Tarcze sprzęgła

4,5 z 36516 opinii

Tarcze, a sprzęgło

Tarcze sprzęgłowe są nieodłącznym elementem sprzęgła, czyli mechanizmu wykorzystywanego w samochodach praktycznie od samego początku ich istnienia. W celu prawidłowego zrozumienia czym są tarcze sprzęgła należy zapoznać się z zasadą działania mechanizmu, który umożliwia przeniesie ruchu obrotowego z wału korbowego na wał skrzyni biegów, a finalnie na koła naszego samochodu. Sprzęgło, bo to o nim właśnie mowa, jest koniecznym urządzeniem w silniku spalinowym, aby umożliwić kierowcy płynną zmianę biegów. Zmiana przełożeń w silniku bez stosowania sprzęgła mogłaby doprowadzić do poważnego uszkodzenia jednostki napędowej lub przyczynić się do jej przyspieszonego zużycia.

Budowa tarczy sprzęgłowej

Tarcze sprzęgła składają się z okładzin ciernych, sprężyn tłumiących oraz tarczy nośnej. Okładziny cierne bezpośrednio przylegają do koła zamachowego, a przez zwarcie się tych dwóch elementów następuje przeniesienie ruchu obrotowego na pozostałe podzespoły silnika. Historycznie okładziny wykonywane były z nietrwałych materiałów takich jak drewno, które wykazywało małą odporność na ścieranie oraz działanie wysokich temperatur. Wraz z ewolucją silników spalinowych zwiększały się również wartości momentu obrotowego silnika, co niosło za sobą konieczność modyfikacji konstrukcji materiałów ciernych. Na chwilę obecną okładziny produkowane są ze związków syntetycznych. Materiały stosowane do produkcji okładzin ciernych poddawane są ciągłym testom ze względu na rosnące wymagania producentów dotyczące wytrzymałości omawianego materiału. W przeważającej części czasu pracy tarcze sprzęgła pracują w temperaturach około 100oC, a w skrajnych przypadkach wartości temperatury mogą osiągać nawet do 400oC. Natomiast sprężyny tłumiące odpowiadają za tłumienie drgań powstających w wyniku styku tarczy sprzęgłowej z kołem zamachowym. W celu uzyskania jak najlepszych warunków pracy mechanizmu sprzęgłowego konstruktorzy stają przed wyzwaniem precyzyjnego zaprojektowania wymiarów oraz doboru odpowiednich materiałów.

Wytrzymałość i konsekwencje

Elementy sprzęgła należą do grupy części ulegających zużyciu. Szczególnie narażone na zużywanie są właśnie tarcze sprzęgła ze względu na specyfikę ich pracy tj. tarcie oraz działanie wysokiej temperatury. W przypadku nadmiernej eksploatacji tarcz sprzęgłowych może dojść do tzw. ślizgania się sprzęgła, a w najgorszym przypadku do całkowitego uszkodzenia mechanizmu sprzęgłowego.

Filtry

Tylko oferty

Cena

Marka

Model

Typ

Producent

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Ranking najlepszych haków i linek holowniczych Poprzednie Następne

Ranking najlepszych haków i linek holowniczych

Możliwość holowania bywa przydatna w różnych sytuacjach, od awarii po konieczność zwiększenia ładowności samochodu. Można do tego wykorzystywać różne modele aut, jednak bez odpowiedniego sprzętu niewiele zdziała się na drodze.

Top 10 najlepszych radioodtwarzaczy samochodowych Poprzednie Następne

Top 10 najlepszych radioodtwarzaczy samochodowych

Wielu kierowców uwielbia kiedy podczas jazdy towarzyszy im muzyka. W niniejszym poradniku przedstawiamy wam 10 najlepszych radioodtwarzaczy, które pomogą zapewnić niezwykłe doznania dźwiękowe każdemu prowadzącemu melomanowi.

Najlepsze opony zimowe - ranking top 10 Poprzednie Następne

Najlepsze opony zimowe - ranking top 10

Zima już nie bawem - nie pozwól byś dołączył do grupy zaskoczonych przez śnieg kierowców. Odwiedź ceneo.pl już teraz i zobacz ranking najlepszych i najpopularniejszych opon zimowych. Znajdź idealne opony dla swojego samochodu i bądź przygotowany w każdej chwili na atak zimy.

Pielęgnacja skórzanej tapicerki Poprzednie Następne

Pielęgnacja skórzanej tapicerki

Skórzana tapicerka w samochodzie była niegdyś synonimem luksusu. Obecnie jednak można ją znaleźć w wielu modelach aut i to niekoniecznie tych z najwyższej półki. Tapicerka ze skóry bardzo elegancko prezentuje się w każdym samochodzie.

5 najwygodniejszych samochodów terenowych Poprzednie Następne

5 najwygodniejszych samochodów terenowych

Miejskie samochody terenowe, czyli SUVy od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością. Sprawdziliśmy, jakie są najlepsze i najwygodniejsze modele luksusowych "terenówek".

Jaki używany samochód warto kupić? Najlepsze auta osobowe Poprzednie Następne

Jaki używany samochód warto kupić? Najlepsze auta osobowe

Ceny samochodów są wysokie, dlatego wciąż wielu młodych ludzi, często obciążonych już kredytem na dom, nie może pozwolić sobie na zakup auta prosto z salonu. Jednak samochód niezbędny jest zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym. Jesteś w takiej sytuacji? Jest wyjście, możesz wybrać tańszą alternatywą i kupić używane auto.