Uprawa ziemi

4,5 z 50090 opinii
Coraz więcej osób chcących prowadzić ekologiczny tryb życia, postanawia założyć swoją małą uprawę ziół, warzyw i owoców w przydomowym ogródku. Nie każdy jednak ma wiedzę dotyczącą uprawy ziemi, wiele osób boryka się z tym problemem i nie wie od czego zacząć.

Uprawa ziemi - od czego zacząć?

Najlepszą porą na rozpoczęcie prac w ogrodzie, czy na działce jest listopad. Pierwsze co musimy zrobić - przekopać glebę, szczególnie jest to potrzebne w przypadku, gdy ziemia leżała odłogiem przez dłuższy okres czasu. Wówczas przez zimę woda i mróz dostaną się do najgłębszych warstw gleby i poprawi się jej jakość. Najlepsza będzie ziemia piaszczysto-gliniasta, o dużej zawartości próchnicy. Jeżeli gleba jest stosunkowo ciężka i gliniasta należy do niej dodać odrobinę torfu, kompostu lub piasku i dobrze ze sobą wymieszać. Natomiast jeśli gleba jest zbyt lekka dodajemy kompostu wraz z odrobiną gliny.

Następnie nawozimy!

Mamy już odpowiednią ziemię, w razie potrzeby już przekopaną. Teraz pora na nawóz. Najodpowiedniejszy będzie nawóz świeży, jednak można oczywiście zaopatrzyć się w taki zakupiony w sklepie z artykułami ogrodowymi oraz do uprawy ziemi lub w markecie budowlanym. Inną propozycją może być kompost. Nawozem posypujemy tylko te miejsca, gdzie chcemy posadzić rośliny, trawnik, czy warzywa/owoce. Jeśli natomiast chodzi o odczyn, najmniej roślin lubi odczyn zasadowy, najwięcej natomiast dobrze się czuje w odczynie gleby kwaśnym lub obojętnym. Warto zatem sprawdzić odczyn gleby w naszym ogrodzie zanim posadzimy jakąkolwiek roślinkę.

Uprawa ziemi, a wapnowanie i zakwaszanie

Często zabiegi te są potrzebne, szczególnie gdy w naszym ogrodzie rosną samowolnie chwasty takie jak szczaw, czy fiołek trójbarwny, które znamionują kwaśny odczyn gleby. Wówczas, gdy chcemy posadzić rośliny czujące się najlepiej w odczynie obojętnym, musimy dodać do gleby specjalny nawóz (jako węglan wapnia lub tlenek wapnia). Natomiast gdy nasza uprawa ziemi będzie się łączyć z posadzeniem roślin iglastych - warto zakwasić glebę poprzez dodanie do niej kwaśnego torfu.
Warto wszystkie czynności powtórzyć za każdym razem, równocześnie z kolejnym sezonem.
Tylko oferty
Cena
Marka
Stan
Rok produkcji
Kraj pochodzenia
Przebieg (mth)
Pochodzenie
Informacje dodatkowe
Uszkodzony
Lokalizacja sklepu
Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Samochodowy rejestrator jazdy - jaki wybrać? Top 5 modeli Poprzednie Następne
Wideorejestrator może zaoszczędzić nam kłopotów i pieniędzy w razie wypadku i dochodzenia o odszkodowanie. Zobacz polecane modele.
Dobry alkomat – jak kupić Poprzednie Następne
Zabezpieczeniem przez kierowaniem w stanie po spożyciu lub nietrzeźwości jest alkomat, który wskaże ci czerwone światło. Jak wybrać dobry alkomat, któremu można zaufać?
Małe auta miejskie – jaki samochód miejski kupić? Poprzednie Następne
Mocno zagęszczające się miasta i ciasne parkingi sprawiają, że małe auta miejskie mogą być doskonały wyborem. Zobacz, jaki samochód miejski kupić.
Jak skutecznie odnowić felgi aluminiowe domowym sposobem? Poprzednie Następne
Usunięcie całego brudu myjką ciśnieniową lub szamponem samochodowym jest w zasadzie niemożliwe. Jak skutecznie odnowić felgi aluminiowe? Sprawdź!
Jakiego SUV-a kupić? Poprzednie Następne
Moda na SUV-y trwa w najlepsze. Sprawdź, jakiego SUV-a wybrać.
Jaki wideorejestrator do 200 zł? Wybieramy kamerę samochodową do 200 zł Poprzednie Następne
Jaki wideorejestrator do 200 zł kupić? Sprawdź nasze propozycje.
 • Stan: Używane
 • Rok produkcji: 2013
 • Kraj pochodzenia: Polska
 • Przebieg (mth): 0
 • Stan: Nowe
 • Rok produkcji: 2020
 • Przebieg (mth): 0
 • Stan: Nowe
 • Rok produkcji: 2020
 • Przebieg (mth): 0
 • Stan: Nowe
 • Rok produkcji: 2020