Ubezpieczenia OC

4,5 z 43002 opinii
Co to jest OC?

Ubezpieczenie OC, popularnie nazywane tym skrótem, to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Chroni posiadacza pojazdu przed odpowiedzialnością finansową za spowodowane szkody, czytując ustawę: ,,Przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując ubezpieczonym pojazdem mechanicznym w okresie trwania umowy wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia”. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe – posiadacz pojazdu musi je wykupić. Do wykupienia tego rodzaju ubezpieczenia zobowiązani są właściciele samochodów osobowych, ciężarowych, motocykli, ciągników rolniczych i innych pojazdów podlegających rejestracji. Ubezpieczenie OC jest przypisane do pojazdu, co oznacza, że trzeba wykupić osobną polisę do każdego z nich. Obowiązek wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego leży na posiadaczu pojazdu, który może być jego właścicielem, użytkownikiem, dzierżawcą lub leasingobiorcą.

Termin zakupu ubezpieczenia OC jest zależny od tego czy jest to nowy pojazd, czy nabyty na rynku wtórnym. Ubezpieczenie posiadacz pojazdu musi kupić najpóźniej w dniu rejestracji nowego pojazdu lub w dniu zakupu pojazdu, jeśli pojazd wcześniej nie był zarejestrowany w kraju, czyli został sprowadzony z zagranicy. Pojazd kupowany w kraju na rynku wtórnym będzie ubezpieczony przez jego poprzedniego właściciela – wtedy można przepisać polisę lub rozwiązać umowę z firmą ubezpieczeniową i wykupić nowe ubezpieczenie. Kupując samochód w komisie warto sprawdzić, czy posiada on ważne ubezpieczenie OC, żeby nie wyjechać na ulicę nieubezpieczonym samochodem. Jeśli chcesz wykupić nowe ubezpieczenie dla posiadanego pojazdu, to powinieneś to zrobić najpóźniej w dniu, w którym ustaje odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń, czyli kiedy kończy się poprzednia umowa. Samochód nie może być nieubezpieczony nawet jeden dzień – za brak aktualnego ubezpieczenia OC grożą wysokie kary. Polisę OC wykupuje się na 12 miesięcy.

Zakres ochrony ubezpieczenia OC jest ustalony ustawowo, co oznacza, że pakiet podstawowy u wszystkich firm ubezpieczeniowych jest taki sam. Ubezpieczenie OC chroni kierującego pojazdem przed odpowiedzialnością materialną za spowodowane szkody. Poszkodowany w wypadku komunikacyjnym może się domagać wypłacenia odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy. Kierując pojazdem można spowodować ogromne szkody materialne, których koszt będzie wysoki i trudny do pokrycia przez kierującego. Ubezpieczenie OC obejmuje szkody powstałe podczas ruchu, w czasie w wsiadania i wysiadania z pojazdu, załadunku i rozładunku, a także przy parkowaniu, garażowaniu i postoju. Towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy powstała szkoda na osobie lub mieniu, powstanie szkody jest zawinione przez kierowcę, a wina nie leży wyłącznie po stronie poszkodowanego.

Ile kosztuje OC, czyli jak obliczyć ubezpieczenie samochodu

Koszt ubezpieczenia OC samochodu jest zależny od wielu czynników. Firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę szereg elementów, wpływających na kalkulację ryzyka wystąpienia szkody. Najprościej mówiąc, oznacza to, że posiadacze pojazdów uznani za najmniej prawdopodobnych sprawców wypadków zapłacą mniej. Zaś osobom statystycznie stwarzającym większe ryzyko na drodze są narzucane wyższe kwoty wykupu OC. Na szczęście korzystając z porównywarki polis można wybrać korzystniejszą ofertę cenową.

Jakie konkretnie czynniki są brane pod uwagę przy wyliczaniu ubezpieczenia samochodu? Istotne są informacje na temat pojazdu, w tym pojemność silnika oraz marka, model i rok produkcji, na których podstawie ubezpieczyciel określa wartość samochodu. Informacje na temat właściciela także są brane pod uwagę – młodsi i niedoświadczeni kierowcy płacą więcej niż doświadczeni kierujący. Osoby będące w związku małżeńskim dostaną lepszą ofertę od singli. Jeśli samochód ma dwóch właścicieli, to składka jest wyliczana jako średnia dla tych osób. Warto z tego względu zastanowić się, czy zarejestrować pojazd na siebie i dziecko, które niedawno zrobiło prawo jazdy. Koszt ubezpieczenia OC będzie trochę wyższy w tej sytuacji, ale młodemu kierowcy zaczną naliczać się zniżki, na których skorzysta w samodzielnym życiu. W większych miastach płaci się wyższe składki ubezpieczeniowe ze względu na większe natężenie ruchu, a co za tym idzie prawdopodobieństwo spowodowania wypadku. Więcej zapłacimy także za OC samochodu firmowego. Zmniejszyć zaś wysokość opłaty za OC możemy opłacając całą polisę z góry na rok oraz kupując ją przez internet czy płacąc kartą. Za bezszkodową jazdę zaliczane są zniżki – osoby niepowodujące wypadków mogą liczyć nawet na 10% rabatu za każdy rok bezszkodowej jazdy. Maksymalna zniżka, jaka przysługuje właścicielowi pojazdu to 60%.

Młodzi kierowcy statystycznie powodują najwięcej wypadków, dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe wyceniają ich polisy najwyżej, aby pokrywały koszty odszkodowań. Jak było wspomniane wcześniej, warto dopisać młodego kierowcę jako współwłaściciela pojazdu, aby od początku posiadania prawa jazdy wypracowywał swoje zniżki. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują rozwiązania dla młodych kierowców pozwalające obniżyć wysokość składki. Korzystając z porównywarki internetowej znajdziesz najtańsze OC dla młodych kierowców.

Towarzystwa ubezpieczeniowe przywiązują różną wagę do wymienionych czynników, z tego względu stawki OC różnią się wysokością w zależności od firmy. Inne są także wysokości wzwyżek i zniżek za wiek kierowcy, bezkolizyjną jazdę, przeznaczenie pojazdu. Warto sprawdzić oferty kilku ubezpieczycieli, żeby wybrać najkorzystniejszą. Ponadto firmy ubezpieczeniowe często do podstawowego pakietu OC dołączają dodatki w cenie polisy. Może to być na przykład podstawowy pakiet assistance - holowanie z miejsca wypadku, naprawa na miejscu wypadku do określonej kwoty, pomoc w zmianie uszkodzonej opony i tak dalej. Korzystnym dodatkiem dla osób odbywających wiele podróży jest Zielona Karta, zapewniająca ubezpieczenie na terenie innych europejskich krajów. Dodatki zwiększają atrakcyjność pakietu – często w niższej cenie możesz otrzymać więcej.

Ubezpieczenie OC przez internet

Przez internet można łatwo znaleźć dobrą ofertę i wybrać najtańsze OC. Siedząc wygodnie w domu można sprawdzić różne propozycje firm ubezpieczeniowych oraz porównać stawki ubezpieczeń komunikacyjnych. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych udziela zniżek na OC za zakup przez internet i opłatę za rok z góry. Dlatego warto wyszukać tanie OC online. Wpisując w wyszukiwarkę ,,najtańsze ubezpieczenie auta” otrzymasz setki wyników. Z tego względu lepiej skorzystać z wyspecjalizowanej porównywarki ubezpieczeń, która umożliwia zaznaczenie danych dotyczących posiadanego samochodu i na tej podstawie obliczenia wysokości składki. Kupując OC przez internet omijasz też pośredników, dzięki czemu nie płacisz prowizji, co przekłada się na niższy koszt ubezpieczenia. Nie tracisz też czasu na wizytę u agenta czy w firmie ubezpieczeniowej. Większość firm oferuje zniżki za zakup przez internet wynoszące około 10% kwoty ubezpieczenia. Szukając taniego ubezpieczenia OC w internecie możesz także spokojnie przyjrzeć się ofertom i spokojnie je porównać ze sobą, na przykład oceniając zakres dodatków u różnych ubezpieczycieli.

Porównywarka OC – znajdź najlepsze ubezpieczenie

Porównywanie OC w internecie ułatwia znalezienie taniego ubezpieczenia z atrakcyjnymi dodatkami. Korzystając z porównywarki sprawdzisz, co oferują różne firmy ubezpieczeniowe. Będziesz mieć świetny przegląd ofert bez ruszania się z domu. W porównywarce sprawdzisz więcej różnych polis niż posiadają w swoim koszyku pośrednicy. Samodzielne obliczanie ubezpieczenia OC polega na zaznaczeniu marki i modelu samochodu, a następnie podaniu rodzaju paliwa i daty produkcji. Potem następują bardziej szczegółowe pytania, pozwalające określić dokładnie, jaki masz samochód. Musisz też podać trochę informacji osobistych, po których zostaniesz zweryfikowany w towarzystwach ubezpieczeniowych. Dzięki temu poznasz ranking ofert OC najlepiej dopasowanych do Ciebie. Korzystając z porównywarki znajdziesz także najtańsze ubezpieczenie OC dla młodych kierowców. Obliczając OC online, będziesz wiedział, gdzie ubezpieczyć auto. Sprawdź także, jakie dodatki oferują firmy ubezpieczeniowe, ponieważ proponowane przez nie profity bywają atrakcyjne. Podstawowy pakiet OC jest taki sam w różnych firmach, a ty możesz sprawdzić, która z nich daje najwięcej za najniższą stawkę. Obliczanie kosztu ubezpieczenia samochodu przez internet zajmuje zaledwie chwilę.

Zaletą zakupu polisy OC przez internet jest także możliwość szybkiego sprawdzenia opinii o firmach ubezpieczeniowych. Kierowcy chętnie dzielą się swoim doświadczeniem dotyczącym działania ubezpieczalni w praktyce. Zaglądając do opinii szybko zorientujesz się na przykład, która firma dobrze traktuje młodych kierowców lub daje dodatkowe zniżki za zakup przez internet. Od innych kierowców dowiesz się również, czy towarzystwo ubezpieczeniowe szybko wywiązuje się z wypłaty odszkodowań dla pokrzywdzonych i jak korzysta się z dodatków oferowanych przez ubezpieczalnie jako bonus do podstawowego pakietu.

Koszt ubezpieczenia auta i innych pojazdów

Koszt ubezpieczenia OC to często duży wydatek w domowym budżecie. Dlatego warto porównywać oferty i szukać najbardziej korzystnych – różnica w cenie potrafi wynosić nawet 1000 złotych! Porównywarka daje Ci możliwość sprawdzenia kosztu ubezpieczenia komunikacyjnego OC w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych. Tanie ubezpieczenie OC znajdziesz w zaledwie chwilę, więc nie przepłacisz nawet jeśli nie masz czasu na dokładne przeczesywanie internetu/ Szybko sprawdzisz też opinie o firmach ubezpieczeniowych, wystawione przez innych kierowców.

Przykładowy koszt ubezpieczenia OC BMW 3 rocznik 1999 w benzynie to mniej niż 500 złotych – tyle kosztuje najtańsza polisa. Honda Civic z 1995 roku w benzynie też może zostać ubezpieczona za około 500 złotych. Najdroższe oferty są wyższe o kilkaset złotych, dlatego korzystając z porównywarki możesz zaoszczędzić dużą kwotę. Jeszcze mniej zapłacisz za OC motocykla – zakres cen jest uzależniony od pojemności pojazdu – koszt OC dla motoru 100-300 złotych. Ubezpieczenie OC skutera możesz wykupić już za 40 złotych za rok.

Kupując ubezpieczenie przez internet zapłacisz najmniej za OC, jeśli wybierzesz płatność za całą polisę z góry. Jeśli nie masz takiej możliwości, to nic straconego – firmy ubezpieczeniowe umożliwiają także wykupienie OC na raty. Sprawdzając oferty w porównywarce, możesz sprawdzić które towarzystwo ubezpieczeniowe pozwala na płatność ratalną. Dostępny jest podział na 2, 3, 4, a nawet 11 rat. Łatwo sprawdzisz, która oferta jest opłacalna przy spłacie na raty oraz na ile rat warto się zdecydować.

Koszt ubezpieczenia samochodu firmowego również możesz obniżyć kupując OC przez internet. Jeśli zamierzasz wykorzystywać auto w małej, jednoosobowej firmie, to w porównywarce znajdziesz szeroki wachlarz pakietów ubezpieczeń dopasowanych do Twoich potrzeb. Dzięki wyszukaniu taniego OC w internecie będziesz mógł obniżyć koszty korzystania z samochodu firmowego. Porównywarka OC uwzględnia także ubezpieczenie auta firmowego – wystarczy zaznaczyć w formularzu, do jakiego celu jest wykorzystywany samochód. Jeśli potrzebujesz ubezpieczyć kilka pojazdów firmowych, to będziesz mógł to zrobić na preferencyjnych warunkach.

Gdzie ubezpieczyć samochód 2017

Dzięki łatwej w obsłudze porównywarce ubezpieczeń szybko sprawdzisz, gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód w 2017 roku. Zobaczysz oferty około 10 towarzystw ubezpieczeniowych i sprawdzisz je pod względem ceny i dodatkowych bonusów. Pamiętaj także, że możesz wypowiedzieć aktualną umowę i zmienić ją na korzystniejszą. Dlatego warto sprawdzać, która firma przedstawia lepsze warunki.

Wśród najtańszych ofert pojawia się towarzystwo AXA Direct. Ich pakiet OC obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz mini assistance, czyli całodobową pomoc na drodze w nieprzewidzianych sytuacjach. Ponadto dodają Zieloną Kartę, pozwalającą na wjazd do wielu krajów bez wykupywania dodatkowego ubezpieczenia. To rozwiązanie będzie Ci się opłacać, jeśli wiele podróżujesz. AXA Direct oferuje także różne atrakcyjne oferty dla osób, które niedawno zrobiły prawo jazdy, umożliwiające uzyskanie zniżek dla młodych kierowców.

Towarzystwo ubezpieczeniowe Generali punktuje doświadczonych i bezwypadkowych kierowców. U nich możesz uzyskać duże zniżki za bezszkodową jazdę. W cenie podstawowego pakietu OC dostajesz także assistance wypadkowy i ubezpieczenie bagażu. Możesz liczyć na preferencyjny zakup innych ubezpieczeń w ramach tej samej firmy ubezpieczeniowej.

W Link4 wykupisz ubezpieczenie komunikacyjne OC już za 459 złotych. W podstawowym pakiecie dostaniesz również Program Pomocy, zapewniający w razie potrzeby dostęp do auta zastępczego, odholowanie samochodu z miejsca wypadku oraz assistance opony, czyli pomoc w przypadku unieruchomienia pojazdu przez uszkodzenie opony. Link4 daje również gratis Zieloną Kartę.

Najtańsze pakiety OC znajdziesz także w Allianz. To towarzystwo ubezpieczeniowe daje duże zniżki dla doświadczonych kierowców jeżdżących bezwypadkowo. Ponadto dodatkowo możesz zyskać mini assistnce, obejmujące 24 godzinną pomoc na terenie Polski. W Allianz masz także zapewnioną konsultację z prawnikiem w razie nagłej potrzeby.

Gdzie znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC 2017? To proste – w internecie, korzystając z porównywarki. W kilka minut zobaczysz oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych, zobaczysz koszt polisy OC i dodatkowe profity. Mając duży wybór szybko sprawdzisz, która firma udzieli Ci największych zniżek. Poza tym warto przyglądać się dodatkom do pakietu, ponieważ niewielka dopłata może się opłacać ze względu na korzyści wynikające z mini assistance czy Zielonej Karty. Całodobowa pomoc w odholowaniu pojazdu w razie wypadku może się okazać nieoceniona. Ubezpieczyciel pomoże Ci usunąć auto z miejsca wypadku w ramach polisy OC. Zielona Karta to bonus dla osób wyjeżdżających często za granicę , które mogą zaoszczędzić na dodatkowym ubezpieczeniu i nie martwić się jego zakupem przed każdą podróżą.

Ubezpieczenia OC ranking

W naszej porównywarce sprawdzisz ranking ubezpieczeń OC. Obliczenie OC pojazdu odbywa się szybko, a wyniki pokazywane są przejrzyście. Nawet laik łatwo odnajdzie się w gąszczu ofert i dodatkowych korzyści zapewnianych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe, a jego zakres określa ustawa, ale wiele firm dodaje do niego atrakcyjne gratisy. W rankingu OC sprawdzisz, który ubezpieczyciel zapewnia najwyższe zniżki dla rozważnych kierowców. Porównywarka pozwala także na odnalezienie najtańszej oferty ubezpieczenia OC dla młodych kierowców. Kupienie pakietu OC przez internet jest najwygodniejszą formą załatwienia ubezpieczenia komunikacyjnego, pozwalającą na zdobycie dodatkowych zniżek. Skorzystaj teraz z porównywarki, żeby znaleźć najtańsze OC.
Motoryzacja
Wybrane filtry
Usuń wybrane filtry
Rodzaj ubezpieczenia:
Tylko oferty
Cena
Rodzaj ubezpieczenia
Marka
Znajdź swój samochód
Model
Najpierw wybierz markę
Rodzaj paliwa
Najpierw wybierz model
Rok produkcji
Najpierw wybierz rodzaj paliwa

Artykuły eksperckie

Dobry prostownik samochodowy: jaki wybrać? Poprzednie Następne

Dobry prostownik samochodowy: jaki wybrać?

W razie problemów z akumulatorem warto zaopatrzeć się w prostownik samochodowy. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę kupując prostownik oraz jakie modele dostępne na rynku są najlepsze.

Top 10 najlepszych radioodtwarzaczy samochodowych Poprzednie Następne

Top 10 najlepszych radioodtwarzaczy samochodowych

Wielu kierowców uwielbia kiedy podczas jazdy towarzyszy im muzyka. W niniejszym poradniku przedstawiamy wam 10 najlepszych radioodtwarzaczy, które pomogą zapewnić niezwykłe doznania dźwiękowe każdemu prowadzącemu melomanowi.

Jakie opony zimowe do jazdy po mieście? Poprzednie Następne

Jakie opony zimowe do jazdy po mieście?

Zbliżające się niekorzystne warunki pogodowe wymuszają zmianę ogumienia na zimowe. Zobacz, jakie opony zimowe wybrać do jazdy po mieście.

Samochód rodzinny: jakie auto dla rodziny? Poprzednie Następne

Samochód rodzinny: jakie auto dla rodziny?

Rodzinne podróże samochodowe wspomina się wiele lat. Oprócz tych niesamowitych tras jest również codzienność, a w niej dojazdy do szkoły, wizyty u dziadków czy wspólne zakupy. Jakie auto dla rodziny sprawdzi się w obu sytuacjach? Oto rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem samochodu rodzinnego.

Dobre wycieraczki do auta Poprzednie Następne

Dobre wycieraczki do auta

Dobre wycieraczki do auta radzą sobie ze zbieraniem wody, co wpływa na poprawę widoczności podczas jazdy. Zobacz, jak wybrać wycieraczki do auta.

Opony całoroczne: opinie. Czy warto kupić opony wielosezonowe? Poprzednie Następne

Opony całoroczne: opinie. Czy warto kupić opony wielosezonowe?

Wraz z nadejściem nowego sezonu, wraca temat wymiany opon. Kierowcy od lat głową się, jaki rodzaj opon jest najlepszy, co należy odczytywać jako – które zapewnią największe bezpieczeństwo. Czy opony wielosezonowe mają sens? W tekście odpowiemy na to pytanie.

Tanie opony zimowe – jak znaleźć? Poprzednie Następne

Tanie opony zimowe – jak znaleźć?

Pierwsze przymrozki to wyraźny sygnał dla kierowców, że zbliża się czas wymiany opon na zimowe. Dowiedz się, jak znaleźć tanie zimówki.

Jaki olej silnikowy wybrać? Poprzednie Następne

Jaki olej silnikowy wybrać?

Jedną z najważniejszych czynności eksploatacyjnych jest regularna wymiana oleju silnikowego. Sprawdź, jaki olej silnikowy wybrać.

Małe auta miejskie – jaki samochód miejski kupić? Poprzednie Następne

Małe auta miejskie – jaki samochód miejski kupić?

Mocno zagęszczające się miasta i ciasne parkingi sprawiają, że małe auta miejskie mogą być doskonały wyborem. Zobacz, jaki samochód miejski kupić.

Bagażnik na narty – jak przewozić narty? Poprzednie Następne

Bagażnik na narty – jak przewozić narty?

Jak bezpiecznie przewieźć narty na stok? Zobacz najpopularniejsze bagażniki na narty.

z 540
1.
Marka
Znajdź
Pozostałe:
Pokaż wszystkie
2.
Model
Najpierw wybierz markę
3.
Rodzaj paliwa
Najpierw wybierz model
4.
Rok produkcji
Najpierw wybierz rodzaj paliwa