Uprawa ziemi

4,5 z 36516 opinii
Coraz więcej osób chcących prowadzić ekologiczny tryb życia, postanawia założyć swoją małą uprawę ziół, warzyw i owoców w przydomowym ogródku. Nie każdy jednak ma wiedzę dotyczącą uprawy ziemi, wiele osób boryka się z tym problemem i nie wie od czego zacząć.

Uprawa ziemi - od czego zacząć?

Najlepszą porą na rozpoczęcie prac w ogrodzie, czy na działce jest listopad. Pierwsze co musimy zrobić - przekopać glebę, szczególnie jest to potrzebne w przypadku, gdy ziemia leżała odłogiem przez dłuższy okres czasu. Wówczas przez zimę woda i mróz dostaną się do najgłębszych warstw gleby i poprawi się jej jakość. Najlepsza będzie ziemia piaszczysto-gliniasta, o dużej zawartości próchnicy. Jeżeli gleba jest stosunkowo ciężka i gliniasta należy do niej dodać odrobinę torfu, kompostu lub piasku i dobrze ze sobą wymieszać. Natomiast jeśli gleba jest zbyt lekka dodajemy kompostu wraz z odrobiną gliny.

Następnie nawozimy!

Mamy już odpowiednią ziemię, w razie potrzeby już przekopaną. Teraz pora na nawóz. Najodpowiedniejszy będzie nawóz świeży, jednak można oczywiście zaopatrzyć się w taki zakupiony w sklepie z artykułami ogrodowymi oraz do uprawy ziemi lub w markecie budowlanym. Inną propozycją może być kompost. Nawozem posypujemy tylko te miejsca, gdzie chcemy posadzić rośliny, trawnik, czy warzywa/owoce. Jeśli natomiast chodzi o odczyn, najmniej roślin lubi odczyn zasadowy, najwięcej natomiast dobrze się czuje w odczynie gleby kwaśnym lub obojętnym. Warto zatem sprawdzić odczyn gleby w naszym ogrodzie zanim posadzimy jakąkolwiek roślinkę.

Uprawa ziemi, a wapnowanie i zakwaszanie

Często zabiegi te są potrzebne, szczególnie gdy w naszym ogrodzie rosną samowolnie chwasty takie jak szczaw, czy fiołek trójbarwny, które znamionują kwaśny odczyn gleby. Wówczas, gdy chcemy posadzić rośliny czujące się najlepiej w odczynie obojętnym, musimy dodać do gleby specjalny nawóz (jako węglan wapnia lub tlenek wapnia). Natomiast gdy nasza uprawa ziemi będzie się łączyć z posadzeniem roślin iglastych - warto zakwasić glebę poprzez dodanie do niej kwaśnego torfu.
Warto wszystkie czynności powtórzyć za każdym razem, równocześnie z kolejnym sezonem.

Filtry

Tylko oferty

Cena

Marka

Stan

Rok produkcji

-

Kraj pochodzenia

Pochodzenie

Informacje dodatkowe

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Kable rozruchowe, prostownik samochodowy i odmrażacz do szyb Poprzednie Następne

Kable rozruchowe, prostownik samochodowy i odmrażacz do szyb

Ujemne temperatury i zimowy klimat dają się we znaki twojemu samochodowi. Zobacz skuteczne metody na mróz, które pozwolą Ci szybko i sprawnie odpalić auto nawet w arktycznych warunkach.

Nowy kurs na prawo jazdy - pomoce naukowe Poprzednie Następne

Nowy kurs na prawo jazdy - pomoce naukowe

Niedawno zmieniły się przepisy dotyczące egzaminów i zasad wydawania dokumentów, a już niebawem czeka nas kolejna modyfikacja prawa. Dlatego osoby, które chcą zdobyć uprawnienia kierowcy, powinny się spieszyć. Sprawdźmy, jakie pomoce naukowe mogą ułatwić edukację.

5 gadżetów pomagających w pielęgnacji samochodu Poprzednie Następne

5 gadżetów pomagających w pielęgnacji samochodu

Posiadacze samochodów zazwyczaj starają się dbać o swój pojazd. Istnieje wiele preparatów, które pozwalają naszemu autu zachować wspaniały wygląd przez długi czas. W niniejszym poradniku prezentujemy 5 gadżetów pomagających w pielęgnacji samochodu.

Jakie radio samochodowe wybrać? Poprzednie Następne

Jakie radio samochodowe wybrać?

Radio w samochodzie nie tylko jest źródłem informacji, lecz także może umilić każdą podróż, szczególnie gdy do przejechania jest kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów. Najnowocześniejsze modele to prawdziwe centra multimedialne, które mogą stać się dumą niejednego właściciela auta.

Oklejanie samochodu Poprzednie Następne

Oklejanie samochodu

Jeszcze do niedawna oklejanie samochodów folią było praktykowane głównie przez najbardziej zagorzałych fanów motoryzacji. Obecnie stało się to praktycznym rozwiązaniem, z którego chętnie korzystają zwykli właściciele aut, firmy.

Black Friday: Akcesoria motoryzacyjne które warto kupić Poprzednie Następne

Black Friday: Akcesoria motoryzacyjne które warto kupić

Czarny Piątek w Polsce już 24 listopada. Dla fanów motoryzacji może być to świetna okazja do zakupu wielu akcesoriów samochodowych, w bardzo przystępnych cenach. Zobaczcie czym warto się zainteresować.