Wentylatory samochodowe

4,5 z 36516 opinii
Silnik spalinowy podczas pracy wytwarza ogromną ilość ciepła. Silne nagrzewanie się nie sprzyja jego prawidłowej pracy, a układ chłodzenia musi za wszelką cenę utrzymać tak zwaną temperaturę roboczą, która jest idealnym środowiskiem pracy silnika i powinna utrzymywać się w okolicach 90 stopni. Dzisiejsze pojazdy wyposażone są w układy chłodzenia cieczą, jednak ciecz chłodząca również potrzebuje schłodzenia, aby skutecznie odbierać wysoką temperaturę wytwarzaną przez silnik. W tym celu na chłodnicy samochodowej zamontowany jest wentylator, tuż za wlotem powietrza umieszczonym z przodu pojazdu. Wentylatory samochodowe mają za zadanie nakierowywanie powietrza na chłodnicę cieczy chłodzącej silnik, aby ta mogła wytracić temperaturę, którą odebrała z silnika.
Uszkodzenia wentylatorów i ich skutki.
Wentylatory samochodowe są dobrze osłonięte, jednak nie mogą być całkowicie obudowane ze względu na specyfikę pracy, co sprawia, że są podatne na uszkodzenia. Najczęstszymi uszkodzeniami mechanicznymi wentylatorów są wyłamane łopatki za sprawą gałęzi, czy kamieni. Dzieje się tak najczęściej, jeżeli dolna osłona silnika jest zdemontowana lub uszkodzeniu uległa kratka wlotu powietrza umiejscowiona na samym przodzie pojazdu. Wyłamana łopatka wentylatora zaburza obieg powietrza a tym samym jego pracę. Ponadto oderwany element może spowodować uszkodzenie mechaniczne samej chłodnicy, a to może prowadzić do przegrzania silnika na skutek awarii układu chłodzenia i wycieku płynu chłodniczego. Szczególnie popularną usterką, jeśli chodzi o wentylatory samochodowe jest niedziałająca wiskoza. Jest to element wiatraka, który działa niezależnie od obrotów silnika, a jego działanie jest szczególnie ważne podczas jazdy w korkach, która wiąże się z dłuższym staniem w jednym miejscu z odpalonym silnikiem. Zadaniem wiskozy jest zwiększanie obrotów wentylatora niezależnie od obrotów silnika w miarę wzrostu temperatury płynu chłodniczego, aby ten nie zdążył się zagotować. Normalnie wentylator pracuje równo z obrotami silnika, a więc uszkodzona wiskoza może doprowadzić do uszkodzenia samego silnika poprzez zagotowanie płynu chłodniczego, co jest szczególnie groźne dla samej jednostki napędowej i może okazać się niezwykle kosztowne.

Filtry

Tylko oferty

Cena

Marka

Model

Typ

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Ranking najlepszych haków i linek holowniczych Poprzednie Następne

Ranking najlepszych haków i linek holowniczych

Możliwość holowania bywa przydatna w różnych sytuacjach, od awarii po konieczność zwiększenia ładowności samochodu. Można do tego wykorzystywać różne modele aut, jednak bez odpowiedniego sprzętu niewiele zdziała się na drodze.

Top 10 najlepszych radioodtwarzaczy samochodowych Poprzednie Następne

Top 10 najlepszych radioodtwarzaczy samochodowych

Wielu kierowców uwielbia kiedy podczas jazdy towarzyszy im muzyka. W niniejszym poradniku przedstawiamy wam 10 najlepszych radioodtwarzaczy, które pomogą zapewnić niezwykłe doznania dźwiękowe każdemu prowadzącemu melomanowi.

Najlepsze opony zimowe - ranking top 10 Poprzednie Następne

Najlepsze opony zimowe - ranking top 10

Zima już nie bawem - nie pozwól byś dołączył do grupy zaskoczonych przez śnieg kierowców. Odwiedź ceneo.pl już teraz i zobacz ranking najlepszych i najpopularniejszych opon zimowych. Znajdź idealne opony dla swojego samochodu i bądź przygotowany w każdej chwili na atak zimy.

z 125