Układ wydechowy

4,5 z 36516 opinii
Przeciętny kierowca do układu wydechowego przykłada zazwyczaj małą wagę, mylnie uważając za mało ważny, a ewentualna jego usterka, w najgorszym wypadku doprowadzić może do urwania zużytych, gumowych wieszaków i poduszek, bądź skorodowania tłumika, który nie wymieniony, będzie jedynie brzmiący bardziej „sportowo”, co dla młodych kierowców będzie nawet swoistą zaletą.
Układ wydechowy – fanaberia ekologów?
Tak mogło by się wydawać, bo przecież wydech jak nazwa wskazuje, odpowiada za odprowadzanie oczyszczonych w układzie wydechowym spalin, zaś tłumik ma tłumić hałas jaki występuje w trakcie jazdy, a który ogłuszałby przechodniów i innych użytkowników dróg.

Prawda jest jednak inna
Owszem, wydech jest czymś na kształt oczyszczalni spalin, ale jako integralna część całego systemu wspomagającego pracę silnika, w skład którego wchodzi m.in. układ zasilania, smarowania czy chłodzenia, a to znaczy, że bez układu wydechowego silnik nie będzie działał prawidłowo. Warto dodać, że oprócz tłumienia hałasu, oraz oczyszczania spalin, układ wydechowy odpowiada także za prawidłowe odprowadzenie spalin z cylindrów, a sonda lambda za regulację i kontrolę ich składu.
Dbałość o układ wydechowy nie zrujnuje
Pod warunkiem, że od czasu do czasu zaglądniemy pod samochód i w porę wyłapiemy drobne usterki, które bagatelizowane staną się poważniejszymi. Największym wrogiem wydechu jest stan naszych dróg i korozja. Dziurawe jezdnie to prawdziwy poligon dla gumowych poduszek i wieszaków na których „spoczywa” najdłuższa część układu. Drgania jakimi on ulega, prędzej czy później musi spowodować jego degenerację, jazda na przemian w deszczu, upale i mrozie, korozję metalowych elementów. Kiedy od czasu do czasu słyszymy niepokojące stuki pod samochodem, a przy naciskaniu pedału gazu „sportowe” dźwięki, oraz wyczuwamy zapach spalin we wnętrzu kabiny, to znak, że najwyższy czas na interwencję mechanika. Notoryczne ignorowanie takich sygnałów może w konsekwencji doprowadzić do sytuacji, kiedy przy dużej prędkości, skorodowany tłumik urwie się i wystrzeli spod samochodu jak pocisk sporego kalibru, w najlepszym razie poważnie uszkadzając pojazdy jadące za nami. Dlatego nie tylko warto, ale i trzeba regularnie kontrolować stan układu wydechowego.

Filtry

Tylko oferty

Cena

Marka

Model

Typ

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Kable rozruchowe, prostownik samochodowy i odmrażacz do szyb Poprzednie Następne

Kable rozruchowe, prostownik samochodowy i odmrażacz do szyb

Ujemne temperatury i zimowy klimat dają się we znaki twojemu samochodowi. Zobacz skuteczne metody na mróz, które pozwolą Ci szybko i sprawnie odpalić auto nawet w arktycznych warunkach.

Opony wielosezonowe Poprzednie Następne

Opony wielosezonowe

Opony mają niebagatelne znaczenie nie tylko dla jakości jazdy, lecz także dla bezpieczeństwa. Na rynku dostępne są obecnie opony sezonowe (letnie, zimowe), jak również wielosezonowe (uniwersalne). Czy te ostatnie rzeczywiście mogą być dobrą alternatywą?

Najważniejsze czynniki przy kupowaniu opon Poprzednie Następne

Najważniejsze czynniki przy kupowaniu opon

Bez dobrych opon trudno myśleć nie tylko o zapewnieniu bezpieczeństwa w czasie jazdy, lecz także o optymalnych osiągach. Dobór ogumienia odpowiedniego do danego samochodu to kwestia zasadnicza. Na co zwrócić uwagę, kupując opony?

Jakie radio samochodowe wybrać? Poprzednie Następne

Jakie radio samochodowe wybrać?

Radio w samochodzie nie tylko jest źródłem informacji, lecz także może umilić każdą podróż, szczególnie gdy do przejechania jest kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów. Najnowocześniejsze modele to prawdziwe centra multimedialne, które mogą stać się dumą niejednego właściciela auta.

Kiedy wymienić opony na zimowe? Poprzednie Następne

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Jesień przynosi za sobą coraz krótsze dni oraz zdecydowanie chłodniejszą aurę. Kierowcy stają więc przed dylematem kiedy wymienić opony na zimowe. W naszym artykule postaramy się ułatwić wam tą decyzję.

Ranking opon całorocznych – najlepsze propozycje Poprzednie Następne

Ranking opon całorocznych – najlepsze propozycje

Też nie lubisz co sezon jeździć do mechanika wymieniać opony? Jeżeli chciałbyś mieć spokój cały rok to zobacz nasz ranking najlepszych opon całorocznych

Najlepsze, tanie opony zimowe - Ranking opon zimowych 2018 - zobacz ceny i opinie na Ceneo.pl Poprzednie Następne

Najlepsze, tanie opony zimowe - Ranking opon zimowych 2018 - zobacz ceny i opinie na Ceneo.pl

Szukasz nowych opon zimowych, a nie chcesz przepłacać? Zobacz nasz ranking TOP 10 polecanych przez naszych klientów opon zimowych. Wejdź i sprawdź

Jakie opony zimowe wybrać | Wszystko co musisz wiedzieć o wymianie opon Poprzednie Następne

Jakie opony zimowe wybrać | Wszystko co musisz wiedzieć o wymianie opon

Gdzie, kiedy i jakie opony zimowe wybrać na zbliżający się sezon? Wejdź i sprawdź nasz poradnik! Przekonaj się na co zwrócić uwagę podczas wymiany ogumienia.

Sezonowe czy całoroczne, które opony bardziej opłaca się kupić? Poprzednie Następne

Sezonowe czy całoroczne, które opony bardziej opłaca się kupić?

Sezonowe czy całoroczne, które opony bardziej opłaca się kupić?

Jakie opony zimowe do jazdy po mieście? Poprzednie Następne

Jakie opony zimowe do jazdy po mieście?

Zbliżające się niekorzystne warunki pogodowe wymuszają na kierowcach zmianę ogumienia na zimowe. W tym artykule dowiesz się, jakie opony powinieneś wybrać do jazdy po miejskich uliczkach.

z 994