Wały napędowe

4,5 z 36516 opinii
Wały napędowe to jedne z odmian wału, które służą do odprowadzania napędu do podzespołów jakiejś maszyny. Nie mogą być one połączone bezpośrednio, ponieważ musi być zapewniona ruchomości tych elementów względem siebie. Wały napędowe występują w klasycznych układach napędowych oraz w napędach wieloosiowych. Mają swe zastosowanie przede wszystkim w samochodach, które posiadają silnik z przodu, który napędza oś tylną.
Typowe wały napędowe przypominają zwykłą stalową lub aluminiową rurę, która jest połączona przegubowo jak i przesuwnie że skrzynia biegów mostem napędowym. Budowę może mieć jednoczęściową lub dzieloną.
Przy zawieszeniu tylnym oraz klasycznym układzie - przekładnia główna osadzona jest w podwoziu. Wał napędowy składa się z:
- złącza kołnierzowe go, który wykonany jest z polipropylenu a jego maksymalne ciśnienie wynosi 14-20 barów w zależności od jego serii. Na rynku jest dostępnych wiele rodzaji tych złącz.
- przegubu przesuwnego
- połączenia przesuwnego inaczej zwanego wielopustem
- korpusu wału czyli rury- to rodzaj obudowy maszyny lub urządzenia. Zapewnia ona wytrzymałość oraz posiada punkty zaczepienia i podparcia konstrukcji
- ciężarku wyrównoważającego


W nowoczesnych samochodach - nie wymagają one obsługi. W starszych autach obsługa polega na tym, że trzeba smarować co jakiś czas przeguby i połączenia wielopustowe. Połączenia wielopustowe smaruje się najczęściej tak zwanym olejem przekładniowym.
Podczas przeglądu trzeba sprawdzać stan pierścieni, które uszczelniają krzyżaki. Uszkodzone urządzenia należy wymieniać aby nie zanieczysciły nam innych urządzeń. Najczęstszą wadą wałów napędowych jest nadmierne zużycie wielopustów i przegubów. Usterką są też luzy, które pojawiają się w podporach wału jak i na krzyżkach. Zużyte elementy można wymienić a sama naprawa nie jest skomplikowana.
Porady :
- należy pamiętać aby zapewnić odpowiednie smarowanie łożyskom krzyżaków
- ze względu iż sam wał napędowy rzadko ulega uszkodzeniu - ale jego smarowanie elementy należy regularnie wymieniać.

Filtry

Tylko oferty

Cena

Marka

Model

Typ

Producent

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Ranking najlepszych haków i linek holowniczych Poprzednie Następne

Ranking najlepszych haków i linek holowniczych

Możliwość holowania bywa przydatna w różnych sytuacjach, od awarii po konieczność zwiększenia ładowności samochodu. Można do tego wykorzystywać różne modele aut, jednak bez odpowiedniego sprzętu niewiele zdziała się na drodze.

Top 10 najlepszych radioodtwarzaczy samochodowych Poprzednie Następne

Top 10 najlepszych radioodtwarzaczy samochodowych

Wielu kierowców uwielbia kiedy podczas jazdy towarzyszy im muzyka. W niniejszym poradniku przedstawiamy wam 10 najlepszych radioodtwarzaczy, które pomogą zapewnić niezwykłe doznania dźwiękowe każdemu prowadzącemu melomanowi.

Najlepsze opony zimowe - ranking top 10 Poprzednie Następne

Najlepsze opony zimowe - ranking top 10

Zima już nie bawem - nie pozwól byś dołączył do grupy zaskoczonych przez śnieg kierowców. Odwiedź ceneo.pl już teraz i zobacz ranking najlepszych i najpopularniejszych opon zimowych. Znajdź idealne opony dla swojego samochodu i bądź przygotowany w każdej chwili na atak zimy.

Hybrydowe Porsche Panamera - piekielnie mocna limuzyna Poprzednie Następne

Hybrydowe Porsche Panamera - piekielnie mocna limuzyna

Na targach w Genewie, Porsche zaprezentowało nową odsłonę swojej kultowej limuzyny. Samochód będzie mógł pochwalić się mocą 680 koni! Pikanterii dodaje fakt, że Panamera otrzyma również silnik hybrydowy, który będzie mógł być używany w trybie elektrycznym. To jeden z najciekawszych modeli, zaprezentowanych w ostatnich miesiącach.

Oto najdroższy samochód świata [ZDJĘCIA] Poprzednie Następne

Oto najdroższy samochód świata [ZDJĘCIA]

Firma Rolls Royce od zawsze kojarzona była z luksusowymi i drogimi samochodami. Tym razem przeszli jednak sami siebie. Poznajcie Rolls Royce Sweptail, który kosztuje prawie 50 milionów złotych.

5 najwygodniejszych samochodów terenowych Poprzednie Następne

5 najwygodniejszych samochodów terenowych

Miejskie samochody terenowe, czyli SUVy od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością. Sprawdziliśmy, jakie są najlepsze i najwygodniejsze modele luksusowych "terenówek".