Filtry
Tylko oferty
Cena
-
Model
Najpierw wybierz markę
Rodzaj paliwa
Najpierw wybierz model
Rok produkcji
Najpierw wybierz rodzaj paliwa

Rekomendowane produkty

Artykuły eksperckie

Jaką farbę do zacisków hamulcowych wybrać? Poprzednie Następne
Kolorowe zaciski hamulców tarczowych to charakterystyczny element samochodów sportowych. Szczególnie pięknie prezentują się w towarzystwie dużych aluminiowych felg oraz ściśle wypełniających koła tarcz hamulcowych. Jeśli drzemie w tobie dusza majsterkowicza, bez trudu wykonasz takie zaciski samodzielnie. Podpowiadamy, jaka farba do zacisków hamulcowych sprawdzi się najlepiej.
Ranking kasków motocyklowych Poprzednie Następne
Jaki kask motocyklowy będzie najlepszy? Sprawdź nasz najnowszy ranking, a na pewno znajdziesz model dla siebie. Wybierz kask motocyklowy z Ceneo.pl
Smar ceramiczny i jego zastosowanie Poprzednie Następne
Unikalne właściwości smaru ceramicznego sprawiają, że okazuje się on niezastąpiony podczas konserwacji rożnego rodzaju urządzeń i elementów maszynowych. W codziennym życiu spotkają się z nim głównie właściciele samochodów, dla których jest on obowiązkowym elementem wyposażenia warsztatu. Przedstawiamy najważniejsze zalety oraz najczęstsze zastosowania smarów ceramicznych.
Jaki olej do skrzyni biegów? Wybieramy olej do skrzyni biegów manualnej i automatycznej Poprzednie Następne
Wymiana oleju do skrzyni biegów jest bardzo istotna. Zobacz, jaki olej do skrzyni biegów wybrać.
Jak wybrać olej do wspomagania? Poprzednie Następne
Dzięki układowi wspomagania kierownicy jazda samochodem jest nie tylko o wiele bardziej wygodna, ale również znacznie bezpieczniejsza. Aby jednak układ taki działał bez zarzutu, trzeba o niego odpowiednio dbać – oznacza to głównie uzupełnianie lub wymianę poziomu oleju. Przeczytaj, jak wybrać olej do wspomagania, kiedy należy go wymienić i w jaki sposób to zrobić.
Jakie żarówki samochodowe kupić? Rodzaje żarówek samochodowych Poprzednie Następne
Jakie żarówki samochodowe kupić? Zobacz rodzaje żarówek samochodowych dostępnych na rynku.
Oznaczenia na oponach – jak je czytać? Poprzednie Następne
Żeby idealnie dopasować ogumienie do pojazdu, trzeba wiedzieć, jak czytać oznaczenia na oponach. Zobacz najważniejsze oznaczenia na oponach i jak je odczytywać.
Skąd się biorą drgania kierownicy i jak je wyeliminować? Poprzednie Następne
Drżenie kierownicy podczas jazdy samochodem to powszechny problem. Przyczyna najczęściej jest prozaiczna, ale nie należy bagatelizować objawów. Niektóre z możliwych źródeł drgań mogą być bardzo niebezpieczne. Sprawdź, skąd biorą się drgania kierownicy i jak rozpoznać przyczynę.
Jakie wycieraczki samochodowe kupić? Ranking polecanych modeli Poprzednie Następne
Wybór dobrej jakości wycieraczek samochodowych ma ogromne znaczenie. Zobacz, jakie wycieraczki do samochodu będą najlepszym rozwiązaniem.
Jak przygotować auto do zimy? Poprzednie Następne
Sezon zimowy to dla wielu kierowców pasmo stresujących sytuacji. Słaba widoczność, wczesny zmrok, złe warunki drogowe — to wszystko sprawia, że łatwo o błąd na drodze. Sprawdź, jak przygotować auto do zimy, by poradzić sobie z każdą przeciwnością.

Ubezpieczenia OC i AC:

Niestety nic nie znaleziono

 • Niestety, w tej chwili nie ma żadnych produktów w kategorii.
 • Wróć na stronę główną

Produkty rekomendowane

Dla kogo jest ubezpieczenie OC i AC?

Każda osoba zakupująca pojazd mechaniczny ma świadomość, że jednym z najważniejszych kroków jest wykupienie ubezpieczenia OC, a nieliczni decydują się na skorzystanie z dodatkowego i nieobowiązkowego ubezpieczenia AC. Jednak dla osób dopiero wchodzących w motoryzacyjny półświatek te skróty mogą wydawać się dziwne, a będąc w ubezpieczalni zalewani są setkami ofert. Co należy wiedzieć, żeby nie zgubić się w gąszczu cudownych propozycji i czym się kierować, aby wybrać ubezpieczenie jak najlepsze dla siebie?

Ubezpieczenie OC – czym jest i ogólne warunki

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Reguluje to ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wraz z późniejszymi zmianami. Głównym zadaniem zakupionego świadczenia jest ochrona posiadacza pojazdu od odpowiedzialności podczas wypadku komunikacyjnego, zapewniając finansową rekompensatę dla osób poszkodowanych. Polisa działa na terenie rajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Należy także zaznaczyć, że polisa OC obowiązuje nie tylko podczas poruszania się pojazdem, ale także podczas jego postoju na miejscu do tego wyznaczonym, zatrzymania się z bezpiecznym terenie, rozładunku czy załadunku towaru, a także jeśli szkoda zostanie wyrządzona podczas wsiadania lub wysiadania.

Standardowa umowa zawierana jest na okres dwunastu miesięcy, a kolejną należy podpisać najpóźniej w dniu jej wygaśnięcia. W przypadku nabycia pojazdu za granicą lub w salonie dealer nie zawsze oferuje ubezpieczenie. Polisę można wykupić najpóźniej w dniu jego rejestracji, jednak do tego momentu nie może być wprowadzony do ruchu ulicznego. Jeśli kupujemy pojazd używany, a poprzedni właściciel nie posiada ważnej umowy, trzeba go ubezpieczyć jeszcze w tym samym dniu.

Brak ważnej polisy OC skutkuje karami nałożonymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Z roku na rok kwota staje się coraz wyższa. Związane jest to z podnoszeniem kwoty minimalne przez Radę Ministrów. Najwyższa opłata dotyczy kierowców, którzy nie posiadają polisy dłużej niż 14 dni. 20% pełnej stawki zapłacą osoby, które nie posiadają ubezpieczenia do 3 dni od wygaśnięcia umowy, a 50% właściciele pojazdów bez świadczenia od 4 do 14 dni.

Sytuacje, w których Towarzystwo Ubezpieczeń wypłaci i nie wypłaci ubezpieczenie z polisy OC.

Wykupując ubezpieczenie OC często zastanawiamy się, czy w faktycznej sytuacji zagrożenia dla pojazdu polisa zostanie wypłacona. W telewizji często słyszy się o sprawach nierozstrzygniętych przez długie lata. Istnieje jednak wiele stałych czynników, które szczegółowo rozważa Towarzystwo Ubezpieczeń, a każdy kierujący powinien brać je pod uwagę :
 • - szkoda powstała z nieumyślnej winy kierującego lub w wyniku ingerencji osoby trzeciej;
 • - sprawca szkody jest nieznany;
 • - szkoda wyrządzona została wskutek anomalii pogodowych;
 • - doszło do zderzenia z leśnym zwierzęciem lub innym gatunkiem;
 • - kierujący ma wykupioną opcję „all risk”, która chroni przed każdym rodzajem uszkodzenia pojazdu;
 • - pojazd został zniszczony lub skradziony.
Należy także pamiętać o tym, że każda firma ma dodatkowo indywidualny pakiet ubezpieczeń, który upoważnia kierującego do ubiegania się o wypłatę odpowiedniej kwoty polisy. Kiedy już wiemy, w jakich sytuacjach możemy starać się o wypłacenie odszkodowania, należy też zaznaczyć, co sprawia, że Towarzystwo Ubezpieczeń może odmówić wypłaty kompensaty :

 • - szkoda nie została stwierdzona przez zakład;
 • - uszczerbek związany z zanieczyszczeniem lub skażeniem środowiska naturalnego;
 • - za przewożone, opłacone towary. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy za szkodę odpowiada pojazd inny niż ten, który transportuje ładunek;
 • - szkody wyrządzone umyślnie przez właściciela, współwłaściciela i osoby mu najbliższe.

Zakład Ubezpieczeń może żądać zwrotu wypłaconego ubezpieczenia w momencie, kiedy:
 • - zostanie stwierdzone, iż szkoda została wywołana umyślnie lub kierowca był pod wpływem alkoholu, środków odurzających czy leków psychotropowych;
 • - uciekł z miejsca wypadku lub zdarzenia drogowego;
 • - stał się posiadaczem pojazdu wskutek kradzieży lub nielegalnego handlu;
 • - kierujący nie posiadał odpowiednich uprawnień. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dochodzi do ratowania ludzkiego życia lub pościgu za osobą, która popełniła przestępstwo.
Jak wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie OC?
Dla każdego posiadacza pojazdu najważniejsza jest jak najmniejsza kwota ubezpieczenia. Ciężko dziwić się osobom poszukującym oszczędności. Po raz kolejny rząd planuje zwyżki ubezpieczeń, a osoby płacące kilkaset złotych za polisę, zmuszone są do zapłaty świadczenia w wysokości ponad tysiąca złotych. Należy też pamiętać, że składka składce nierówna i zależy to od kilku czynników :
 1. 1. roku produkcji pojazdu;
 2. 2. pojemności silnika;
 3. 3. miejsca zamieszkania;
 4. 4. wieku właściciela pojazdu;
 5. 5. roku, w którym wydane zostało prawo jady;
 6. 6. zniżek lub zwyżek za szkodliwość.

Oferty indywidualnych ubezpieczeń

Ponadto, aby wybrać ofertę indywidualnie dobraną pod każdą osobę, należy wziąć pod uwagę kilka innych ważnych aspektów:
 • - Porównanie ofert ubezpieczycieli: Pomimo wielu podobieństw między ofertami, różnica w kwocie może wynieść od kilkunastu do kilkuset złotych. Zakres ubezpieczenia jest zagwarantowany ustawowo, stąd nie należy się obawiać, że tańsza polisa nie będzie zawierać wszystkich gwarantów. A przegląd szerokiego wachlarza ofert dostępnych na polskim rynku jest obowiązkowy.
 • - Opinie o Towarzystwie Ubezpieczeniowym: W dobie rozwoju internetu bardzo łatwo można sprawdzić wiarygodność i rzetelność agencji ubezpieczeniowej. Jeśli w większości przeważają negatywne, ale wiarygodne opinie, lepiej wybrać droższą ofertę. Istnieje wtedy pewność, że wybierzemy przejrzystą umowę i gwarancję wykonalności usługi.
 • - Zakres oferowanego ubezpieczenia: Chociaż zakres ubezpieczenie OC jest zapisany w ustawie, zakłady ubezpieczeń mogą dodać od siebie bardzo ciekawe dodatki. Trzeba także pamiętać, że sposób użytkowania pojazdu wpływa na ryzyko wystąpienia kolizji. Przy bardzo szerokim wyborze dodatkowych ubezpieczeń czy pakietów należy zastanowić się, ile z nich faktycznie przyda się nam podczas podróży, a które tylko niepotrzebnie obciążą portfel.
 • - Zielona karta: Bardzo często w związku z wykupieniem podstawowego ubezpieczenia agencje ubezpieczeniowe proponują wyrobienie za darmo zielonej karty. Jest odpowiednikiem ubezpieczenia OC i obowiązuje podczas podróży do krajów spoza Unii Europejskiej. Jeśli kierunkiem podróży jest wschodnia granica, poleca się wziąć tę opcję pod uwagę.
 • - Pakiety promocyjne: Pakiety promocyjne łączą się zazwyczaj przy wykupieniu ubezpieczenia OC z AC. Istnieje możliwość przeniesienia zniżek z jednej usługi na drugą lub oszczędzenia kilkuset złotych.
 • - Zniżki i ulgi za bezszkodową jazdę: Osoby posiadające bezszkodową historię użytkowania pojazdu, a także posiadające prawo jazdy kilka lat mogą spodziewać się sporych zniżek na ubezpieczenie. Początkujący kierowcy także mogą znaleźć dla siebie odpowiednią ofertę.