Wentylatory samochodowe

4,5 z 47500 opinii
Silnik spalinowy podczas pracy wytwarza ogromną ilość ciepła. Silne nagrzewanie się nie sprzyja jego prawidłowej pracy, a układ chłodzenia musi za wszelką cenę utrzymać tak zwaną temperaturę roboczą, która jest idealnym środowiskiem pracy silnika i powinna utrzymywać się w okolicach 90 stopni. Dzisiejsze pojazdy wyposażone są w układy chłodzenia cieczą, jednak ciecz chłodząca również potrzebuje schłodzenia, aby skutecznie odbierać wysoką temperaturę wytwarzaną przez silnik. W tym celu na chłodnicy samochodowej zamontowany jest wentylator, tuż za wlotem powietrza umieszczonym z przodu pojazdu. Wentylatory samochodowe mają za zadanie nakierowywanie powietrza na chłodnicę cieczy chłodzącej silnik, aby ta mogła wytracić temperaturę, którą odebrała z silnika.
Uszkodzenia wentylatorów i ich skutki.
Wentylatory samochodowe są dobrze osłonięte, jednak nie mogą być całkowicie obudowane ze względu na specyfikę pracy, co sprawia, że są podatne na uszkodzenia. Najczęstszymi uszkodzeniami mechanicznymi wentylatorów są wyłamane łopatki za sprawą gałęzi, czy kamieni. Dzieje się tak najczęściej, jeżeli dolna osłona silnika jest zdemontowana lub uszkodzeniu uległa kratka wlotu powietrza umiejscowiona na samym przodzie pojazdu. Wyłamana łopatka wentylatora zaburza obieg powietrza a tym samym jego pracę. Ponadto oderwany element może spowodować uszkodzenie mechaniczne samej chłodnicy, a to może prowadzić do przegrzania silnika na skutek awarii układu chłodzenia i wycieku płynu chłodniczego. Szczególnie popularną usterką, jeśli chodzi o wentylatory samochodowe jest niedziałająca wiskoza. Jest to element wiatraka, który działa niezależnie od obrotów silnika, a jego działanie jest szczególnie ważne podczas jazdy w korkach, która wiąże się z dłuższym staniem w jednym miejscu z odpalonym silnikiem. Zadaniem wiskozy jest zwiększanie obrotów wentylatora niezależnie od obrotów silnika w miarę wzrostu temperatury płynu chłodniczego, aby ten nie zdążył się zagotować. Normalnie wentylator pracuje równo z obrotami silnika, a więc uszkodzona wiskoza może doprowadzić do uszkodzenia samego silnika poprzez zagotowanie płynu chłodniczego, co jest szczególnie groźne dla samej jednostki napędowej i może okazać się niezwykle kosztowne.

Tylko oferty
Cena
Producent
Marka
Model
Typ
Lokalizacja sklepu
Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Dobry prostownik samochodowy: jaki wybrać? Poprzednie Następne
W razie problemów z akumulatorem warto zaopatrzeć się w prostownik samochodowy. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę kupując prostownik oraz jakie modele dostępne na rynku są najlepsze.
Jakie żarówki samochodowe kupić? Rodzaje żarówek samochodowych Poprzednie Następne
Jakie żarówki samochodowe kupić? Zobacz rodzaje żarówek samochodowych dostępnych na rynku.
Jaki akumulator do samochodu? Rodzaje akumulatorów Poprzednie Następne
Tanie, wadliwe lub źle przechowywane akumulatory mają skróconą żywotność. Zobacz, jaki akumulator do samochodu wybrać, by posłużył ci jak najdłużej.
Co ile wymiana rozrządu? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymianie rozrządu Poprzednie Następne
Wyjaśniamy, czym jest rozrząd w samochodzie, czym grozi jego uszkodzenie oraz jak często należy go wymieniać. Dowiedz się więcej!
Jak działa ogrzewanie postojowe? Poprzednie Następne
Jeżeli nie przepadasz za mrozem i nie masz ogrzewanego garażu, jednym z rozwiązań jest ogrzewanie postojowe. Zobacz, jak działa ogrzewanie postojowe.
Piszczący pasek: przyczyny, naprawa Poprzednie Następne
Wraz z nadejściem chłodniejszych dni w wielu samochodach pojawia się problem – piszczący pasek. Zobacz, skąd bierze się przeraźliwy pisk spod maski i jak mu zaradzić.
Tarcze hamulcowe: ranking TOP 10 Poprzednie Następne
Jakie tarcze hamulcowe wybrać? Sprawdź ranking najlepszych tarcz hamulcowych.
Jak wymienić klocki hamulcowe w samochodzie? Poprzednie Następne
Wymiana klocków hamulcowych nie jest trudna. Zobacz, jak wymienić klocki hamulcowe.
Najlepsze silniki benzynowe: ranking Poprzednie Następne
Szczególnie korzystnie wypadają silniki benzynowe, które są znacznie mniej szkodliwe dla środowiska, niż tracące na popularności motory wysokoprężne. Zobacz
Jak prawidłowo naciągnąć pasek klinowy? Poprzednie Następne
Ślizgającego się paska klinowego nie wolno ignorować. Zobacz, jak naciągnąć pasek klinowy.
Jaki olej silnikowy do diesla? Poprzednie Następne
Chociaż na Zachodzie liczba samochodów z silnikiem diesla się zmniejsza, w Polsce nadal cieszą się one dużym zainteresowaniem. Wiele osób ciągle ma takie samochody. Sprawdźmy, jaki olej jest najlepszy do silników diesla.
Wosk do samochodu: 4 polecane preparaty Poprzednie Następne
Nieskazitelna, lśniąca karoseria to bardzo istotna kwestia dla wielu kierowców. Nie tylko uszkodzenia mechaniczne, ale i czynniki atmosferyczne z czasem mogą sprawiać, że lakier wygląda mniej atrakcyjnie. Zobacz, jaki preparat wybrać.
Jakie auto do 20 tys.? 10 samochodów do 20 tys. Poprzednie Następne
Jakie auto do 20 tys. kupić? Zobacz polecane modele samochodów do 20 tysięcy złotych.