łatwością można było kupić nowy samochód chłodzony powietrzem. Obecnie jednak w układzie chłodzenia aut stosuje się bardziej efektywne rozwiązania, bazujące na płynie chłodniczym.

Nowy samochód Porsche Cayenne stawia na technologię! Poprzednie Następne

Nowy samochód Porsche Cayenne stawia na technologię!

Porsche ujawniło swoją najnowszą, trzecią już generację modelu Cayenne. Nowy samochód będzie oferowany w dwóch wersjach. Jego zmiany głównie dotyczą wnętrza, chociaż nadwozie przeszło delikatny face lifting. Zobaczcie sami nowe cacko niemieckiego producenta.